Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Αδείας Οικοδομής


DIOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2020 στις 4:12 ΜΜ, Ilia Fragk είπε

Αν έχετε σύσταση οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας μπορεί να αναγράφεται εκεί ο αριθμός αδείας.Αν δεν έχετε καθόλου μπορείς να ψάξεις στην ΔΕΗ με τον αριθμό παροχής. Για έναρξη ηλεκτροδότησης πολυκατοικίας πάντα ζητείται η άδεια επικυρωμένη, αν δεν είναι αυθαίρετο θα την βρεις εκεί. Αλλιώς δήμο ή πολεοδομία και αν έχεις τύχη να βρεθούν τα σχέδια.Ρώτησα δικό μου άτομο που είναι πολιτικός μηχανικός.Δύσκολο να βγάλεις άκρη γενικώς αλλά και ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί και τα ραντεβού στις υπηρεσίες. Όπως και να έχει καλά κουράγια!😝

 

35 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κάνε μια αίτηση στο αρχείο της πολεοδομίας που υπάγεσαι , βασικά στο πρωτόκολλο. Πολύ πιθανόν να μήν υπάρχει γιατί ειδικά εάν είσαι Αθήνα οι τότε άδειες είχαν χαθεί λόγω πλημμύρας 

Πήρα στη ΔΕΗ που πρότειναν από πάνω... μου είπαν να πάρω ΔΕΔΔΗΕ.... μου είπαν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά και να πάω πολεοδομία...
Πήρα επίσης και στο Σημείο Εξυπηρέτησης Δημοτών (ΣΕΔ) της περιοχής, που είναι υπηρεσίες του Δήμου, και δεν είχαν καμία απολύτως ιδέα (και τι είμαστε εμείς να ξέρουμε?!... - Συγγνώμη σας προσέβαλα μάλλον) !!!
Στο μεταξύ είχα ήδη στείλει mail στο τμήμα έκδοσης αδειών της Πολεοδομίας για το γραφείο αρχείου οικοδομικών αδειών και περιμένω όσο καιρό τους πάρει για κάποια απάντηση οτιδήποτε... 😔😔
Χαίρε Ελληνικό Δημόσιο!!!! Βοήθειά μας...!!!!!

Επεξ/σία από DIOL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ποια πλημμύρα; Σε όλες τις πολεοδομιες της Αθήνας; 

Αυτές τι χρονιές αναφέρόμαι συγκεκριμένα στό Αιγάλεω , έχουν αρχείο εκεί και είχε υπάρξει πλημμύρα. Μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση και βρήκα μόνο κάτοψη , όλα τα υπόλοιπα είχαν χαθεί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, meletis_m είπε

Αυτές τι χρονιές αναφέρόμαι συγκεκριμένα στό Αιγάλεω , έχουν αρχείο εκεί και είχε υπάρξει πλημμύρα. Μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση και βρήκα μόνο κάτοψη , όλα τα υπόλοιπα είχαν χαθεί 

😯 και τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση?! δεν μιλάμε για απλά χαρτιά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2020 στις 1:08 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Απλά χάνονται η τα πετάνε και μετά αν χρειαστείς την άδεια λαμβάνεις πιστοποιητικό καταστροφής. 

Χρειάζομαι τα σχέδια οπωσδήποτε όμως!! Θέλω να δω πώς έχει χτιστεί η πολυκατοικία και πού περνάνε σωλήνες κλπ...
Το πιστοποιητικό καταστροφής τί να το κάνω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DIOL είπε

Χρειάζομαι τα σχέδια οπωσδήποτε όμως!! Θέλω να δω πώς έχει χτιστεί η πολυκατοικία και πού περνάνε σωλήνες κλπ...
Το πιστοποιητικό καταστροφής τί να το κάνω?!

Το πιστοποιητικό μη ύπαρξης/καταστροφής φακέλου το δίνουν κάποιες πολεοδομιες όταν διαπιστώνεται μη ύπαρξη φακέλου προς πολιτες που κάποια αλλη δημόσια υπηρεσία θα ζητήσει οικοδομικη άδεια για να διεκπεραιωσουν κάποια δουλειά για το ακίνητο τους. 

Για την δική σου περιπτωση ειπώθηκε ήδη, να ρωτησεις την πολεοδομία που ανήκεις, δεν υπάρχει κάποιος άλλος πιο αρμόδιος από αυτούς για να σου δωσουν τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...