Προς το περιεχόμενο

Το Xiaomi Mi 10 Ultra φέρνει 120W γρήγορη φόρτιση και 120x υβριδικό zoom


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

Οπότε είναι αξιόπιστο και το Mi 10 ultra στην κορυφή 

Οπότε με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω. 

Για την δουλειά που κάνει το DxOMark και δεν έχει καμία σχέση με την φωτογραφία, ναι, είναι κορυφή. Δεν το λέω εγώ άλλωστε, ρωτά την άποψη όσων ασχολούνται σοβαρά με την φωτογραφία.

Σταματήστε να κοιτάτε αριθμούς και δώστε βάση σε φωτογραφίες.

Αλλά εάν θες και για paid καταστάσεις

https://www.gizmochina.com/2018/06/12/dxomark-reveals-manufacturers-offered-it-money-for-camera-reviews/

https://www.google.com/amp/s/m.businesstoday.in/lite/story/dxomark-smartphone-manufacturers-offered-money-camera-reviews/1/279113.html

 

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Οπότε με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω. 

Για την δουλειά που κάνει το DxOMark και δεν έχει καμία σχέση με την φωτογραφία, ναι, είναι κορυφή. Δεν το λέω εγώ άλλωστε, ρωτά την άποψη όσων ασχολούνται σοβαρά με την φωτογραφία.

Σταματήστε να κοιτάτε αριθμούς και δώστε βάση σε φωτογραφίες.

Αλλά εάν θες και για paid καταστάσεις

https://www.gizmochina.com/2018/06/12/dxomark-reveals-manufacturers-offered-it-money-for-camera-reviews/

https://www.google.com/amp/s/m.businesstoday.in/lite/story/dxomark-smartphone-manufacturers-offered-money-camera-reviews/1/279113.html

According to an AndroidHeadlines report, Nicolas Touchard, the marketing VP of DxOMark Labs said that they were offered money quite a number of times from phone and camera makers. He however clarified that the offers could not be termed as bribes as the companies that made the offer had never worked with DxOMark before. He said the companies were unaware of DxOMark's business model and they did not comprehend how DxOMark worked.

Mr. Touchard said DxOMark had never accepted any money for better reviews, nor will it do so in future. He added that their reviews were scheduled and they were not obliged to do any reviews. According to him, once the manufacturers got to know about how DxOMark worked, they adjusted accordingly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

According to an AndroidHeadlines report, Nicolas Touchard, the marketing VP of DxOMark Labs said that they were offered money quite a number of times from phone and camera makers. He however clarified that the offers could not be termed as bribes as the companies that made the offer had never worked with DxOMark before. He said the companies were unaware of DxOMark's business model and they did not comprehend how DxOMark worked.

Mr. Touchard said DxOMark had never accepted any money for better reviews, nor will it do so in future. He added that their reviews were scheduled and they were not obliged to do any reviews. According to him, once the manufacturers got to know about how DxOMark worked, they adjusted accordingly

Δεν αντιλέγω. Εσύ ζήτησες από μένα link για αναφορές σε paid reviews, ενώ εγώ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο.

Αλλά βρες κι εσύ εδώ την μαγική λέξη για να καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα τους.

DxO Labs, the company which runs the DxOMark testing suite, is primarily a consultancy company. In other words, the company charges fees to advise camera hardware companies on how to improve their photography products. This is based on its own analysis and expertise in the camera industry.

No review site is guaranteed to be free from bias, but DxO’s business revolves around attracting big companies to it to make use of its expertise, which adds a lot of baggage to their reviews. Ranking test results in a way that encourages consumers to buy certain phones over others complicates everything

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rookie_bunny είπε

Έχει usb 3.1  μην αγχώνεσαι και πάθεις τίποτα. Τρομερά σημαντική δυνατότητα. 

https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_ultra-ampp-10361.php

Αν ξέρεις συσκευές που να έχουν οπτική σταθεροποιηση και οι 4 φακοί πες μας και μας να τις αγοράσουμε. 

Ότι να ναι. 

Και γω πιστεύω ότι είναι φωτογραφικές μηχανές mirrorless εσωτερικά και απ έξω το καβούκι της κινεζικής συσκευής τηλεφωνου γιαυτό βγάζουν τόσο καλές φωτογραφίες. Ενώ αυτές του εμπορίου δεν έχουν την ίδια ποιότητα φωτογραφίας

Μεγάλε έχεις μπερδέψει τα πράγματα πολύ. Το ufs3.1 δεν έχει καμία σχέση με το usb3.1.  είσαι εντελώς άσχετος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Μεγάλε έχεις μπερδέψει τα πράγματα πολύ. Το ufs3.1 δεν έχει καμία σχέση με το usb3.1.  είσαι εντελώς άσχετος. 

Άσχετος είσαι εσύ. Εγώ έκανα ορθογραφικό λάθος ufs 3.1 ήθελα να γράψω 

MEMORY
Card slot No
Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM
  UFS 3.1

Ultimate performance: Triple flagship configuration with Snapdragon 865, LPDDR5, and UFS 3.1

https://blog.mi.com/en/2020/08/11/a-decade-of-innovation-xiaomi-launches-record-setting-mi-10-ultra/

Επεξ/σία από Rookie_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

Άσχετος είσαι εσύ. Εγώ έκανα ορθογραφικό λάθος ufs 3.1 ήθελα να γράψω 

MEMORY
Card slot No
Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM
  UFS 3.1

Ultimate performance: Triple flagship configuration with Snapdragon 865, LPDDR5, and UFS 3.1

https://blog.mi.com/en/2020/08/11/a-decade-of-innovation-xiaomi-launches-record-setting-mi-10-ultra/

Ήθελες.

18 λεπτά πριν, tosser είπε

Τηλεφωνάρα.

Κάποιοι μεσήλικες εδώ στα σχόλια πρέπει να γουστάρετε πολύ το hate sex.

 

Καμία σχέση. Απλά έχει πλάκα να κάνεις διάλογο με τα fan-girls της Xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

Άσχετος είσαι εσύ. Εγώ έκανα ορθογραφικό λάθος ufs 3.1 ήθελα να γράψω 

MEMORY
Card slot No
Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM
  UFS 3.1

Ultimate performance: Triple flagship configuration with Snapdragon 865, LPDDR5, and UFS 3.1

https://blog.mi.com/en/2020/08/11/a-decade-of-innovation-xiaomi-launches-record-setting-mi-10-ultra/

Είσαι αφασία λέμε. Και τι σχέση έχει το ufs με το hdmi out του usb 3.1 μου λες? Χαχαχαχ...να είσαι καλά έχω λιώσει από τα γέλια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

Είσαι αφασία λέμε. Και τι σχέση έχει το ufs με το hdmi out του usb 3.1 μου λες? Χαχαχαχ...να είσαι καλά έχω λιώσει από τα γέλια!

Εγώ να δεις με αυτά που γράφετε για να κράξετε και γίνεστε ρεζίλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δείτε εδώ το τεστ

https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-10-ultra-camera-review/

και συγκρίνεται πως κάνει σκόνη σε low light και zoom τα άλλα κινητά και μετά μου λέτε κατά πόσο είναι fake. Εκτός και αν είναι fake και οι φωτογραφίες από τα άλλα κινητά, με κίνδυνο να του κάνουν μήνυση κολοσσοί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rookie_bunny είπε

Εγώ να δεις με αυτά που γράφετε για να κράξετε και γίνεστε ρεζίλι 

Ρε φίλε χαλάρωσε. Εγώ έγραψα ότι δεν έχει hdmi usb 3.1... πολλοί θέλουν να έχουν με ένα docking desktop mode σε μεγάλη οθόνη είτε για παρουσίαση είτε για χρήση υπολογιστή είτε για διασκέδαση. Αν αυτό δηλαδή δεν είναι σημαντικό πιο είναι? Όλες οι εταιρίες στις ναυαρχίδες τους έχουν αυτή την δυνατότητα. Η Xiaomi μουλάρι. Μαζί με κάνα 2 άλλες άσχετες θα έλεγα δεν βάζουν όσο ακριβό και αν είναι το μοντέλο. 

Αυτό για μένα και για πολύ κόσμο είναι λάθος. Έχει 500gb χωρητικότητα. Κάποια στιγμή σίγουρα θα την χρειαστείς για να περάσεις κάποιο μεγάλο η μεγάλα αρχεία. Άντε κάνε το εσύ με την χελώνα usb 2.0 ...πέραν δηλαδή του hdmi με τις τόσες δυνατότητες είναι και η διαμεταγωγη αρχείων από και προς το κινητό. Συνδέω το huawei mate 30 5g μου στον υπολογιστή και κάνει copy με 200+ mbytes το δευτερόλεπτο. Και το xiaomi και οποιαδήποτε φτηνό συσκευή με 10mb εσύ πιο θα διάλεγες δηλαδή. 

Μέχρι το mi9 τα πήγε ρολόι και τους είχε ταράξει όλους. Με το minnote 10 και mi10 τα σκατωσε. Και μονοκαρτο κιόλας Ελλάδα. Έλεος δηλαδή. 

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καλά δείτε εδώ το τεστ

https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-10-ultra-camera-review/

και συγκρίνεται πως κάνει σκόνη σε low light και zoom τα άλλα κινητά και μετά μου λέτε κατά πόσο είναι fake. Εκτός και αν είναι fake και οι φωτογραφίες από τα άλλα κινητά, με κίνδυνο να του κάνουν μήνυση κολοσσοί. 

Εντάξει δε λες και σούπερ τα κινητά που έχει βάλει για κόντρα. Ας έβαζε για παράδειγμα το p40 pro plus και θα σου έλεγα εγώ. Ειδικά στο ζουμ. 

Τώρα ακόμη και με αυτά εντάξει σε κάποιες σκηνές είναι πίσω αλλά σε νύχτα τα σπάει. Είναι πραγματικά μάλλον το καλύτερο. Θα ήθελα να δω όμως και με το pro plus σύγκριση. Γιατί κάπου που το είδα δε θυμάμαι που με το 20 ultra μιλάμε η διαφορά χαοτική. Όχι απλά καλύτερο αλλά το ξεφτιληζε παντού ειδικά στο ζουμ με τρομερή λεπτομέρεια. Αν θυμάμαι καλά πολύ ανώτερο και από το mi10 ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

Εγώ να δεις με αυτά που γράφετε για να κράξετε και γίνεστε ρεζίλι 

Γιατί έχεις καταρρίψει κάτι από αυτά που γράφουμε για να γίνουμε ρεζίλι;

Αντιθέτως μας λες η Xiaomi έχει κορυφαίες κάμερες, αλλά με την Gcam ανεβαίνουν δύο σκαλιά επάνω. Δηλαδή μέσα σε μια πρόταση, φάσκεις και αντιφάσκεις. Ουσιαστικά μας επιβεβαιώνεις, ότι τα Pixels είναι ανώτερα φωτογραφικά.

Μετά γράφεις ότι το DxOMark είναι ευαγγέλιο, αλλά δεν έχεις ιδέα ότι είναι ένα consultancy company, δηλαδή σε απλά ελληνικά, μία εταιρεία για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, ώστε να πληρώνεται (fees) από τις εταιρείες για να βελτιώσουν το hardware τους στις κάμερες. Ρώτα τουλάχιστον κάποιον που έχει γνώσεις στην φωτογραφία και μην "χαϊδεύεσαι" σαν κλασσικό Xiaomi fangirl με απλά νούμερα του DxOMark.

Αργότερα μπερδεύεις την UFS με το USB (κάτι που παρατήρησα κι εγώ, αλλά δεν ήθελα να το κάνω θέμα) και γράφεις περί ασχετοσύνης.

Τελικά ποιος γίνεται ρεζίλι άραγε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ρε φίλε χαλάρωσε. Εγώ έγραψα ότι δεν έχει hdmi usb 3.1... πολλοί θέλουν να έχουν με ένα docking desktop mode σε μεγάλη οθόνη είτε για παρουσίαση είτε για χρήση υπολογιστή είτε για διασκέδαση. Αν αυτό δηλαδή δεν είναι σημαντικό πιο είναι? Όλες οι εταιρίες στις ναυαρχίδες τους έχουν αυτή την δυνατότητα. Η Xiaomi μουλάρι. Μαζί με κάνα 2 άλλες άσχετες θα έλεγα δεν βάζουν όσο ακριβό και αν είναι το μοντέλο. 

Αυτό για μένα και για πολύ κόσμο είναι λάθος. Έχει 500gb χωρητικότητα. Κάποια στιγμή σίγουρα θα την χρειαστείς για να περάσεις κάποιο μεγάλο η μεγάλα αρχεία. Άντε κάνε το εσύ με την χελώνα usb 2.0 ...πέραν δηλαδή του hdmi με τις τόσες δυνατότητες είναι και η διαμεταγωγη αρχείων από και προς το κινητό. Συνδέω το huawei mate 30 5g μου στον υπολογιστή και κάνει copy με 200+ mbytes το δευτερόλεπτο. Και το xiaomi και οποιαδήποτε φτηνό συσκευή με 10mb εσύ πιο θα διάλεγες δηλαδή. 

Μέχρι το mi9 τα πήγε ρολόι και τους είχε ταράξει όλους. Με το minnote 10 και mi10 τα σκατωσε. Και μονοκαρτο κιόλας Ελλάδα. Έλεος δηλαδή. 

Έχει και usb 3.1 και ufs 3. 1 το γράφει ξεκάθαρα 

En conectividad tenemos 5G SA y NSA, lógicamente, pero también WiFi 6 capaz de alcanzar una velocidad de descarga de hasta 9,6Gbps, Bluetooth 5.1, GPS Dual, chip NFC y puerto USB tipo C 3.1 para carga e intercambio de ficheros. El nuevo Xiaomi Mi 10 Ultra aterriza con Android 10 corriendo bajo MIUI 12

 

34 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Γιατί έχεις καταρρίψει κάτι από αυτά που γράφουμε για να γίνουμε ρεζίλι;

Αντιθέτως μας λες η Xiaomi έχει κορυφαίες κάμερες, αλλά με την Gcam ανεβαίνουν δύο σκαλιά επάνω. Δηλαδή μέσα σε μια πρόταση, φάσκεις και αντιφάσκεις. Ουσιαστικά μας επιβεβαιώνεις, ότι τα Pixels είναι ανώτερα φωτογραφικά.

Μετά γράφεις ότι το DxOMark είναι ευαγγέλιο, αλλά δεν έχεις ιδέα ότι είναι ένα consultancy company, δηλαδή σε απλά ελληνικά, μία εταιρεία για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, ώστε να πληρώνεται (fees) από τις εταιρείες για να βελτιώσουν το hardware τους στις κάμερες. Ρώτα τουλάχιστον κάποιον που έχει γνώσεις στην φωτογραφία και μην "χαϊδεύεσαι" σαν κλασσικό Xiaomi fangirl με απλά νούμερα του DxOMark.

Αργότερα μπερδεύεις την UFS με το USB (κάτι που παρατήρησα κι εγώ, αλλά δεν ήθελα να το κάνω θέμα) και γράφεις περί ασχετοσύνης.

Τελικά ποιος γίνεται ρεζίλι άραγε;

Εσυ με αυτά που γράφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Rookie_bunny είπε

Έχει και usb 3.1 και ufs 3. 1 το γράφει ξεκάθαρα 

En conectividad tenemos 5G SA y NSA, lógicamente, pero también WiFi 6 capaz de alcanzar una velocidad de descarga de hasta 9,6Gbps, Bluetooth 5.1, GPS Dual, chip NFC y puerto USB tipo C 3.1 para carga e intercambio de ficheros. El nuevo Xiaomi Mi 10 Ultra aterriza con Android 10 corriendo bajo MIUI 12

Εσυ με αυτά που γράφεις 

Μπλα μπλα μπλα και ουσία 0. Άντε καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...