Προς το περιεχόμενο

Καλύτερες 775 μητρικές για O.C.


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, spokaria είπε

 ddr3 περνει η evga 790 ultra sli εγω την δουλευα με 4*4gb ddr3 1600mhz patriot dual rank. τωρα εσυ μπορεις να διαβαζεις σε μη αξιοποιστες πηγες. μπορεις να το δεις στο pc specs

Το διάβασα σε όλα τα σάιτ της πρώτης σελίδας, όπως το cnet, Evga, Newegg κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και για να ειμαι συγκεκριμενος εγω μιλαω ηαι την Α1

https://www.pc-specs.com/mobo/EVGA/EVGA_132-CK-NF79-A1/451

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ 16GB RAM

4 λεπτά πριν, spokaria είπε

και για να ειμαι συγκεκριμενος εγω μιλαω ηαι την Α1

https://www.pc-specs.com/mobo/EVGA/EVGA_132-CK-NF79-A1/451

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ 16GB RAM

καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι στις αποψεις μας οταν δεν ειμαστε 100 percent σιγουροι για κατι! η 790 ultra sli A1  υποστηριζει κανονικοτατα 16gb DDR 3 !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spokaria είπε

και για να ειμαι συγκεκριμενος εγω μιλαω ηαι την Α1

https://www.pc-specs.com/mobo/EVGA/EVGA_132-CK-NF79-A1/451

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ 16GB RAM

καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι στις αποψεις μας οταν δεν ειμαστε 100 percent σιγουροι για κατι! η 790 ultra sli A1  υποστηριζει κανονικοτατα 16gb DDR 3 !!!!!

Αν και εσυ είπες για 32.

Φτανει, μην προσπαθείς να την πουλήσεις σε θέμα στο φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και 32 να έπαιρνε, θα μπορούσε να τα αξιοποιήσει; Θα έπεφτε κόψιμο από τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte GA-EP45-UD3P και μνήμες με Micron D9 αν βρεις καμία να ζει ακόμα και δεν την έχουν ακούσει όλα από την τάση και το ξύλο που θα έχουν φάει τόσα χρόνια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο ''πολυπύρηνος'' (Mult1C0r3Cpu) έχει δίκιο όταν μου έλεγε ότι το παν δεν είναι ο αριθμός και η ψύξη στα mosfet, αλλά η ποιότητα των υλικών 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μάλλον ο ''πολυπύρηνος'' (Mult1C0r3Cpu) έχει δίκιο όταν μου έλεγε ότι το παν δεν είναι ο αριθμός και η ψύξη στα mosfet, αλλά η ποιότητα των υλικών 🙄

Εντάξει, πρώτα πρέπει να καλύψεις τα άλλα πρώτα.

Δεν ξερω αν έχεις δει τι έχω κάνει, αλλά με πατέντα κανεις καλή και μητρική που δεν είναι για αυτά τα πράγματα.

G31DS2L.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχω δει σε αναφορά σας εδώ. Το ίδιο έκανα κι εγώ εδώ (βέβαια δεν έβαλα κόλλα, ''έδεσα'' το ψυκτράκι με καλώδιο του ΟΤΕ γύρω από τη βάση της Zalman cnps9700 και για thermal pad έβαλα αυτό, όμως με το Aerocool CS-102 δεν πάω πουθενά) αλλά η συγκεκριμένη μητρική ούτε 400MHz δεν αντέχει ανέβασμα. Η δική σας ανεβαίνει; Επίσης, το ανεμιστηράκι δεν κάνει θόρυβο;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Την έχω δει σε αναφορά σας εδώ. Το ίδιο έκανα κι εγώ εδώ (βέβαια δεν έβαλα κόλλα, το ''έδεσα'' με καλώδιο του ΟΤΕ γύρω από τη βάση της Zalman cnps9700 και για thermal pad έβαλα αυτό, όμως με το Aerocool CS-102 δεν πάω πουθενά) αλλά με τη συγκεκριμένη ούτε 400MHz δεν αντέχει ανέβασμα. Η δική σας ανεβαίνει; Επίσης, το ανεμιστηράκι δεν κάνει θόρυβο;

Δεν ακούγιεται πάνω από όλο το σύστημα.

Η Asus που έχεις, έχει μόνο ένα low side mosfet, ενώ η Gigabyte έχει δυο. Με αυτην έχω φτάσει διπύρηνο στα 450 και δεν δοκίμασα παραπάνω. Αλλά και πάλι δεν θα την έβαζα σε καμία περίπτωση «στις καλύτερες 775 για oc». Απλα και μια low end κάνει δουλειά μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για απλή καθημερινή χρήση είναι εντάξη, αν εξαιρέσω ένα θέμα που έχει με τις τάσεις:

Σχόλιο 2020-07-14 020328.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Για απλή καθημερινή χρήση είναι εντάξη, αν εξαιρέσω ένα θέμα που έχει με τις τάσεις:

Σχόλιο 2020-07-14 020328.png

Μια χαρα είναι, διαβαζει λάθος τους σενσορες, μην σε νοιαζει. Άστο ως έχει.

Καινουρια μπαταρία ίσως χρειάζεται η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αλλάξει μπαταρία και κόντρα σε κάθε λογική για το υπάρχον σύστημα πήρα τροφοδοτικό των 60€ (εντάξει είχα υπ' όψιν το επερχόμενο σύστημα) αλλά παρ' όλα αυτά οι τάσεις έμειναν ίδιες. Ή πρόβλημα του σένσορα ή της μητρικής.

Άσχετο: γνωστός μου έχει δύο μητρικές (H110-M και H81M-E) και οι δύο δείχνουν θερμοκρασία 118 βαθμούς σε HWmonitor και Speccy ενώ σε HWinfo 34. Και στις δύο περιπτώσεις είναι κολλημένες οι θερμοκρασίες είτε σε idle είτε σε stress test.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω αλλάξει μπαταρία και κόντρα σε κάθε λογική για το υπάρχον σύστημα πήρα τροφοδοτικό των 60€ (εντάξει είχα υπ' όψιν το επερχόμενο σύστημα) αλλά παρ' όλα αυτά οι τάσεις έμειναν ίδιες. Ή πρόβλημα του σένσορα ή της μητρικής.

Άσχετο: γνωστός μου έχει δύο μητρικές (H110-M και H81M-E) και οι δύο δείχνουν θερμοκρασία 118 βαθμούς σε HWmonitor και Speccy ενώ σε HWinfo 34. Και στις δύο περιπτώσεις είναι κολλημένες οι θερμοκρασίες είτε σε idle είτε σε stress test.

Διαβαζει λάθος, μην αγχωνεσαι. Αν ήταν τόσο οφ δεν θα δουλευε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...