Προς το περιεχόμενο

Επίθεση ransomware προκάλεσε black out σε συσκευές και υπηρεσίες της Garmin


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγοράσαμε μαζί με τον συντρέχτη μου, ταυτόχρονα, από ένα amazfit pace. Το δικό του μια μέρα σταμάτησε, υγρασία (σε sportswatch!) του είπαν, δεν το καλύπτει η εγγύηση του είπαν. Αγοράζει το Stratos. Φεύγει το τζαμάκι από τον αισθητήρα των παλμών (συνηθισμένο πρόβλημα που βγάζουν), παίρνει υγρασία, δεν το καλύπτει η εγγύηση!.. 

Εν των μεταξύ, εγώ έχω δώσει στην κόρη μου το pace μου, τώρα πια και μετά από τρία χρόνια είναι στα τελευταία του, η μπαταρία του έχει πέσει. Αγόρασα Garmin, το πανάκριβο 645. Σε 13 μήνες σπάει το lug, ο πλαστικός βραχίονας που κρατάει τον πίρο του λουριού. Αυτό δεν μου έχει τύχει ούτε σε Q&Q του δεκάευρου. Η διαφορά με την Xiaomi είναι ότι μου έστειλαν ολοκαίνουργιο ρολόι για αντικατάσταση, σε εμένα και σε πάρα πολλούς άλλους που είχαν το ίδιο πρόβλημα.

Η ποιότητα των Garmin ως υλικά δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί την τιμή τους. Μου κάνει εντύπωση που ένα κλειστό ρολόι δεν προσφέρει μεγάλη στεγανότητα, ενώ και τα πλαστικά τους δεν είναι αυτά που θα έπρεπε. Ούτε το κρύσταλλο ζαφειρίου είναι τόσο ακριβό, που να μπαίνει μόνο σε ρολόγια των (πολλών) εκατοντάδων ευρώ.

Δεν είναι καθόλου άσχημα τα "κινέζικα", αν πέσεις σε καλό κομμάτι. Αν όμως πέσεις σε κακό, άκρη δεν βρίσκεις. Αντίθετα, η μεγάλη εταιρία θα σε καλύψει, ό,τι και να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Για το AW έχεις δίκιο.. μέρα δεν βγάζει. Το GT2 Λέει 5 ατμόσφαιρες... Και βγάζει 1 βδομάδα με ΟΛΑ ανοικτά. Δεν σου φτάνουν? Θα κάνεις κατάδυση μεγαλύτερη? Με τι με σκάφανδρο? Εκεί δεν νομίζω να χρειάζεσαι ρολόγια...

Και θες να μας πεις ότι ανεβαίνεις Όλυμπο δίχως κινητό? Δεν σε πιστεύω.

Πέραν της πλάκας να παίρνεις το κινητό μαζί σου με ένα Powerbank καλό και με προφωρτομένους χάρτες μέσα της google. 

:D

Προφανώς κ το παίρνω.  Αλλά να το κάνω τι; Σήμα δεν έχει. Δεν μου χρειάζεται για πλοήγηση. Οι χάρτες της google δεν είναι πάνω στο βουνό όπως είναι αυτοί στο ρολόι. Με την διαδρομή που έχεις κάνει κ τα poi’s που έχεις ορίσει. Το κινητό μένει στην τσάντα. Ρολόι, ασύρματος κ χάρτης με μια πυξίδα. Το GT2 δεν είναι sport watch απλά. Αυτή είναι η διαφορά με το Fenix. 
 

Πανάκριβο είναι ναι. Αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με smart watch. 
 

Το GT2 έχει οθοναρα που αν την δεις την ζηλεύεις κ λες ποσά χρόνια πίσω είναι η gamrin. Απλά το καθένα κάνει την δουλειά του. 

3 ώρες πριν, spacestar είπε

Καταρχήν δε σύγκρινα το Garmin με το Apple Watch, αλλά απάντησα στον φίλο που είπε οτι το AW είναι σαβούρα. Τυχαίνει να έχω Fenix 6 pro & AW4 & προπονούμαι σχεδόν κάθε μέρα, αλλά καμία σχέση με "ημιεπαγγελματία αθλητή". Είναι σα να λες ότι τα macbook pro είναι μόνο για τους (ημι)επαγγελματίες ήχου και εικόνας. Υπάρχουν άνθρωποι που απλά τους αρέσει η ποιότητα κατασκευής, η απόκριση και οι πολλαπλές και ακριβείς μετρήσεις. Το AW κάνει μια χαρά δουλειά για τις βασικές μετρήσεις. Σε κολύμπι, τρέξιμο & ποδήλατο που το χρησιμοποιώ περιστασιακά δεν έχω κανένα παράπονο. Συνδέεται και με εξωτερικό παλμογράφο στήθους (bluetooth) [πχ. wahoo tickr) για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια & με ακουστικά για τη μουσική. είναι πολύ πιο άνετο στο χέρι από το fenix, πιο ελαφρύ και με πιο ζωντανή οθόνη. Αν τώρα τη βρίσκεις με τις 500 μετρήσεις που κάνει το fenix, πχ. running dynamics & cycling dynamics, παίρνεις το fenix. Αν τρέχεις υπερμαραθώνιους παρέα με τον Ντην Καρνάζη παίρνεις το fenix. Μαραθώνιο δεν έχω τρέξει με το AW, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να είναι γνώμονας στην αγορά ρολογιού αν θα φτάσει η μπαταρία τις 1-2 φορές το χρόνο που θα τρέξεις μεγάλο αγώνα, όπου ούτως ή άλλως έχει επίσημη χρονομέτρηση.. 

Προφανώς κ το αγοράζεις επειδή το γουστάρεις κ θες κ όχι επειδή είσαι επαγγελματίας. 
 

ολα ωραία κ κάλα αυτά που λες, αλλά όχι, δεν τρέχεις χωρίς ρολόι σε επίσημο αγώνα επειδή υπάρχει χρονομέτρηση. Αυτό που λες δεν ισχύει σε κανένα δρομικό κύκλο! 
 

κ διαλέγεις sport watch επειδή θες όλες τις χίλιες διαφορετικές μετρήσεις που έχει. 
 

ναι ναι ακόμα κ το ποσό ταλάντωση έχει το πέλμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο χθες το connect ξεκίνησε σιγά σιγά να υπολειτουργεί. Απλά πρέπει να βγει επίσημα η garmin να βγάλει ανακοίνωση αν υπάρχει θέμα με τα passwords ή με τις πιστωτικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...