Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

μονο στην δεη αφαιρει τον μηχανισμο διακυμανσης; εγω που εχω elpedison δεν γραφει καθολου για μηχανισμο διακυμανσης. Γιατι αραγε; παλι στο κιτρινο ειμαι και εγω; . Τι γινεται μας κλεβουνε κανονικα ; . Ποιο τιμολογιο αξιζει στην δεη αυτην την στιγμη; το πρασινο ; διοτι σκεφτομαι να ξανα γυρισω δεη . Παντως και στην we energy εχει χαμηλοτερη τιμη ρευματος στο νυκτερινο απο οτι στο ημερησιο οπως στην δεη . Δεν εχω δει αλλον παροχο που να εχει μειωμενο νυκτερινο

 

Φίλε μου το έχεις πάρει κάπως στραβά το όλο πράγμα, εστιάζεις σε λεπτομέρειες και σου ξεφεύγει η ουσία.

Δηλαδή μην κοιτάς πως ονομάζει ο καθένας την έκπτωση που δίνει κι αν έχει μειωμένο νυχτερινό κλπ. Τα περισσότερα από αυτά είναι μάρκετινγκ, δηλαδή το φαίνεσθαι, δηλαδή μπαρούφες. Εσύ πρέπει να κοιτάξεις με βάση την κατανάλωσή σου ποιός πάροχος θα σου δώσει οικονομικότερο ρεύμα συνολικά (στο μήνα, στο εξάμηνο, στον χρόνο). Ο φίλος doomnx έχει ένα ωραιότατο εξελάκι στην υπογραφή του με τρέχουσες τιμές, προσφορές κλπ όλων των παρόχων. Βάζεις εκεί την κατανάλωσή σου και κοιτάς ποιός σου βγαίνει φτηνότερος. Επίσης μιά επιλογή ουσιαστική είναι αν θα είσαι σε κυμαινόμενο τιμολόγιο ή αν θέλεις εξασφαλισμένη τιμή για 6, 8 ή 12 μήνες. Περα από αυτά τα δύο πράγματα τζάμπα σκοτίζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εχει νοημα το καινουργιο σταθερο της ΔΕΗ;

Σκεφτομαι να το  βαλω, σιγουρα το πρασινο θα ειναι καλυτερο τωρα το καλοκαιρι αλλα θελω να κλειδωσω τιμη για χειμωνα γιατι εχω αντλια θερμοτητας.

Τα μπλε τα αλλαζουν μια φορα στους 3/4 μηνες. Οποτε σκεφτομαι τον 9ο 10ο ισως τοτε να αξιζει. Αλλα τοτε μαλλον θα το ανεβασουν τοτε λογω χειμωνα!

Δευτερα θα το πατησω το κουμπι εκτος και αν καποιος εδω μπορει να μου δωσει κανα hint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

για λιγες κιλοβατωρες δεν αξιζει να απει καποιος στο ονλαιν ε?

Αυτό είναι σχετικό. Εγώ μια η άλλη στο ον-λάιν θα πάω ανεξαρτήτως κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostas314 είπε

Παιδια εχει νοημα το καινουργιο σταθερο της ΔΕΗ;

Σκεφτομαι να το  βαλω, σιγουρα το πρασινο θα ειναι καλυτερο τωρα το καλοκαιρι αλλα θελω να κλειδωσω τιμη για χειμωνα γιατι εχω αντλια θερμοτητας.

Τα μπλε τα αλλαζουν μια φορα στους 3/4 μηνες. Οποτε σκεφτομαι τον 9ο 10ο ισως τοτε να αξιζει. Αλλα τοτε μαλλον θα το ανεβασουν τοτε λογω χειμωνα!

Δευτερα θα το πατησω το κουμπι εκτος και αν καποιος εδω μπορει να μου δωσει κανα hint.

Κάνε ένα δικό σου εξελάκι με την κατανάλωσή σου ανά μήνα και βάλε τις τιμές του online  σε μια στήλη και σε μιά άλλη τις τιμές που εκτιμάς πως θα έχει το πράσινο ή όποιο άλλο ανά μήνα. Φρόντισε να λογαριάσεις και τα πάγια των προγραμμάτων και το 50άρικο του online. Θα φανεί τι σε συμφέρει, αν βέβαια πέσεις μέσα στην πρόβλεψη των τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigBlack είπε

Κάνε ένα δικό σου εξελάκι με την κατανάλωσή σου ανά μήνα και βάλε τις τιμές του online  σε μια στήλη και σε μιά άλλη τις τιμές που εκτιμάς πως θα έχει το πράσινο ή όποιο άλλο ανά μήνα. Φρόντισε να λογαριάσεις και τα πάγια των προγραμμάτων και το 50άρικο του online. Θα φανεί τι σε συμφέρει, αν βέβαια πέσεις μέσα στην πρόβλεψη των τιμών.

Γιατί τα υπάρχοντα εξελάκια τι έχουν;

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, doomnx είπε

Γιατί τα υπάρχοντα εξελάκια τι έχουν;

Μιά χαρά είναι φυσικά αλλά δεν έχουν πρόβλεψη τιμών στο δωδεκάμηνο ανά μήνα. Ο φίλος προσπαθεί να καταλάβει αν τον συμφέρει το σταθερό online με διαφορετικές καταναλώσεις καλοκαιριού και χειμώνα, οπότε πρέπει να γίνει ανάλυση ανά μήνα και να γίνει πρόβλεψη τιμών για τα άλλα προγράμματα. Πιό εύκολο είναι να φτιάξει ένα πολύ απλό εξελάκι για την δική του περίπτωση.

Μην θίγεστε φίλε μας! 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είχα κάνει e-contract για το Online τελικά άλλαξα γνώμη και θα ασχοληθώ για κάποιο καιρό ακόμα με κυμαινόμενα πργράμματατα γιατί υπάρχει αρκετό κέρδος μέχρι τον χειμώνα. Ειδικά οταν τα κυμαιινόμενα προγράμματα συνδυάζονται και με επιταγές σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις. 

Την οποιαδήποτε αυξηση της Kwh αν τελικά αυτό ισχύσει στα σταθερά τον χειμώνα θα την έχεις υπερκαλυψει απο το κέρδος των προηγούμενων μηνών. Βέβαια ο καθένας έχει εντελώς διαφορετικά δεδομένα να υπολογίσει για να δει αν τον συμφέρει το σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Μιά χαρά είναι φυσικά αλλά δεν έχουν πρόβλεψη τιμών στο δωδεκάμηνο ανά μήνα. Ο φίλος προσπαθεί να καταλάβει αν τον συμφέρει το σταθερό online με διαφορετικές καταναλώσεις καλοκαιριού και χειμώνα, οπότε πρέπει να γίνει ανάλυση ανά μήνα και να γίνει πρόβλεψη τιμών για τα άλλα προγράμματα. Πιό εύκολο είναι να φτιάξει ένα πολύ απλό εξελάκι για την δική του περίπτωση.

Μην θίγεστε φίλε μας! 😇

εγω παντως εκανα μια τετοια προσπαθεια για εμενα συμφωνα με την καταναλωση μου 50 κιλοβατωρες ανα μηνα και με ΚΟΤ Β και χωρις ΚΟΤ.δεν ξερω πολλα απο εξελ και δεν ξερω αν εκανα και σωστους υπολογισμους αλλα αν θελετε μπορω να το ποσταρω και να συμβαλλετε να το διορθωσουμε αν εχει λαθη.εγω παντα εβρισκα και ενα,ελπιζω να τελειωσαν.

ομως μετα πηγα και στου doomnx για να καταλαβω πως μειωνεται η τιμη με το δωρο των 50 ευρω.με βοηθησε πολυ  και τον ευχαριστω γιατι τα εχει ολα πολυ κατανοητα. επιβεβαιωσα οτι εχει μικρη διαφορα αλλα ειναι μια καλη τιμη σταθερη σε περιπτωση που ανεβει,αυτο ειναι το πλεονεκτημα.σχεδον η τιμη που ειχα πριν στο σταθερο της δεη δλδ. καπου στο 0,11 χωρις ΚΟΤ β.

πηγα και σε καταστημα για να κανω μια ερευνα και με ΚΟΤ β ειναι περιπου 1-2 μοναδες πανω απο τοΓ1 ΚΟΤ Β.αν εχω υπολογισει καλα.δλδ .περιπου 0,08 τελικη τιμη.

εγω τωρα με ΚΟΤ Β εχω πιο χαμηλη τιμη.και το θεμα μου ειναι επειδη κανω μικρη καταναλωση με το ζορι μπορει στον μηνα να πιασω 50 κιλοβατωρες.αν τις πιασω με το ονλαιν τοτε ολα καλα.αν δεν τις πιασω ομως τοτε χανω αρκετα σε συγκριση εκει που ειμαι τωρα.αλλα με το ονλαιν παροτι πιο ακριβο θα εχω μια σταθερη τιμη,ενω τωρα εχω το πλεονεκτημα οτι ειμαι πιο χαμηλα.τελικα ειναι θεμα επιλογης και αποφασης.προς το παρον αποφασισα να μεινω στο Γ1 και να ρισκαρω.βλεπω και ακουω γνωμες οτι δεν θα εχουμε ανοδο και τουλαχιστον σημαντικη.

το εξελακι ειναι κυριως για αυτους που ενδιαφερονται για το οριο των 50 κιλοβατωρων ανα μηνα ,κατι το οποιο τωρα που γινεται σχεδον σε ολη την ελλαδα μηνιαια τιμολογηση ειναι κατι καινουριο και ο κοσμος δεν το ξερει οτι αν δεν το πιασουν χανουν το δικαιωμα της εκπτωησς απο ΚΟΤ Β ,γιατι ολοι γνωριζαν το 200/4μηνο μεχρι τωρα.

η΄θα μπορουσε ο φιλος μας doomnx αντι για 270κιλοβατωρες  τον μηνα να βαζει 50 τον μηνα να εξυπηρετει και εμας τους λιγους,ωστε να υπολογιζουμε σωστα.αν και δεν ειναι δυσκολο να κανεις αναγωγη και υπολογισμο,εγω το εκανα με το τελικο ποσο .

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

εγω παντως εκανα μια τετοια προσπαθεια για εμενα συμφωνα με την καταναλωση μου 50 κιλοβατωρες ανα μηνα και με ΚΟΤ Β και χωρις ΚΟΤ.δεν ξερω πολλα απο εξελ και δεν ξερω αν εκανα και σωστους υπολογισμους αλλα αν θελετε μπορω να το ποσταρω και να συμβαλλετε να το διορθωσουμε αν εχει λαθη.εγω παντα εβρισκα και ενα,ελπιζω να τελειωσαν.

ομως μετα πηγα και στου doomnx για να καταλαβω πως μειωνεται η τιμη με το δωρο των 50 ευρω.με βοηθησε πολυ  και τον ευχαριστω γιατι τα εχει ολα πολυ κατανοητα. επιβεβαιωσα οτι εχει μικρη διαφορα αλλα ειναι μια καλη τιμη σταθερη σε περιπτωση που ανεβει,αυτο ειναι το πλεονεκτημα.σχεδον η τιμη που ειχα πριν στο σταθερο της δεη δλδ. καπου στο 0,11 χωρις ΚΟΤ β.

πηγα και σε καταστημα για να κανω μια ερευνα και με ΚΟΤ β ειναι περιπου 1-2 μοναδες πανω απο τοΓ1 ΚΟΤ Β.αν εχω υπολογισει καλα.δλδ .περιπου 0,08 τελικη τιμη.

εγω τωρα με ΚΟΤ Β εχω πιο χαμηλη τιμη.και το θεμα μου ειναι επειδη κανω μικρη καταναλωση με το ζορι μπορει στον μηνα να πιασω 50 κιλοβατωρες.αν τις πιασω με το ονλαιν τοτε ολα καλα.αν δεν τις πιασω ομως τοτε χανω αρκετα σε συγκριση εκει που ειμαι τωρα.αλλα με το ονλαιν παροτι πιο ακριβο θα εχω μια σταθερη τιμη,ενω τωρα εχω το πλεονεκτημα οτι ειμαι πιο χαμηλα.τελικα ειναι θεμα επιλογης και αποφασης.προς το παρον αποφασισα να μεινω στο Γ1 και να ρισκαρω.βλεπω και ακουω γνωμες οτι δεν θα εχουμε ανοδο και τουλαχιστον σημαντικη.

το εξελακι ειναι κυριως για αυτους που ενδιαφερονται για το οριο των 50 κιλοβατωρων ανα μηνα ,κατι το οποιο τωρα που γινεται σχεδον σε ολη την ελλαδα μηνιαια τιμολογηση ειναι κατι καινουριο και ο κοσμος δεν το ξερει οτι αν δεν το πιασουν χανουν το δικαιωμα της εκπτωησς απο ΚΟΤ Β ,γιατι ολοι γνωριζαν το 200/4μηνο μεχρι τωρα.

η΄θα μπορουσε ο φιλος μας doomnx αντι για 270κιλοβατωρες  τον μηνα να βαζει 50 τον μηνα να εξυπηρετει και εμας τους λιγους,ωστε να υπολογιζουμε σωστα.αν και δεν ειναι δυσκολο να κανεις αναγωγη και υπολογισμο,εγω το εκανα με το τελικο ποσο .

Φίλε μου στις 50 κιλοβατώρες το μήνα, ας πούμε με 10 λεπτά την κιλοβατώρα, η χρέωση θα είναι 5 ευρώ. Και 20 λεπτά να πάει, θα πας στα 10 ευρώ. Σαν ποσοστό είναι διπλάσιο αλλά σαν ποσό είναι μικρό (δεν ξέρω τα οικονομικά σου βέβαια, καταλαβαίνω όμως πως ίσως και 5 ευρώ το μήνα να είναι πρόβλημα). Πολύ το αναλύεις δηλαδή για το -σχεδόν- τίποτα. Αν φοβάσαι μιά πιθανή μεγάλη αύξηση πήγαινε σε σταθερό, αν όχι παίζε με τα κυμαινόμενα και τσίμπαγε κανένα δωράκι με μετακινήσεις εδώ κι εκεί. Δυό πενηντάρικα να πάρεις το χρόνο από δώρα έχεις υπερκαλύψει και το κοτ και οποιαδήποτε αύξηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και εγω προσπαθω αυτο να κανω και να δωσω οτι πληροφορια μπορω.τα αναλυω γιατι εδω μεσα υπαρχουν και ανθρωποι που απο τα γραπτα τους καταλαβαινω οτι τα υπολογιζουν.αν τα οικονομικα μου ηταν καλα ουτε που θα εμπαινα σαυτο το τοπικ.εκτος αν εισαι και εσυ χομπιστας και κανεις το κεφι σου οπως καποιοι εδω μεσα.δεν ειμαι μονο εγω που ψαχνουμε το ταληρο .γιατι 5 εδω 5 εκει βγαζουμε και την βενζινη για κανα μηνα τον χρονο.

μου ηρθε λογαρισμος 10 ευρω πανω επειδη δεν πιασα το κοτ.εμαθα απο εδω μεσα οτι αλλαξε σε 50 κιλοβατ. τον μηνα.το καταλαβα και τωρα  αφησα το ειρ κοντισιον 3 μερες να καει και απο 40-πηγα στις 53 για να γλυτωσω τις παραπανω χρεωσεις και το χαζο 10ευρω που ζητανε για το παραλογο οτι υπαρχει ελαχιστο οροιο στο ΚΟΤ. ο καθενας δινει τις μαχες του εδω περα.

κατα αλλα το ιδιο λεμε,αυτο κανω.

doomnx μολις σου απαντησα οπως σου ειχα πει γιατι ηθελα να μαθω ποσο καινε μερικες συσκευες.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και εγω προσπαθω αυτο να κανω και να δωσω οτι πληροφορια μπορω.τα αναλυω γιατι εδω μεσα υπαρχουν και ανθρωποι που απο τα γραπτα τους καταλαβαινω οτι τα υπολογιζουν.αν τα οικονομικα μου ηταν καλα ουτε που θα εμπαινα σαυτο το τοπικ.εκτος αν εισαι και εσυ χομπιστας και κανεις το κεφι σου οπως καποιοι εδω μεσα.δεν ειμαι μονο εγω που ψαχνουμε το ταληρο .γιατι 5 εδω 5 εκει βγαζουμε και την βενζινη για κανα μηνα τον χρονο.

μου ηρθε λογαρισμος 10 ευρω πανω επειδη δεν πιασα το κοτ.εμαθα απο εδω μεσα οτι αλλαξε σε 50 κιλοβατ. τον μηνα.το καταλαβα και τωρα  αφησα το ειρ κοντισιον 3 μερες να καει και απο 40-πηγα στις 53 για να γλυτωσω τις παραπανω χρεωσεις και το χαζο 10ευρω που ζητανε για το παραλογο οτι υπαρχει ελαχιστο οροιο στο ΚΟΤ. ο καθενας δινει τις μαχες του εδω περα.

κατα αλλα το ιδιο λεμε,αυτο κανω.

doomnx μολις σου απαντησα οπως σου ειχα πει γιατι ηθελα να μαθω ποσο καινε μερικες συσκευες.

Καλησπερα.. Να βοηθαει φυσικα μεσα εδω  ο ενας τον αλλον... Αλλα  πως γινεται για   5-7Ευρω να γινεται τοση αναστατωση... Αφου εισαι και ΚΟΤ μαλιστα..Σκεψου αυτους που εχουν μεγαλη καταναλωση..50 κιλ το μηνα δεν ειναι τιποτα...Ειναι σαν μην καις τιποτα καθολου... Ουτε φωτα, ουτε τηλεοραση, κτπλ.. ( βαλε και ενα νυχτερινο που εχει χαμηλη χρεωση για καποιες ωρες)

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και εγω προσπαθω αυτο να κανω και να δωσω οτι πληροφορια μπορω.τα αναλυω γιατι εδω μεσα υπαρχουν και ανθρωποι που απο τα γραπτα τους καταλαβαινω οτι τα υπολογιζουν.αν τα οικονομικα μου ηταν καλα ουτε που θα εμπαινα σαυτο το τοπικ.εκτος αν εισαι και εσυ χομπιστας και κανεις το κεφι σου οπως καποιοι εδω μεσα.δεν ειμαι μονο εγω που ψαχνουμε το ταληρο .γιατι 5 εδω 5 εκει βγαζουμε και την βενζινη για κανα μηνα τον χρονο.

μου ηρθε λογαρισμος 10 ευρω πανω επειδη δεν πιασα το κοτ.εμαθα απο εδω μεσα οτι αλλαξε σε 50 κιλοβατ. τον μηνα.το καταλαβα και τωρα  αφησα το ειρ κοντισιον 3 μερες να καει και απο 40-πηγα στις 53 για να γλυτωσω τις παραπανω χρεωσεις και το χαζο 10ευρω που ζητανε για το παραλογο οτι υπαρχει ελαχιστο οροιο στο ΚΟΤ. ο καθενας δινει τις μαχες του εδω περα.

κατα αλλα το ιδιο λεμε,αυτο κανω.

doomnx μολις σου απαντησα οπως σου ειχα πει γιατι ηθελα να μαθω ποσο καινε μερικες συσκευες.

Σα να μη διάβασες τι έγραψα. Να είσαι καλά, ό,τι σε φωτίσει ο ύψιστος κάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

η΄θα μπορουσε ο φιλος μας doomnx αντι για 270κιλοβατωρες  τον μηνα να βαζει 50 τον μηνα να εξυπηρετει και εμας τους λιγους,ωστε να υπολογιζουμε σωστα

Μπορείς να το κάνεις στο ίδιο εξελόφυλλο. Αλλάζεις στο τελευταίο tab τις κιλοβατώρες (από 270 σε 50), όπως επίσης και τις σχετικές τιμές του σπιτιού σου για να βγαίνουν σωστά οι δικές σου μετρήσεις των δημοτικών χρεώσεων.

4 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

γιατι ολοι γνωριζαν το 200/4μηνο μεχρι τωρα.

2 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

το κοτ.εμαθα απο εδω μεσα οτι αλλαξε σε 50 κιλοβατ. τον μηνα.

Κανονικά δεν θα ασχολούμουν αλλά, παρ' όλη την προηγούμενη συζήτηση, εξακολουθείς να το γράφεις. Ανέκαθεν ήταν 200/120 μέρες και αναλογικά 50/30 μέρες. Και θα ισχύει στο διηνεκές εκτός κι αν αλλάξει ο κανονισμός (όχι του ΚΟΤ, που δεν έχει σχέση με αυτό).

Επιπλέον δεν είναι μήνας ή 4μηνο, αλλά αναλογικά της περιόδου τιμολόγησης. Αν ο λογαριασμός αφορά περίοδο 32 ημερών, είναι 53kWh, ενώ αν αφορά 28 μέρες βγαίνουν 46kWh η ελάχιστη κατανάλωση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορείς να το κάνεις στο ίδιο εξελόφυλλο. Αλλάζεις στο τελευταίο tab τις κιλοβατώρες (από 270 σε 50), όπως επίσης και τις σχετικές τιμές του σπιτιού σου για να βγαίνουν σωστά οι δικές σου μετρήσεις των δημοτικών χρεώσεων.

Κανονικά δεν θα ασχολούμουν αλλά, παρ' όλη την προηγούμενη συζήτηση, εξακολουθείς να το γράφεις. Ανέκαθεν ήταν 200/120 μέρες και αναλογικά 50/30 μέρες. Και θα ισχύει στο διηνεκές εκτός κι αν αλλάξει ο κανονισμός (όχι του ΚΟΤ, που δεν έχει σχέση με αυτό).

Επιπλέον δεν είναι μήνας ή 4μηνο, αλλά αναλογικά της περιόδου τιμολόγησης. Αν ο λογαριασμός αφορά περίοδο 32 ημερών, είναι 53kWh, ενώ αν αφορά 28 μέρες βγαίνουν 46kWh η ελάχιστη κατανάλωση.

 

καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια ,ειμαι ασχετος με τα εξελ.

για το θεμα που λες δεν επρεπε να ξανασχοληθεις,δεν σε ανεφερα προσωπικα,ουτε σε υποχρεωσε/ζητησε καποιος,αλλα σου αρεσει.παρε λοιπον μια απαντηση μιας και ειχαμε εξελιξεις.

ο κανονισμος του ΚΟΤ Β  δεν αναφερει πουθενα για 50.μηνα.αυτο μου το αναγνωρισε σε επικοινωνια και η ηδικα και η δεη.

απλα η δεη αναφερει οτι η συμβαση μεσα που υπεγραψα αναφερει για αναλογικη τιμολογηση.και μου λεει οτι κανονικα πρεπει να γινεται συνδυασμος των 2 , κανονισμου και συμβασης με παροχο και προκυπτει η αναλογια των 50.

το ''κανονικα πρεπει'',και ''προκυπτει'', τους απαντησα, δεν μεταφραζεται μονο απο την μια πλευρα ,την δικη σας, αλλα και απο την αλλη την δικη μου.δεχομαι την αναλογικοτητα των τιμολογησεων ανα ημερα που υπεγραψα με τον παροχο  αλλα δεχομαι και οτι λεει ο κανονισμος του ΚΟΤ επακριβως,οπου αναφερει ρητα μονο για 200/4μηνο και οχι 50/μηνα.οποτε ο συνδυασμος που επικαλειται η δεη ειναι ακυρος.

το θεμα ειναι στην ραε και περιμενουμε.αποτι ειδα εδω μεσα πολλοι του ΚΟΤ β δεν το ξερουν και χανουν την εκπτωση.οποτε καλο ειναι να αλλαξει ο κανονισμος του ΚΟΤ Β η' να τιμολογουν συμφωνα με τον ισχυοντα που ανα φερει μονο 200.4μηνο.η' θα ισχυσει η πλευρα της δεη η' θα ανοιξει ενα νεο κεφαλαιο αλλαγης του κανονισμου ΚΟΤ Β οπου θα ανφερεται το 50/μηνο λογω μηνιαιας τιμολογησης πλεον.

ελπιζω να καταλαβες και να μην ξανασχοληθεις ,αν και δεν νομιζω .εγω σε τετοια θεματα ,τα παλευω.με την ραε εχω αναπτυξει σχεση,εχω δωσει 2 μαχες σχετικα με τις ταχυτητες ιντερνετ και τις εχω κερδισει ολες.ξερω τις διαδικασιες και εχω την σχετικη υπομονη που απαιτειται,2-3 μηνες ανταλλαγης μειλ ,ανταπαντησεων,επιχειρηματων και πιεσης.ειμαι παλιος στο θεμα ραε και διαδικασιων,δεν μιλας με τυχαιο.αν θες ποτε να σε βοηθησω πες μου.

11 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Να βοηθαει φυσικα μεσα εδω  ο ενας τον αλλον... Αλλα  πως γινεται για   5-7Ευρω να γινεται τοση αναστατωση... Αφου εισαι και ΚΟΤ μαλιστα..Σκεψου αυτους που εχουν μεγαλη καταναλωση..50 κιλ το μηνα δεν ειναι τιποτα...Ειναι σαν μην καις τιποτα καθολου... Ουτε φωτα, ουτε τηλεοραση, κτπλ.. ( βαλε και ενα νυχτερινο που εχει χαμηλη χρεωση για καποιες ωρες)

καταρχην το νυχτερινο οπως ανακοινωσε καποιος εδω μεσα καπου πριν,δεν  συμφερει πλεον σε ΚΟΤ.ειχα κανει σχετικη αιτηση ,περιμενα 2 χρονια απο δεδηε και επειδη δεν αποφασιζε να σχοληθει ,τελικα το ξανασκεφτηκα και το ακυρωσα,αυτο το εκαναν γρηγορα βλεπεις.

τωρα οσον αφορα το πως γινεται να μιλαμε για 10 ευρω κ.λ.π τα θεωρω πολυ υποκριτικα ολα αυτα τα λογια ..δεν ηξερα οτι για να μπεις εδω μεσα και να ασχοληθεις να μιλησεις πρεπει να υπαρχει οριο εισοδηματος.εκτος αν υπαρχει σνομπομετρο και ειναι κλειστο κλαμπ μονο των κατοικων γλυφαδας και βορειων προαστιων.δλδ. αυτοι που παραπονιουνται για τις 300 κιλοβατωρες ειναι επειδη τους λειπουν? οπως καποιος εχει καταναλωση 300 και τους απασχολει γιατι εχουν τετοιες αναγκες ετσι και εμενα αυτες ειναι οι αναγκες μου.μιλανε για 50-100 ευρω παραπανω τον χρονο να γλυτωσουν και μετα πανε στο τοπικ των τελων κυκλοφοριας και παραπονιουνται που ενω εχουν ακριβα αυτοκινητα ,πληρωνουν 250 ευρω τελη τον χρονο, η' για τις τιμες των σουπερμαρκετ.οτι ειναι λοιπον για αυτον που καταναλωνει 300 ευρω τον μηνα και αναζητα να γλυτωσει ευρω ετσι ειναι αναλογικα και για εμενα τα 10 ευρω.

το θεμα φιλε δεν ειναι ποσα πληρωνει ο καθενας αλλα γιατι και οσα γλυτωσει.αν σε ενοχλει παντως που αυτες ειναι οι αναγκες μου και σου χαλαω το προφιλ εδω μεσα και σε ενοχλω ,να μην γραφω.οπως σου ειπα 10 στο ρευμα παραπανω,10 στο ψωμι,στην βενζινη,στα τροφιμα κ.λ.π μαζευονται ολα μαζι.

9 ώρες πριν, BigBlack είπε

Σα να μη διάβασες τι έγραψα. Να είσαι καλά, ό,τι σε φωτίσει ο ύψιστος κάνε.

ας μην μπλεκουμε τα θεια σε αστεια πραγματα μερες που ειναι για να δωσουμε μια υπερβολη.εγω παντως δεν ηθελα να σε θιξω,αν το πηρες ετσι.απλα και μιλησες υποτιμητικα και δεν εδωσες και καποια λυση ,επανελαβες αυτο που κανουμε ολοι,δλδ, η μενουμε σε κυμαινομενα η' παμε σταθερο,αυτα τα ξερουμε δεν ειπες κατι καινουριο για  να διαβασω με προσοχη και μου κανεις και παραπονο στην επομενη δηλωση σου.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...