Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχα κανει αιτηση τελος οκτωβρη για online σε συνδιασμο με αλλαγη ονοματος

 

Το ebill ενεργοποιηθηκε πριν κανα 2 βδομαδες. 

Μου ηρθε και εκαθαριστικος απο ΔΕΗ στο παλιο ονομα(σχεδον εγκεφαλικο)

 

Τωρα ηρθε και πρωτος λογαριασμος μεσω ebill, για 16 μερες. Το προβλημα ειναι οτι στην πρωτη σελιδα λεει Γ1. Θα πρεπει να επιλεξω το online/enter παλι μεσα απο το ebill με τις νεες χρεωσεις?

 

Θα τους καλεσω και τηλ φυσικα αλλα μαλλον θα παρει καμια εβδομαδα να πιασω γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theo156 είπε

Άραγε έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει τον μηνιαίο λογαριασμό και να του ζητάει και μετρήσεις ανά μήνα;

αυτό συζητάμε,αυτοι λένε πως ναι μεν είναι μηνιαίος λογαριασμός,αλλά το έναν μήνα θα έρθει κατά εκτίμηση και ο άλλος από τις μετρήσεις που καταχωρίσες..ότι ναναι λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, x-files είπε

Όχι φίλε δεν έχω ΚΟΤ,, όπως είπαν ο Στέλιος και τα άλλα παιδιά δεν βγάζεις άκρη, τούς έχω πάρει κ εγώ άπειρες φορές,μια λένε έτσι είναι κάθε 2μηνο,την άλλη απορούν γιατί είναι έτσι αφού μιλάμε για μηνιαίο λογαριασμό,δεν ξέρουν τι τους γίνεται,θα τους τα πρήξω μέχρι να το φτιάξουν για μηναία καταχώρηση, έτσι για το γαμωτο..

 

Καλα θα κανεις.

Εγω δεν ασχολουμαι μαζι τους καθολου μιας και με βολευει που θα ειναι διμηνο.Οχι οτι με πειραζει ο μηνιαιος απλα θα το αφησω ως εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και παλι. Την Δευτέρα εχω κλεισει ραντεβού τελικα σε κατάστημα ΔΕΗ για αλλαγη παροχου αφου ληγει το ρητοπρογραμμα της ΖΕΝΙΘ στις 19/2

Μέσω όρο 2 χρονια τωρα εχω απο 1300-1600 το τετραμηνο, οποτε προς το παρόν λεω να παω enter καθοσον απο την ολη συζήτηση εδω καταλαβα οτι εχει πολύ μπερδεμα το online με το σύστημά τους. 

Τωρα βέβαια δεν ξέρω, επειδη ειχα συνηθίσει με το ebill παλαιοτερα, αν το ενεργοποιησω στο enter, θα εχω αν θελω και την επιλογη για μηνιαίους λογαριασμους; (δεν θελω την παγια εντολη) 

Για την εγγύηση υπάρχει περίπτωση να μου την ζητησουν την Δευτέρα ή μπορει να μπει στον πρώτο λογαριασμό; 

 

Και τέλος, μπορω, είναι εύκολο, με συμφερει να ζητησω νυχτερινο μετρητη; πως γίνεται; θελει κατι απο τον ιδιοκτήτη μου; να παρω αδεια; μπαινει πλεον αλλος μετρητης; εχει χρεωση; 

Διαβασα οτι θελει έγγραφη αποδοχή απο τον ιδιοκτήτη...και οτι ζητανε 34€...; Χχμμμ μπορώ να τον ζητησω την Δευτέρα και αυτο αν συμφωνεί; 

Edit: βρηκα αυτο το σαιτ τιυ ΔΕΔΔΗΕ

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/

Δεν βλέπω να ζηταει έγγραφο του ιδιοκτήτη... 

 

Και γιατί τόσο καιρό δεν εχω βαλει νυχτερινο, αφου εστω και για 8 ώρες θα γράφει λιγοτερες κιλωβατωρες; 🤔🤔🤔

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Για την εγγύηση υπάρχει περίπτωση να μου την ζητησουν την Δευτέρα ή μπορει να μπει στον πρώτο λογαριασμό;

Από την εμπειρία μου εδώ μέσα, ανάλογα το κατάστημα. Άλλος έβαλε της φωνές και δέχτηκαν να μπει λογαριασμό τελικά.

15 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Και τέλος, μπορω, είναι εύκολο, με συμφερει να ζητησω νυχτερινο μετρητη; πως γίνεται; θελει κατι απο τον ιδιοκτήτη μου; να παρω αδεια; μπαινει πλεον αλλος μετρητης; εχει χρεωση; 

Ναι συμφέρει, δεν θυμάμαι αν θέλει άδεια ιδιοκτήτη λογικά ναι όμως. Μπαίνει νέος μετρητής ψηφιακός. Ανάλογα την περιοχή μπορεί να σου τον τοποθετήσουν σύντομα αλλά μπορεί να αργήσει κι ολας.42 μαζί με φπα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , 

μπηκα home enter στις 26/12 με τις παλιές τιμές και βγήκε ο πρώτος λογαριασμός , για ρίξτε μια μάτια εντάξει ήρθε ; Βλέπω μου βάλανε 80€ ρήτρα , γιατί όμως ; Υποτίθεται πως τα γλυτωνουμε 

053CE605-4A35-41AB-8464-C23DD23222B6.jpeg.bbf4c80ad1232aa53082866d8f87a8a2.jpegAB0A112B-A996-40F0-AA2D-DD19F2544F16.jpeg.54e881b75e1946264980bb3e35e94703.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Καλησπέρα παιδιά , 

μπηκα home enter στις 26/12 με τις παλιές τιμές και βγήκε ο πρώτος λογαριασμός , για ρίξτε μια μάτια εντάξει ήρθε ; Βλέπω μου βάλανε 80€ ρήτρα , γιατί όμως ; Υποτίθεται πως τα γλυτωνουμε 

053CE605-4A35-41AB-8464-C23DD23222B6.jpeg.bbf4c80ad1232aa53082866d8f87a8a2.jpegAB0A112B-A996-40F0-AA2D-DD19F2544F16.jpeg.54e881b75e1946264980bb3e35e94703.jpeg

Ο λογαριασμός είναι από 22 Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα, ποιες οι προϋποθέσεις για ενεργοποίηση του κοτ? Μπορεί να ενεργοποιηθεί εκ των υστέρων ή εφόσον έγινε η ενεργοποίηση του home enter τώρα δεν γίνεται? Υπάρχει κάτι που να δίνει έκπτωση για ηλικιωμένους, το ρεύμα είναι στο όνομα της πεθεράς η οποία έχει περάσει τα 70.

Επεξ/σία από minaspit7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι ακόμα σε ένα πρόγραμμα της elpedison(2 χρόνια τώρα και 3 μήνες) που πραγματικά ήταν κάτι εξαιρετικό. Ήρθε επιστολή που μου έλεγαν ότι εντός 60 ημερών θα μου αλλάξουν πρόγραμμα. Οπότε μπήκα στην αναζήτηση προγράμματος ή και αλλαγή παρόχου. Κατέληξα προς έκπληξη μου να διαπιστώνω ότι το πιο συμφαιρων αυτή την στιγμή είναι το home enter της ΔΕΗ. Κάνω κάτι λάθος και υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα που δεν το βλέπω? Η κατανάλωση 4μηνου είναι 2000kw ημέρας και 900νυχτας. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αλάνια, να ρωτήσω κάτι από περιέργεια;
Η ρήτρα αναπροσαρμογής πώς ακριβώς υπολογίζεται; Υπάρχει στάνταρ τρόπος υπολογισμού ή χρεώνει ο καθένας όσο του καπνίσει;
Στο φοβερό excelάκι του @korakios πώς υπολογίζεται η τελική τιμή κιλοβατώρας ανά πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά να σας ευχαριστήσω κι εγώ. Λογικά τέλος καλό όλα καλά! Σημερινό update: πήγα στο κατάστημα και με λίγη φασαρια(σχετικά εύκολα) ο υπάλληλος παραδέχτηκε ότι εσφαλλε. (!!!!!!) Προσπάθησε και ο ίδιος μέσω του ebill να κάνει την  αλλαγή από εντερ σε ονλαιν όπου και έφαγε άκυρο πανηγυρικά.  Εκεί λοιπόν επενέβη η προϊσταμένη όπου έκανε συστημικα την μετάβαση (ως δια μαγείας!) στο online και μου εκτυπώσε και το σχετικό email που απέστειλε η ιδια για να μην χρεωθεί η ρήτρα αποχώρησης. Επέμενε πάντως πως από πρόγραμμα σταθερής διάρκειας σε άλλο σταθερής διαρκείας δεν υπάρχει ρήτρα, μόνο αν πας σε αορίστου η άλλο παροχο.

Παράλληλα στο myrae η ΔΕΗ απάντησε ότι μηχανογραφικα εντάσσομαι από σήμερα στο online. Το ίδιο και σε απάντηση στο email που είχα στείλει μόλις χθες!

Η 2η παροχή τελικά που δεν είχε προχωρήσει από το e contract έγινε επί τόπου στο κατάστημα χωρίς καταβολή εγγύησης λόγω της ταλαιπωρίας μου και το μόνο που απομένει είναι να μου απαντήσουν και εγγράφως στο ραε ότι δε θα χρεωθεί η ρήτρα, θα επιστραφεί η εγγύηση στην 1η παροχή κλπ. και φυσικά να έρθουν και οι πρώτοι λογαριασμοί! 

 

--επίσης ενημέρωση από δικό Τους έγγραφο που μου έδωσε να διαβάσω η διευθύντρια παρατείνεται η τιμή στα σταθερά και το 30ευρο μέχρι 28/02--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...