Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@arcadian27 @washcloud

Aν έχετε από παλιά κωδικούς στο ebill της ΔΕΗ, δοκιμάστε να δείτε αν έχετε πρόσβαση. Αν ναι τότε:

Άμεσα ραντεβού στη ΔΕΗ για Γ1

Μόλις εμφανιστεί η παροχή στο ebill, ενεργοποίηση το MyhomeOnline.

Αν δεν έχετε ebill από παλιά, δε ξέρω κατά πόσο προλαβαίνετε να ολοκληρωθεί η μεταφορά απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, να πάρετε κωδικούς ebill και μετά να ενεργοποιήσετε το Online. Μέχρι 2/12 πρέπει να έχει γίνει ενεργοποίηση αλλιώς τέλος αυτό το πανηγύρι.

-----------

Eναλλακτικά ξυλώνετε το ΚΟΤ, και υπογράφετε σε κατάστημα ΔΕΗ Enter μέχρι 2/12. Θα πληρώνετε αρχική 0.097 χωρίς ΚΟΤ.

Ή πάτε ΗΡΩΝ Οnly Plus που συνδιάζεται με ΚΟΤ... εκεί θα πληρώνετε λίγο παραπάνω γιατί τσούζει το πάγιο. Κάντε σύγκριση στο excel του korakios.

Για αμφισβήτηση ρήτρας αναπροσαρμογής και του τέλους αποδέσμευσης, οδηγίες στην υπογραφή του korakios.

------

ΥΓ: Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.... όποιος απο δω και πέρα ρωτάει πράγματα που έχουμε γράψει 500 φορές, προσπερνάω και πάω παρακάτω.

Εγώ έκλεισα ραντεβού με ΔΕΗ για Δευτέρα. Διάβασα και όλα τα προηγούμενα σχόλια όπως είπατε και εσείς και απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ξεκάθαρο το αν πρέπει να κάνω αίτηση για το Γ1 με τον ΚΟΤΑ ή το enter χωρίς οπότε μάλλον ότι με φωτίσει ο Θεός. Ίσως Γ1 με μια προσπάθεια να συγκρατησω την κατανάλωση εντός των ορίων το χειμώνα; Δεν ξέρω .... απεπλισία σε πιάνει. 

Οι οδηγίες για την αμφισβήτηση του λογαριασμού είναι αυτές?

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

Επεξ/σία από arcadian27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όσοι έχουν ebill και κανουν ενεργοποιηση του online τους βγαζει "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση".

Θα προλάβει η ΔΕΗ να διαχειριστεί τόσα αιτήματα και να τα ενεργοποιήσει πριν την τροποποίηση του προγράμματος?😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iznodur είπε

αφου υπεγραψα σε home enter και εστειλα τα διακιολογιτικά ολα οκ μετα έκανα αίτηση σε ΚΟΤ και με έκαναν δεκτό, ενημέρωσα με email την ΔΕΗ και με πήραν σήμερα κου μου είπαν πως θα με πάνε σε Γ1 λογικά γιατί ειναι πιο συμφέρον. Ωστόσο, τους ειπα να με πάνε στο Online και μου είπαν καταργήθηκε. Πριν λίγο μιλήσαμε. Μετά μου ήθρε μύνημα ότι σε 2 μερες ο Δεδδηε θα ολοκληρώσει την διαδικάσια μετάβασης 

Ναι πολυ συμφερον το Γ1.:lol:

Εγιναν ολα λαθος στην περιπτωση σου.

Αν δεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμος παροχης(τελευταιο νουμερο) μεχρι στις 02/12 μπες στο ebill και κανε αιτηση για το online διαφορετικα την πατησες αν σε βαλουν στο Γ1.

ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΧΘΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sta είπε

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως όμως αν έχει κάποιος πρόγραμμα στην προτέργια συμφέρει να πάει σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα, π.χ. 

Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ;

@ekrepali σόρρυ για την ερώτηση, αλλά είμαι άσχετος με το αντικείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι πολυ συμφερον το Γ1.:lol:

Εγιναν ολα λαθος στην περιπτωση σου.

Αν δεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμος παροχης(τελευταιο νουμερο) μεχρι στις 02/12 μπες στο ebill και κανε αιτηση για το online διαφορετικα την πατησες αν σε βαλουν στο Γ1.

ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΧΘΕΣ

ελα μου ντε μου φαίνεται πως ειναι πιο συμφέρον το εντερ παρά το ΚΟΤ, πως την πάτησα έτσι έπρεπε να αφήσω την διαδικάσια να εξελιχθει σε εντερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Θέλει έγγραφο από το δήμο για βεβαίωση τετραγωνικών. Αποκλείεται να το έχω μέχρι Τρίτη. 

Παρόλο που βρίσκω ραντεβού στη ΔΕΗ. Οπότε τι θα πρότεινες σαν ενέργεια; ευχαριστω

Είπα εγώ ότι η ΔΕΗ βεβαίωση απ'το Δήμο για τετραγωνικά; Σου είπα πως αν αφήσεις την παροχή στο όνομα του αποθανόντα θα έχεις θέματα μετά με τον Δήμο και θα πρέπει ούτως ή αλλως να κάνεις αλλαγή ονόματος.

Οπότε πας και παίρνεις την παροχή στο όνομα σου. Τι πρόγραμμα θα βάλεις σου είπα χτες, δε θυμάμαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, baladisk είπε

ποιος ειναι ο κωδικος των εγγραφων λεει οτι ειναι κλειδωμενα

Πλέον από έτοιμη τροφή, πήγαμε σε μασημένη, πήγαμε σε χωνεμένη, ε τώρα θέλετε και χ€σμένη..

ΔΙΑΒΑΣΕ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΤΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΜ ΣΟΥ

Επίσης κάποιοι που ρωτάτε να ενημερώσετε τον τωρινό εναλλακτικό παροχο, όταν φύγατε για προσκοπικές τιμές, την ΔΕΗ την ενημερώσατε; Ε τότε τι ασυναρτησίες λέτε τώρα.. 

Κάπου συνέλθετε... :D 

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

το θέμα είναι πως όταν έρθει η ώρα και η μόνη λύση για την μετακόμιση είναι η διακοπή του συμβολαίου , όσα χρήματα γλυτώσω μην τα πληρώσω σαν ρήτρα 

Η ρήτρα αποχώρησης ξεκινάει με 40 ευρώ. Η ρήτρα αναπροσαρμογής που θα φας σε ένα 6μηνο θα είναι πολλαπλάσια. Μπορεί και να μεταφέρεται το πρόγραμμα στη νέα παροχή και να μη πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης. Κάντο ρε μη το σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iznodur είπε

ελα μου ντε μου φαίνεται πως ειναι πιο συμφέρον το εντερ παρά το ΚΟΤ, πως την πάτησα έτσι έπρεπε να αφήσω την διαδικάσια να εξελιχθει σε εντερ

Ξαναλεω για τελευταια φορα......το ΚΟΤ δεν ειναι προγραμμα για να ειναι πιο συμφερον απο το enter.

To KOT ειναι υπηρεσια ειναι εκπτωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Πιο συμφερον ειναι να εχεις ΚΟΤ και να μπεις στο online παρα στο enter χωρις ΚΟΤ.Eσυ δεν θα μπεις σε κανενα απο τα 2 αν η μεταβαση δεν γινει ΑΜΕΣΑ ωστε να ενεργοποιησεις το online(με τις παλιες τιμες) μεσα απο το ebill.

Εσυ τωρα θα μπεις σε ακριβοτερο προγραμμα με ρητρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, iznodur είπε

αφου υπεγραψα σε home enter και εστειλα τα διακιολογιτικά ολα οκ μετα έκανα αίτηση σε ΚΟΤ και με έκαναν δεκτό, ενημέρωσα με email την ΔΕΗ και με πήραν σήμερα κου μου είπαν πως θα με πάνε σε Γ1 λογικά γιατί ειναι πιο συμφέρον. Ωστόσο, τους ειπα να με πάνε στο Online και μου είπαν καταργήθηκε. Πριν λίγο μιλήσαμε. Μετά μου ήθρε μύνημα ότι σε 2 μερες ο Δεδδηε θα ολοκληρώσει την διαδικάσια μετάβασης 

Να το'χουμε πει ίσα με 1000 φορές, το παλιό enter δε συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Ζήτα κωδικό εταίρου να κάνεις εγγραφή στο ebill... αν γίνει γρήγρορα ή μεταφορά και αν ακυρωθεί γρήγορα το enter και αν γίνουν όλα αυτά πριν τις 3/12 τότε θα προλάβεις να αιτηθείς το online με τις τωρινές τιμές.

Εναλλακτικά αν δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά κι αν δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το Εnter, μπορείς να ξυλώσεις το ΚΟΤ και να αφήσεις σκέτο το enter.

Aπό μένα γεια σας το ΣΚ. 👋

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν με αφηνει να αλλάξω τις ρυθμίσεις για μηνιαίο λογαριασμό και ηλεκτρονικό λογαριασμό. Είναι προσωρινό ή δεν θα μπορέσω να τις αλλάξω;

1532929663_Screenshot2021-11-27135230.png.3a42b4127235a275e82822ab64679bc6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Να το'χουμε πει ίσα με 1000 φορές, το παλιό enter δε συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Ζήτα κωδικό εταίρου να κάνεις εγγραφή στο ebill... αν γίνει γρήγρορα ή μεταφορά και αν ακυρωθεί γρήγορα το enter και αν γίνουν όλα αυτά πριν τις 3/12 τότε θα προλάβεις να αιτηθείς το online με τις τωρινές τιμές.

Δεν εχει γινει ακομη η μεταβαση λεει.

Αν τον πανε κατευθειαν στο Γ1 οπως του ειπανε και γινει η μεταβαση την Δευτερα τοτε μπαινει ebill και ενεργοποιει αμεσα το online.

Aπλα να δει τον τιμοκαταλογο πριν το κανει.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, baladisk said:

@korakios  το εκανα enter με 10500 τιμη κιλοβατορας. το προλαβα.

ποιος ειναι ο κωδικος των εγγραφων λεει οτι ειναι κλειδωμενα

deh.JPG

Δες τα κόκκινα γράμματα που φαινονται στο screenshot που έβαλες

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...