Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έλεγξα τώρα και έχουν μπει χρήματα στον ειδικό λογαριασμό σήμερα 27/10. Όμως πλήρωσα ολόκληρη την ΤΕΤΕΥΤΑΙΑ δόση του δανείου μου (και καλή λευτεριά!) στις 24/10. Οπότε τώρα πλέον δεν έχω δάνειο αλλά υπάρχουν χρήματα στον ειδικό λογαριασμό. Τώρα πήρα τηλέφωνο την Εθνική αλλά μου είπαν να μιλήσω με κατάστημα, οπότε την Παρασκευή θα μιλήσω με το κατάστημα να δω αν με κάποιο τρόπο μπορεί να γίνει κάποιος αντιλογισμός ή κάτι και να τα πάρω αυτά τα χρήματα...

Τα χρήματα που έλαβα είναι το 269,91€, το οποίο αντιστοιχεί στο 45% παρά 9 λεπτά του € στα 600€. Στο μέγιστο επιδοτούμενο ποσό δόσης δηλαδή.

Αν είναι και άλλος σε αυτή την ιδιαίτερη περίπτωση και γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας πει.

*PS: αυτή ήταν η 2η δόση χωρίς επιδότηση μετά από 9 μήνες επιδότησης.

Επεξ/σία από Ri0Sif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερα μπηκαν οι πληρωμές για τις δόσεις που είχαν σταλεί για τον Οκτώβριο από τις Τράπεζες σε όσους ηταν χωρις εκτός ορίων ληξιπρόθεσμα ειτε ειχαν τελειωσει την επιδότηση πριν 2-3 μήνες είτε σε συνέχεια 9μήνου. Απλά επειδή όλοι σχεδόν έχουν πληρώσει λόγω της οδηγίας της πλατφόρμας όλη τη δόση θα χρησιμοποιηθούν τα χρήματα στην επόμενη δόση. Η επιδότηση είναι όμως στη δόση του Οκτωβρίου.

@Ri0Sif Αυτά τα χρήματα είναι δικά σου, οπότε με τον όποιο τρόπο πρέπει να σου αποδωθούν, δε φανταζομαι να υπάρχει θέμα.

Για όσους ειχαν βγει εκτός επιδότησης ειτε κατα τη διαρκεια είτε μετα τους 9 μήνες λογω ληξιπροθεσμίας η οδηγία δεν έχει αλλάξει χωρις βεβαια να εχουν ερθει λεπτομερειες κ αναμένεται να ενταχθούν ξανα εφόσον είναι πλέον κάτω από 2 μήνες όπως ορίζει το νέο ΦΕΚ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Σημερα μπηκαν οι πληρωμές για τις δόσεις που είχαν σταλεί για τον Οκτώβριο από τις Τράπεζες σε όσους ηταν χωρις εκτός ορίων ληξιπρόθεσμα ειτε ειχαν τελειωσει την επιδότηση πριν 2-3 μήνες είτε σε συνέχεια 9μήνου. Απλά επειδή όλοι σχεδόν έχουν πληρώσει λόγω της οδηγίας της πλατφόρμας όλη τη δόση θα χρησιμοποιηθούν τα χρήματα στην επόμενη δόση. Η επιδότηση είναι όμως στη δόση του Οκτωβρίου.

@Ri0Sif Αυτά τα χρήματα είναι δικά σου, οπότε με τον όποιο τρόπο πρέπει να σου αποδωθούν, δε φανταζομαι να υπάρχει θέμα.

Για όσους ειχαν βγει εκτός επιδότησης ειτε κατα τη διαρκεια είτε μετα τους 9 μήνες λογω ληξιπροθεσμίας η οδηγία δεν έχει αλλάξει χωρις βεβαια να εχουν ερθει λεπτομερειες κ αναμένεται να ενταχθούν ξανα εφόσον είναι πλέον κάτω από 2 μήνες όπως ορίζει το νέο ΦΕΚ.

Εμένα πάντως δεν μπήκε η επιδότηση (Πειραιώς) παρόλο που είναι ενήμερο το δάνειο.Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πως το 9μηνο έληξε τον Ιούλιο για εμένα(αυτή ήταν η δόση #12 σύμφωνα με το mail,το οποίο παρεπιπτόντως ανέφερε 0% επιδότηση).

Ωστόσο υπάρχει το εξής παράδοξο... Εξ'αρχής επιδοτήθηκα για 2 δάνεια στην ίδια τράπεζα και στην πλατφόρμα φαίνεται η δόση #12 στο ένα ότι θα επιδοτηθεί με 40% (παρόλο που δεν μπήκε τίποτα στον ειδικό λογαριασμό σήμερα)και το άλλο δεν έχει καν δόση #12.... Σαν να έχει κολλήσει το σύστημα μου φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μενα η δωδεκατη δηλαδη αυτου του μηνα δειχνει 40%.Φυσικα πληρωσα κανονικα.Λογικα απο την επομενη θα ξεκινησουν όπως εγινε και με το γεφυρα στην αρχη.Ενα μηνα μετα την πιστωση της πρώτης επιδότησης.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delavia είπε

Εμένα πάντως δεν μπήκε η επιδότηση (Πειραιώς) παρόλο που είναι ενήμερο το δάνειο.Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πως το 9μηνο έληξε τον Ιούλιο για εμένα(αυτή ήταν η δόση #12 σύμφωνα με το mail,το οποίο παρεπιπτόντως ανέφερε 0% επιδότηση).

Ωστόσο υπάρχει το εξής παράδοξο... Εξ'αρχής επιδοτήθηκα για 2 δάνεια στην ίδια τράπεζα και στην πλατφόρμα φαίνεται η δόση #12 στο ένα ότι θα επιδοτηθεί με 40% (παρόλο που δεν μπήκε τίποτα στον ειδικό λογαριασμό σήμερα)και το άλλο δεν έχει καν δόση #12.... Σαν να έχει κολλήσει το σύστημα μου φαίνεται....

Τωρα εδω θελει μια επικοινωνία με την τραπεζα γιατι αν πχ δεν ειχε στειλει τη 12η δόση δε θα μπορουσε να ξεκινησει μονη της η πλατφόρμα. Το ένα δανειο όμως που είχε 12η έπρεπε να ειχε παρει. Δες και την Παρασκευη μηπως δεν τα πίστωσαν σημερα το μεσημέρι αλλα αν καποιος αλλος εδώ πηρε ήδη τα λεφτά και ειναι Πειραιώς δύσκολα πιστευω να πηγαινανε χωριστά τα δικά σου. Σε καθε περιπτωση αλλες τραπεζες το κανουν αυτόματα και αλλες όχι και καποιες μικρότερες ακόμα και με το χέρι μη αυτοματοποιημενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2021 στις 11:48 ΜΜ, agnostos99 είπε

Τωρα εδω θελει μια επικοινωνία με την τραπεζα γιατι αν πχ δεν ειχε στειλει τη 12η δόση δε θα μπορουσε να ξεκινησει μονη της η πλατφόρμα.

Καλημέρα.

Μόλις επικοινώνησα με Πειραιώς κεντρικά εφόσον δεν είδα πίστωση επιδότησης έως και σήμερα.

Η υπάλληλος μου έκανε σαφές πως δεν έχει δοθεί εντολή πληρωμής στη συγκεκριμένη τράπεζα.Και εάν κάποιοι έλαβαν την επιδότηση για Οκτωβρη στην Πειραιώς ήταν με αποφάσεις στα κατά τόπους καταστήματα 🤨🤔

Έπειτα με παρέπεμψε σε επικοινωνία με την πλατφόρμα ώστε να μου γνωστοποιήσουν την ημερομηνία πληρωμής.

Έστειλα και εγώ το ερώτημα μου στην πλατφόρμα και αναμένω απάντηση.... 😤 

Update: Ήρθε και η απάντηση από την πλατφόρμα αναφέροντας πως αν έλαβα mail με μηδενική επιδότηση να καταβάλω ολόκληρη τη δόση μου(λες και δεν το ξέραμε) και να περιμένω τον επόμενο μήνα mail με την πίστωση του 40%.

Υπομονή λοιπόν....

Επεξ/σία από Delavia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Εμένα η eurobank τελευταία φορά μου τράβηξε ποσό στις 2/8. Συμβαίνει σε άλλον κάτι ανάλογο?

Οχι. Με εξαίρεση το μήνα Οκτώβριο, όλους τους άλλους μήνες τα τραβούσε τελευταία εργάσιμη κάθε μήνα. Μήπως σε έβγαλαν σε αναστολή δόσεων; Μου το είχαν κάνει πριν το Γέφυρα και μάλιστα χωρίς να ερωτηθω. Ψαξτο διότι αν συμβαίνει αυτό, η δόση θα σου ανέβει. 

Μπες στο ebanking σου από υπολογιστή ( οχι από την εφαρμογή) και έλεγξε τις "μελλοντικές δόσεις". Εκεί θα τα δεις όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikodemus είπε

Οχι. Με εξαίρεση το μήνα Οκτώβριο, όλους τους άλλους μήνες τα τραβούσε τελευταία εργάσιμη κάθε μήνα. Μήπως σε έβγαλαν σε αναστολή δόσεων; Μου το είχαν κάνει πριν το Γέφυρα και μάλιστα χωρίς να ερωτηθω. Ψαξτο διότι αν συμβαίνει αυτό, η δόση θα σου ανέβει. 

Μπες στο ebanking σου από υπολογιστή ( οχι από την εφαρμογή) και έλεγξε τις "μελλοντικές δόσεις". Εκεί θα τα δεις όλα. 

Δυστυχώς δε φαίνεται το δάνειο μου στο ebanking....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει το εγκριτικό pdf από το πεδίο "Συνεισφορά δημοσίου";

Στη περίπτωσή μου δεν το εμφανίζει πλέον κι αναρωτιέμαι μήπως αυτό οφείλεται σε καποιο update που ετοιμάζεται απ την πλατφόρμα ουτως ωστε να εμφανιστούν και τα τελευταια ποσοστά επιδότησης 40%,μετα τη λήξη του 9 μηνου..

Συμβαινει και σε αλλους αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2021 στις 10:13 ΠΜ, Delavia είπε

Καλημέρα.

Μόλις επικοινώνησα με Πειραιώς κεντρικά εφόσον δεν είδα πίστωση επιδότησης έως και σήμερα.

Η υπάλληλος μου έκανε σαφές πως δεν έχει δοθεί εντολή πληρωμής στη συγκεκριμένη τράπεζα.Και εάν κάποιοι έλαβαν την επιδότηση για Οκτωβρη στην Πειραιώς ήταν με αποφάσεις στα κατά τόπους καταστήματα 🤨🤔

Έπειτα με παρέπεμψε σε επικοινωνία με την πλατφόρμα ώστε να μου γνωστοποιήσουν την ημερομηνία πληρωμής.

Έστειλα και εγώ το ερώτημα μου στην πλατφόρμα και αναμένω απάντηση.... 😤 

Update: Ήρθε και η απάντηση από την πλατφόρμα αναφέροντας πως αν έλαβα mail με μηδενική επιδότηση να καταβάλω ολόκληρη τη δόση μου(λες και δεν το ξέραμε) και να περιμένω τον επόμενο μήνα mail με την πίστωση του 40%.

Υπομονή λοιπόν....

Αρκετές χιλιάδες αιτήσεις πήραν ήδη την επιδότηση. Για να τη χάσεις δεν υπάρχει περίπτωση μπορεί να πιστωθεί και διπλή τον επόμενο μήνα. Όλα αυτά τα εχω δει να γίνονται και εξατομικευμένα ή ανά τράπεζα. Απλά θα πρεπει να κάνεις και αλλη υπομονή και δυστυχώς να καταβαλεις το ποσό μέχρι να έρθει η επιδότηση. Επίσης αποφάσεις σε κατα τοπους καταστήματα δεν υπάρχουν, τα χρηματα πιστώνονται με εντολή από τον ΟΠΕΚΑ μέσω ΔΙΑΣ σε ακατάσχετο λογαριασμό επιδότησης στο όνομα του πελάτη. Αν τωρα η Πειραιως έχει βάλει τα καταστηματα να στελνουν με το χέρι της δόσεις των πελατών τους και αλλοι στειλανε άλλοι όχι ε τι να πω πια ας επιστρέψει στο μεσαίωνα...λιγο δυσκολο βεβαια να έχει γίνει έτσι

Επίσης έχουν ζητηθεί από τα εμπλεκόμενα ιδρύματα όσοι κόπηκαν και σήμερα είναι ενήμεροι πλέον για να τους δωσουν μάλλον και αναδρομικά επιδότηση σαν να ηταν παντα ενημεροι!!! Ελπίζω όσοι είχαν τετοια θεματα να επιλυθουν και να ξαναπαρουν γιατι δεν ειναι καθολου μικρα τα ποσα.

Επεξ/σία από agnostos99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giannisgnn1 είπε

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει το εγκριτικό pdf από το πεδίο "Συνεισφορά δημοσίου";

Στη περίπτωσή μου δεν το εμφανίζει πλέον κι αναρωτιέμαι μήπως αυτό οφείλεται σε καποιο update που ετοιμάζεται απ την πλατφόρμα ουτως ωστε να εμφανιστούν και τα τελευταια ποσοστά επιδότησης 40%,μετα τη λήξη του 9 μηνου..

Συμβαινει και σε αλλους αυτο;

UPDATE: Σημερα επανεμφανιστηκε το σχετικο αρχειακι (το εγκριτικο pdf δηλαδη)  το οποιο πλεον περιλαμβανει την επιδοτηση 40% για τους τελευταιους τρεις μηνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στην περίπτωση μου που το δάνειο στην Εurobank τράβαγε τα λεφτά μόνο από τον ειδικό λογαριασμό του γέφυρα και όχι από το δικό μου υπόλοιπο, πήγα στο κατάστημα και μου λένε είναι πρόβλημα του συστήματος και μου τα τράβηξε χειροκίνητα εκείνη την ώρα. Ψάχτε το γιατί θα βγει σε ληξιπροθεσμία η δόση. Επίσης λέει πρέπει να κάνω το ίδιο και στους 2 επόμενους και τελευταίους μήνες του γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρέα!

Συγγενής με επιδοτούμενο δάνειο στην Alpha (η επιδότηση έληξε τον Οκτώβριο) έλαβε σήμερα το πρωί mail με ποσοστό κρατικής επιδότησης 40% για το Νοέμβριο. Βέβαια, έχει ήδη πληρώσει από τις 03/11 όλη τη δόση.

Άρχισε λοιπόν η αποστολή mail για το 40% για όσους δεν είχε έρθει πέραν τη λήξη του εννιάμηνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...