Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Αδείας Οικοδομής


DIOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Θέλω να βρω τον Αριθμό Αδείας Οικοδομής ώστε να βρω τα Σχέδια Σωληνώσεων και τα Οικοδομικά Σχέδια πολυκατοικίας του 1960.
ΠΟΥ και ΠΩΣ τα βρίσκω αυτά?
Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!!! 🙄🙄
Στην πολεοδομία πνίγονται τόσο που ούτε αυτή την πληροφορία δεν προλαβαίνουν να δώσουν... 😔 😔

Επεξ/σία από DIOL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DIOL είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να βρω τον Αριθμό Αδείας Οικοδομής ώστε να βρω τα Σχέδια Σωληνώσεων και τα Οικοδομικά Σχέδια πολυκατοικίας του 1960.
ΠΟΥ και ΠΩΣ τα βρίσκω αυτά?
Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!!! 🙄🙄
Στην πολεοδομία πνίγονται τόσο που ούτε αυτή τ😔ην πληροφορία δεν προλαβαίνουν να δώσουν... 😔 😔

Απευθύνεσαι σε μηχανικό για να το ψάξει. 

Μόνος σου λίγο δύσκολο, εκτός αν έχεις συμβόλαιο όπου αναφέρεται ο αριθμός της άδειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Απευθύνεσαι σε μηχανικό για να το ψάξει. 

Μόνος σου λίγο δύσκολο, εκτός αν έχεις συμβόλαιο όπου αναφέρεται ο αριθμός της άδειας!

Αν τον έγραφε το συμβόλαιο θα το είχα δει τόσες φορές που το διάβασα εξονυχιστικά! Ρώτησα τον μηχανικό που έβγαλε το ενεργιακό πιστοποιητικό τον Φεβρουάριο και μου είπε ότι δεν υπάρχουν τα Σχέδια επειδή είναι παλιά η πολυκατιοκία... Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν για το κεντρο της Αθήνας ??!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχετε σύσταση οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας μπορεί να αναγράφεται εκεί ο αριθμός αδείας.Αν δεν έχετε καθόλου μπορείς να ψάξεις στην ΔΕΗ με τον αριθμό παροχής. Για έναρξη ηλεκτροδότησης πολυκατοικίας πάντα ζητείται η άδεια επικυρωμένη, αν δεν είναι αυθαίρετο θα την βρεις εκεί. Αλλιώς δήμο ή πολεοδομία και αν έχεις τύχη να βρεθούν τα σχέδια.Ρώτησα δικό μου άτομο που είναι πολιτικός μηχανικός.Δύσκολο να βγάλεις άκρη γενικώς αλλά και ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί και τα ραντεβού στις υπηρεσίες. Όπως και να έχει καλά κουράγια!😝

 

Επεξ/σία από Ilia Fragk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχέδια από κτίρια του 50 είναι μετρημένα στα δάχτυλα στις πολεοδομιες, του 60 υπάρχουν περισσότερα αλλά και πάλι όχι όλα, από τέλη του 60 και μετά βρίσκεις άνετα. Πάντως να ξέρεις ακόμα και να βρεις τα σχέδια, οι πιθανότητες να είναι πλήρης ο φάκελος είναι μικρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σχέδια από κτίρια του 50 είναι μετρημένα στα δάχτυλα στις πολεοδομιες, του 60 υπάρχουν περισσότερα αλλά και πάλι όχι όλα, από τέλη του 60 και μετά βρίσκεις άνετα. Πάντως να ξέρεις ακόμα και να βρεις τα σχέδια, οι πιθανότητες να είναι πλήρης ο φάκελος είναι μικρες. 

συμφωνω απολυτα. Η πιο απλη λυση ειναι να βρει το μηχανικο που εκτησε την οικοδομη γιατι τοτε ολοι κρατουσαν τη χαρτουρα αν δεν υπαρχει τοτε...προμπλεμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

συμφωνω απολυτα. Η πιο απλη λυση ειναι να βρει το μηχανικο που εκτησε την οικοδομη γιατι τοτε ολοι κρατουσαν τη χαρτουρα αν δεν υπαρχει τοτε...προμπλεμ

Άμα ζει 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ilia Fragk είπε

Αν έχετε σύσταση οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας μπορεί να αναγράφεται εκεί ο αριθμός αδείας.Αν δεν έχετε καθόλου μπορείς να ψάξεις στην ΔΕΗ με τον αριθμό παροχής. Για έναρξη ηλεκτροδότησης πολυκατοικίας πάντα ζητείται η άδεια επικυρωμένη, αν δεν είναι αυθαίρετο θα την βρεις εκεί. Αλλιώς δήμο ή πολεοδομία και αν έχεις τύχη να βρεθούν τα σχέδια.Ρώτησα δικό μου άτομο που είναι πολιτικός μηχανικός.Δύσκολο να βγάλεις άκρη γενικώς αλλά και ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί και τα ραντεβού στις υπηρεσίες. Όπως και να έχει καλά κουράγια!😝

εναν αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας και πράξη σύστασης υπάρχει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό φτάνει.
Αυτό με τη ΔΕΗ και τον αριθμό παροχής (απο το διαμερισμα που μου ανηκει), νομίζω είναι η καλυτερη και πιο αμεση λυση για τωρα... βεβαια δεν ξερω αν θελει ραντεβου... Πολεοδομια ρώτησα αλλά ήταν πολύ απασχολημένεοι για να ασχοληθουν.. Ευχαριστώ για τα κουράγια!! Θα τα χρειαστώ!!

Επεξ/σία από DIOL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DIOL είπε

εναν αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας και πράξη σύστασης υπάρχει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό φτάνει.
Αυτό με τη ΔΕΗ και τον αριθμό παροχής νομίζω είναι η καλυτερη και πιο αμεση λυση για τωρα... βεβαια δεν ξερω αν θελει ραντεβου... Πολεοδομια ρώτησα αλλά ήταν πολύ απασχολημένεοι για να ασχοληθουν.. Ευχαριστώ για τα κουράγια!! Θα τα χρειαστώ!!

υπαρχει περιπτωση στο φακελο να μην υπαρχει ο αριθμος αδειας (στο εγραψε πριν στο γραφω και εγω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DIOL είπε

εναν αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας και πράξη σύστασης υπάρχει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό φτάνει.
Αυτό με τη ΔΕΗ και τον αριθμό παροχής νομίζω είναι η καλυτερη και πιο αμεση λυση για τωρα... βεβαια δεν ξερω αν θελει ραντεβου... Πολεοδομια ρώτησα αλλά ήταν πολύ απασχολημένεοι για να ασχοληθουν.. Ευχαριστώ για τα κουράγια!! Θα τα χρειαστώ!!

Δες το αν αναφέρεται επάνω στην πράξη σύστασης ο αριθμός αδείας

Ναι δυστυχώς. Η ΔΕΗ θέλει ραντεβού. τσέκαρε εδώ https://kentro-typou.dei.gr/deltia-typou/2020/ηλεκτρονικο-και-τηλεφωνικο-ραντεβου-για-10-επιπλεον-καταστηματα/

Μια βεβαίωση ήθελα εν μέσω covid και μου βγήκε η πίστη(σε επαρχία φαντάσου)

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις,αλλά εδώ είναι ένα απλό φόρουμ.Απο κάπου πρέπει να ξεκινήσεις,μπορεί να τρέξεις λίγο για αρχή τουλάχιστον θα σου έρθει οικονομικότερα να κάνεις ένα κόπο ατομικής έρευνας και μετά (αφου σου σπάσουν τα νεύρα όπως μας σπάνε όλων στο δημόσιο)απευθύνεσαι σε έναν σοβαρό μηχανικό γιατί κυκλοφορούν και τρελάρες που σε βάζουν μέσα.Όσο θα νοιαστούμε εμείς για τις δικές μας υποθέσεις,άλλος δεν νομίζω να νοιαστεί.

 

Μακάρι να λυθεί έυκολα και άμεσα 

 

Επεξ/σία από Ilia Fragk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DIOL είπε

Κάπου όμως πρέπει να υπάρχει αυτός ο ρημάδης αριθμός... μπορεί όχι στον φάκελο αλλά κάπου θα 'ναι δε μπορεί!

Έτσι ακριβώς θετική σκέψη μπας και γίνει τίποτα!!

Θα τον βρεις πιστεύω αλλα με αρκετή ταλαιπωρία ,μην αγχώνεσαι!!😄 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DIOL είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να βρω τον Αριθμό Αδείας Οικοδομής ώστε να βρω τα Σχέδια Σωληνώσεων και τα Οικοδομικά Σχέδια πολυκατοικίας του 1960.
ΠΟΥ και ΠΩΣ τα βρίσκω αυτά?
Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!!! 🙄🙄
Στην πολεοδομία πνίγονται τόσο που ούτε αυτή την πληροφορία δεν προλαβαίνουν να δώσουν... 😔 😔

Δεν ξέρω για ποιο λόγο τα χρειάζεσαι αυτά τα σχέδια, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, καθώς κανείς δεν ξέρει τι επεμβάσεις έχουν γίνει όλες αυτές τις δεκαετίες, ούτε και αν πράγματι έγιναν όπως αποτυπώνονται στα σχέδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 2:01 ΜΜ, DIOL είπε

Καλησπέρα σας,

Θέλω να βρω τον Αριθμό Αδείας Οικοδομής ώστε να βρω τα Σχέδια Σωληνώσεων και τα Οικοδομικά Σχέδια πολυκατοικίας του 1960.
ΠΟΥ και ΠΩΣ τα βρίσκω αυτά?
Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!!! 🙄🙄
Στην πολεοδομία πνίγονται τόσο που ούτε αυτή την πληροφορία δεν προλαβαίνουν να δώσουν... 😔 😔

Κάνε μια αίτηση στο αρχείο της πολεοδομίας που υπάγεσαι , βασικά στο πρωτόκολλο. Πολύ πιθανόν να μήν υπάρχει γιατί ειδικά εάν είσαι Αθήνα οι τότε άδειες είχαν χαθεί λόγω πλημμύρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κάνε μια αίτηση στο αρχείο της πολεοδομίας που υπάγεσαι , βασικά στο πρωτόκολλο. Πολύ πιθανόν να μήν υπάρχει γιατί ειδικά εάν είσαι Αθήνα οι τότε άδειες είχαν χαθεί λόγω πλημμύρας 

Ποια πλημμύρα; Σε όλες τις πολεοδομιες της Αθήνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...