Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κατάλαβα ότι είναι σαν το πρόγραμμα που ειμασταν ήδη,αλλά μόλις περάσουν οι 15 μήνες και ληξει το πρόγραμμα,και αδυνατεί ο οφειλέτης να ανταπεξέλθει,τότε θα απευθυνθεί στον ειδικό φορέα ο οποίος θα το επι νοικιάζει.αλλά και ετσι να είναι είναι μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/3/2022 στις 1:16 ΜΜ, paolinio6 είπε

Μακάρι να ισχύει..

Δεν το βρίσκω αλλού πάντως. Περισσότερο βλέπω αυτό:

https://www.imerisia.gr/oikonomia/trapezes/37674_kokkina-daneia-den-parateinetai-programma-gefyra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεφύγει η κατάσταση πάντως με την ακρίβεια και ιδιαίτερα για όσους έχουν στεγαστικό δάνειο και προσπαθούν να το αποπληρώσουν στην ώρα τους η πολιτεία κάνει τα στραβά μάτια.Πρεπει να γίνουν μεγάλες αλλαγές με την μορφή μονίμων παροχών (αυξήσεις μισθών) διπλάσιες από το ύψος του πληθωρισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα

Υπάρχει κανείς που να έχει βγεί εκτός προγράμματος για μια ληξιπρόθεσμη δόση; Έχω στείλει πολλά mail στο πρόγραμμα γέφυρα και η απάντηση τους είναι:  Όπως έχετε ενημερωθεί απο τις απαντήσεις προηγούμενων σχετικών ερωτημάτων σας, έχει ήδη εκκινήσει η διαδικασία αποκατάστασης των στοιχείων ληξιπροθεσμίας στην αίτησή σας και επανένταξης στο πρόγραμμα ΓΕΦΥΡΑ. Αφού πραγματοποιηθούν οι απαραίτητοι έλεγχοι και οι απαιτούμενες ενέργειες, η επιδότηση θα επανέλθει αυτόματα. Για τον έλεγχο της κατάστασης της αίτησής σας μπορείτε να μεταβαίνετε στις καρτέλες "στοιχεία συνεισφοράς" και "πληρωμές" ενώ για το μηνιαίο δοσολόγιο μπορείτε να έρχεσθε σε επικοινωνία με τον πιστωτή σας. Γενικότερα σας υπενθυμίζουμε τις υποχρεώσεις του οφειλέτη κατόπιν έγκρισης της καταβολής της συνεισφοράς του Δημοσίου όπως αναλυτικά παρουσιάζονται στην ενότητα 8 του αναλυτικού οδηγού συχνών ερωτήσεων – απαντήσεων που είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας μας. Ακόμη δεν 'εχω πάρει τη συνέχιση της επιδότησης. Γνωρίζει κανείς κάτι:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο συμβαινει και σε μενα εκανα αιτηση θεραπειας 3/9/2021 μου απαντησαν το νοεμβριο οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια επανενταξης και απο τοτε τιποτα. υπαρχει κανενας που να εχει επανενταχτει υστερα απο αιτηση θεραπειας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Και για δευτερο εξαμηνο εκτος της λιστας συνεπων δανειοληπτων του Ταμειου Παρακαταθηκων και Δανειων οσοι ενταχθηκαν στο προγραμμα γεφυρα.........

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2022 στις 12:11 ΠΜ, CarlitoGR είπε

Και για δευτερο εξαμηνο εκτος της λιστας συνεπων δανειοληπτων του Ταμειου Παρακαταθηκων και Δανειων οσοι ενταχθηκαν στο προγραμμα γεφυρα.........

Έχεις δίκιο. Δεν το χα προσέξει. Κρίμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ολοκλήρωσα το 6μηνο που έπρεπε να είμαι συνεπής μετά την ολοκλήρωση επιδότησης του δημοσίου. Σε επανειλημμένες  ερωτήσεις προς τη γέφυρα για την τελική ημ/νια ολοκλήρωσης του προγράμματος - παρακολούθησης δεν έχω λάβει καμία απάντηση και συνεχίζουν να παραπέμπουν σε άρθρα του νόμου χωρίς να δίνουν καμία απάντηση. Έχει κάποιος αντίστοιχα ολοκληρώσει το πρόγραμμα και να έχει λάβει μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τελειώνει επιτέλους αυτή η ιστορία με αυτό το αναθεματισμένο πρόγραμμα? 

Ευαχριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2022 στις 9:02 ΜΜ, giorgosbarkas είπε

το ιδιο συμβαινει και σε μενα εκανα αιτηση θεραπειας 3/9/2021 μου απαντησαν το νοεμβριο οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια επανενταξης και απο τοτε τιποτα. υπαρχει κανενας που να εχει επανενταχτει υστερα απο αιτηση θεραπειας?Καλησπέρα

Εντάχθηκα ξανά στο πρόγραμμα, πήρα επιδότηση για ένα μήνα και τον επόμενο σταμάτησε ενώ η καρτέλα μου ειναι οκ.

Αναθεματισμένο προγραμμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pamarios είπε

Καλημέρα

Ολοκλήρωσα το 6μηνο που έπρεπε να είμαι συνεπής μετά την ολοκλήρωση επιδότησης του δημοσίου. Σε επανειλημμένες  ερωτήσεις προς τη γέφυρα για την τελική ημ/νια ολοκλήρωσης του προγράμματος - παρακολούθησης δεν έχω λάβει καμία απάντηση και συνεχίζουν να παραπέμπουν σε άρθρα του νόμου χωρίς να δίνουν καμία απάντηση. Έχει κάποιος αντίστοιχα ολοκληρώσει το πρόγραμμα και να έχει λάβει μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τελειώνει επιτέλους αυτή η ιστορία με αυτό το αναθεματισμένο πρόγραμμα? 

Ευαχριστώ

 

Και εγω τελειωνω μεσα στον μηνα,δεν ξερω τι θα γινει μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, pamarios είπε

Καλημέρα

Ολοκλήρωσα το 6μηνο που έπρεπε να είμαι συνεπής μετά την ολοκλήρωση επιδότησης του δημοσίου. Σε επανειλημμένες  ερωτήσεις προς τη γέφυρα για την τελική ημ/νια ολοκλήρωσης του προγράμματος - παρακολούθησης δεν έχω λάβει καμία απάντηση και συνεχίζουν να παραπέμπουν σε άρθρα του νόμου χωρίς να δίνουν καμία απάντηση. Έχει κάποιος αντίστοιχα ολοκληρώσει το πρόγραμμα και να έχει λάβει μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τελειώνει επιτέλους αυτή η ιστορία με αυτό το αναθεματισμένο πρόγραμμα? 

Ευαχριστώ

 

Καλημέρα,

Από το μενού της πλατφόρμας στην επιλογή "Πληρωμές", είναι συμπληρωμένα όλα τα κουτάκια για όλες τις δόσεις που πλήρωσες αφού σταμάτησε η επιδότηση ?

Προσωπικά βλέπω μόνο στην 6 δόση μετά την επιδότηση που πλήρωσα αρχές του μήνα να είναι κενά τα κουτάκια :image.png.3cdf839589f2b85520efb4240f57aff2.png

 

Αυτά μου συμπληρώνονται μεταξύ 15-20 κάθε μήνα αυτόματα (λογικά από κάποια ενημέρωση της τράπεζας προς την πλατφόρμα). Εικάζω ότι αν συμπληρωθούν καλώς, θα ολοκληρωθεί και η περίοδος παρακολούθησης.image.png.3cdf839589f2b85520efb4240f57aff2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σελίδα αναφέρει ότι ακόμα είμαι στο στάδιο παρακολούθησης και δεν έχει ημ/νια ολοκλήρωσης.

Στη σελίδα των πληρωμών η τελευταία συνεισφορά του δημοσίου είναι 25/12/2021.

Συνεπώς πρέπει να είμαι συνεπής τους υπόλοιπους 6 μήνες (1ος ,2ος,3ος,4ος,5ος,6ος) όπως και ήμουνα.

Βάση αυτών που αναφέρει το πρόγραμμα και ο νόμος έχω ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις μου απέναντι στο πρόγραμμα. 

Όπως βλέπετε το πρόγραμμα περιμένει  και άλλη δόση αυτή του Ιουλίου που σημαίνει ότι πάμε για 7 μήνες παρακολούθηση και βλέπουμε εάν θα τελειώσει ποτέ αυτή η ιστορία.

Και εάν υπολογίσω και τους υπόλοιπους 3 μήνες της πρώτης επιδότησης που ήμουνα συνεπής πάμε στους 9 μήνες που είμαι συνεπής.   

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να απεμπλακώ ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος ποτέ από αυτή την ιστορία.

 

Screenshot_1.png.3efdd392c0ccfd2fc29d659bf5613d68.pngScreenshot_2.png.45841dfcd85a2c89f09353bc7eeff4f2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...