Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρηματιστήριο.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Ather είπε

15% φόρος στο μέρισμα που προέρχεται από μετοχές ΗΠΑ.

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Νομίζω ότι όλες οι μετοχές που είναι στη revolut είναι Αμερικανικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Νομίζω ότι όλες οι μετοχές που είναι στη revolut είναι Αμερικανικές. 

Δεν ξερεις τι ειναι το μερισμα;

Τι το θελεις το χρηματιστήριο;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ξερεις τι ειναι το μερισμα;

Τι το θελεις το χρηματιστήριο;

Υπαρχει κάποιος οδηγός; Ή θα μπορούσες να με βοηθήσεις εσύ με λίγα λόγια; 

 

Φιλε δεν χρειάζεται να το αναλύσω και πολύ. Θέλω να αγοράσω μια μεγάλη μετοχή και να την αφήσω να κάθεται 5 χρόνια. Δεν θα κάτσω να ασχολούμαι με καθημερινό trading. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Είμαι σίγουρος ότι η τεσλα μπορεί μα επιτύχει κάτι τέτοιο. Και είναι και εύκολο σε εταιρίες που έχουν χαμηλή τιμή μετοχής, δλδ κάτω από 10 δολάρια. Αλλά και πάλι είναι τζόγος, σίγουρα. 

Διαβάζω ότι μάλλον πάμε για 2ο lock down κατά το φθινόπωρο, πιστεύω τότε θα αξίζει μια αγορά, ειδικά εάν γίνει ότι και τον Μάρτιο που μας πέρασε. Κυρίως οι τεχνολογικές εταιρίες. 

Xωρίς να είμαι ειδικόςς, νομίζω πως η τιμή της μετοχής δεν έχει σημασία όταν μιλας για "πενταπλασσιασμό" της. Αν βάλεις π.χ 100Ε και πάρεις 10  μετοχές Χ ή 2  μετοχές Ψ που θα πενταπλασσιαστεί η αξία τους, το αποτέλεσμα στα 100Ε σου ευρώ είναι το ίδιο. 

Tο να αγοράσεις μεμονωμένες μετόχες, ειδικά όταν δεν είσαι επαγγελματίας ή τουλάχιστον πολύ ψαγμένος, είναι φουλ τζόγος. 

 

Το μέρισμα είναι κομμάτι από τα κέρδη που μοιράζεται η εταιρεία με τους μετόχους. Δε δίνουν όλες οι εταιρείες μερίσματα. To μέρισμα της microsfot πχ ανά μετοχή φέτος όταν 0.5$, ενώ η μετοχή έχει αξία ~200$. Δλδ αν είχες ρίξει 1000$ μέσω revolut στη microsoft, θα είχες 5 μετοχές και έπαιρνες 2,5$ μέρισμα, στα οποία θα πλήρωνες 15% φόρο στην Αμερική (νομίζω θα πλήρωνες και φόρο στην Ελλάδα), ενώ η αξία των μετοχών (1000$) μπορεί να είχε αυξηθεί ή μειωθεί στο ενδιάμεσο. 

Αν θες να παρκάρεις χρήματα για μέγαλο χρονικό διαστήμα, χωρίς να ασχολείσαι καθημερινά και με μικρό ρίσκο, τότε κοιτάς για τα λεγόμενα index funds (μιλάμε για κέρδη της τάξης 5-7% μακροπρόσθεμα), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Υπαρχει κάποιος οδηγός; Ή θα μπορούσες να με βοηθήσεις εσύ με λίγα λόγια; 

Φιλε δεν χρειάζεται να το αναλύσω και πολύ. Θέλω να αγοράσω μια μεγάλη μετοχή και να την αφήσω να κάθεται 5 χρόνια. Δεν θα κάτσω να ασχολούμαι με καθημερινό trading. 

Δεν ειναι τοσο απλο 

Πχ οσοι επενδυσαν στον nasdaq στο απωγειο του το 2000, ηρθαν στα λεφτα τους παλι το 2015 (συν τα μερισματα βεβαια)

Επομενως αν τα βαλεις ολα με την μια ,εχεις το ρισκο του timing 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Υπαρχει κάποιος οδηγός; Ή θα μπορούσες να με βοηθήσεις εσύ με λίγα λόγια; 

Φιλε δεν χρειάζεται να το αναλύσω και πολύ. Θέλω να αγοράσω μια μεγάλη μετοχή και να την αφήσω να κάθεται 5 χρόνια. Δεν θα κάτσω να ασχολούμαι με καθημερινό trading. 

Αν σε βοηθάει, μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ σε παρόμοια φάση με σένα, με βασική γνώση για μετοχές και χρηματιστήριο. Προσοχή, δεν είμαι ειδικός και δε φέρω ευθύνη!

Πρώτα έψαξα να δω τις μετοχές που ήθελα να πάρω σε ποιές πλατφόρμες υπάρχουν. Προτίμησα δικτυακές, είμαι στο εξωτερικό και να μπλέκω με τράπεζα στην τοπική γλώσσα θα ήταν λίγο δύσκολο. Επέλεξα eToro από διάφορα reviews και διαφημίσεις (τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά, γιατί κάποιες μετοχές που ήθελα τις βγάλανε με το έτσι θέλω να μην μπορείς να τις αγοράσεις μετά από λίγο). Φτιάχνεις λογαριασμό και μεταφέρεις λεφτά. Όταν οι μετοχές που θέλεις είναι σε τιμή που θέλεις, τις αγοράζεις και τις αφήνεις να κάθονται για όσο θες. Μπορείς να βλέπεις καθημερινά την αξία τους και αν χάνεις ή κερδίζεις. Όταν είναι σε τιμή που θέλεις να πουλήσεις, απλά τις πουλάς και παίρνεις τη διαφορά.

Βέβαια για μεγάλα ποσά ίσως είναι καλύτερα να πληρώνεις προμήθεια σε χρηματιστή για να είσαι πιο ασφαλής. Η δικιά μου επένδυση δεν ήταν πολύ μεγάλη, περισσότερα να παίξω και να δοκιμάσω την ήθελα και έτσι με βολεύει το eToro.

Άλλη μία συμβουλή - μην ασχοληθείς με το καθημερινό trading καθόλου. Εγώ ενώ έτσι σκεφτόμουν στην αρχή, ξεγελάστηκα με το demo account που σου δίνουν και κέρδισα κάποια εικονικά λεφτά με μερικές συναλλαγές. Όταν έπαιξα με τα πραγματικά βέβαια, έχασα ένα καλό ποσό σε μερικές ώρες. Πραγματικά δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα και είναι σαν τζόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Υπαρχει κάποιος οδηγός; Ή θα μπορούσες να με βοηθήσεις εσύ με λίγα λόγια; 

Φιλε δεν χρειάζεται να το αναλύσω και πολύ. Θέλω να αγοράσω μια μεγάλη μετοχή και να την αφήσω να κάθεται 5 χρόνια. Δεν θα κάτσω να ασχολούμαι με καθημερινό trading. 

Eίμαι σίγουρος ότι είχα γράψει ότι αν ρωτάς τέτοια πράγματα τοτε δεν είναι για εσένα το χρηματιστηριο .

Θυμίζεις όλους αυτούς που την πάτησαν στην ελληνική φουσκα πριν 20 χρόνια,τόσο δεν ήταν;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Xωρίς να είμαι ειδικόςς, νομίζω πως η τιμή της μετοχής δεν έχει σημασία όταν μιλας για "πενταπλασσιασμό" της. Αν βάλεις π.χ 100Ε και πάρεις 10  μετοχές Χ ή 2  μετοχές Ψ που θα πενταπλασσιαστεί η αξία τους, το αποτέλεσμα στα 100Ε σου ευρώ είναι το ίδιο. 

Tο να αγοράσεις μεμονωμένες μετόχες, ειδικά όταν δεν είσαι επαγγελματίας ή τουλάχιστον πολύ ψαγμένος, είναι φουλ τζόγος. 

Το μέρισμα είναι κομμάτι από τα κέρδη που μοιράζεται η εταιρεία με τους μετόχους. Δε δίνουν όλες οι εταιρείες μερίσματα. To μέρισμα της microsfot πχ ανά μετοχή φέτος όταν 0.5$, ενώ η μετοχή έχει αξία ~200$. Δλδ αν είχες ρίξει 1000$ μέσω revolut στη microsoft, θα είχες 5 μετοχές και έπαιρνες 2,5$ μέρισμα, στα οποία θα πλήρωνες 15% φόρο στην Αμερική (νομίζω θα πλήρωνες και φόρο στην Ελλάδα), ενώ η αξία των μετοχών (1000$) μπορεί να είχε αυξηθεί ή μειωθεί στο ενδιάμεσο. 

Αν θες να παρκάρεις χρήματα για μέγαλο χρονικό διαστήμα, χωρίς να ασχολείσαι καθημερινά και με μικρό ρίσκο, τότε κοιτάς για τα λεγόμενα index funds (μιλάμε για κέρδη της τάξης 5-7% μακροπρόσθεμα), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

Φιλε μου, για να καταλαβω. Εαν αγορασω 1 Μετοχη της τεσλα τωρα στα 1500 και σε 10 χρονια παει 15000, δεν θα βγαλω συνολο 15000 ευρω; Και απλα θα μου κρατουσαν την προμηθεια + φορο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Φιλε μου, για να καταλαβω. Εαν αγορασω 1 Μετοχη της τεσλα τωρα στα 1500 και σε 10 χρονια παει 15000, δεν θα βγαλω συνολο 15000 ευρω; Και απλα θα μου κρατουσαν την προμηθεια + φορο;

Θα βγάλεις 13500 μειον φόρους και προμήθειες

Βέβαια εισαι πολύ αισιόδοξος, αν ηταν ετσι δεν θα υπήρχαν φτωχοί 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Θα βγάλεις 13500 μειον φόρους και προμήθειες

Βέβαια εισαι πολύ αισιόδοξος, αν ηταν ετσι δεν θα υπήρχαν φτωχοί 😄

Και ο φιλος παραπανω με το μερισμα της microsoft γιατι εγραφε οτι στα 200 ευρω τα κερδη ειναι μολις 0,5;

Ειμαι αισιοδοξος γιατι ειναι εταιρια με μελλον. Αλλα ακομα καλυτερη κινηση θα ηταν εαν μαντευαμε τις εταιριες του μελλοντος. Ισως κατι σχετικο με τον βιγκανισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Φιλε μου, για να καταλαβω. Εαν αγορασω 1 Μετοχη της τεσλα τωρα στα 1500 και σε 10 χρονια παει 15000, δεν θα βγαλω συνολο 15000 ευρω; Και απλα θα μου κρατουσαν την προμηθεια + φορο;

θα πρέπει να την πουλήσεις πρώτα

Αλλο είναι το μέρισμα. 

https://www.google.com/search?safe=strict&rlz=1CAHNBM_enGB898&biw=1366&bih=617&tbm=vid&sxsrf=ALeKk00KxSTASSvmyq03llDlgRCR_Blrbw%3A1596042995051&ei=864hX5vcAs3WgQbPgb_ACQ&q=χρηματιστηριο+για+αρχαριουσ+&oq=χρηματιστηριο+για+αρχαριουσ+&gs_l=psy-ab.3..0i30k1.8054.9050.0.9469.6.5.0.0.0.0.239.588.0j2j1.3.0....0...1c.1.64.psy-ab..3.2.397...33i10i160k1.0.cl4ODk744t4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Και ο φιλος παραπανω με το μερισμα της microsoft γιατι εγραφε οτι στα 200 ευρω τα κερδη ειναι μολις 0,5;

Ειμαι αισιοδοξος γιατι ειναι εταιρια με μελλον. Αλλα ακομα καλυτερη κινηση θα ηταν εαν μαντευαμε τις εταιριες του μελλοντος. Ισως κατι σχετικο με τον βιγκανισμο;

Το μέρισμα ειναι κομμάτι απο τα κέρδη της εταιρείας . Η αξια της μετοχής ειναι η αξια της μετοχής.

 

Αν  παρεις μία μετοχή με 1500ε στη Τεσλα και η αξια της γίνει 15000ε στα επόμενα 10 χρόνια, τότε είναι όπως τα ειπε ο απο πανω. 

Η τεσλα δε δίνει μέρισματα. Αν έδινε όμως και ηταν πχ 0.5ε/μετοχη/έτος τοτε κάθε χρονο θα κέρδιζες και 0.5ε - φόρους, αρα στα 10 χρόνια περα απο το κερδος της αξιας της μετοχης που ειπαμε πάνω, θα ειχες και έξτρα 5ε - φόρους απο τα μέρισματα. 

 

 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Φιλε μου, για να καταλαβω. Εαν αγορασω 1 Μετοχη της τεσλα τωρα στα 1500 και σε 10 χρονια παει 15000, δεν θα βγαλω συνολο 15000 ευρω; Και απλα θα μου κρατουσαν την προμηθεια + φορο;

Νομίζω δεν κατάλαβες προφανώς αν μια μετοχή  κάνει 15000 θα πάρεις 15000 πουλώντας την αλλά το πραγματικό σου κέρδος*  εσένα είναι η τιμή πώλησης-τιμή αγοράς δηλαδή 15000-1500=13500(εαν αφαιρέσεις και κάποιες μικροπρομήθειες της χρηματιστηριακής  λίγο παρακάτω) αυτό είναι το πραγματικό σου κέρδος γιατί έχεις δώσει λεφτά για να αγοράσεις την μετοχή δεν την πήρες τσάμπα εκείνα τα λεφτά που έδωσες σου λείπουν τώρα απο την τσέπη οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί πραγματικό κέρδος και τα 15000 ευρώ.Το μέρισμα τώρα είναι τα κέρδη της εταιρείας μετά την αφαίρεση του εταιρικού φόρου η ΓΣ των μετόχων της εταιρείας μπορεί να αποφασίσει την διανομή μερίσματος δηλαδή είτε μέρος των κερδών είτε και το σύνολο των κερδών της εταιρείας προς τους μετόχους.Τα διανεμόμενα κέρδη είναι το συνολικό μέρισμα/κυκλοφορούντες μετοχές (δηλαδή οι μετοχές που συναλλάσονται και ανταλλάσουν χέρια στην χρηματιστηριακή αγορά) και προκύπτει ενα ποσό ανα μετοχή το οποίο ποσό ανα μετοχή το εισπράττεις εσύ σαν μέτοχος.Η διανομή μερίσματος δεν είναι αναγκαίο να υπάρξει στις πολύ καινούργιες εταιρείες δεν διανέμονται μερίσματα δηλαδή η Google η Amazon η Tesla κτλ δεν διανέμουν μέρισμα ακόμα το κέρδος του μετόχου είναι μόνο η αύξηση της τιμής της μετοχής της εταιρείας. Τώρα απο εκεί και πέρα τα μερίσματα όπως και όλα τα εισοδήματα υπόκειται σε φορολογία οχι όμως στην βάση της εταιρείας αλλά απο πλευράς του μετόχου.Είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις το εισόδημα αυτό στην εφορία στην φορολογική σου δήλωση και να πληρώσεις τον φόρο μερισμάτων που σου αναλογούν στην ΔΟΥ όπως ακριβώς θα πλήρωνες φόρο αν  λάμβανες π.χ ενοίκιο απο σπίτι που νοίκιαζες.Υπάρχουν περιπτώσεις τώρα που οι εταιρείες παρακρατούν τον φόρο οι ίδιες και τον αποδίδουν στην εφορία (αυτό απο όσο ξέρω το κάνουν οι αμερικανικές εισηγμένες και δίνουν φόρο στο IRS).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...