Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του το Nintendo Switch


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μια εταιρεία που ποτέ δεν ανακυκλώνει παιχνίδια, σε κάθε νέα έκδοση βλέπεις ουσιαστικές διαφορές, δεν έχει μόνο καλές πρωτότυπες ιδέες αλλά ξέρουν να τις υλοποιούν, σε αντίθεση με εταιρείες όπως Ubisoft που έχει πρωτοτυπία αλλά χάνει στην εκτέλεση. Είναι μια εταιρεία άξία γιατί έχει κερδίσει το κοινό της κυρίως με τα franchise τα δικά της και όχι αγοραστές - θύματα με παιχνίδια για ανω των 18 που έμεσα αποκτούν τα παιδιά μέσω των γονιών τους (στο εξωτερικό), ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνησετε εδώ αλλά πολλοί επίσης και όσοι έχουμε γνώσεις παιδικής ψυχολογίας δεχόμαστε πως είναι μια αλήθεια. Η ποιότητα της είναι σταθερή και είναι όπως λέμε εμπορική η διαχρονική ποιοτική μουσική; Φυσικά ταυτιζω τη  Nintendo με το δεύτερο γιατί όπως και να έχει δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς την αξία της. Έχω δώσει τη δυνατότητα σε παιδί που έχει αναπηρία στο ένα χέρι να παίζει Wii για αυτό τη λατρεύω τόσο. Από άλλους κατασκευαστές δεν θα πω Konami αλλά Kojima... Μακάρι να βγαζε και κονσόλα αυτός γιατί σε αυτούς που απευθύνεται δεν τους πολυσυμπαθώ, κοινοί κερδοσσκοποι είναι.. Ότι πληρώνουμε παίρνουμε παιδιά όπως το βινύλιο, καινούργιο μια ζωή το ίδιο θα στοιχίζει... Και αντίκα ή ανακατασκευασμένο περισσότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Terminus_Est είπε

Στις πωλήσεις του παίζει μεγάλη σημασία ότι σαν σύστημα δικαιολογεί και πολλαπλές πωλήσεις εντός του ίδιου σπιτικού.

Πολύ πιο εύκολα πάντως από ότι οι άλλες σταθερές κονσόλες.

Έχω και εγώ ένα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά δεύτερου είτε Lite είτε κανονικού, φάση το ένα μόνιμα docked το άλλο portable ή και για άλλα μέλη της οικογένειας.

Ειχα σκεφτεί και εγω την αγορά ενός light, μέχρι που διάβασα ότι και αυτα έχουν θέμα με το αριστερό joycon. 

Δεν παίζει στο light επισκευή... το αλλάζεις όλο που σημαίνει τεράστια ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Υπάρχει κόσμος δηλαδή που κοιτάει και τι θα παίξει και τον τρόπο που θα το παίξει πέρα από το κόστος του gaming? Δεν μετράνε όλοι cent cent προκειμένου να κάνουν το χόμπι τους? 

Υπάρχει τέτοιος κόσμος? Ποιος θα το περίμενε!? 

Βέβαια να μου πεις εδώ υπήρχε κόσμος που αγόραζε 360 ενώ έκαιγαν τη μητρική το ένα μετά το άλλο! Φαντάσου! 

Φαντάζομαι ότι θυμάσαι πως η Microsoft δεν αρκέστηκε σε συγνώμες για το 360, αλλά απέσυρε το μοντέλο και αποκατέστησε όσους ζημιώθηκαν. Επίσης φαντάζομαι ότι γνωρίζεις τη διαφορά μεταξύ cent και 300 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε για τα gemes, μην κοιτάτε μόνο τα πολύ γνωστά.

Πχ πάρα πολύ ωραία παιχνίδια είναι και το fire emblem και το astral chain. Αλλά αυτό που πραγματικά έχω λιώσει εγω, από τότε που ξεκίνησε η καραντίνα, είναι το ringfit adventures. Δεν έχω βρει πιο fun τρόπο να γυμνάζομαι μέσα στο σπίτι (και έχω και διάδρομο και όργανα κλπ) ...

Επίσης, το γεγονός ότι απλώνεις το χέρι ενώ αράζεις στο κρεβάτι και απλά παίζεις είναι άξια ανεκτίμητη.! 

Υ.Γ. Έχω και PS4 και gaming PC και θα πάρω και ps5 όταν έρθει η ώρα. Είναι τελείως άλλη κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Αυτή τη στιγμή έχει περάσει και το nes (μέχρι τον Ιούνη είναι οι πωλήσεις) οπότε από θέμα σταθερών κονσολών (καθώς εκεί εντάσσεται το switch) είναι δεύτερο μετά το wii, στην ουσία τα έχει περάσει όλα σε 3 χρόνια ζωής και μέχρι το τέλος παίζει να περάσει και το wii. Βάση μιας παλιάς έρευνας (όταν λέω παλιάς εννοω μέσα σ' αυτό το έτος) έχει τον ίδιο Ρυθμό πωλήσεων με το ps2 βάση χρονικού διαστήματος το οποίο είναι η best selling console of all time. Εικασίες αυτά αλλά θα φανεί σε 4 χρόνια. Εγώ το έχω καταευχαριστηθει και δεν είχα άλλη κονσόλα της ninty πέρα απ' τα φορητά (μόνο ps και PC). Επίσης σε άλλα νέα, το animal crossing μέσα σε 3 μήνες έχει κάνει 22 εκατομμύρια πωλήσεις (μόνο το rdr2 το έχει καταφέρει αυτό) και είναι ήδη το δεύτερο σε πωλήσεις βιντεοπαιχνίδι στην Ιαπωνία μετά τις pokemon green/red τις οποίες βάση του Ρυθμού πωλήσεων θα τις περάσει σύντομα.

Δεν ανήκει στις σταθερές κονσόλες γιατί οι πωλήσεις είναι μεικτές. Περιέχουν και το lite που είναι portable 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Δεν διαβάζεις τα σχόλια;

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

όπως θα δεις και εδώ, ότι δεν είναι multiplatform, είναι της nintendo

Σοβαρευτείτε λίγο τα νιντεντο φαν Μπόις. Από τα 25 παιχνίδια της τα 10 είναι Mario themed, 5 pokemon και 3 Wii sports. Πςςςςς τρομερή ποικιλια. Πανηγυρίζετε όταν έρχεται κάνα παλιό port (Witcher , dark souls κ.α) αλλά κατά τα άλλα έχετε παιχνιδαρες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που μπορεί να κατηγορήσει κανείς την νιντεντο είναι ότι δεν πέφτουν οι τιμές των παιχνιδιών της. Κατά τα άλλα, για μένα είναι πολύ πιο μπροστά στα πάντα σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Η ουσία μάγκες είναι τα παιχνίδια και η χαρά που προσφέρουν και όχι το κάθε πίξελ ποσο καλύτερα φαίνεται εδώ και εκεί. Κάποτε παίζαμε πακμαν, golden axe, double dragon, shinobi και δεν κοιτάγαμε γραφικά, απλά αν είναι καλό το παιχνίδι. Στο να δημιουργεί παιχνίδια και να τα προσφέρει, είναι η καλύτερη . Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια με φουλ γραφικά και απλά να σκοτώνεις ότι κινείται, κάπου η Σόνυ και η μς έχουν χάσει την μπάλα νομίζω.

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Σοβαρευτείτε λίγο τα νιντεντο φαν Μπόις. Από τα 25 παιχνίδια της τα 10 είναι Mario themed, 5 pokemon και 3 Wii sports. Πςςςςς τρομερή ποικιλια. Πανηγυρίζετε όταν έρχεται κάνα παλιό port (Witcher , dark souls κ.α) αλλά κατά τα άλλα έχετε παιχνιδαρες. 

Κάντε κι εσείς νιντεντο χέιτερς αυτές τις πωλήσεις, σε αυτές τις τιμές και τα λέμε.

Δεν είδα πχ την ίδια επιτυχία στο crash team racing ή αλλο αντίστοιχο σε σχέση με τo mario kart !

Ξαναλέω, το τί παιχνίδια αρέσουν στον καθένα είναι κάτι το υποκειμενικό (σαν τα αρώματα ένα πράγμα)

Αντικειμενικά όσο και αν σας πονάει (όσοι δεν έχετε στα κρυφά nintendo ή emulators) η πραγματικότητα είναι αυτή...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

32 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Το μόνο που μπορεί να κατηγορήσει κανείς την νιντεντο είναι ότι δεν πέφτουν οι τιμές των παιχνιδιών της. Κατά τα άλλα, για μένα είναι πολύ πιο μπροστά στα πάντα σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Η ουσία μάγκες είναι τα παιχνίδια και η χαρά που προσφέρουν και όχι το κάθε πίξελ ποσο καλύτερα φαίνεται εδώ και εκεί. Κάποτε παίζαμε πακμαν, golden axe, double dragon, shinobi και δεν κοιτάγαμε γραφικά, απλά αν είναι καλό το παιχνίδι. Στο να δημιουργεί παιχνίδια και να τα προσφέρει, είναι η καλύτερη . Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια με φουλ γραφικά και απλά να σκοτώνεις ότι κινείται, κάπου η Σόνυ και η μς έχουν χάσει την μπάλα νομίζω.

Respect...

Συμφωνώ σε όλα φίλε μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

Σοβαρευτείτε λίγο τα νιντεντο φαν Μπόις. Από τα 25 παιχνίδια της τα 10 είναι Mario themed, 5 pokemon και 3 Wii sports. Πςςςςς τρομερή ποικιλια. Πανηγυρίζετε όταν έρχεται κάνα παλιό port (Witcher , dark souls κ.α) αλλά κατά τα άλλα έχετε παιχνιδαρες. 

Ο Μάριο και η παρέα του μοιράζει πόνο εδώ και πολλά χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Stefanos64 είπε

Είναι μια εταιρεία που ποτέ δεν ανακυκλώνει παιχνίδια, σε κάθε νέα έκδοση βλέπεις ουσιαστικές διαφορές, δεν έχει μόνο καλές πρωτότυπες ιδέες αλλά ξέρουν να τις υλοποιούν, σε αντίθεση με εταιρείες όπως Ubisoft που έχει πρωτοτυπία αλλά χάνει στην εκτέλεση. Είναι μια εταιρεία άξία γιατί έχει κερδίσει το κοινό της κυρίως με τα franchise τα δικά της και όχι αγοραστές - θύματα με παιχνίδια για ανω των 18 που έμεσα αποκτούν τα παιδιά μέσω των γονιών τους (στο εξωτερικό), ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνησετε εδώ αλλά πολλοί επίσης και όσοι έχουμε γνώσεις παιδικής ψυχολογίας δεχόμαστε πως είναι μια αλήθεια. Η ποιότητα της είναι σταθερή και είναι όπως λέμε εμπορική η διαχρονική ποιοτική μουσική; Φυσικά ταυτιζω τη  Nintendo με το δεύτερο γιατί όπως και να έχει δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς την αξία της. Έχω δώσει τη δυνατότητα σε παιδί που έχει αναπηρία στο ένα χέρι να παίζει Wii για αυτό τη λατρεύω τόσο. Από άλλους κατασκευαστές δεν θα πω Konami αλλά Kojima... Μακάρι να βγαζε και κονσόλα αυτός γιατί σε αυτούς που απευθύνεται δεν τους πολυσυμπαθώ, κοινοί κερδοσσκοποι είναι.. Ότι πληρώνουμε παίρνουμε παιδιά όπως το βινύλιο, καινούργιο μια ζωή το ίδιο θα στοιχίζει... Και αντίκα ή ανακατασκευασμένο περισσότερο...

Είναι γεγονός πως όντως τα παιχνίδια τους είναι καλογραμμένα και αξίζουν το κάθε ευρώ τους. Για αυτό και κρατάνε αξία με τα χρόνια. Το δε κοινό που απευθύνεται δεν το λες και εύκολο κοινό. Αλλά.... στο hardware υπάρχει θέμα. Δεν νοείται να μην υπάρχει FHD IPS υποστήριξη παντού. Το πρόβλημα δε, γίνεται μεγαλύτερο αν συνδέσεις πχ ένα WII σε σημερινή οθόνη 55 ιντσών. Νομίζω μας χρωστά ένα remaster σε FHD/4K των games σε πολύ φιλική τιμή και επιτέλους μια κονσόλα που να προσφέρει όλα όσα κάνουν σήμερα τα 3χρονα, δηλαδή internet και σωστό multimedia support. Ειδικά το parental control θα μπορούσε να αναδειχθεί σε ένα ατού της, αν καλογραφτει. Εγώ switch δεν θα πάρω αν δε δω σύγχρονη οθόνη και γραφικά. Αλλιώς παίζω wii μια χαρά.... μη σου πω wii u

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Κάντε κι εσείς νιντεντο χέιτερς αυτές τις πωλήσεις, σε αυτές τις τιμές και τα λέμε.

Δεν είδα πχ την ίδια επιτυχία στο crash team racing ή αλλο αντίστοιχο σε σχέση με τo mario kart !

Ξαναλέω, το τί παιχνίδια αρέσουν στον καθένα είναι κάτι το υποκειμενικό (σαν τα αρώματα ένα πράγμα)

Αντικειμενικά όσο και αν σας πονάει (όσοι δεν έχετε στα κρυφά nintendo ή emulators) η πραγματικότητα είναι αυτή...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

Respect...

Συμφωνώ σε όλα φίλε μου...

Το ότι δεν πέφτουν οι τιμές δεν είναι απαραίτητα κακό, δίνει υποστήριξη σε μελλοντική δημιουργία νέου υλικού. Δες πχ η μουσική βιομηχανία πως έχει μείνει χωρίς έμπνευση εδώ και μια δεκαετία , όταν αγοράζεις με 1€ το τραγούδι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Vagelp2 είπε

Η Nintendo εστιάζει στην αναίμακτη διαχρονική διασκέδαση με βολικό hardware. Πάντα μπροστά στην καινοτομία και την πρωτοτυπία και οι άλλοι από πίσω (σε καινοτομίες) να αντιγράφουν, υποσχόμενοι μόνο καλύτερα γραφικά. Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους όταν κάποιος πάει να κατεβάσει παλιούς τίτλους για emulators. Από nes μέχρι WiiU. Εκατοντάδες εκατομμύρια downloads σε αποκλειστικούς τίτλους. Επίσης ένα gaming pc μπορεί να υποκαταστήσει κονσόλες της Sony και της Microsoft. Δεν μπορεί όμως να υποκαταστήσει την Nintendo και ειδικά από το wii και μετά. 

Δεν νομιζεις οτι το post σου ειναι λιγο ακυρο; Τα νουμερα μιλανε πολυ σωστα μεχρι εδω, αλλα ο λογος που τα NINTENDO iso σε ολα τα sites ειναι με διαφορα πρωτα σε αριθμο ειναι ακριβως επειδη το pc ΜΠΟΡΕΙ να υποκαταστησει τις περισσοτερες κονσολες της Nintendo, βασικα ολες μετα την πολυ καλη δουλεια που γινεται και στα 2 switch emulator που ειναι εκει εξω. Θελει λιγο να ασχοληθεις βεβαια για να κανεις σωστα emulate τα motion controls κτλ αλλα ειδικα σε οτι αφορα το wii αγοραζεις απλα τα controller τα αυθεντικα και δουλευουν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις μεταχειρισμένο wii πλήρες, παρά καινούργια controllers για να παίξεις σε emulators.

Λίγο ατυχές το παράδειγμα 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...