Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε σπίτι που είμαι ενοικιαστής και είμαι στο ΔΕΗ Γ1, αν πάω στο Enter και διακόψω οριστικά το ρεύμα (π.χ. μετακόμιση) πριν τους 24 μήνες θα ισχύει πάλι αυτό το πινακάκι;

 562661268_Screenshot2021-11-27at15_40_12.png.04d20acdf8da8358874ca2cf724ac489.png

Έχω ήδη ebill. Αν ζητήσω Enter μέσω του ebill πρέπει να έρθουν πάλι χαρτιά να υπογράψω όπως με το my home online ή γίνεται αυτόματα; Το ρωτάω για να ξέρω αν προλάβω μέχρι τις 2/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

  

4 ώρες πριν, xraxra είπε

Αρα καταγγελία σε ΡΑΕ. Σε πόσο καιρό θα τελεσιδικίσει? Εισαι 100% βεβαιος? Εως τοτε θα σε χρεωνουν τις νεες τιμές και θα εχεις να λαβαίνεις.

πολύ το ψειρίζεις , δεν έχει νόημα εδώ άλλη ανάλυση μιας ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος μπορεί να σου εγγυηθεί , κάνε ότι καταλαβαίνεις

4 ώρες πριν, satsok2 είπε

Χωρίς να γελασετε. Για το γ1ν αναφέρει έκπτωση 30% (από 0,11 αρχική). Είμαστε σίγουροι ότι το enter (0.105) ή το online (0.906) συμφέρουν;

Η ρήτρα αναπροσαρμογής για το γ1ν είναι τόσο μεγάλη; Η έκπτωση 30%δεν αφορά όλες τις κιλοβατώρες; 

+0,23 αρχικής τιμής μείον κρατική επιδότηση .....

4 ώρες πριν, asdafas είπε

Έχω ζενιθ με 0,0857 €/kWh μαζί με ΚΟΤ-Β. Αξίζει να πάω σε πρόγραμμα της ΔΕΗ;

αν έχεις ρήτρα ακυρώνεις ΚΟΤ μπαίνεις enter (αντικαθιστάς τα νούμερα)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

ή ρισκάρεις αρκετά να μπεις Γ1 κρατώντας το ΚΟΤ και να ελπίζεις στο να ενεργοποιήσεις το online άμεσα

3 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Καλησπέρα.

Με Γ1 ΚΟΤ Α συμφέρει/έχω κάποιο κέρδος να κάνω το myenter η home?

Αν προλαβαίνω φυσικά γιατί χθες είδα το θέμα.... e-bill έχω .

Ευχαριστώ.

διάβασε πιο πάνω

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Έχω κλείσει ραντεβού με δεη για εντερ, στην ελπέδισον πρέπει να συμπληρώσω έντυπο καταγγελίας ή όχι και αν ναι σε ποια φάση, μετά την σύμβαση με δεη?

όχι εκτός αν θες να μείνεις χωρίς ρεύμα

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Νομίζω ότι ισχύει με την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης

ακριβώς (για το enter)

2 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

βλέπω το δεηonline έχει χαμηλότερη kwa γιατί να μην επιλέξει κάποιος αυτό; επίσης έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει με την μετακόμιση ;;;

ρισκάρεις αρκετά να μπεις Γ1και να ελπίζεις στο να ενεργοποιήσεις το online άμεσα πριν την αλλαγή τιμών (απο άλλο πάροχο)

σε μετακόμιση χαριστικά σε κάποιους δεν χρέωσαν αποχώρηση , το τι θα κάνουν ειδικά με τις αλλαγές τιμών άγνωστο

2 ώρες πριν, Sta είπε

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως όμως αν έχει κάποιος πρόγραμμα στην προτέργια συμφέρει να πάει σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα, π.χ. 

Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ;

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και θα καταλάβεις

2 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Οπότε κρατάει κανονικά το κοινωνικό και με τη σύμβαση στο myhome θα έχει ακόμη χαμηλότερη χρέωση έτσι;

δεν υπάρχει myhome προγραμμα εννοείς το online , ναι αξίζει σε ΚΟΤ

1 ώρα πριν, arcadian27 είπε

Κάτι τελευταίο ....αν κάποιος δεν προλάβει να ενεργοποιήσει το Myhome online  και μείνει με το Γ1 ΚΟΤΑ με την έκπτωση 30% της Δεη και την κρατική επιδότηση δεν θα είναι ψιλοοκ θεωρείτε?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε

έβλεπα που γράφατε για enter τόση ώρα και βιάστηκα , ποοοο πάπαλα , έπεσα σε καταθλιψη τώρα

για όσους είναι απο άλλο πάροχο και δεν προλάβαινε το online , εσύ το είχες έτοιμο !
χαλάρωσε , μια χαρά είναι και το enter

1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

αλλά γράφει πρέπει να μπει κάρτα για πάγια εντολή....

η κάρτα είναι υποχρεωτική στο online

1 ώρα πριν, GeorgeHellas είπε

Αν δεν θέλουμε πάγια εντολή, αναγκαστικά στο enter δεν πάμε?

ναι (δεν υποστηρίζει όμως ΚΟΤ)

48 λεπτά πριν, ATmega είπε

Στο πατρικό οι γονείς μου έχουν ΚΟΤ με κατανάλωση μέχρι 1800 το 4μηνο. Συμφέρει να τους αλλάξω μέσω ebill σε online ή enter? Τα προγράμματα αυτά συνδιαζονται με το ΚΟΤ? 

αν έχουν Γ1 βοήθησέ τους να ενεργοποιήσουν το online

1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε

ξενέρωσα που μπερδεύτηκα και μπήκα enter αντί για online αν δεν στείλω ή δεν υπογράψω κάτι δεν θεωρείται άκυρο ;

αλλιώς όπως και να χει από το απλό γ1 που ήμουν ίσως και πάλι ακόμα και εντερ καλά είναι

αν θες ρισκάρεις στο να σου ακυρώσουν το enter απο Δευτέρα και να βάλεις το online , αλλά είσαι σίγουρος οτι θα γίνει άμεσα ?

5 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Παιδιά, για το Enter χρειάζεται απαραίτητα ενεργοποιηση του μηνιαιου λογαριασμου;

Ευχαριστω

ναι (νομίζω)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

08/11 ηλεκτρονική αίτηση αλλαγή παρόχου προς ENTER

Όμως στο email με τα δικαιολογητικά προς υπογραφή δεν μου έγραφαν ότι χρειάζεται και υπεύθυνη δήλωση για αποδοχή υπογραφής σύμβασης, αλλά και με την ασάφεια στο τηλεφώνημα που έκανα για να ρωτήσω: γιατί δεν χρειάζεται να υπογράψω τη σύμβαση; , όπου μου είπαν ότι απλά αποστέλεις την σύμβαση πίσω με τις υπεύθυνες δηλώσεις και είναι σαν να την υπόγραψες, φθάσαμε λοιπόν 25/11 να αποστέλεται η υπεύθυνη δήλωση που έλλειπε και που ουσιαστικά είναι και η υπογραφή της σύμβασης.

Φυσικά υπάρχει ηχογραφημένη συνομιλία από μέρους τους, όπου αναφέρουν όχι μόνο για αυτό αλλά και τις τιμές KWh.

 

Ακόμα δεν έχει περαστεί, μιας και πήρα πάλι τηλέφωνο 26/11 και μου το είπαν. Απλά μου είπαν θα κάνουν επίσπευση του θέματος κλπ. Αυτό έγινε μόλις τους είπα για νέες τιμές και οτι η σύμβαση υπογράφηκε ήδη οπότε πρέπει να με κατοχυρώνει. Δεν είπαν τίποτα. Απλά επίσπευση έκαναν.

 

Ελπίζω λοιπόν εφόσον έχουν πλέον υπογραφή σύμβασης 25/11 να ισχύσουν οι σημερινές τιμές για το ENTER.

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioanniskar είπε

Σε σπίτι που είμαι ενοικιαστής και είμαι στο ΔΕΗ Γ1, αν πάω στο Enter και διακόψω οριστικά το ρεύμα (π.χ. μετακόμιση) πριν τους 24 μήνες θα ισχύει πάλι αυτό το πινακάκι;

 562661268_Screenshot2021-11-27at15_40_12.png.04d20acdf8da8358874ca2cf724ac489.png

Έχω ήδη ebill. Αν ζητήσω Enter μέσω του ebill πρέπει να έρθουν πάλι χαρτιά να υπογράψω όπως με το my home online ή γίνεται αυτόματα; Το ρωτάω για να ξέρω αν προλάβω μέχρι τις 2/12.

Αν έχεις ebill κάνε Myhomeonline, όχι enter. Δεν σου στέλνουν κανένα χαρτί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioanniskar είπε

Σε σπίτι που είμαι ενοικιαστής και είμαι στο ΔΕΗ Γ1, αν πάω στο Enter και διακόψω οριστικά το ρεύμα (π.χ. μετακόμιση) πριν τους 24 μήνες θα ισχύει πάλι αυτό το πινακάκι;

ναι , το online νομίζω έχει μικρότερο  πέναλτι  αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Ενώ έβαλα κάρτα (Πειραιώς δεν έπαιρνε έγκριση) Εθνική έγινε η χρέωση 1λεπτο πάλι στην υποβολή για το πρόγραμμα δεν γίνετε και μου γράφει πρέπει να μπει κάρτα για πάγια εντολή...

@korakios @ekrepali επειδή βλέπω είσαι γνώστης μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει;

Η απλά έχει φάει κόλλημα και να δοκιμάσω αργότερα;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

@korakios επειδή βλέπω είσαι γνώστης μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει;

Η απλά έχει φάει κόλλημα και να δοκιμάσω αργότερα;

Ευχαριστώ.

ο @ekrepali τα ξέρει καλά , δεν έχω ασχοληθεί με το Online , θα σου πούνε άλλα παιδιά , δικίμασε αργότερα φυσικά

6 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αν έχεις ebill κάνε Myhomeonline, όχι enter. Δεν σου στέλνουν κανένα χαρτί. 

στο enter μέσω ebill στέλνουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν είχα ανακαλυψει τόσο καιρό τι παίζει με ΔΕΗ και Myhome online. έχω κωδικούς ebill αλλά το νωρίτερο που βρίσκω στην Αττική για ραντεβού είναι την Τρίτη το οποίο και έκλεισα.

Το θέμα είναι προλαβαίνω;

αν δεν προλάβω μήπως να κάτσω στα αυγά μου με elpedison?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...