Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα Samsung Galaxy Note20 και Note20 Ultra


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά στα Note φέτος θα μπορούσαν να δώσουν κάτι παραπάνω. Αντίθετα σε σημεία υποχώρησαν (έχουν αναλυθεί να μην τα ξαναλέμε) 

Εκεί που έμεινα ευχαριστημένος είναι τα tablets και συγκεκριμένα το Tab S7+ το οποίο και έκανα προπαραγγελία. 

Εν αναμονή λοιπόν του Note 30 ελπίζοντας να λάβει υπ' όψην της η Samsung το feedback των χρηστών που σίγουρα θ' ακολουθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημαρτον με...

Την επιμονή στην κυρτή οθόνη

Την υψηλή ανάλυση που δεν είναι 120Hz Το πενάκι,άλλαξαν τη θεση τελείως άβολη απο αριστερά.

Στην κυρτη οθόνη δεν μπορεις να εκμεταλλευτείς όλο το εύρος γραφής.

Το δακτυλικό αποτύπωμα το έφτιαξαν η θα πρέπει να το καταργήσουν τελείως;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kukukali είπε

Ημαρτον με...

Την επιμονή στην κυρτή οθόνη

Την υψηλή ανάλυση που δεν είναι 120Hz Το πενάκι,άλλαξαν τη θεση τελείως άβολη απο αριστερά.

Στην κυρτη οθόνη δεν μπορεις να εκμεταλλευτείς όλο το εύρος γραφής.

Το δακτυλικό αποτύπωμα το έφτιαξαν η θα πρέπει να το καταργήσουν τελείως;

Είναι και θέμα engineering φίλε μου. Με τόσο μεγάλο bumb και χώρο που πιάνουν τα modules των καμερών, δεν γινόταν να τοποθετηθεί και το πενάκι από εκείνη την πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Voodooman είπε

Σε 7-8 μήνες που η τιμή του θα έπεφτε κάτω από χιλιάρικο θα ψηνόμουν, αλλά.

Το απλό είναι ανύπαρκτο. Πολύ ακριβό για την φτηνοκατασκευή του, χωρίς SD card, υπερβολικά πετσοκομμένο και όχι αρκετά μικρότερο από το μεγάλο. Δηλαδή του έβαλαν 0.2" μικρότερη οθόνη, είναι καθόλου καλά; Το ultra είναι τεράστιο, τέλος.

Αν κάποια στιγμή βγάλουν το Ultra με όλα του τα χαρακτηριστικά αλλά οθόνη 6.3 ιντσών, θα το σκεφτώ.

Πάρε Ν10 lite που είναι σε πολύ καλή τιμή. 

19 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

TABLET κανονικο .....

Έχει και πιο μεγάλα να ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Πάρε Ν10 lite που είναι σε πολύ καλή τιμή. 

Πήγα και τα είδα σήμερα. Η αλήθεια είναι πως στο χέρι οι διαφορές μεταξύ  Ultra, απλού και του απλού S10 που έχω δεν είναι και τόσο σοβαρές, μόνο όταν τα βάλεις δίπλα δίπλα τις καταλαβαίνεις. Αλλά με δεδομένο ότι θα βάλεις και μια θήκη, τότε το μέγεθος γίνεται σημαντικό. Και αν δεν το καταλαβαίνεις όταν το πιάνεις, το καταλαβαίνεις όταν το βάζεις στην τσάντα ή στην μπανάνα στο τρέξιμο...

Το απλό Note 20 είναι πολύ πιο όμορφο και πρακτικό με την επίπεδη οθόνη του, το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρέσει στο S10 είναι η curved οθόνη. Λυπάμαι, αλλά το σούπερ ντούπερ πενάκι του Ultra δεν το κατάλαβα πουθενά. Ωραίο εφέ η ευαισθησία στην πίεση, αλλά για την χρήση που το θέλω (γρήγορες σημειώσεις), το ίδιο περίπου αποτέλεσμα έχω στο S10 με ένα καλό stylus.

To N10 lite δεν υπάρχει για εμένα, υπερβολικά πετσοκομμένο. Το κανονικό Note 10 θα το σκεφτόμουν, ιδίως τώρα που η τιμή του πέφτει, αλλά χωρίς SD card και με edge screen, δεν.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, judgevag είπε

Εσείς που λέτε μια από τα ίδια τι θέλετε δηλαδή; Ξαφνικά να αρχίσει να φτιάχνει και καφέ το τηλέφωνο;

Ναι μία από τα ίδια, η αγορά τον κινητών είναι υπερκορεσμένη. Το κινητό πλέον σαν συσκευή εχει τελειοποιηθεί. Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πας σε ναυαρχίδα παράλογης τιμής όπως δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πάρεις αυτοκίνητο 200 άλογα για να πηγαίνεις στη δουλειά σου...αυτό με τα 90 άλογα και το 1/4 της τιμής είναι αρκετό και το 90αρι με φουλ έξτρα στο 1/3 της τιμής υπέρ-αρκετό.

Όσο νωρίτερα το πάρετε χαμπάρι αυτό τόσο καλύτερο πρώτα για εσάς και έπειτα για τους υπόλοιπους καταναλωτές.

Ρε φίλε που είδες την τελειότητα? Πέρσι 45 Watt φόρτιση φέτος 25... Μιλάμε πετάει η νυχτερίδα... Η ναυαρχίδα ήθελα να πω... Χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Voodooman είπε

Πήγα και τα είδα σήμερα. Η αλήθεια είναι πως στο χέρι οι διαφορές μεταξύ  Ultra, απλού και του απλού S10 που έχω δεν είναι και τόσο σοβαρές, μόνο όταν τα βάλεις δίπλα δίπλα τις καταλαβαίνεις. Αλλά με δεδομένο ότι θα βάλεις και μια θήκη, τότε το μέγεθος γίνεται σημαντικό. Και αν δεν το καταλαβαίνεις όταν το πιάνεις, το καταλαβαίνεις όταν το βάζεις στην τσάντα ή στην μπανάνα στο τρέξιμο...

Το απλό Note 20 είναι πολύ πιο όμορφο και πρακτικό με την επίπεδη οθόνη του, το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρέσει στο S10 είναι η curved οθόνη. Λυπάμαι, αλλά το σούπερ ντούπερ πενάκι του Ultra δεν το κατάλαβα πουθενά. Ωραίο εφέ η ευαισθησία στην πίεση, αλλά για την χρήση που το θέλω (γρήγορες σημειώσεις), το ίδιο περίπου αποτέλεσμα έχω στο S10 με ένα καλό stylus.

To N10 lite δεν υπάρχει για εμένα, υπερβολικά πετσοκομμένο. Το κανονικό Note 10 θα το σκεφτόμουν, ιδίως τώρα που η τιμή του πέφτει, αλλά χωρίς SD card και με edge screen, δεν.

Δεν γινεται να τα εχεις ολα ομως και σε χαμηλη τιμη. Απο καπου θα κανεις πισω για να κερδισεις σε κατι αλλο. Εαν θελεις ολες τις λειτουργιες του spen σε πολυ καλη τιμη τοτε πας στο N10 lite και η παραχωρηση σου ειναι στο παλιοτερο soc. Το setup των καμερων του δεν το λες και ασχημο καθως εχει OIS και χαμηλο fstop 1.7 Αλλιως δινεις τα επιπλεον χρηματα για να πας σε καλυτερο μοντελο.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Δεν γινεται να τα εχεις ολα ομως και σε χαμηλη τιμη. Απο καπου θα κανεις πισω για να κερδισεις σε κατι αλλο. Εαν θελεις ολες τις λειτουργιες του spen σε πολυ καλη τιμη τοτε πας στο N10 lite και η παραχωρηση σου ειναι στο παλιοτερο soc. Το setup των καμερων του δεν το λες και ασχημο καθως εχει OIS και χαμηλο fstop 1.7 Αλλιως δινεις τα επιπλεον χρηματα για να πας σε καλυτερο μοντελο.

Η τιμή είναι το μικρότερο από τα προβλήματά μου όταν φτάνει να συζητάει κανείς για αγορά Note, τι περιμένoυμε, να το δίνουν 3 κατοστάρικα; Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω το 20 ultra στο περιτύλιγμα του κανονικού Note 10 και χωρίς το edge screen. Το lineup των φετινών Note είναι πολύ περιοριστικό, ή παίρνεις το απλό/πετσοκομμένο ή το ultra, έστησαν τα πάντα γύρω από το θέμα της τιμής αποκλειστικά και μόνο. Αλλά μάλλον πρέπει να αποδεχτώ ότι η πλειοψηφία θέλει κινητά-κουμούτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2020 στις 2:26 ΠΜ, judgevag είπε

Εσείς που λέτε μια από τα ίδια τι θέλετε δηλαδή; Ξαφνικά να αρχίσει να φτιάχνει και καφέ το τηλέφωνο;

Ναι μία από τα ίδια, η αγορά τον κινητών είναι υπερκορεσμένη. Το κινητό πλέον σαν συσκευή εχει τελειοποιηθεί. Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πας σε ναυαρχίδα παράλογης τιμής όπως δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πάρεις αυτοκίνητο 200 άλογα για να πηγαίνεις στη δουλειά σου...αυτό με τα 90 άλογα και το 1/4 της τιμής είναι αρκετό και το 90αρι με φουλ έξτρα στο 1/3 της τιμής υπέρ-αρκετό.

Όσο νωρίτερα το πάρετε χαμπάρι αυτό τόσο καλύτερο πρώτα για εσάς και έπειτα για τους υπόλοιπους καταναλωτές.

Μα επειδη ακριβως η αγορα ειναι υπερ κορεσμενη,ειναι να τρελενεσαι με την Samsung.

Δηλαδη απο το Note 10 οχι μονο ανεβηκε σε τιμη στο note20,αλλα αλλαξε και υλικο κατασκευης σε πλαστικο.

Επισης τα S20/s20+/S20 ultra με 120hz οθονη,6μηνες μετα το απλο Note 20 των 1000ευρω με 60hz οθονη.

Τελος το Note20ultra αν και με αρχικη τιμη κοντα στα 1400ευρω,τον 45W φορτιστη που υποστηριζει τον πληρωμεις επιπλεον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Η τιμή είναι το μικρότερο από τα προβλήματά μου όταν φτάνει να συζητάει κανείς για αγορά Note, τι περιμένoυμε, να το δίνουν 3 κατοστάρικα; Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω το 20 ultra στο περιτύλιγμα του κανονικού Note 10 και χωρίς το edge screen. Το lineup των φετινών Note είναι πολύ περιοριστικό, ή παίρνεις το απλό/πετσοκομμένο ή το ultra, έστησαν τα πάντα γύρω από το θέμα της τιμής αποκλειστικά και μόνο. Αλλά μάλλον πρέπει να αποδεχτώ ότι η πλειοψηφία θέλει κινητά-κουμούτσες.

Το πρόβλημα σου θα παραμείνει άλυτο τότε! 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...