Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hlias77 είπε

Λίαν επιεικώς απαράδεκτοι.στο όρια τις ξεφτίλας.και στο παρελθόν πάντως οι συνεπείς δανειολήπτες,έχουν «τιμωρηθεί» σε περιπτώσεις κουρέματος δανείου,έναντι των κακοπληρωτών.

Δεν δικαιούσε την επιβράβευση του τελευταίου 6μηνου ή γενικά σε πετάει έξω ξαι δεν θα ξαναπάρει ποτε;

επισης επειδή πρώτη φορά το ακούω αυτό,και επειδή πάντα πληρώνω στην ώρα μου,είναι εύκολη διαδικασία ή σου βγάζουν το λάδι;

Μας πεταει εξω σιγουρα για τα δυο εξαμηνα του 2021 και στην συνεχεια δεν ειναι σιγουρο εαν θα μας δεχτουν.Εψαξα και βρηκα την αποφαση η οποια παρθηκε 11/11/2021 και δεν υπαρχει τιποτα μεσα στο site του ΤΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Καλημερα στην παρεα.....Μιλησα σημερα με το ΤΠΔ για την επιβραβευση των συνεπων δανειοληπτων και με ενημερωσαν οτι λογο ενταξης μου στο γεφυρα δεν την δικαιουμαι.....εν ολιγης τιμωρουν τους συνεπεις δανειοληπτες λες και ως τραπεζα δεν λαμβανουν κανονικα το υπολοιπο του δανειου απο το κρατος.......απαραδεκτοι.Δεν υπαρχει και μεσα στο site τους πουθενα αναρτημενη η αποφαση.

Κάτσε, αυτή η μείωση δεν θα γίνει με την 'εξωδικαστικη ρύθμιση οφειλών' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Κάτσε, αυτή η μείωση δεν θα γίνει με την 'εξωδικαστικη ρύθμιση οφειλών' ?

Δεν ξέρω τι είναι αυτό.Αφορα μόνο όσους έχουν πάρει δάνεια από Παρακαταθηκων και είναι συνεπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CarlitoGR είπε

Δεν ξέρω τι είναι αυτό.Αφορα μόνο όσους έχουν πάρει δάνεια από Παρακαταθηκων και είναι συνεπείς.

https://www.ethnos.gr/Economy/article/162227/koyremaxreondodekaapanthseisgiarythmishseeos420doseis

 

Spoiler

4. Πώς γίνεται η ρύθμιση από τις τράπεζες;

 

Με την υποβολή αίτησης και την άρση απορρήτου η πλατφόρμα υπολογίζει αυτόματα δόση και «κούρεμα». Άμεσα ενημερώνονται οι χρηματοδοτικοί φορείς. Μπορούν να την αποδεχτούν (ως πλειοψηφία 60% των απαιτήσεων ή 40% των υποθηκών), αλλιώς την απορρίπτουν.

 

Αν την απορρίψουν, η πλατφόρμα παράγει εναλλακτική πρόταση (Αλγόριθμος Β) με τις έως 420 δόσεις ή και «κούρεμα» έως 80%. Αν οι τράπεζες αρνηθούν και την πρόταση αυτή, πιθανότατα θα έχουν λόγο για περαιτέρω έρευνα του οφειλέτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SilentVoice είπε

https://www.ethnos.gr/Economy/article/162227/koyremaxreondodekaapanthseisgiarythmishseeos420doseis

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

4. Πώς γίνεται η ρύθμιση από τις τράπεζες;

 

Με την υποβολή αίτησης και την άρση απορρήτου η πλατφόρμα υπολογίζει αυτόματα δόση και «κούρεμα». Άμεσα ενημερώνονται οι χρηματοδοτικοί φορείς. Μπορούν να την αποδεχτούν (ως πλειοψηφία 60% των απαιτήσεων ή 40% των υποθηκών), αλλιώς την απορρίπτουν.

 

Αν την απορρίψουν, η πλατφόρμα παράγει εναλλακτική πρόταση (Αλγόριθμος Β) με τις έως 420 δόσεις ή και «κούρεμα» έως 80%. Αν οι τράπεζες αρνηθούν και την πρόταση αυτή, πιθανότατα θα έχουν λόγο για περαιτέρω έρευνα του οφειλέτη.

 

Το διαβασα αυτο αλλα δεν αφορα το προγραμμα γεφυρα.

Εστειλα σημερα e-mail σε τρεις ιστοσελιδες κ περιμενω μηπως δημοσιευσουν η κανουν καποια ερωτηση προς αρμοδιους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιβράβευση σε όλες τις τραπεζες είναι το να σου επιστρέψουν ένα μέρος από τους τόκους που πλήρωσες περαν του κεφαλαιου που το χρωστας. Από τη στιγμή που δεν πλήρωσες τόκους τι επιβράβευση περιμένεις αφού τους πλήρωσε το δημοσιο??? Ο κακοπληρωτής δε θα παρει καν επιδότηση και θα κληθεί να πληρώσει όλο αυτό που εσενα σου το πλήρωσε σχεδόν κατα 90% το δημοσιο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos99 είπε

Η επιβράβευση σε όλες τις τραπεζες είναι το να σου επιστρέψουν ένα μέρος από τους τόκους που πλήρωσες περαν του κεφαλαιου που το χρωστας. Από τη στιγμή που δεν πλήρωσες τόκους τι επιβράβευση περιμένεις αφού τους πλήρωσε το δημοσιο??? Ο κακοπληρωτής δε θα παρει καν επιδότηση και θα κληθεί να πληρώσει όλο αυτό που εσενα σου το πλήρωσε σχεδόν κατα 90% το δημοσιο :)

 

Άρα το πρόγραμμα Γέφυρα σύμφωνα με την λογική σου βγήκε για να διευκολύνει τις τράπεζες κ όχι τους δανειολήπτες που λόγο της πανδημίας ήρθαν σε δυσκολη θεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarlitoGR είπε

Άρα το πρόγραμμα Γέφυρα σύμφωνα με την λογική σου βγήκε για να διευκολύνει τις τράπεζες κ όχι τους δανειολήπτες που λόγο της πανδημίας ήρθαν σε δυσκολη θεση

Τους δανειολήπτες βοηθησε γιατί βλέπεις καπου να λέω κατι αλλο? Το 90% του πλήρωσε. Τι αλλη επιβράβευση θα ηθελες δηλ?

Επίσης επιπρόσθετα σιγουρα ειχαν κατα νου να μην πατωσει και το τραπεζικό συστημα με ολοκοκκινα δανεια που θα δημιουργουσε και παλι συνθηκες μνημονιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν κατάλαβες......η τράπεζα επιβραβεύει τους συνεπείς δανειολήπτες εδώ κ 5 χρόνια.Ερχετε το κράτος κ λέει στον δανειολήπτη θα σου δώσω το 60%(όχι το 90%) της δόσης εγώ κ η τράπεζα δεν θα χάσει ευρώ.Στην συνέχεια έρχεται η τράπεζα που έχει πάρει όλα της τα λεφτά από εσένα κ το κράτος κ σου λέει δεν είσαι πλέον συνεπείς.....το κατάλαβες τώρα;

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ξαναλέω οι τραπεζες εχουν ορισει την επιβραβευση σαν επιστροφή ενος μικρου κομματιου από τα έσοδα τους από σένα και αυτό το γνωρίζω καλά εκ των έσω για όλες. Τα εσοδα για αυτες ειναι οι τόκοι και όχι τυχόν κεφαλιο που πληρωνεις πισω γιατι αυτο ειναι κατι που το ειχες παρει απο αυτες στην αρχη του δανειου. Τοκους ακομα και με 40% δοση αν ετυχε να πληρωσεις που αυτόματα ησουν στους κοκκινισμενους και ηδη ΔΕΝ επαιρνες επιβραβευση αποκλειεται να ειχες. Καποιοι που ήταν στις αρχες των δανείων τους που οι τόκοι ειναι 80% της δοσης ναι μπορει να πληρωσαν ενα μικρο κομματακι.

Αφου λοιπόν δεν πληρωσες τοκους τι επιβραβευση να σου δωσει πισω? Δε νομιζω οτι θα δωσει καμια τραπεζα πισω σε οσους ηταν στις γεφυρες 1 κ 2 και αν το κανει θα ειναι καθαρα για ανθρωπιστικους σκοπους και όχι βασει της πολιτικής των επιβραβευσεων που εχουν ανακοινωθει. Το απολυτως σωστό χρηματοοικονομικά θα ηταν να υπολογισει οντως αν πληρωσες εσυ κομματι των τοκων και επι αυτού να σου δωσει επιβραβευση πχ 10-15% των τοκων οπως εχει οριστει σε καθε τραπεζα.

Ωραιο θα ηταν, δε λεω όχι να παιρνανε ολοι λιγα ακομη λεφτα πισω αλλα χλωμο. ΜΑΚΑΡΙ καποιες να το κανουν

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχασε η τράπεζα έστω 1 ευρώ;Οι τόκοι κ το κεφάλαιο πληρώθηκαν στο ακέραιο;Όταν πληρώνεις στην ώρα σου σε ρωτάει η Τράπεζα που βρήκες τα λεφτά για να δει εάν δικαιουσαι την επιδότηση;Μην τρελαθουμε τελείως το ελάχιστο που πρέπει να γίνει είναι να επιστραφεί το ποσό της επιδοτήσης των συνεπων δανειοληπτών στο κράτος εάν όχι στους δανειολήπτες.Επισης αφού είσαι μέσα στα πράγματα θα έπρεπε να ξέρεις ότι 90% επιδότηση δεν έχει πάρει κανείς ο μέσος όρος είναι περίπου 60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εξηγω πως εχουν ορισει την επιβραβευση και εσυ μου λες πως θα ηθελες εσυ να την ορισεις γιατι με την ίδια λογική ουτε εσυ πληρωσες πχ έστω κ 1 ευρώ τόκο για να σε επιβραβευσει. Και εγω θα ηθελα να μου χτυπησουν αυριο το πρωι την πορτα οι τραπεζες μου και να μου πουν να παρε 10.000 γιατι ησουν καλο πελατακι σε ολη τη διαρκεια της πανδημιας και φατα πιες τα στην υγεια μας αλλα δε θα γινει μαλλον.

Εξηγησα ηδη απο το πρωτο ποστ ότι αν καποιος πρεπει να τα παρει με αυστηρα κριτηρια εινα ι το δημοσιο που πληρωσε τους τόκους. Και ακομα πιο αυστηρα κριτηρια οπως ειπα στο τελευταιο οτι κομματι πληρωσε ο δανειοληπτης κ το δημοσιο αντιστοιχα ΑΛΛΑ από τους ΤΟΚΟΥΣ γιατι ετσι εχει οριστεί.

Ξαναλεω και θα το ληξω με αυτό από πλευρας μου ότι μακάρι καποιες εστω να το δουν πιο ανθρωπιστικά και να δωσουν ΠΛΗΡΕΙΣ επιβραβευσεις.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Διαφωνουμε διοτι πολυ απλα η επιδοτηση (Γεφυρα) ειναι προς τους δανειοληπτες.Επομενως εαν δεν επιβραβευσει η Τραπεζα τους συνεπεις δανειοληπτες(οπως εκανε τα τελευταια 5 χρονια στην περιπτωση μου) η να δωσει αυτα τα ποσα  κατα 60% στο κρατος και κατα 40% στους δανειοληπτες τοτε εμμεσα ωφελειτε απο την επιδοτηση που δεν θα δωσει(απο τους τοκους,δεν ειπε κανεις να δωσει κατι διαφορετικο απο οτι εδινε) στους συνεπεις και ας πληρωθηκε μεχρι κεραιας,μεχρι και το τελευταιο ευρω.Επισης ποιος ειπε οτι δεν πληρωσα τοκους;Η επιδοτηση κατα μεσο ορο ηταν 60% οποτε σιγουρα κατα ενα μερος πληρωσα και τοκους αφου στην αρχη καθε δανειου πληρωνεις κυριως τοκους και οχι κεφαλαιο αλλα αυτο δεν θα επρεπε να αφορα την τραπεζα αφου η τελευταια πληρωθηκε κανονικα.Τελος κ απο εμενα κ δεν με ενδιαφερει να πληρωθω για ανθρωπιστικους λογους αλλα να μην καταληξουν χρηματα τα οποια δινει το κρατος στην Τραπεζα εστω κ εμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έγινε λοιπον χθες η κουβεντα, από τις απαντήσεις κάποιων τραπεζών, θα υπάρξουν και πλήρης κατάργηση επιβράβευσης ασχετα αν ηταν γεφυρα ή όχι αλλά και πληρης επιβράβευση ακομα και για τους γεφυραίους. Ελπίζω οι περισσότεροι να είστε στη δευτερη περίπτωση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Μιας και έγινε λοιπον χθες η κουβεντα, από τις απαντήσεις κάποιων τραπεζών, θα υπάρξουν και πλήρης κατάργηση επιβράβευσης ασχετα αν ηταν γεφυρα ή όχι αλλά και πληρης επιβράβευση ακομα και για τους γεφυραίους. Ελπίζω οι περισσότεροι να είστε στη δευτερη περίπτωση. :)

Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;Ξερεις τις τραπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...