Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τα μυρμίγκια?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Έχω σοβαρό θέμα με τα μυρμίγκια στο σπίτι που είμαι. Ανεβαίνουν από τους τοίχους έξω και μπαίνουν στο μπαλκόνι, τώρα μπαίνουν και στο σπίτι μου και περπατάνε συχνά πάνω μου. Είναι δύσκολο να κλείσω τις τρύπες από όπου μπαίνουν γιατί είναι τεράστιες αλλα και σημαντικές. Τι μπορώ να κάνω? φοβάμαι μη μπουν στη κονσόλα μου και τον υπολογιστή μου. Ανεβαίνουν και στο γραφείο μου. Κινδυνεύουν τα μηχανηματά μου από αυτό?

Γμτ δε μπορώ να απολαύσω το υπέροχο μπαλκόνι αυτου του σπιτιού εξαιτίας αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Έχω σοβαρό θέμα με τα μυρμίγκια στο σπίτι που είμαι. Ανεβαίνουν από τους τοίχους έξω και μπαίνουν στο μπαλκόνι, τώρα μπαίνουν και στο σπίτι μου και περπατάνε συχνά πάνω μου. Είναι δύσκολο να κλείσω τις τρύπες από όπου μπαίνουν γιατί είναι τεράστιες αλλα και σημαντικές. Τι μπορώ να κάνω? φοβάμαι μη μπουν στη κονσόλα μου και τον υπολογιστή μου. Ανεβαίνουν και στο γραφείο μου. Κινδυνεύουν τα μηχανηματά μου από αυτό?

Γμτ δε μπορώ να απολαύσω το υπέροχο μπαλκόνι αυτου του σπιτιού εξαιτίας αυτου.

Ρίξε μία ματιά εδώ >> https://www.douleutaras.gr/blog/diy/murmigkia-spiti-fysikes-lyseis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε γλυκό μαρμελάδα μέλι ζάχαρη υπόλοιπα χυμών σε ποτήρια τα έλκει και είναι ικανά να το ανακαλύψουν.Για αυτό προσοχή στο ψυγείο και άμεσο πλύσιμο σκευών από χυμούς γλυκά κ.λ.π.

Απέξω ρίξε κανένα ψέκασμα που και που στο δρόμο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα συνεργεία απεντόμωσης τι κάνουν ακριβώς? Θα γεμίσουν με χημικά το χώρο μου? θα επιλυθεί μόνιμα το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα τέτοιο, κάνει δουλειά

αρχείο λήψης (1).jpeg

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... εγώ με killmethrin 2.5SC σώθηκα.

Είναι συμπυκνωμένο... αραίωση με ένα καπάκι σε ένα λίτρο νερό (σε κοινό ψεκαστήρα υγρών).

Μια φορά την εβδομάδα πέρασμα στο μπαλκόνι (στα σημεία κλειδιά/πρόσβασης των εντόμων) και πλέον δεν περνάει οτιδήποτε έρπεται.

Προσοχή, μέτρα προστασίας κ επίσης δεν ενδείκνυται αν υπάρχουν στο σπίτι κατοικίδια η παιδιά. Με λουλούδια κ λοιπή χλωρίδα δεν μου έχει προκαλέσει κανένα πρόβλημα.

 

.... επίσημα έχει αποσυρθεί (-2017) από διάβασμα: λόγω λήξης άδειας κυκλοφορίας απο τον κάτοχο της πατέντας Sharda Cropchem Limited, κ σύμφωνα με τα όσα όριζε η άδεια κυκλοφορίας που είχε πάρει (2012- Υπ.Αγρ.Αναπτ.Τροφ.)

Ανεπίσημα, υπάρχει επάρκεια στην αγορά, το βρήκα εύκολα για δεύτερη συνεχή χρονιά (ένα μπουκαλάκι, μου ήταν αρκετό για 4μήνες χρήσης τουλάχιστον) στα τοπικά γεωπονικά καταστήματα.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Περπατάνε συχνά πάνω μου. Φοβάμαι μη μπουν στη κονσόλα μου και τον υπολογιστή μου. 

Αν εμένα περπατούσαν πάνω μου αλλού θα φοβόμουν μη μπουν... η φάση είναι τοίχο τοίχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Έχω σοβαρό θέμα με τα μυρμίγκια στο σπίτι που είμαι. Ανεβαίνουν από τους τοίχους έξω και μπαίνουν στο μπαλκόνι, τώρα μπαίνουν και στο σπίτι μου και περπατάνε συχνά πάνω μου. Είναι δύσκολο να κλείσω τις τρύπες από όπου μπαίνουν γιατί είναι τεράστιες αλλα και σημαντικές. Τι μπορώ να κάνω? φοβάμαι μη μπουν στη κονσόλα μου και τον υπολογιστή μου. Ανεβαίνουν και στο γραφείο μου. Κινδυνεύουν τα μηχανηματά μου από αυτό?

Γμτ δε μπορώ να απολαύσω το υπέροχο μπαλκόνι αυτου του σπιτιού εξαιτίας αυτου.

Παρόμοιο πρόβλημα είχε η κόρη μου πριν χρόνια που νοίκιαζε δώμα στην ταράτσα. Είχαν κάνει απεντόμωση στην πολυκατοικία αλλά δεν είχαν ανέβει στην ταράτσα και όλα τα μυρμήγκια είχαν ανέβει εκεί. Είχε κυριολεκτικά μαυρίσει το σπίτι. Ειδοποίησε τον ιδιοκτήτη και έστειλε συνεργείο ξανά που έκανε απεντόμωση με φάρμακο ειδικά για μυρμήγκια και έβαλε παντού κάτι σαν σποράκια. Εξαφανίστηκαν τα πάντα για τα επόμενα δύο χρόνια που ήταν εκεί! Δυστυχώς το μυρμήγκι είναι από τα πιο δύσκολα στην καταπολέμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω φιλε με ενα Αroxol η Raid τα ειχα βρει ολα ανασκελα και δε ξαναεμφανιστηκαν. Ηταν ενα υγρο που το εριχνα με ψεκαστηρι αλλα επεφτε πιο χοντροκομμενο οχι σαν σπρει σε πορτοκαλι μπουκαλι. Απλα να ακολουθησεις αν μπορεις να ψεκασεις ολη τη γραμμη και να βρεις την αρχη  να ριξεις στη φωλια κι αν μπορεις να τη βουλωσεις μετα. Εγω αυτο ειχα κανει και εξαφανιστηκαν.Πιστευω κι ενα τετοιο θα κανει δουλεια  https://www.skroutz.gr/s/16886797/Aroxol-Spray-για-Μυρμήγκια-250ml.html   Οταν λες σημαντικες φωλιες τι εννοεις, απο αποψη οικοσυστηματος η οτι ειναι δυσπροσιτες μεγαλες κλπ?

Επεξ/σία από christosx13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... επίσημα έχει αποσυρθεί (-2017) από διάβασμα: λόγω λήξης άδειας κυκλοφορίας απο τον κάτοχο της πατέντας Sharda Cropchem Limited, κ σύμφωνα με τα όσα όριζε η άδεια κυκλοφορίας που είχε πάρει (2012- Υπ.Αγρ.Αναπτ.Τροφ.)

Ανεπίσημα, υπάρχει επάρκεια στην αγορά, το βρήκα εύκολα για δεύτερη συνεχή χρονιά (ένα μπουκαλάκι, μου ήταν αρκετό για 4μήνες χρήσης τουλάχιστον) στα τοπικά γεωπονικά καταστήματα.

Δεν εχει αποσυρθει και κυκλοφορει νομιμοτατα.

Αυτο που αναφερεις πως η εγκριση που ειχε παρει το 2013 εληξε το 2017 ισχυει μεν, αλλα αυτοματα δοθηκε νεα εγκριση ως το 2027.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/mottex-1rb-etoimohristo-vioktono-trofoelkystiko-doloma-se-morfi-gel-gelis-gia-tin-katapolemisi-ton

σε εμένα λειτούργησε μια χαρά στο χώρο εργασίας μου

*χωρίς να κάνω διαφήμιση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φυσικός τρόπος εξόντωσης είναι να φέρεις αράχνες.
Σε καμια γωνία χαμηλά άφησε τες να κάνουν ιστούς και θα κάνουν τη δουλειά τους.
Όχι στην κρεβατοκάμαρα, δαγκώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...