Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρηματιστήριο.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/7/2020 στις 9:48 ΜΜ, nogoso είπε

Κέρδισε πρώτα εσύ και μετά ανησυχείς για το πως ή αν θα δηλώσεις τα κέρδη. Βήμα-βήμα. 

Εσύ σε αυτό έδωσες σημασία; Άμα μπορείς να βοηθήσεις καντο. Αλλιώς, σιωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπόψην παιδεία από τότε που η μετοχή την τεσλα βρισκόταν στα 1500 ανέβηκε 50% και πήγε στα 2230 κάπου εκεί νομίζω και έκανε split 5-1 καικατεβηκε λίγες μέρες πριν στα 470 και αυτή την στιγμή είναι στα 400 η χρηματιστηριακή αξία της εταιρίας βρίσκεται στο 460 δις ..παρακολουθώ την μετοχή της από τότε που ήταν 260 ευρώ αλλά ποτέ δεν αγόρασα λόγο φόβου και ότι τα χρηματα μου ήταν από δύσκολες δουλειές ...πλέον φυσικά κλαίω γιατί από την αρχή του χρόνου η εταιρία έχει 400% αύξηση στην τιμή της μετοχής ...δεν είμαι γνωστής του αθλήματος τώρα κατανοώ λίγα πράγματα και η αλήθεια είναι πως ο κόσμος μετακινείτε μαζικά μέσο των socials όποτε μεγάλη προσοχή ... για τα cryptocurrency αφήνω ένα όνομα που παρακολουθώ και πιστεύω ότι στο μέλλον θα σπάσει την μπάνκα χωρίς βέβαια να έχω αγοράσει dogecoin ...και εγώ το σκέφτομαι αυτό που λέει ο τς αλλά δεν έχω ακόμη τόσα νεύρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 1:36 ΜΜ, lefteris4 είπε

Παιδιά υπαρχει κάποια πλατφόρμα στην οποία να μπορείς να ποντάρεις στην πτώση μιας μετοχής η προϊόντος;

Να τοι και οι shortaκηδες.

Όσο για τον ts, αν δεν τρολάρεις μπες και πάρε νερά, ΟΛΠ, ΕΛΛ και πάρκαρε τα λεφτά, αλλιώς βλέπω να λογιστικοποιείς ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

Υπόψην παιδεία από τότε που η μετοχή την τεσλα βρισκόταν στα 1500 ανέβηκε 50% και πήγε στα 2230 κάπου εκεί νομίζω και έκανε split 5-1 καικατεβηκε λίγες μέρες πριν στα 470 και αυτή την στιγμή είναι στα 400 η χρηματιστηριακή αξία της εταιρίας βρίσκεται στο 460 δις ..παρακολουθώ την μετοχή της από τότε που ήταν 260 ευρώ αλλά ποτέ δεν αγόρασα λόγο φόβου και ότι τα χρηματα μου ήταν από δύσκολες δουλειές ...πλέον φυσικά κλαίω γιατί από την αρχή του χρόνου η εταιρία έχει 400% αύξηση στην τιμή της μετοχής ...δεν είμαι γνωστής του αθλήματος τώρα κατανοώ λίγα πράγματα και η αλήθεια είναι πως ο κόσμος μετακινείτε μαζικά μέσο των socials όποτε μεγάλη προσοχή ... για τα cryptocurrency αφήνω ένα όνομα που παρακολουθώ και πιστεύω ότι στο μέλλον θα σπάσει την μπάνκα χωρίς βέβαια να έχω αγοράσει dogecoin ...και εγώ το σκέφτομαι αυτό που λέει ο τς αλλά δεν έχω ακόμη τόσα νεύρα 

Αυτό με το σπλιτ που έκανε η τεσλα τι ακριβώς είναι και γιατί το εκανε;  Έχασαν τα λεφτά τους όσοι είχαν μετοχές τις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Αυτό με το σπλιτ που έκανε η τεσλα τι ακριβώς είναι και γιατί το εκανε;  Έχασαν τα λεφτά τους όσοι είχαν μετοχές τις; 

Όχι δεν έχασε κανείς χρήματα απλά όταν διογκωθεί μια μετοχή τόσο ποιο δύσκολο είναι να την αγοράσει κάποιος δουλεύει σαν αποτρεπτικό ..έκανε μια μετοχή που είχε ο κάθε κάτοχος πέντε δλδ αν είχα δέκα μετοχές μετά το split θα είχα πενήντα το εφαρμόζουν και άλλες εταιρίες βλέπε apple ...άλλες εταιρίες κάνουν το αντίθετο αν έχεις πέντε μετοχές την κάνουν μια ώστε να φαίνεται μεγαλύτερη και να μπαίνουν σε άλλες κατηγορίες τιμών ...αν κάποιος συμφουριτης θέλει να με διορθώσει μπορεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Αυτό με το σπλιτ που έκανε η τεσλα τι ακριβώς είναι και γιατί το εκανε;  Έχασαν τα λεφτά τους όσοι είχαν μετοχές τις; 

Τα χρηματα σου τα χανεις σχεδόν πάντα με το reverse slpit

Το split γίνεται σε κάποια ακριβή μετοχή περισσότερο για ψυχολογικους λογους(χαζομάρα) αλλά δουλεύει.

Αλλιως αγοραζει κάποιος μια μετοχη των 1000 και αλλιώς 10 των 100, είναι η ψυχολογία της αγοράς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Τα χρηματα σου τα χανεις σχεδόν πάντα με το reverse slpit

Το split γίνεται σε κάποια ακριβή μετοχή περισσότερο για ψυχολογικους λογους(χαζομάρα) αλλά δουλεύει.

Αλλιως αγοραζει κάποιος μια μετοχη των 1000 και αλλιώς 10 των 100, είναι η ψυχολογία της αγοράς

Παντως και η tesla και η apple εχουν τρελη ζημια απο τοτε που εκαναν το split. Ειδικα η apple μεσα σε μια ημερα εχασε 180δις. Εβγαλαν αρκετοι φραγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετοχή είναι περίμενε θα δείξει δεν αγοράζουν και πουλάνε την ίδια μέρα όλοι μπορεί αυτή η μετοχή της τεσλα να κοστίζει πολλά το Δεκέμβριο του 2020 .

ο συμφουριτης  ποιο πάνω για το ψυχολογικό έχει δίκαιο σε εμένα το 2200 ήταν εξωπραγματικό ενώ αυτό όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Παντως και η tesla και η apple εχουν τρελη ζημια απο τοτε που εκαναν το split. Ειδικα η apple μεσα σε μια ημερα εχασε 180δις. Εβγαλαν αρκετοι φραγκα.

Αυτα είναι διακυμάνσεις των μετοχών, αλλιμονο μια μετοχη να ανεβαίνει μονίμως, αυτο δεν θα συμβει ποτέ.

Αν τα πράγματα με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εξελίχθουν οπως προβλέπεται και δεν βγεί κάποια αλλη τεχνολογία πχ υδρογόνο, την μετοχή της τεσλα, μην πω πολλά, αλλα σε 5 χρόνια θα την κοιτάς με τα κιάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το πιστεύω αυτό που λες και έχει δώσει την πατέντα free σε όλες τις εταιρίες για τους ηλεκτροκινητήρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

Μετοχή είναι περίμενε θα δείξει δεν αγοράζουν και πουλάνε την ίδια μέρα όλοι μπορεί αυτή η μετοχή της τεσλα να κοστίζει πολλά το Δεκέμβριο του 2020 .

Μου θύμησες κάτι που με ειχε ρωτησει ενας φιλος πριν πολλα χρόνια

Αν παρω μια μετοχη των 100 ευρω, και 100 μετοχες του ενος ευρω και αυτες ανέβουν και οι δυο 10% δεν κερδίζω περισσότερα απο τις 100 μετοχες;😂

Επίσης αν μια μετοχή χασει ενα 10% και το αμέσως επόμενο διάστημα κερδίσει 10%, αυτο δεν σημαινει ότι η τιμη της θα ειναι ιδια με αυτήν πριν χάσει το 10%, θα ειναι μικρότερη.

Αυτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μου θύμησες κάτι που με ειχε ρωτησει ενας φιλος πριν πολλα χρόνια

Αν παρω μια μετοχη των 100 ευρω, και 100 μετοχες του ενος ευρω και αυτες ανέβουν και οι δυο 10% δεν κερδίζω περισσότερα απο τις 100 μετοχες;😂

Επίσης αν μια μετοχή χασει ενα 10% και το αμέσως επόμενο διάστημα κερδίσει 10%, αυτο δεν σημαινει ότι η τιμη της θα ειναι ιδια με αυτήν πριν χάσει το 10%, θα ειναι μικρότερη.

Αυτά

Κατάλαβα που θα το πας αλλά δεν μιλούσα για τέτοιες τιμές και δεν υπολογίζεις πολλούς παράγοντες μέχρι τον Δεκέμβριο του 20 ..τεσπά δεν είμαστε αναλυτές εδώ ο καθένας κάνει τις επιλογές του ..εγώ αν είχα τα πίστευα τόσο εύκολα που τα λέω αυτή την στιγμή θα ήμουν σε πολύ καλύτερη κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

..εγώ αν είχα τα πίστευα τόσο εύκολα που τα λέω αυτή την στιγμή θα ήμουν σε πολύ καλύτερη κατάσταση

Το θέμα δεν είναι να πιστέψεις τις επιλογές σου αλλα να εχεις περισσευούμενο το χρημα που θα διαθέσεις στο χρηματιστήριο και αυτό γιατί οταν χάσεις δεν θα πεθάνεις κιόλας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το θέμα δεν είναι να πιστέψεις τις επιλογές σου αλλα να εχεις περισσευούμενο το χρημα που θα διαθέσεις στο χρηματιστήριο και αυτό γιατί οταν χάσεις δεν θα πεθάνεις κιόλας

Ναι το έγραψα στο πρώτο μνμ γιατί τα λεφτά βγήκαν πολύ δύσκολα ήταν αποτρεπτικό να τα βάλω κάπου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 9:47 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις. Έχω στην άκρη εδώ και αρκετά χρόνια 10.000 ευρώ και σκέφτομαι να τα ρίξω σε κάποια μετοχή ή να τα μοιράσω σε 2 μετοχές και να τα αφήσω χρόνια εκεί. Ίσως έτσι κάποια στιγμή θα μπορούσα να ξεχρεωνα μελλοντικό στεγαστικο που θα έπαιρνα. Λέμε τώρα στην ιδανική περίπτωση. 

Οπότε αυτό με την προμήθεια το 15% που κρατάει η revolut είναι από το μερισμα μόνο; Μας επηρεάζει καθόλου; 

Είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με το χρηματιστήριο της revolut να πει τις διαδικασίες που πρέπει ακριβώς να κάνει, ώστε να παίξει; Μου ζητάει το ΑΦΜ όταν πάω να ξεκινησω να αγοράζω μετοχές. 

Κατά τη γνώμη μου τελείως λάθος κίνηση να βάλεις τις οικονομιίες σου (ολες) στο χρηματιστήριο ειδικά αν δεν ξέρεις πως λειτουργούν οι αγορές..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...