Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

@liakjim Όταν κάνει απόψυξη το 24αρι Fujitsu, αναβοσβήνει το power led στην εσωτερική μονάδα?

Ναι.

Και σηκώνει περσίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας στο δωμάτιο της μικρής ένα Inventor Omnia 9000 το έχω στους 23 το βράδυ γιατί έχει κρύο το δωμάτιο .

Βλέπω ότι ανοιγοκλείνει μόλις πιάσει θερμοκρασία .Να ρωτήσω το εξής 

Χρειάζεται να το βάλω στο night ? καίει λιγότερο ?

Να υποθέσω ότι αφού σταμάτησα το θερμαντικό που έκαιγε 1000W και δεν έκλεινε τώρα καίω ποιο λίγο ?

Επεξ/σία από zaras27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Έχοντας στο δωμάτιο της μικρής ένα Inventor Omnia 9000 το έχω στους 23 το βράδυ γιατί έχει κρύο το δωμάτιο .

Βλέπω ότι ανοιγοκλείνει μόλις πιάσει θερμοκρασία .Να ρωτήσω το εξής 

Χρειάζεται να το βάλω στο night ? καίει λιγότερο ?

Να υποθέσω ότι αφού σταμάτησα το θερμαντικό που έκαιγε 1000W και δεν έκλεινε τώρα καίω ποιο λίγο ?

Προτείνω να ενεργοποιήσεις το follow me. Το τηλεκοντρόλ να σημαδεύει τη μονάδα και σε κατάλληλο σημείο με λίγο πειραματισμό ώστε να έχεις τη θερμοκρασία που χρειάζεσαι στον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω εγκατάσταση 3 AC 12000Btu, και ζήτησα 2-3 προτάσεις από γνωστούς για εγκαταστάτες.

Όταν μίλησα στο τηλ και με τους 3 εγκαταστάτες που βρήκα, όλοι μου είπαν για χρήση αντλίας κενού κλπ, αλλά και οι 3 μου είπαν ότι στην τιμή περιλαμβάνονται 2μ σωλήνα, και όχι 3μ όπως προτείνεται εδώ (τιμή γύρω στα 60-70EUR ανά AC).

Είναι κάτι στάνταρ στην αγορά ή απλά έτυχε και υπάρχουν άλλοι που στην τιμή περίπου αυτή περιλαμβάνουν 3μ?

Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κάποιον καλό/δοκιμασμένο για Αθήνα Κέντρο, πείτε μου plz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το 1+1 μέτρο χαλκοσωληνα ακόμα στην επιλογή εγκαταστατη. 

Η χρήση αντλίας κενού, ναι. 

Το καλό μπάλωμα της τρύπας στο μπαλκόνι, ναι. 

Η διαθεσιμότητα και η τιμή ναι. 

Αλλά για 10-15€ που πρέπει να κοατολογήσει το κοστος σωλήνα και μόνωσης δεν αξίζει να ασχοληθείς. 

ΥΓ: Το επιπλέον κόστος για αυτούς είναι κάτω από 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται εντελώς ηλίθιο αφού τα περισσότερα κλιματιστικά απαιτούν 3 μέτρα σωλήνες και οι τεχνικοί να λένε ότι στο βασικό πακέτο εγκατάστασης η τιμή περιλαμβάνει μόνο μέχρι 2 μέτρα και από εκεί και μετά χρεώνουν. 

Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς για το κόστος αλλά κάτι δεν πάει καλά εδώ. Σίγουρα κάτι δεν θα γίνει όπως προβλέπει το manual. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mr.Vox said:

Ακούγεται εντελώς ηλίθιο αφού τα περισσότερα κλιματιστικά απαιτούν 3 μέτρα σωλήνες και οι τεχνικοί να λένε ότι στο βασικό πακέτο εγκατάστασης η τιμή περιλαμβάνει μόνο μέχρι 2 μέτρα και από εκεί και μετά χρεώνουν. 

Βασικά αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ...

Επίσης, με βάση:

τις ανάγκες του χώρου,

το budget (γιατί πρόκειται για 3 12άρια),

υποστήριξη από αντιπροσωπεία (όχι παραεισαγωγή) για τουλάχιστον 5 χρόνια αν γίνεται

και ότι δεν θέλω να έχω καθόλου τριξίματα στην εσωτερική μονάδα (χρήση σε AirBnB),

έχω καταλήξει στα εξής (για 80-90%ψύξη - 10-20%θέρμανση):

Haier Tide Green Plus

Toyotomi Satori Eco

Juro-Pro Oxygen Eco II

Πως σας φαίνονται? Κάποια άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, swstost είπε

Βασικά αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ...

Επίσης, με βάση:

τις ανάγκες του χώρου,

το budget (γιατί πρόκειται για 3 12άρια),

υποστήριξη από αντιπροσωπεία (όχι παραεισαγωγή) για τουλάχιστον 5 χρόνια αν γίνεται

και ότι δεν θέλω να έχω καθόλου τριξίματα στην εσωτερική μονάδα (χρήση σε AirBnB),

έχω καταλήξει στα εξής (για 80-90%ψύξη - 10-20%θέρμανση):

Haier Tide Green Plus

Toyotomi Satori Eco

Juro-Pro Oxygen Eco II

Πως σας φαίνονται? Κάποια άλλη πρόταση?

Αφού είναι για airbnb μήπως να κοίταγες κάποιο με Hotel menu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μην περάσω τα 450max - αν υπάρχει κάποιο της προκοπής σε αυτά τα χρήματα με hotel menu θα με ενδιέφερε, αλλά δεν έχω βρει κάποιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swstost είπε

Θέλω να μην περάσω τα 450max - αν υπάρχει κάποιο της προκοπής σε αυτά τα χρήματα με hotel menu θα με ενδιέφερε, αλλά δεν έχω βρει κάποιο...

https://www.skroutz.gr/s/27703914/Inventor-Supreme-SVI32-12WFI-SVO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Δημήτρη το είχα δει το συγκεκριμένο (δεν ήξερα βέβαια ότι έχει hotel menu) αλλά βρήκα πάρα πολλές αναφορές σε τριξίματα και το είχα αποκλείσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swstost είπε

Δημήτρη το είχα δει το συγκεκριμένο (δεν ήξερα βέβαια ότι έχει hotel menu) αλλά βρήκα πάρα πολλές αναφορές σε τριξίματα και το είχα αποκλείσει...

Δύσκολα θα βρεις φθηνό και μη τριζάτο inventor. Στη ψύξη δεν νομίζω να τρίζουν πάντως (το δικό μου φασονάκι midea ήτοι ένα carrier που έχω, θα τρίξει σε θέρμανση αλλά δεν τρίζει σε ψύξη). Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω για το συγκεκριμένο.

Αν δεν θέλεις να τρίζει, πας σε daikin ή toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος  πόσο χρεώνει η γραμμή δροσιάς για να έρθουν να δουν ένα κλιματιστικό το οποίο δεν ξέρω τι φταίει και δεν μπορεί να ζεστάνει καλά το χωρο; Μπορεί να είναι κακό σημείο που το έχω βάλει παράδειγμα και να μην έχει κάποια βλάβη.ειναι εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...