Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, vsaradopoulos said:

   

Παιδιά καλησπέρα, μπορείτε να με κατευθύνετε;; Πήγα σε κατάστημα ζήτησα online και μου ενεργοποίησαν Myhome Enter για να μην μπλέξω με ρήτρα και μου είπαν μέσω ebill θα το γυρίσω σε online, επιμενοντας μάλιστα και ο υπάλληλος και η προισταμένη οτι γινεται και μάλιστα ατελώς. Τώρα έχει ενεργοποιηθεί λοιπόν το εντερ, πέρασα πάγια εντολή κάρτας, ενεργοποίησα μηνιαίο λογαριασμό αλλά δε μου δινει την επιλογή για το ονλαιν. Μιλησα στην εξυπηρετηση και μου λενε τωρα οτι δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί. Τι πρέπει να κάνω για να βγάλω άκρη;;

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Λογικά θα σε χρεώσουν για να αλλάξεις προγραμμα γιατί τυπικά διακοπτΕις της σύμβαση του εντερ κ πας σε ον-λάιν. 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, marmagia είπε

Λογικά θα σε χρεώσουν για να αλλάξεις προγραμμα γιατί τυπικά διακοπτΕις της σύμβαση του εντερ κ πας σε ον-λάιν. 

Άρα η μετάβαση αυτή όντως δεν γίνεται; Ρωτάω για να περάσω απο το κατάστημα αν είναι...Επέμεναν τοτε ομοφωνα ολοι οτι γινεται και μαλιστα χωρις καμια χρεωση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vsaradopoulos said:

Άρα η μετάβαση αυτή όντως δεν γίνεται; Ρωτάω για να περάσω απο το κατάστημα αν είναι...Επέμεναν τοτε ομοφωνα ολοι οτι γινεται και μαλιστα χωρις καμια χρεωση! 

Δεν το λέω με σιγουριά νομίζω ομωσ Ότι και κάποιος άλλος το είχε γράψει εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vsaradopoulos είπε

και μου είπαν μέσω ebill θα το γυρίσω σε online, επιμενοντας μάλιστα και ο υπάλληλος και η προισταμένη οτι γινεται και μάλιστα ατελώς.

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

29 λεπτά πριν, vsaradopoulos είπε

Μιλησα στην εξυπηρετηση και μου λενε τωρα οτι δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί.

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

30 λεπτά πριν, vsaradopoulos είπε

Τι πρέπει να κάνω για να βγάλω άκρη;;

καταγγελία στη ΡΑΕ, πας αύριο στο υποκατάστημα και ζητάς ονόματα

φυσικά δε δέχεσαι οτιδήποτε απο ότι σου πούνε εκτός αν επι τόπου μπροστά σου καταργήσουν το enter μέσα απο το σύστημα και σου βάλουν το online ,αλλά απαραίτητα υπογραφή σφραγίδα απο το διευθυντή οτι σε περίπτωση που χρεωθείς ρήτρα αποχώρησης θα σου πιστωθεί άμεσα το ποσό την επόμενη εργάσιμη (για να το έχεις για μελλοντική καταγγελία)

12 λεπτά πριν, vsaradopoulos είπε

Άρα η μετάβαση αυτή όντως δεν γίνεται; Ρωτάω για να περάσω απο το κατάστημα αν είναι...Επέμεναν τοτε ομοφωνα ολοι οτι γινεται και μαλιστα χωρις καμια χρεωση! 

ναι ,το κάνανε και σε άλλους . Πάρε υπογραφή για τη μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης

μετά υπογράφεις Γ1 και μετά ενεργοποιείς το online περιμένοντας να το ενεργοποιήσει σύντομα η ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μάλλον στα καταστηματα δεν ξέρουν τι γίνεται και τι δεν γίνεται και εγώ είχα παρόμοια εμπειρία αλλά ήμουν ενημερωμένος. Οπότε δεν τους άφησα να κάνουν αυτό που έλεγαν. Δεν νομίζω να βρεις άκρη αν πας διοτι για να πας online μεσω ebill πρεπει να εισαι γ1. Απο εντερ σε online μονο αν σπασεις το συμβολαιο  και θα χρεωθεις ρητρα αποχωρησεις. Τώρα αν πας πάρε γραπτός τα πάντα και κανονικά δεν θα πρέπει να σε χρεώσουν την αποχώρηση διοτιβσε ενημέρωσαν λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, θα πάω αυριο στο κατάστημα και θα ζητήσω όσα λέτε. Αρα για να προλάβω και μια δευτερη παροχή μη γινει πάλι το ίδιο. Μεσω e contract που έχω ήδη κάνει γιατί δεν μπορώ να ξαναπληρώσω εγγύηση και έχω ζητήσει το online εκεί θα με βάλουν φαντάζομαι στο Γ1 και θα μπορώ να το επιλέξω στη συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ παιδιά.

Θα τα τσεκαρω όλα.

Κάποια συσκευή με καίει!

Δεν είναι πολλά 2kwh για θέρμανση 120τμ. Βασικά είναι μια χαρά. Φαντάσου με ένα αεροθερμο των 2kw να ζεσταίνεις ένα σπίτι. Μόνο αυτό είναι 48kwh την ημέρα. Βάλε και λοιπές καταναλώσεις , άνετα φτάνεις τις 55 την ημέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Ένα είναι σίγουρο ,θα κάνουμε πολλά χρόνια να δούμε τιμές μεγαβατώρας στα 50 ευρώ ώστε να μην εφαρμόζονται ρήτρες 

Όντως...μέχρι να σβήσει ο ήλιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Κοιτάω για αλλαγή απο NRG Save 40 + Fix τώρα που μου ήρθε μήνυμα ότι καταργείται το fix σε ΔΕΗ.

Μέση κατανάλωση μήνα 330-380kwh.

Είμαι δικαιούχος Κοινονικού τιμολογίου Β. και εχω μερικές απορίες σχετικά με το online και το Enter.

Αρχικά να πώ πως θέλω να προλάβω τον τιμοκαταλογο πριν τον ξαναλλάξει απο 1/02/2022 γιαυτό μάλλον θα κάνω την

αίτηση αλλαγής μέσω internet σήμερα-αύριο.

Ιδανικά θα κοίταγα το online αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ΚΟΤΒ.

Το ρολόι κατω στο σπίτι είναι αυτό.

50f273325251aa9ffe1ba271af8a6e85.jpg

Γράφει και ημερησια και νυχτερινή κατανάλωση και απο εκεί έδινα τις μετρήσεις μου στην NRG.

a) Πρέπει να βάλω (αλλο) νυχτερινό μετρητή ή γίνεται δουλεία με το συγκεκριμένο ?

Στον πίνακα έχω αυτό το ενδικτικό νυχτερινής κατανάλωσης αλλά δεν το έχω δει ποτέ να ανάβει ενώ ειναι wired

Μπορεί να παιζει ρόλο ότι δεν ήμουν ΔΕΗ και δεν άναβε?

36e816a7a36787626d3b60188f9ff579.jpg

 

b)Μπορώ στο enter να έχω ebill και να κάνω μόνος μου τη μέτρηση κάθε μήνα ή μόνο στο online?

c)Αν κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση για το enter παίζει να με βάλουν στο Γ1 με ρήτρα για λίγες μέρες η αυτό ισχύει μόνο στο online?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Kostas7GTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Καλησπέρα,

Κοιτάω για αλλαγή απο NRG Save 40 + Fix τώρα που μου ήρθε μήνυμα ότι καταργείται το fix σε ΔΕΗ.

Μέση κατανάλωση μήνα 330-380kwh.

Είμαι δικαιούχος Κοινονικού τιμολογίου Β. και εχω μερικές απορίες σχετικά με το online και το Enter.

Αρχικά να πώ πως θέλω να προλάβω τον τιμοκαταλογο πριν τον ξαναλλάξει απο 1/02/2022 γιαυτό μάλλον θα κάνω την

αίτηση αλλαγής μέσω internet σήμερα-αύριο.

Ιδανικά θα κοίταγα το online αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ΚΟΤΒ.

Το ρολόι κατω στο σπίτι είναι αυτό.

50f273325251aa9ffe1ba271af8a6e85.jpg

Γράφει και ημερησια και νυχτερινή κατανάλωση και απο εκεί έδινα τις μετρήσεις μου στην NRG.

a) Πρέπει να βάλω (αλλο) νυχτερινό μετρητή ή γίνεται δουλεία με το συγκεκριμένο ?

Στον πίνακα έχω αυτό το ενδικτικό νυχτερινής κατανάλωσης αλλά δεν το έχω δει ποτέ να ανάβει ενώ ειναι wired

Μπορεί να παιζει ρόλο ότι δεν ήμουν ΔΕΗ και δεν άναβε?

36e816a7a36787626d3b60188f9ff579.jpg

 

b)Μπορώ στο enter να έχω ebill και να κάνω μόνος μου τη μέτρηση κάθε μήνα ή μόνο στο online?

c)Αν κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση για το enter παίζει να με βάλουν στο Γ1 με ρήτρα για λίγες μέρες η αυτό ισχύει μόνο στο online?

Ευχαριστώ

Αυτός ειναι ηλεκτρονικός μετρητής.. Πλέον δεν ανάβει κανένα φωτάκι όπως παλια μέσα στην οικία.. Δεν ανεβαίνει κανένα καλώδιο πλεον επανω...Άρα έχεις ενεργοποίηση το νυχτερινό από τον προηγουμενο παροχο;; Αυτό το είχες ζητήσει από τον Δεδδηε; Τις μετρήσεις της δίνει ο Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, takoulou said:

Αυτός ειναι ηλεκτρονικός μετρητής.. Πλέον δεν ανάβει κανένα φωτάκι όπως παλια μέσα στην οικία.. Δεν ανεβαίνει κανένα καλώδιο πλεον επανω...Άρα έχεις ενεργοποίηση το νυχτερινό από τον προηγουμενο παροχο;; Αυτό το είχες ζητήσει από τον Δεδδηε; Τις μετρήσεις της δίνει ο Δεδδηε.. 

Απο όταν μπήκα σπίτι πριν 3 χρόνια (μπήκα πρώτος, ενοίκιο) έβαλα elpedison 24h νυχτερινό τότε και μετά NRG Save 40 + Fix που και τα 2 είχαν την ίδια χρέωση ανα kwh μέρα και νύχτα. Δέν έχω κάνει κάποιο τηλέφωνο εγώ στην ΔΕΔΔΗΕ για ενεργοποίηση νυχτερινής χρέωσης (δεν ξέρω και δεν νομίζω ο ιδιοκτήτης).Εγώ απλά καταχωρούσα κάθε μήνα ημερίσια και νυχτερινή χρέωση στο app και η ΔΕΔΔΗΕ έκανε κάθε τετράμηνο την μέτρηση του εκκαθαριστικού.

Επεξ/σία από Kostas7GTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όσοι έχετε το myhome online,στο ebill,κάθε πότε έχετε δυνατότητα να βάλετε ένδειξης μετρητή κάθε μήνα η κάθε 2 μήνες;,εμένα μου επιτρέπει κάθε 2μηνες, ισχύει για όλους αυτό;,υπάρχει κάποιος που μπορεί να βάλει κάθε μήνα;, δεδομένου ότι είναι μηνιαίος λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Απο όταν μπήκα σπίτι πριν 3 χρόνια (μπήκα πρώτος, ενοίκιο) έβαλα elpedison 24h νυχτερινό τότε και μετά NRG Save 40 + Fix που και τα 2 είχαν την ίδια χρέωση ανα kwh μέρα και νύχτα. Δέν έχω κάνει κάποιο τηλέφωνο εγώ στην ΔΕΔΔΗΕ για ενεργοποίηση νυχτερινής χρέωσης (δεν ξέρω και δεν νομίζω ο ιδιοκτήτης).Εγώ απλά καταχωρούσα κάθε μήνα ημερίσια και νυχτερινή χρέωση στο app και η ΔΕΔΔΗΕ έκανε κάθε τετράμηνο την μέτρηση του εκκαθαριστικού.

Άρα τώρα  θα αλλάξεις παροχο τώρα.. Ήσουν σε παροχο με προγραμμα νυχτερινου ..Θα πρέπει να ζητήσεις πλεον από τον Δεδδηε να σου ενεργοποίηση τον νυχτερινό τιμολόγιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, takoulou said:

Άρα τώρα  θα αλλάξεις παροχο τώρα.. Ήσουν σε παροχο με προγραμμα νυχτερινου ..Θα πρέπει να ζητήσεις πλεον από τον Δεδδηε να σου ενεργοποίηση τον νυχτερινό τιμολόγιο.. 

Τότε να πάρω αύριο ΔΕΔΔΗΕ και να ζητήσω ενεργοποίηση του νυχτερινού τιμολογίου, και με τον ηλεκτρονικό μετριτή που έχω δεν χρειάζεται o extra νυχτερινός που είναι 42ε εφάπαξ, σωστα ?

Επεξ/σία από Kostas7GTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.Να σας πρηξω και εγω λιγο

Εχω ΚΕΝ με τιμη kwh 0,09350 (χρεωση τελευταιου λογαριασμου). Σε προηγουμενο λογαριασμο ειχε χρεωσει 0,08950 (οπως και στους προηγουμενους). Δεν ξερω γιατι ανεβηκε.

Εκανα αιτηση για ΔΕΗ αλλα με πηραν απο ΚΕΝ και μου εδωσαν αυτη την προσφορα

-81,90 τον μηνα για 1800kwh το 4μηνο και καθε εξτρα kwh 0.22 . (Το 81,90 περιλανβαινει Ρευμα και παγιο. Και καλα μου λεει δεν χρεωνουμε ρητρα αναπροσαρμογης)

-Δωρο ο πρωτος μηνας και επιστροφη της εγγυησης που ειχα δωσει στον δευτερο λογαριασμο

-Συμβολαιο για 2 χρονια

----

Τα χαρακτηριστικα μου ειναι ως εξης

 -ετησια καταναλωση 5400 με 5800kwh (παιζει πολυ κλιματιστικο χειμωνα καλοκαιρι γιατι δεν εχω εξωτερικη μονωση και ειναι και παλια κατασκευη). Μια φορα το χρονο ξεπερασα τις 1870 ανα τετραμηνο.

-Δεν εχω νυκτερινο(λαθος μου το ξερω- εκανα αιτηση για να μπει)

 

Επειδη εχω μπερδευτει με τους παροχους ,

α)τι πρεπει να κοιταξω εκτος απο τιμη kwh (ορια χρεωσης κλπ) και ρητρα αναπροσαρμογης.?

β)Την ρητρα δεν την χρεωνεσαι ανεξαρτητα αν εισαι ΔΕΗ ΚΕΝ elpedison κλπ... (μπορεις να την αποφυγεις? )

γ)Συμφερει η προσφορα που μου εδωσαν απο την ΚΕΝ?

Να προσθεσω τις αξιες του ρευματος μονο απο ολους τους λογαριασμους το 2020 και να δω αν βγαινει πανω απο 982,2ευρω (81,90 χ 12μηνες) ?

Σορυ για το σεντονι και Ευχαριστω!!!!

 

ΥΓ. εν τελη ξερουμε ποιος εχει την πιο χαμηλη χρεωση συνολικα??!!

 

 

 

 

Επεξ/σία από serdakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...