Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τα μυρμίγκια?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τα νίκησα. 

Όλο το σπίτι είχε γεμήσει, ήταν κυριολεκτικά παντού, είχαν κάπου 6-7 εστίες μέσα στο σπίτι και στο τοίχο πάνω. Σε κάτι φάσεις ανέβαιναν 5-6 στο κρεβάτι μου σε δευτερόλεπτα. Δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο, ήταν ο απόλυτος εφιάλτης. Όχι μόνο είχε μέσα το σπίτι αλλά μπαίνανε ασταμάτητα από την εξώπορτα και το μπαλκόνι ταυτόχρονα χωρίς να μπορώ να κάνω απολύτος τίποτα.

Ρίξαμε ειδικούς ζελέδες στη κουζίνα και το μπάνιο σε πολλά σημεία και άοσμο σπρει στην εξώπορτα τις σκάλες και το μπαλκόνι. Σε 2-3 ημέρες εξαφανήστηκαν. Απίστευτοι αυτοί οι ζελέδες.

Gel multikill achievement unlocked...(Very rare).

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε ένα τζελ σαν αυτό που λένε τα παιδιά το Dobol ή το Max force για μυρμήγκια, βάλε εκεί που περνάνε (μια στάλα/10 cm) και θα καθαρίσεις. Για εσωτερικό ψεκασμό-απολύμανση (κατσαρίδες, μυρμήγκια, ψαράκια κα) πάρε ένα K-othrine και ψέκασε αν θες ισχυρότερο αποτέλεσμα πάρε και βάλε ένα ακόμα φάρμακο απολύμανσης με διαφορετική δραστική (όπως το fendona που λένε τα παιδιά πιο πάνω). Μίλησε με έναν (συνάδελφο) γεωπόνο που τα πουλάει για τον τρόπο εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν ειναι να σκοτωσεις τη βασιλισσα στη φωλια, οσο υπαρχει αυτη, ο,τι και να ψεκασεις, θα κανεις παντα μια τρυπα στο νερο.
Οποτε οι καλυτερες λυσεις ειναι αυτες που περιγραφονται και πιο πανω, με τζελ στα οποια πανε, τα μαζευουν σαν φαγητο και τα μεταφερουν στη φωλια για να ταϊσουν την βασιλισσα.

Σε εμενα δουλεψε αυτο https://www.skroutz.gr/s/6522468/Bayer-Gel-Maxforce-Quantum-4gr.html 
Θελει υπομονη, στην αρχη δεν το πλησιαζουν καν, το ανακατευα και με λιγο μελι (μια σταγονα απο αυτο - μια σταγονα μελι) και παλι τιποτα. Καποια στιγμη ομως θα πανε και τοτε θα τελειωσουν ολα σε 2-3 μερες. 
Μιλαμε για αποικια μυρμηγκιων πολλα χρονια σε κουζινα και πλεον δεν υπαρχει τιποτα εδω και 4 χρονια. Ουτε ιχνος. Και παρατημενο μελι να μεινει στον παγκο πλεον, γλυκο, σοκολατα, οτιδηποτε, δεν εχω ξαναδει ουτε ενα μηρμυγκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2020 στις 12:19 ΠΜ, Orpheas1992 είπε

Το παν ειναι να σκοτωσεις τη βασιλισσα στη φωλια, οσο υπαρχει αυτη, ο,τι και να ψεκασεις, θα κανεις παντα μια τρυπα στο νερο.
Οποτε οι καλυτερες λυσεις ειναι αυτες που περιγραφονται και πιο πανω, με τζελ στα οποια πανε, τα μαζευουν σαν φαγητο και τα μεταφερουν στη φωλια για να ταϊσουν την βασιλισσα.

Κι αμα ψοφησει η βασιλισσα τα μυρμηγια τι θα κανουν δηλαδη? ομαδικη αυτοκτονια?

(Ολο αυτο το φαγητο που μεταφερουν για τη βασιλισσα προοριζεται? θα σκασει απ το πολυ φαι  😂)

Στις 18/8/2020 στις 12:19 ΠΜ, Orpheas1992 είπε

Μιλαμε για αποικια μυρμηγκιων πολλα χρονια σε κουζινα και πλεον δεν υπαρχει τιποτα εδω και 4 χρονια.

Μονο μια αποικα ειχες? εγω εχω τουλαχιστον δυο, μια με τα συνηθισμενα μαυρα και μια αλλη με κατι μικροσκοπικα καφε/πορτοκαλι, τα οποια θα ξεφυτρωσουν απο το ξυλινα πλακακια αν κανω το λαθος και αφησω κατι γλυκο κατω.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...