Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aTsgR είπε

Όπως είπα @liakjim, θα ήθελα να το αφήσω εκεί προς το παρόν καθώς υπάρχουν εκκρεμότητες με την Daikin ως προς το settlement. Άλλα θα ήθελα και εσύ να μην κάνεις claim πράγματα από promotional material χωρίς να έχεις ζήσει η συνυπάρξει με το μηχάνημα από κοντά για να το κάνεις evaluate. Έκτος εάν κάνω λάθος για τις προηγούμενες αναρτήσεις σου. Αν και από όσα έχω δει να έχεις γράψει δεν έχεις εμπειρία από κοντά με το Ururu.

Δεν καταλαβαίνω προς τι η επιθετικότητα. Αν διαβάσεις την πρώτη παράγραφο του sticky ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο. Όσον αφορά το ururu, προφανώς και δεν το έχω. Ότι έχει αναρτηθεί είναι από ανάγνωση των χαρακτηριστικών.

Εξακολουθείς όμως και δεν γράφεις κάτι αξιόλογο.

Θα πρέπει να παραθέσεις περισσότερα στοιχεία ώστε να μας δείξεις ότι δεν έχει τη (διαστημική) απόδοση που λέει το eurovent και ότι δεν κάνει αυτά που λέει η daikin (ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας).

Λοιπόν;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω καταλάβει πως εξηγείται το χειμώνα οι ελάχιστες καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές να αφορούν σε εξωτερικές θερμοκρασίες χαμηλές (πχ 7οc).

Θα ανέμενα, διαισθητικά, η ελάχιστη κατανάλωση να επιτυγχάνεται όταν η διαφορά μεταξύ εξωτερικής και ζητούμενης είναι μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν εννοείς graphs κατανάλωσης υπαρχουν.
Δλδ δε φερνει νωπο αέρα μέσα ούτε κάνει αφύγρανση?

Όχι, άπλα τα specs που λέει με το πως γίνονται στην πράξη έχουν μεγάλη διάφορα. Να το πω διαφορετικά, οι λειτουργίες του Ururu έχουν πολλά αστεράκια και αοριστίες ως προς το πως μπορούν να γίνουν.... και μετά την αγορά βρέθηκα προ δυσάρεστης εκπλήξεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aTsgR είπε

αοριστίες

Είμαστε όλοι αυτιά.

Πάντως δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα έχουμε καταρρίψει μύθους εδώ μέσα, οπότε μη σε ανησυχεί. Κανείς μας (μάλλον) δεν έχει μετοχές ούτε στη daikin , ούτε στη toshiba ούτε πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Σπάνια να πετύχεις σωστό συνεργείο που να έχουν μαζί τους και να χρησιμοποιήσουν αντλία.

Οι περισσότεροι μάλιστα θα προσπαθήσουν να σου κλέψουν και χαλκοσωλήνα (π.χ αντί να βάλουν 3m που ορίζει ο κατασκευαστής, σου βάζουν 2m)

Ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για "δωρεάν εγκατάσταση" αυξάνονται οι πιθανότητες για άρπα κόλλα δουλειά.

Όμως, ακόμη και αν χρησιμοποιήσουν αντλία (κατόπιν απαίτησης του πελάτη) δεν την αφήνουν πάνω από 10 λεπτά (βιάζονται να πάνε στην επόμενη εγκατάσταση) ούτε μπορείς να ξέρεις αν το έκαναν και σωστά.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση! Το κλιματιστικό το πήρα από μαγαζί που πουλάει μόνο είδη ψύξης θέρμανσης. Κ φυσικά έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφετε. Η εγκατάσταση πληρώθηκε έξτρα 100 ευρώ και ενώ είχαμε πει με το μαγαζί 2μιση με 3 μέτρα χαλκοσωληνα, ο ψυκτικός έβαλε 2. Με τη γραμμή δροσιάς που μίλησα μου είπαν αυτό δεν είναι τόσο σοβαρό, όσο το αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού. Αυτό που διερωτώμαι εγώ είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω τώρα τι συμβαίνει με αυτό το θέμα. Υπάρχουν κάποιες μετρήσεις που μπορούν να γίνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να πω την αλήθεια @liakjim το λέω σαν καταναλωτής, δεδομένου το ότι είχα και τα Mitsubishi LN και FH νομίζω ότι τα Ururu μου έχουν αφήσει μεγάλη πικράδα. Αν το πάρουμε σαν ένα απλό AC και βγάλουμε όλες τις έξτρα λειτουργίες είναι καλό, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που διαφημίζουν - ειδικά αν βάλουμε και το έξτρα κόστος που έχει. Γενικά η ιστορία έχει πολλές πτυχές.

Θα ήθελες κάτι συγκεκριμένο να παραθέσω που θα βοηθούσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rania_tse είπε

Αυτό που διερωτώμαι εγώ είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω τώρα τι συμβαίνει με αυτό το θέμα.

Δεν μπορείς όχι.

Ζήτησέ τους να έρθουν και να συνδέσουν, έστω και τώρα, την αντλία να δουλέψει για όση ώρα αναγράφει ο κατασκευαστής στο manual.

8 λεπτά πριν, rania_tse είπε

ενώ είχαμε πει με το μαγαζί 2μιση με 3 μέτρα χαλκοσωληνα, ο ψυκτικός έβαλε 2

Να έρθουν να το δουν και αυτό.

(Πάντως δεν φαντάζομαι να καταφέρεις αποξήλωση και εκ νέου ορθή εγκατάσταση...)

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rania_tse είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση! Το κλιματιστικό το πήρα από μαγαζί που πουλάει μόνο είδη ψύξης θέρμανσης. Κ φυσικά έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφετε. Η εγκατάσταση πληρώθηκε έξτρα 100 ευρώ και ενώ είχαμε πει με το μαγαζί 2μιση με 3 μέτρα χαλκοσωληνα, ο ψυκτικός έβαλε 2. Με τη γραμμή δροσιάς που μίλησα μου είπαν αυτό δεν είναι τόσο σοβαρό, όσο το αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού. Αυτό που διερωτώμαι εγώ είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω τώρα τι συμβαίνει με αυτό το θέμα. Υπάρχουν κάποιες μετρήσεις που μπορούν να γίνουν? 

Tα toshiba θέλουν 2 μέτρα ελάχιστο μήκος, άρα είσαι οκ ως προς αυτό.

Όσον αφορά την αντλία κενού, αν έχεις αμφιβολία υπάρχουν διάφοροι δρόμοι. Ρωτάς αυτόν που στο εγκατέστησε με ποιον τρόπο αφαίρεσε τον αέρα. Αν σου πει αντλία είσαι οκ. Αν πει εκδίωξη (δλδ άνοιγμα τη βαλβίδα μέχρι να έρθει φρέον, τότε υπάρχουν οι εξής επιλογές: α. Το αφήνεις έτσι μιας και πιθανότατα να έχει φύγει ο αέρας με την εκδίωξη αλλά δεν είμαστε 100% σίγουροι. β. Πληρώνεις για να έρθουν για διορθωτικά μέτρα (που αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να γίνει αφαίρεση του φρέον, πλύσιμο των σωλήνων με άζωτο, επαναπλήρωση με νέο φρέον). Μη με ρωτήσεις πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aTsgR είπε

Κοίτα να πω την αλήθεια @liakjim το λέω σαν καταναλωτής, δεδομένου το ότι είχα και τα Mitsubishi LN και FH νομίζω ότι τα Ururu μου έχουν αφήσει μεγάλη πικράδα. Αν το πάρουμε σαν ένα απλό AC και βγάλουμε όλες τις έξτρα λειτουργίες είναι καλό, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που διαφημίζουν - ειδικά αν βάλουμε και το έξτρα κόστος που έχει. Γενικά η ιστορία έχει πολλές πτυχές.

Θα ήθελες κάτι συγκεκριμένο να παραθέσω που θα βοηθούσε?

Καταλαβαίνουμε ότι σαν απλός χρήστης που είσαι δεν μπορείς να καταρρίψεις την απόδοσή του. Μάλλον όχι εύκολα.

Οπότε τι είναι αυτό που δεν κάνει; Δεν ρυθμίζει υγρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Tα toshiba θέλουν 2 μέτρα ελάχιστο μήκος, άρα είσαι οκ ως προς αυτό.

Όσον αφορά την αντλία κενού, αν έχεις αμφιβολία υπάρχουν διάφοροι δρόμοι. Ρωτάς αυτόν που στο εγκατέστησε με ποιον τρόπο αφαίρεσε τον αέρα. Αν σου πει αντλία είσαι οκ. Αν πει εκδίωξη (δλδ άνοιγμα τη βαλβίδα μέχρι να έρθει φρέον, τότε υπάρχουν οι εξής επιλογές: α. Το αφήνεις έτσι μιας και πιθανότατα να έχει φύγει ο αέρας με την εκδίωξη αλλά δεν είμαστε 100% σίγουροι. β. Πληρώνεις για να έρθουν για διορθωτικά μέτρα (που αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να γίνει αφαίρεση του φρέον, πλύσιμο των σωλήνων με άζωτο, επαναπλήρωση με νέο φρέον). Μη με ρωτήσεις πόσο.

Αυτός όταν τον ρώτησα είπε με αντλία. Αλλά αφού εκ των υστέρων μου περιέγραψαν τη διαδικασία, εγώ ούτε άκουσα (μου είπαν θα είχα ακούσει το θόρυβο πιυ κάνει) θόρυβο, ούτε είδα να έχουν μαζί τους αντλία. Η ιδιοκτήτρια του καταστήματος πρότεινε τις μετρήσεις για να μου επιβεβαιώσουν υποτίθεται ότι έγινε αντλία. Αλλά από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Καταλαβαίνουμε ότι σαν απλός χρήστης που είσαι δεν μπορείς να καταρρίψεις την απόδοσή του. Μάλλον όχι εύκολα.

Οπότε τι είναι αυτό που δεν κάνει; Δεν ρυθμίζει υγρασία;

Δεν είχα θέμα όσον άφορα την κατανάλωση - είναι πολύ καλή. Είχα και έχω (μεγάλο) θέμα με την απόδοση της λειτουργίας διατήρησης υγρασίας και με τον εξαερισμό σε συνδυασμό με την ψύξη/θέρμανση καθώς με τον θόρυβο όταν κάνει όλες τις λειτουργίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rania_tse είπε

Αυτός όταν τον ρώτησα είπε με αντλία. Αλλά αφού εκ των υστέρων μου περιέγραψαν τη διαδικασία, εγώ ούτε άκουσα (μου είπαν θα είχα ακούσει το θόρυβο πιυ κάνει) θόρυβο, ούτε είδα να έχουν μαζί τους αντλία. Η ιδιοκτήτρια του καταστήματος πρότεινε τις μετρήσεις για να μου επιβεβαιώσουν υποτίθεται ότι έγινε αντλία. Αλλά από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. 

Θα πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπία. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μετρήσεις θα έδειχναν ρύπανση με ατμοσφαιρικό αέρα αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να σου πω.

Μόλις τώρα, aTsgR είπε

Είχα και έχω (μεγάλο) θέμα με την απόδοση της λειτουργίας διατήρησης υγρασίας και με τον εξαερισμό σε συνδυασμό με την ψύξη/θέρμανση καθώς με τον θόρυβο όταν κάνει όλες τις λειτουργίες του.

Δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Τι εννοείται που γράφεται τουλάχιστον 2 μετρα χαλκοσωλήνα,που τοποθετείτα οπως την αντλια?

Μεταξύ της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας, ο κάθε κατασκευαστής και ανά μοντέλο, απαιτούν ένα ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Πχ 2 μέτρα και άνω ή 3 και άνω ή 1.5 και άνω .

Το 2ο δεν το κατάλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...