Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, κυρίως σε όσους έχουν δει τους ειδικούς λογαριασμούς στο e-banking τους.

Αν υπάρχει ένα δάνειο σε δύο ονόματα (σύζυγοι) και η αίτηση έχει γίνει στο όνομα της συζύγου, ο ειδικός λογαριασμός θα ανοιχτεί στο όνομα και των 2 ή μόνο της συζύγου; Δηλαδή θα φανεί στο e-banking και των 2 ή μόνο στης συζύγου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, k.perdikoulis είπε

 Εγώ από τράπεζα eurobank το δάνειο το πληρώνω κάθε πρώτη του μήνα. Για αυτό μου είπαν στο τηλ ότι ακόμα δεν έχει έρθει το 2ρο mail.

Ομοιως και εγω πληρωνω καθε πρωτη του μηνα και δεν μου εχει ερθει email και στο ebanking της EUROBANK δεν φαινεται ο λογαρισμος αν και υπαρχει το ΙΒΑΝ του στην ΓΕΦΥΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, christod67 είπε

Ομοιως και εγω πληρωνω καθε πρωτη του μηνα και δεν μου εχει ερθει email και στο ebanking της EUROBANK δεν φαινεται ο λογαρισμος αν και υπαρχει το ΙΒΑΝ του στην ΓΕΦΥΡΑ

Σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπαλλήλου που επικοινώνησα μου είπε ότι από το στιγμή που φαίνεται στο σύστημα γέφυρα είσαι κομπλέ, αφού εκεί θα πιστώνεται το ποσό. Αν δοκιμάσεις να κάνεις μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό σου στον IBAN του συστήματος θα δεις ότι θα αναφέρει το όνομα σου ως δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα και απο μένα

Μάλλον έκανα πατάτα και νόμιζα ότι έχα κάνει κανονικά την αίτηση μιας και αναφέρεται η ημερομηνία υποβολής είχα μείνει ήσυχος ότι ολα ήταν οκ

Δεν έχω καταλάβει που έκανα λάθος 

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το διορθώσω? Επισυνάπτω screenshot

Ευχαριστώ

aitisi.png

Καλησπέρα.Πολυ λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν έκανες ποτέ οριστικοποίηση της αίτησης....Η ημερομηνία των αιτήσεων παρήλθε (31/10) οπότε πλέον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το διορθώσεις 😔

1 ώρα πριν, hlias77 είπε

Εγω έχω δόση στις 23-11 αλλά μειλ δεν έχω λάβει.

Τσέκαρε και τα spam.

Αλλιώς , υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσοστό που μας αναλογεί τελικά το καταθέτουμε στον λογαριασμό που καταθέταμε μέχρι τώρα το δάνειο ή στον καινούργιο λογαριασμό που καταθέτει το δημόσιο την επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Δεν θα ανοίξουν όλες οι τράπεζες άλλο λογαριασμό. Στην εθνική πχ στον ίδιο βάζεις εσύ και το δημόσιο.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Σε εμένα το IBAN που φαίνεται μέσα στην αίτηση δεν αντιστοιχεί στο IBAN που πληρωνόταν μέχρι τώρα οι δόσεις, οπότε στην ουσιά ανοίχτηκε νέος. Για Εθνική πάντα. Απλά δεν τον έχω δει στο e-banking ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Snoopx25x είπε

Το ποσοστό που μας αναλογεί τελικά το καταθέτουμε στον λογαριασμό που καταθέταμε μέχρι τώρα το δάνειο ή στον καινούργιο λογαριασμό που καταθέτει το δημόσιο την επιδότηση?

Σωστά. Συνεχίζεις να καταθέτεις την αναλογία όπου κατέθετες και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Σε εμένα το IBAN που φαίνεται μέσα στην αίτηση δεν αντιστοιχεί στο IBAN που πληρωνόταν μέχρι τώρα οι δόσεις, οπότε στην ουσιά ανοίχτηκε νέος. Για Εθνική πάντα. Απλά δεν τον έχω δει στο e-banking ακόμα.

Τι να σου πω εμένα από την εξυπηρέτηση των δανείων έτσι μου είπαν. Ελπίζω να μην τα μπερδέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Σε εμένα το IBAN που φαίνεται μέσα στην αίτηση δεν αντιστοιχεί στο IBAN που πληρωνόταν μέχρι τώρα οι δόσεις, οπότε στην ουσιά ανοίχτηκε νέος. Για Εθνική πάντα. Απλά δεν τον έχω δει στο e-banking ακόμα.

Οι επιδοτήσεις θα πιστωθούν στο ΙΒΑΝ που φαίνεται στην πλατφόρμα, είτε μιλάμε για νέο λογαριασμό(που δημιουργήθηκε από το  κράτος) είτε για υφιστάμενο.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να ανησυχούμε για το που θα μπει η επιδότηση εφόσον υπάρχει ΙΒΑΝ στην πλατφόρμα. Εμάς, η μόνη μας υποχρέωση είναι η καταβολή του ποσοστού (για το οποίο λάβαμε ή θα λάβουμε mail) στο λογαριασμό που πληρώναμε κάθε μήνα ως συνήθως.Και φυσικά πριν την καταληκτική ημέρα για να μην μας κοπεί η επιδότηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Delavia είπε

Οι επιδοτήσεις θα πιστωθούν στο ΙΒΑΝ που φαίνεται στην πλατφόρμα, είτε μιλάμε για νέο λογαριασμό(που δημιουργήθηκε από το  κράτος) είτε για υφιστάμενο.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να ανησυχούμε για το που θα μπει η επιδότηση εφόσον υπάρχει ΙΒΑΝ στην πλατφόρμα. Εμάς, η μόνη μας υποχρέωση είναι η καταβολή του ποσοστού (για το οποίο λάβαμε ή θα λάβουμε mail) στο λογαριασμό που πληρώναμε κάθε μήνα ως συνήθως.Και φυσικά πριν την καταληκτική ημέρα για να μην μας κοπεί η επιδότηση!

Δεν έχω διαβάσει πουθένα ότι αν χάσεις μία δόση χάνεις και την επιδότηση. Μετά το τέλος του προγράμματος ισχύει αυτό. Το έχεις δει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Δεν έχω διαβάσει πουθένα ότι αν χάσεις μία δόση χάνεις και την επιδότηση. Μετά το τέλος του προγράμματος ισχύει αυτό. Το έχεις δει κάπου?

 

Χωρίς τίτλο.png

Το 8.1 α

Και κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του προγράμματος(ο χρόνος μετά πάει ανάλογα την κατηγορία οφειλέτη) πρέπει να είσαι συνεπής.

4 ώρες πριν, Arwindan είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, κυρίως σε όσους έχουν δει τους ειδικούς λογαριασμούς στο e-banking τους.

Αν υπάρχει ένα δάνειο σε δύο ονόματα (σύζυγοι) και η αίτηση έχει γίνει στο όνομα της συζύγου, ο ειδικός λογαριασμός θα ανοιχτεί στο όνομα και των 2 ή μόνο της συζύγου; Δηλαδή θα φανεί στο e-banking και των 2 ή μόνο στης συζύγου;

Τα δικά μου δάνεια είναι σε δύο ονόματα και τα δύο.Την αίτηση την έκανα εγώ.Οι ειδικοί λογαριασμοί ανοίχτηκαν στο δικό μου όνομα,όχι και στα δύο ονόματα(μόνο εγώ τα βλέπω στο ebanking).

Όμως,η υποθηκευμένη α΄ κατοικία είναι μόνο στο δικό μου όνομα.Δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο.

Επεξ/σία από Delavia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε το email που λέει οτι μέχρι 28/11 πρέπει να καταβάλω το ποσό που μου αναλογεί (65,53 ευρώ). 

Στην Πειραιώς έχει δημιουργηθεί αυτόματα ενας καινούριος λογιαριασμός που τον ονομάζουν ΕΙΔ.ΛΟΓ.ΕΠΙΔ. COVID-19. Δοκίμασα να μεταφέρω σε αυτό το λογαριασμό τα 65,53 ευρώ, αλλα μου βγάζει "μήνυμα λάθους-Λάθος τύπος λογαριασμού".

Άρα λογικά θα τραβήξει αυτόματα το ποσό απο τον λογαριασμό που πλήρωνα εως τώρα το δάνειο, αρα λογικά δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα και θα γίνουν όλα αυτόματα. Ας πει και κανένας άλλος αν έχει κάποιο νέο...

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...