Προς το περιεχόμενο

Άθλια ταχύτητα ίντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και αν μπορώ να κάνω κάτι και να απευθυνθώ κάπου μιας και με δουλεύουν θα πω. Τα τελευταία χρόνια το ίντερνετ μου σέρνεται. Ειδικά από το 17 και μετά. Είχα παλαιότερα hol, έπιανα ένα 6αρι μετά πήγα ΟΤΕ πήγε στα 5 αλλά καλύτερο πινγκ κτλ. Μετά Νόβα λόγω προσφοράς που άρχισε και έπεφτε.. ήρθε ο ΟΤΕ να φτιάξει κάτι στο καφαο που είναι 200 μέτρα από το σπιτι(ίσως να λέω και πολυ) και να περάσει γραμμή σε καινούριο σπίτι στη γειτονιά. Από τότε το ίντερνετ μου το πρωί πιάνει 2.5 Μ.Ο. Μετά πέφτει 2,2 και σταδιακά κάποια στιγμή κόβεται και με ρίχνει στο 1.4 .. Συνδέομαι με wifi πλέον καθώς και με καλώδια που δοκίμαζα δεν έβλεπα διαφορά. Μιλώντας με την Νόβα μου έστελνε τεχνικούς στο σπιτι που κοιτούσαν την γραμμή μου και μου έλεγαν πως είναι εντάξει. Τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα και ερχόταν συχνά πυκνά τεχνικός και μου είπαν να απευθυνθώ στον ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ που μίλησα μου έκοψαν για 15 μέρες το ίντερνετ και καλα να το φτιάξουν, Αφού τους παρακαλουσα 3 μήνες και δεν άλλαξε τίποτα και είπαν ότι το έφτιαξαν. Μην τα πολυλογώ πλέον ειμαι στην wind και συνεχίζονται τα ίδια πάνω κάτω με ίσως λίγο λιγότερες αποσυνδεσεις. Ρούτερ έχω το default του ΟΤΕ που δείχνει για 24αρα. Θα τονίσω ότι βρίσκομαι 6 χιλιόμετρα σχεδόν από εκεί, που έτσι λένε τουλάχιστον υπάγονται για να παίρνω ίντερνετ. Παρ' όλα αυτά συγγενείς φίλοι και λοιποί πιάνουν συνήθως από 6 και πάνω. Ακόμη και το σπιτι πάνω από εμένα καθώς μένω σε διώροφο πιάνει 4.5 . Δεν θέλω να πιάσω 24. Τουλάχιστον να πάει στα 5 σταθερά. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Εφερα δικούς μου τεχνικούς, πλήρωσα. Είδαμε καλώδια καθαρίσαμε πρίζες τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα. Είμαι σχεδόν πεπεισμένος πλέον ότι πρόκειται για λάθος του ΟΤΕ Αλλά με έχει γραμμένο λέγοντας πάντα την δικαιολογία ότι τόσο Πάει και δεν έχει πιο πάνω σε αυτή τη περιοχή. Σας παραθέτω 2 εικόνες για να δείτε ταχύτητα. Έχω απελπιστεί οπότε οτιδήποτε ξέρετε και σας έρθει το δοκιμάζω. Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει και άλλα ρούτερ παρελθοντικα και του ΟΤΕ και ανεξάρτητα και δεν άλλαξε κάτι.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά για τον χρόνο που θα Αφιερώσετε έστω να το διαβάσετε. 

Screenshot_20200807-143250_Speedtest.jpg

Screenshot_20200807-143127_Chrome.jpg

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πόνεσα όσο το διάβαζα ειλικρινά, έχω περάσει κι εγώ μερικές περιπέτειες με αυτό το θέμα και σε καταλαβαίνω. Όχι τόσο σοβαρά όσο τα δικά σου όμως.

Στο θέμα μας, όταν είχε έρθει για μένα τεχνικός από τον ΟΤΕ, το πρώτο που έκανε ήταν να μετρήσει την ταχύτητα που φτάνει στην γραμμή μου στον κεντρικό πίνακα της πολυκατοικίας, ώστε να δούμε αν φταίει ο ΟΤΕ, και μετά ανεβήκαμε στο διαμέρισμα να δούμε τα δικά μου.

Στην περίπτωση σου έγινε κάτι τέτοιο? Τι μέτρηση έδειξε?

Σου εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα.

Επεξ/σία από kosegdit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή σου έχει πολύ καλό "κλείδωμα" και συγχρονισμό με βάση το line attenuation.
Να λες πάλι καλά, και να αισθάνεσαι τυχερός, που συγχρονίζει κιόλας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosegdit είπε

Σε πόνεσα όσο το διάβαζα ειλικρινά, έχω περάσει κι εγώ μερικές περιπέτειες με αυτό το θέμα και σε καταλαβαίνω. Όχι τόσο σοβαρά όσο τα δικά σου όμως.

Στο θέμα μας, όταν είχε έρθει για μένα τεχνικός από τον ΟΤΕ, το πρώτο που έκανε ήταν να μετρήσει την ταχύτητα που φτάνει στην γραμμή μου στον κεντρικό πίνακα της πολυκατοικίας, ώστε να δούμε αν φταίει ο ΟΤΕ, και μετά ανεβήκαμε στο διαμέρισμα να δούμε τα δικά μου.

Στην περίπτωση σου έγινε κάτι τέτοιο? Τι μέτρηση έδειξε?

Σου εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα.

Η αλήθεια είναι πως δεν έκανε κάτι τέτοιο καθώς ήρθαν μέρα που έλειπα στη δουλειά και τους είδε η μάνα μου. Οπότε απλώς είπαν ότι το έφτιαξαν και έφυγαν. Να πάρω να ζητήσω  κάτι τέτοιο ;

38 λεπτά πριν, l337 είπε

Η γραμμή σου έχει πολύ καλό "κλείδωμα" και συγχρονισμό με βάση το line attenuation.
Να λες πάλι καλά, και να αισθάνεσαι τυχερός, που συγχρονίζει κιόλας.

Το θέμα είναι πως πάει Όπως να ναι στην περιοχή. Δεν γίνεται ο άλλος στα 50 μέτρα να έχει 3πλασια και βάλε ταχύτητα.

39 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Με τέτοια στατιστικά δεν θα δεις φως

Ότι και να κάνω δηλαδή έτσι θα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JerryAgr είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν έκανε κάτι τέτοιο καθώς ήρθαν μέρα που έλειπα στη δουλειά και τους είδε η μάνα μου. Οπότε απλώς είπαν ότι το έφτιαξαν και έφυγαν. Να πάρω να ζητήσω  κάτι τέτοιο ;

Το θέμα είναι πως πάει Όπως να ναι στην περιοχή. Δεν γίνεται ο άλλος στα 50 μέτρα να έχει 3πλασια και βάλε ταχύτητα.

Ότι και να κάνω δηλαδή έτσι θα πάει;

Ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατι οι γνώσεις μου στο συγκεκριμένο τομέα είναι μηδενικές. Τα υπόλοιπα παιδιά φαίνεται να μιλάνε με στοιχεία, οπότε θα άκουγα αυτούς για το αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Απλά απόσο ξέρω, την μέτρηση που σου λέω την κάνει ο τεχνικός για να δει αν φταίει ο πάροχος ή η εγκατάσταση του πελάτη. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, ο πάροχος είναι υπέυθυνος για το τι συμβαίνει μέχρι εκεί, από κει και πέρα είναι θέμα εγκατάστασης δικής μας και μπορούν να κάνουν τους Κινέζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εναλλακτικές έχεις δει πέρα από xDSL;

Δηλαδή 4G, καμιά οπτική ίνα από καμία inalan (αν σε εξυπηρετεί, δε ξέρω που μένεις) ή στη χειρότερη δορυφορικό Internet;

Αν με xdsl δε βλέπεις φως ... Εξαρτάται βέβαια και τι χρήματα είσαι διατεθειμένος να πληρώνεις.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, JerryAgr είπε

Το θέμα είναι πως πάει Όπως να ναι στην περιοχή. Δεν γίνεται ο άλλος στα 50 μέτρα να έχει 3πλασια και βάλε ταχύτητα.

Αν ο άλλος, στα 50 μέτρα πιο πέρα, έχει χαμηλότερο atennuation στη γραμμή, μια χαρά γίνεται δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kosegdit είπε

Ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατι οι γνώσεις μου στο συγκεκριμένο τομέα είναι μηδενικές. Τα υπόλοιπα παιδιά φαίνεται να μιλάνε με στοιχεία, οπότε θα άκουγα αυτούς για το αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Απλά απόσο ξέρω, την μέτρηση που σου λέω την κάνει ο τεχνικός για να δει αν φταίει ο πάροχος ή η εγκατάσταση του πελάτη. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, ο πάροχος είναι υπέυθυνος για το τι συμβαίνει μέχρι εκεί, από κει και πέρα είναι θέμα εγκατάστασης δικής μας και μπορούν να κάνουν τους Κινέζους.

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ αδερφέ.

43 λεπτά πριν, imvrios είπε

Εναλλακτικές έχεις δει πέρα από xDSL;

Δηλαδή 4G, καμιά οπτική ίνα από καμία inalan (αν σε εξυπηρετεί, δε ξέρω που μένεις) ή στη χειρότερη δορυφορικό Internet;

Αν με xdsl δε βλέπεις φως ... Εξαρτάται βέβαια και τι χρήματα είσαι διατεθειμένος να πληρώνεις.

Μένω Βόλο οπότε ιναλαν δεν έχει και από λεφτά δεν υπήρχε θέμα. Μόνο αν το γυρίσω σε 4g που το σκέφτομαι 

18 λεπτά πριν, l337 είπε

Αν ο άλλος, στα 50 μέτρα πιο πέρα, έχει χαμηλότερο atennuation στη γραμμή, μια χαρά γίνεται δυστυχώς.

Εγώ ξέρω προσωπικα και ακόμη και τεχνικοί που έχω φέρει μου το έχουν πει ότι με αυτό το atennuation έπρεπε να πιάνω το λιγότερο 5 με 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Wind που είσαι τώρα Έχει με 65€ vdsl 100 και unlimited 4G data (όχι ακριβώς, με limit 1mb/s μετά τα 30GB data αλλά οκ).

Δες μήπως μπορούν να σου δώσουν αυτό το πακέτο με κάποια έκπτωση λόγω adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

Στη Wind που είσαι τώρα Έχει με 65€ vdsl 100 και unlimited 4G data (όχι ακριβώς, με limit 1mb/s μετά τα 30GB data αλλά οκ).

Δες μήπως μπορούν να σου δώσουν αυτό το πακέτο με κάποια έκπτωση λόγω adsl.

Καλή ιδέα..  Θα κάνω μια προσπάθεια. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

Ωραία.

να ξέρεις ότι τrue unlimited 4G δίνει η Cosmote αλλά είναι αρκετά ακριβότερο, πάνω από 100€. 

Ε οι τιμές στην Ελλάδα είναι λιγο παράλογες Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, JerryAgr είπε

Εγώ ξέρω προσωπικα και ακόμη και τεχνικοί που έχω φέρει μου το έχουν πει ότι με αυτό το atennuation έπρεπε να πιάνω το λιγότερο 5 με 6.

Με αυτό το line attenuation, με αυτό το snr margin και με το όποιο crosstalk υπάρχει, δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί το παραπάνω που σου είπαν.
Λυπάμαι που στο αναφέρω αλλά οι τεχνικοί που αναφέρεις δεν ξέρουν την τύφλα τους.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ωραία.

να ξέρεις ότι τrue unlimited 4G δίνει η Cosmote αλλά είναι αρκετά ακριβότερο, πάνω από 100€. 

Στην cosmote με 55 ευρώ έχεις unlimited 4G χωρίς κόφτη

Επίσης θα ρωτήσω το αυτονόητο λογικά, αλλά δεν αναφέρθηκε. Κάλυψη VDSL στην περιοχή σου δεν υπάρχει;

Επεξ/σία από toketog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...