Προς το περιεχόμενο

Νοικι με νορμαλ τιμη ~250 υπαρχει?


magicnumbers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, balourdiskakos είπε

φιλε, εχω σπιτι δικο μου, 3 Υ/Δ σαλονι κουζινα σε 3οροφο του, κατασκευη του 80, ανακαινισμενο , 110τμ ,  σε πολυ καλη περιοχη, Ανω πετρουπολη, δεν μπορω να πω στον ανθρωπο στο νοικιαζω 600 ευρω γιατι η εφορια και το κρατος ειναι κακοι και μου τα παιρνουν, το νοικιαζω 400 ευρω, αν το πας παραπανω εισαι στο φοβο να σε πιστολιασει ο αλλος και αντε να βρεις ακρη, καταλαβετε το , μην νοιαζεστε μονο για την παρτυ σας.

Που ήσουνα ρε φίλε ένα χρόνο πριν που έψαχνα;; Διαμέρισμα με αυτά που περιγράφεις στην Πετρούπολη δεν έβρισκα σε αυτή την τιμή ούτε με μπάρμπα στην κυβέρνηση. Αν το ξενοικιάσεις,στείλε μου γιατί αναγκάστηκα να πάω Ίλιον!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για να βρεις σπίτι  με νορμάλ ενοίκιο θα πρέπει να κοιτάς αγγελίες 24/7. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αγγελία με καλή τιμή έχει φύγει σε 1-2 ώρες.

Φίλος βρήκε πέρσυ σπίτι στο Κουκάκι 2ός όροφος, 50 τ.μ. με 200ε. Και ένας άλλος στη Νέα Φιλαδέλφεια 120 τ.μ. με 400ε. Μη ανακαινισμένα προφανώς και τα δύο αλλά σε μια χαρά κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Narayan είπε

Επειδή ως γνωστόν, η κρίση είναι επιλεκτική και χτυπάει μόνο τους ενοικιαστές και όχι τους ιδιοκτήτες ακινήτων.

Αν φέρω 1 μύριο κινέζους να αγοράσουν/νοικιάσουν σπίτια θα χάσουν/κερδίσουν και οι ενοικιαστές και οι ιδιοκτήτες δηλαδή.

Kαι αυτή την περίοδο κρίση έχουμε και ανάλογα πως θα εξελιχθεί θα κερδίσουν αυτοί που έχουν μετρητά και θα επενδύσουν σωστά και θα χάσουν αυτοί που τα έβγαζαν ίσα ίσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν 4 χρονια ψάχνοντας σπιτι έπεσα σε μια αγγελία ΧΩΡΙΣ φωτογραφία. Παρόλο που δεν μου καθισε καλα το ότι δεν είχε φωτο μου άρεσαν αυτα που έγραφε ο ιδιοκτήτης. Ήθελε μακροχρόνια ενοικίαση και κάτι τέτοια. Το σπιτι οταν το είδα κρατήθηκα να μην φανεί η χαρά μου. Εκτοτε το έχουμε κατεβάσει στα 250 και δε σκοπεύω να φύγω. Ουτε καπαρο δε μου ζήτησε.Τυχερός φουλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, balourdiskakos είπε

Τοτε τα λεμε απο σεπτεμβρη, οπως εσυ ζητας τωρα υπερογκα ποσα,ετσι θα το δινεις στο πατο και δεν θα το παιρνει κανεις.

το θεμα δεν ειναι να ζητατε λεφτα, λεφτα να ζητανε προφανως αλλα αντικειμενικα βασει του βασικου μισθου της Ελλαδος.

Καλά ελεύθερη αγορά είναι, όταν σε παίρνει να πουλήσεις κάτι παραπάνω αυτό θα κάνεις. Αλλά δυστυχώς έχουμε φτάσει σε λίγο άσχημο επίπεδο, να είσαι σε φάση ψάχνω σπίτι όσο όσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giannis.. είπε

μισθος 550-600 ευρω στην ελλαδα της κρισης και τα ενοικια αντι να μενουν σταθερα εχουν παει στα 350 ευρω για σπιτια γκαρσονιερες τρωγλες ακομα και στην βικτωρια και ομονοια.

η αναλογια βασικου μισθου  ενοικιου ειναι απο τις χειροτερες στην ευρωπη και στον κοσμο. 

Το κοστος κατασκευης και συντηρησης του σπιτιου , κυριως σε υλικα ομως δεν σχετιζεται με τον βασικο μισθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, balourdiskakos είπε

Τοτε τα λεμε απο σεπτεμβρη, οπως εσυ ζητας τωρα υπερογκα ποσα,ετσι θα το δινεις στο πατο και δεν θα το παιρνει κανεις.

το θεμα δεν ειναι να ζητατε λεφτα, λεφτα να ζητανε προφανως αλλα αντικειμενικα βασει του βασικου μισθου της Ελλαδος.

Γιατί βάσει του βασικού μισθού; Εισαι υποχρεωμένος να νοικιάζεις μόνο σε ανειδίκευτους που λαμβάνουν 550€ καθαρά;

Και γιατί όχι βάσει του πόσα είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποιος για το συγκεκριμένο ακίνητο;

Αντιλαμβάνεσαι ότι το όλο ζήτημα είναι απλώς προσφορά και ζήτηση;

Επεξ/σία από riskus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με την ελεύθερη αγορά και ότι ταχα όλα είναι προσφορά και ζήτηση ειναι από τις μεγαλύτερες άπατες. Για τον αδύναμο δεν υπάρχει καμία προστασία απολύτως. Το μεγάλο ψάρι απλώς τρώει το μικρό. Στη ζούγκλα να υπενθυμίσω πως το λιοντάρι αν είναι χορτάτο δε σε τρώει, εδώ οποίος μπορεί σε σκίζει χωρίς οίκτο και δίκιο δε βρίσκεις πουθενά.

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cgioris είπε

Αυτό με την ελεύθερη αγορά και ότι ισορρ ταχα όλα είναι προσφορά και ζήτηση 

Δεν ξέρω αν η αγορά είναι ελεύθερη (σίγουρα όχι απολύτως, είναι πολύς ο κρατισμός στη χώρα),  αυτο όμως ειναι άσχετο με την προσφορά/ζήτηση, η οποία ισχύει ακόμη και στις πλέον στρεβλωμένες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Πολύ σωστά ο ΕΝΦΙΑ είναι δικό μου πρόβλημα. Όπως και το γεγονός ότι εσύ δεν έχεις να πληρώσεις τα ενοίκια είναι δικό σου πρόβλημα. 

Κι όχι οι τιμές δεν είναι φυσιολογικές, οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί και το κόστος ζωης μαζί με την φορολογία πολύ ακριβά, πράγματα τα οποία μαζί με airbnb διαμόρφωσαν αυτές τις τιμες.

Περιμένουμε τι φάπα θα φάμε από Σεπτέμβρη 

Οι χιλιαδεςςςςς μεταναστες(ΜΚΟ) επηρεασαν τις τιμες πιο πολυ απο οτι το airbnb.Ποτε στην ζωη μου δεν ειδα στην Αθηνα τοσους μεταναστες οσους φετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενοικιάζω διαμέρισμα 60τμ (1 υπνοδωμάτιο, κατασκευή '60 μη ανακαινισμένο αλλά σε καλή κατάσταση) Γκύζη 220€

Μόλις τώρα, BonnBoon είπε

Εγώ ενοικιάζω διαμέρισμα 60τμ (1 υπνοδωμάτιο, κατασκευή '60 μη ανακαινισμένο αλλά σε καλή κατάσταση) Γκύζη 220€

Να επισημάνω πως το ενοίκιο του μήνα το βάζω μέχρι τις 28 του προηγούμενου μήνα και έτσι με τα χίλια ζόρια το μείωσα από τα 270€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cgioris είπε

Στη ζούγκλα να υπενθυμίσω πως το λιοντάρι αν είναι χορτάτο δε σε τρώει, εδώ οποίος μπορεί σε σκίζει χωρίς οίκτο και δίκιο δε βρίσκεις πουθενά.

Νομίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είναι ένα ρίσκο και γίνεται μέτοχος το κράτος στην ιδιοκτησία του από την στιγμή που πληρώνει ο ιδιοκτήτης ΕΝΦΙΑ και 15% του ετήσιο μισθώματος! Ξέρω πολλούς ανθρώπους που τα έχουν άδεια από το να ενοικιάσεων καθώς ανεβαίνει το εισόδημα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dannie είπε

Οι χιλιαδεςςςςς μεταναστες(ΜΚΟ) επηρεασαν τις τιμες πιο πολυ απο οτι το airbnb.Ποτε στην ζωη μου δεν ειδα στην Αθηνα τοσους μεταναστες οσους φετος.

Πως θα επηρεάσει ο μετανάστης που παίρνει τρεις και εξήντα τα ενοίκια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgoskouro είπε

Πως θα επηρεάσει ο μετανάστης που παίρνει τρεις και εξήντα τα ενοίκια; 

Πολλή απλά όταν ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι θα πληρώνετε με κονδύλια από την ΕΕ θα το αυξήση καθώς θα είναι πολλοί οι οποίοι δεν θα βάλουν λαθρομετανάστες και πρόσφυγες στις ιδιοκτησίες τους. 

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...