Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη απο εταιρεία και feedback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

να γραψω συντομα (χρονος πλεον μηδεν) τις εμπειριες μου μιας και ειχα εμπειρια προφανως ως υποψηφιος αλλα πλεον και ως το ατομο που προσλαμβανει (αφου το πλασαρει ο ρικτρουτερ).

1)Ως υποψηφιος θυμαμαι που ειχα στειλει σε μια τεραστια εταιρια στην Ελλαδα που ζηταγε ακριβως οτι εκανα! Μαλιστα ειχα ηδη φιλο που δουλευε σε αλλο τμημα ωστοσο δεν εβαλα βυσμα απλως το ρωταγα γενικα (ειναι καλα εκει, ωραριο κτλ). Εκανα μια συνεντευξη με ρικρουτερ. Μου λεει θα σε ενημερωσω. Μετα απο 1 εβδομαδα με ενημερωσε οτι θα εχω συνεντευξη με το διευθυντη τμηματος. Οντως μετα απο μια εβδομαδα μιλησα μαζι του (μεχρι στιγμης αν θυμαμαι 15-20 μερες απο τοτε που εστειλα). Εν τω μεταξυ ειχα σαλταρει μιας και τρεχαν οι λογαριασμοι και απο αιτησεις κανενα νεο.

Αφου ειχε περασει μηνας (!) ισως και παραπανω εγω βρηκα δουλεια και ηδη δουλευα αν θυμαμαι 15 μερες. Με περνουν τηλ και με ρωτανε αν ενδιαφερομαι...παγακι εγω προφανως αρνηθηκα....Αποτι μου ελεγε το φιλαρακι βρηκαν μετα καποιον με λιγοτερα προσοντα εμπειρια μετα απο το ακυρο

2)Δε μπορω υποψηφιους που με ρωτανε για τα χρηματα. Υπαρχει ενα μπατζετ απο τη διοικηση με μεγιστο και ελαχιστο αναλογα αν ειναι σουπερ υποψηφιος. Αυτη τη πληροφορια τη δινουν σε υποψηφιο ειτε οι ρικρουτερ ειτε καποιος απο διοικηση στο τελευταιο σταδιο αν και ο ρικρουτερ μπορει να πει περιπου τη κλιμακα (ειναι λογικο να εχει αγχος ο καθε υποψηφιος). Επισης παντα περνουμε τηλ τους υποψηφιους που εχουμε επικοινωνησει (δηλ ο μονοψηφιος αριθμος που καταληξαμε) ειτε θετικα ειτε αρνητικα και εγω ειμαι υποχρεομενος να αναφερω στο ρικρουτερ γιατι. Επισης εχω αφησει σημαντικα ραντεβου στη μεση ή ακομα και αλλες υποχρεωσεις για συνεντευξη ε υποψηφιο ή ακομα και να δουλευω εκτος ωραριου για να το βολεψουμε. Απο τη μια θελουμε παντα η διαδικασια να ειναι γρηγορη και απο την αλλη καταλαβαινουμε τους υποψηφιους ειδικα αν δουλευουν καπου αλλου.

3)Τελος το πιο ενοχλητικο απο ολα το βιογραφικο: μη στελνετε 3 σελιδα και μην αναφερετε ψεματα. Ειναι χασιμο χρονο και προκαλει εκνευρισμο δυσαρέσκεια. Ειδικα στα τεχνικα προσοντα δεν ειναι δυσκολο σε μια συνεντευξη να καταλαβουμε αν εχει καποιος γνωση ή πειρα. Επισης θυμηθειτε οτιδηποτε γνωριζετε στο αντικειμενο που ισως το θεωρησατε αχρηστο και δε το βαλατε στο βιογραφικο (π.χ πωλητης να ξερει photoshop, προγραμματιστης να εχει κανει MBA ή σεμιναριο κ.α). Απο την αλλη εχει τυχει να εχω στα χερια μου πολυσελιδο βιογραφικο να ρωταω υποψηφιο αν εχει δουλεψει σε καποιο προτζεκτ και να μου αναφερει δες σελιδα 3 παραγραφος 2 λες και διαβαζα εγκυκλοπαιδια. Προφανως κοιταζω τη πρωτη σελιδα αντε και τη δευτερη.

Η συζήτηση για τα χρήματα θεωρείς οτι είναι ταμπού;

Δηλαδή μόνο όποιος είναι υπεράνω χρημάτων ή δουλεύει από χόμπι θεωρείται κατάλληλος υποψήφιος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το να ρωτησει καποιος για τα χρηματα ειναι το ποιο βασικο...αν δε ρωτησει τι πηγε να κανει??

στο εξωτερικο (Αυστραλια) οι περισσοτερες εταιρειες οταν ζητανε καποιον για δουλεια στην αγγελια τους γραφουν απο π.χ 50χιλ-60χιλ ετησιως οποτε ο αλλος που θελει περισσοτερα θα κοιταξει αλλη ..απλα πραγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Η συζήτηση για τα χρήματα θεωρείς οτι είναι ταμπού;

Δηλαδή μόνο όποιος είναι υπεράνω χρημάτων ή δουλεύει από χόμπι θεωρείται κατάλληλος υποψήφιος;

μαλλον δε διατυπώθηκε σωστα: συνηθως στη πρωτη επαφη δινεται το ευρος και στο τελευταιο ο ακριβης μισθος αλλα και τα μπονους

επισης στην αρχη αναφερονται τυχον παροχες οπως εξτρα ασφαλιση, γευματα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μαλλον δε διατυπώθηκε σωστα: συνηθως στη πρωτη επαφη δινεται το ευρος και στο τελευταιο ο ακριβης μισθος αλλα και τα μπονους

επισης στην αρχη αναφερονται τυχον παροχες οπως εξτρα ασφαλιση, γευματα κτλ

Αυτό είναι σωστό αν και δεν συμβαίνει πάντα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές γίνεται νύξη για τις προηγούμενες αποδοχές το εργαζομένου λες και ταυτίζεται η προηγούμενη του θέση με τη δυνητικά επόμενη...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, polaki said:

... Ο "σωστός" τρόπος για την κάθε εταιρεία είναι να ακολουθείς τις διαδικασίες τους. ...

Εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό.

.
Για να μην γεμίζει το inbox μας με CVs από Σαρα και Μάρα και απ'όλο το ντουνιά προσέχουμε τι γράφουμε στην αγγελία.
Ο μαγνήτης είναι οι σαχλο-γλυκανάλατες PR BS αγγελίες που βάζουν τμήματα HR που δεν έχουν επαφή με βιομηχανια ή την πραγματικότητα γενικά.

.

8 hours ago, polaki said:

27 (!!!) βιογραφικά με ηλικίες άνω των 35, δεν γίνεται, κάπου κάποιος είτε δεν έδωσε την παραμικρή σημασία στην ανάρτηση,

Ανάλογα με το τι γράφεις στην αγγελία γίνεται και παραγίνεται και καλά κάνουν ο κόσμος και στέλνουν.
Ο λόγος είναι ο μαγνήτης παραπάνω. Το ίδιο και για το όριο ηλικίας ή προσόντων ή εμπειρίας ή οτιδήποτε.

.

8 hours ago, polaki said:

... Τηλέφωνο να πάρεις γιατί? ...

γιατί όλες οι εταιρείες έχουν διαρροές και μαθαίνεις ένα σωρό πράματα με μόνον 1 τηλέφωνο.
Λες στο τηλεφωνικό κέντρο τι θες να απαντάνε σε ερωτήσεις σχετικά με το 'άνοιγμα' και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αυτό είναι σωστό αν και δεν συμβαίνει πάντα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές γίνεται νύξη για τις προηγούμενες αποδοχές το εργαζομένου λες και ταυτίζεται η προηγούμενη του θέση με τη δυνητικά επόμενη...

πολυ σωστο αλλα γινεται σε μερικες εταιριες. Εχω μπατζετ 1000 ευρ το μηνα για τη θεση. Ο εργαζομενος ειχε μισθο προηγουμενη δουλεια 600 ευρ. Του προτεινω 850 ευρ. Δεχεται. Μετα παω στη διοικηση και τους λεω και τη θεση καλυψα και 150 ευρ σας γλιτωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

πολυ σωστο αλλα γινεται σε μερικες εταιριες. Εχω μπατζετ 1000 ευρ το μηνα για τη θεση. Ο εργαζομενος ειχε μισθο προηγουμενη δουλεια 600 ευρ. Του προτεινω 850 ευρ. Δεχεται. Μετα παω στη διοικηση και τους λεω και τη θεση καλυψα και 150 ευρ σας γλιτωσα

Σε αυτήν την περίπτωση γιατί να ρωτήσεις πόσα παίρνει και όχι πόσα θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατη περιπτώση ghosting που βίωσα απο εταίρεια.

1) add στο linkedin και κλασικο μηνυματακι εχουμε την ταδε θεση (μεσα ιουλη)

2) τηλεφωνικη συνεντευξη οπου με ρωτησε πραματα και μου ανέφερε οτι η θεση ηταν στον πελάτη 

3) ακολουθεί τεστακι στις τεχνολογιες που ζητάνε για την θέση, στο οποίο έγραψα 85%

4) Νεα τηλεφωνικη επικοινωνια οτι εχω επιλέγει απο την εταιρεια και θα μιλήσω με τον πελάτη μεσα στον Αυγουστο και οτι σε καθε περιπτωση θα μου κανουν προταση για άλλη θέση, ακομα και αν δε θελει ο πελατης

5) Μεσα Αυγουστου και αλλο τηλεφωνο για το αν ειμαστε aligned και καλες διακοπες να εχω και οτι μολις γυρισουν απο τις διακοπες τελη αυγουστου θα κανονισουμε την συνεντευξη.

6) Δευτέρα της εστειλα μηνυμα στο linkedin για το αν υπαρχει καποια εξελιξη. Καμία απάντηση.

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από zenwalk23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2020 στις 10:29 ΠΜ, polaki είπε

φίλε μου εγώ απλά περιγράφω σε προηγούμενο post πώς έχει αλλά και ΓΙΑΤΙ έχει έτσι η κατάσταση. Τώρα αν με το "ελληνικές εταιρείες" εσύ θεωρείς ότι στο Λονδίνο πχ ξυπνάει κάποιος και ανοίγει 27 tabs Gmail για να στείλει το βιογραφικό του σε ότι info@ υπάρχει, κάπου έχεις λάθος αντίληψη. Όχι εσύ προσωπικά, ο οποιοσδήποτε. 

Ο "σωστός" τρόπος για την κάθε εταιρεία είναι να ακολουθείς τις διαδικασίες τους. Αν κάποιος θέλει το βιογραφικό σου με ταχυδρομικό περιστέρι μπορεί να είναι βλάκας, αλλά μόνο έτσι θα ασχοληθεί με το βιογραφικό σου. 

Όπως και να έχει, η ουσία είναι ότι ο λόγος που ζητάνε να εισάγεις με συγκεκριμένο τρόπο το βιογραφικό στο σύστημά τους είναι αυτός που είπα. Κακώς, καλώς, δεν ξέρω, εγώ απαντάω στην ερώτηση γιατί κάποιο αναρωτιούνται πραγματικά το γιατί. Η Σάρα και η Μάρα λοιπόν που βαριούνται και θέλουν να στείλουν 35 βιογραφικά και ότι κάτσει, αποθαρρύνονται. 

Στο indeed πρόσφατα βάλαμε αναρτήσαμε εμείς ένα job opening, με συγκεκριμένα κριτήρια. Πχ εργαζόμενοι κάτω από 35 ετών. Γιατί? Επειδή θέλουμε το νεανικό κλίμα είναι η απάντηση. Δεν μπορεί λοιπόν να έρχονται στα 100 (περίπου) βιογραφικά  27 (!!!) βιογραφικά με ηλικίες άνω των 35, δεν γίνεται, κάπου κάποιος είτε δεν έδωσε την παραμικρή σημασία στην ανάρτηση, είτε απλά λέει what the hell, lets do this. Και επειδή βάλαμε και όνομα εταιρείας, υπήρξαν αρκετοί (7-8) που πήραν τηλέφωνο. Τηλέφωνο να πάρεις γιατί? Καταλαβαίνω να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, αλλά όταν η ερώτηση είναι αν μπορούμε να κανονίσουμε μία συνάντηση, ε όχι μην πάρεις τηλέφωνο, στείλε το βιογραφικό σου και άσε τον αρμόδιο να κάνει το φιλτράρισμά του. 

Όπως και να έχει, στις μικρές εταιρείες δεν μπορεί να υπάρχει ολόκληρο τμήμα HR, γιατί πολύ απλά θα δουλεύει 5 ώρες το μήνα και τέλος. Γι'αυτό πολλές φορές ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ απευθύνονται σε εταιρείες τύπου Manpower κλπ, για να σου βρουν αυτοί κάποιον, με το αζημίωτο φυσικά. Φυσικά ακόμα και στο kariera.gr να βάλεις αγγελία πληρώνεις. Άρα σαφέστατα και πρέπει να γίνεται σωστό φιλτράρισμα. 

Σίγουρα οι εποχές δεν είναι όπως το 2012 που δεν γινόταν καμία πρόσληψη, αλλά επειδή και πάλι ο ανταγωνισμός για μία θέση εργασίας είναι τεράστιος, θέλει προσοχή και σκέψη το πώς προσεγγίζουμε ένα job opening. Το ξερό "attach cv" + "send to [email protected]" δεν είναι ένας από αυτούς. 

αρχικά "η Σάρα και η Μάρα" δε στελνουν βιογραφικά επειδή βαριούνται και δεν έχουν πως να περάσουν την ώρα τους, αλλα επειδή πρέπει να πληρώσουν ρευμα, ενοίκιο,  το φαγητό των παιδιών τους. δευτερον για την ηλικία, για τους παραάνω λόγους αλλά και επειδή ίσως θεωρούν ότι έχουν τα προσόντα για τη θέση σας έστειλαν και οι 35+. και πίστεψε με, επειδή συναναστρέφομαι ακι με πολλά άτομα κάτω των 30 συχά συμβαίνει οι απόψεις τους να ταυτίζονται με αυτές της γιαγιάς μου, μη σου πω η γιαγια ήταν και πιο προοδευτική. Συχνά συναντάμε διακρίσεις, μεχρι πριν λίγα χρόνια παντού ζητούσαν κάτω απο 25 ακόμα κι αν ζητούσαν προσόντα που ήθελες αλλη  μια δεκαετία να τα μαζεψεις. επίσης συχνό το κοπέλα πολύ εμφανίσιμη χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις (για κάποιον περίεργο λόγο δεν έχω δει ποτε να ζητάνε αντρα πολύ εμφανίσιμο, το πολύ πολύ να γράφουν περιποιημένη ή επαγγελματική εμφάνιση). Αν δε θες τη σαρα και τη μάρα λοιπον πλήρωσε καλό μισθό και θα δεις πως θα έρθουν οι εμπειροι επαγγελματίες 

για να σου στείλει λοιπον ο άλλος εφόσον έχει τα τυπικά προσόντα ή τα πλησιάζει το κάνει είτε γιατι δεν εχει να φάει είτε γιατι γουσταρει πολύ τη θέση, κι ας είναι 36 ή 38. 

για το θέμα τηλέφωνο, προσωπικά όταν μια δουλειά πραγματικά με ενδιαφερει επειδή εχω ορισμένους περιορισμούς παίρνω τηλέφωνο να μάθω πληροφορίες όπως λεπτομέρειες για το αντικείμενο της εταιρίας  αν δεν έχει δημόσια πολλά πράγματα,  καθήκοντα και ωράριο. Όχι μόνο δεν ενοχλήθηκε κάποιος αλλά μου εξηγούσαν αναλυτικά ο,τι ρωτούσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

αρχικά "η Σάρα και η Μάρα" δε στελνουν βιογραφικά επειδή βαριούνται και δεν έχουν πως να περάσουν την ώρα τους, αλλα επειδή πρέπει να πληρώσουν ρευμα, ενοίκιο,  το φαγητό των παιδιών τους. δευτερον για την ηλικία, για τους παραάνω λόγους αλλά και επειδή ίσως θεωρούν ότι έχουν τα προσόντα για τη θέση σας έστειλαν και οι 35+. και πίστεψε με, επειδή συναναστρέφομαι ακι με πολλά άτομα κάτω των 30 συχά συμβαίνει οι απόψεις τους να ταυτίζονται με αυτές της γιαγιάς μου, μη σου πω η γιαγια ήταν και πιο προοδευτική. Συχνά συναντάμε διακρίσεις, μεχρι πριν λίγα χρόνια παντού ζητούσαν κάτω απο 25 ακόμα κι αν ζητούσαν προσόντα που ήθελες αλλη  μια δεκαετία να τα μαζεψεις. επίσης συχνό το κοπέλα πολύ εμφανίσιμη χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις (για κάποιον περίεργο λόγο δεν έχω δει ποτε να ζητάνε αντρα πολύ εμφανίσιμο, το πολύ πολύ να γράφουν περιποιημένη ή επαγγελματική εμφάνιση). Αν δε θες τη σαρα και τη μάρα λοιπον πλήρωσε καλό μισθό και θα δεις πως θα έρθουν οι εμπειροι επαγγελματίες 

για να σου στείλει λοιπον ο άλλος εφόσον έχει τα τυπικά προσόντα ή τα πλησιάζει το κάνει είτε γιατι δεν εχει να φάει είτε γιατι γουσταρει πολύ τη θέση, κι ας είναι 36 ή 38. 

για το θέμα τηλέφωνο, προσωπικά όταν μια δουλειά πραγματικά με ενδιαφερει επειδή εχω ορισμένους περιορισμούς παίρνω τηλέφωνο να μάθω πληροφορίες όπως λεπτομέρειες για το αντικείμενο της εταιρίας  αν δεν έχει δημόσια πολλά πράγματα,  καθήκοντα και ωράριο. Όχι μόνο δεν ενοχλήθηκε κάποιος αλλά μου εξηγούσαν αναλυτικά ο,τι ρωτούσα

Φίλε μου κατανοητά και ανθρώπινα ΟΛΑ αυτά που γράφεις. Απ'την πλευρά του εργαζομένου. Απ'την πλευρά της επιχείρησης, τίποτα (σχεδόν) από αυτά που γράφεις δεν έχει σημασία. 

Τώρα το αν ο άλλος όπως λες έχει να πληρώσει λογαριασμούς δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν. Ούτε καν τα μοναστήρια δεν ενδιαφέρονται, όχι οι εταιρείες, γιατί τους ίδιους λογαριασμούς θα πρέπει να πληρώσει και αυτός που είναι κοντά στις απαιτήσεις της επιχείρησης από άποψη προσόντων.. Αν λοιπόν η επιχείρηση ζητάει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα και εσύ δεν τα έχεις, χάνεις και το δικό σου χρόνο και το δικό τους. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι αντιδράτε σε αυτά που γράφω, λες και είμαι εγώ η κακιά επιχείρηση και ο μπαμπούλας, ή λες και γράφω πράγματα που δεν τα ξέρετε χρόνια τώρα. 

Έχεις τα προσόντα που ζητάνε? Τα εισάγεις στο σύστημά τους με τον τρόπο που ζητάνε? Ίσως έχεις μια ευκαιρία να κάνετε μία κουβέντα. Αν δεν τα έχεις ή δεν θες να "παίξεις" με τους δικούς τους όρους, δεν πρόκειται να πάρεις τη δουλειά. Να το πω άλλη μία γιατί ορισμένοι δεν το πιάνετε, και επειδή από εκεί ξεκίνησε η όλη ΕΞΗΓΗΣΗ μου: Αν μια εταιρεία ζητάει απ'το site της να εισάγεις το βιογραφικό σου με συγκεκριμένο τρόπο σε δική τους φόρμα εισαγωγής, 100000000 email να στείλεις στο [email protected] με το βιογραφικό σου, ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν θα το διαβάσει...

Τα υπόλοιπα όλα είναι για να περνάμε την ώρα μας συζητώντας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε μου κατανοητά και ανθρώπινα ΟΛΑ αυτά που γράφεις. Απ'την πλευρά του εργαζομένου. Απ'την πλευρά της επιχείρησης, τίποτα (σχεδόν) από αυτά που γράφεις δεν έχει σημασία. 

Τώρα το αν ο άλλος όπως λες έχει να πληρώσει λογαριασμούς δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν. Ούτε καν τα μοναστήρια δεν ενδιαφέρονται, όχι οι εταιρείες, γιατί τους ίδιους λογαριασμούς θα πρέπει να πληρώσει και αυτός που είναι κοντά στις απαιτήσεις της επιχείρησης από άποψη προσόντων.. Αν λοιπόν η επιχείρηση ζητάει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα και εσύ δεν τα έχεις, χάνεις και το δικό σου χρόνο και το δικό τους. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι αντιδράτε σε αυτά που γράφω, λες και είμαι εγώ η κακιά επιχείρηση και ο μπαμπούλας, ή λες και γράφω πράγματα που δεν τα ξέρετε χρόνια τώρα. 

Έχεις τα προσόντα που ζητάνε? Τα εισάγεις στο σύστημά τους με τον τρόπο που ζητάνε? Ίσως έχεις μια ευκαιρία να κάνετε μία κουβέντα. Αν δεν τα έχεις ή δεν θες να "παίξεις" με τους δικούς τους όρους, δεν πρόκειται να πάρεις τη δουλειά. Να το πω άλλη μία γιατί ορισμένοι δεν το πιάνετε, και επειδή από εκεί ξεκίνησε η όλη ΕΞΗΓΗΣΗ μου: Αν μια εταιρεία ζητάει απ'το site της να εισάγεις το βιογραφικό σου με συγκεκριμένο τρόπο σε δική τους φόρμα εισαγωγής, 100000000 email να στείλεις στο [email protected] με το βιογραφικό σου, ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν θα το διαβάσει...

Τα υπόλοιπα όλα είναι για να περνάμε την ώρα μας συζητώντας.. 

το να μιλας υποτιμητικά για υποψήφιο εργαζόμενο δεν δείχνει πάντως σοβαρή επιχείρηση που σέβεται τους ανθρώπους. προφανως σου εξηγω οτι καποιος που δεν πληρεί ολες τις προυποθέσεις κανει αίτηση γιατι έχει αναγκη τη δουλειά, αν θες τον παίρνεις αν δε θες πετάς το βιογραφικό στα σκουπίδια. το να κοροιδευεις ομως την αναγκη του άλλου τι σημαίνει? 

επίσης δε γράφω κάτι για το τρόπο εισαγωγής του βιογραφικού, απαντω κυρίως για το κομμάτι τις ηλικίας. αν δεν το βάλει με τον τρόπο που ζητάει η εταιρία δικό του πρόβλημα.

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανένας δεν κατηγορεί κανέναν εδώ, ούτε έχουμε τίποτα να μοιράσουμε.
Εξηγούμε το φυσικό φαινόμενο των καμιά 500αριά σχετικά και άσχετα CV στο inbox μας ενώ εμείς ζητάγαμε πάρα πολύ συγκεκριμένα πράματα.

2 hours ago, polaki said:

... Τα εισάγεις στο σύστημά τους με τον τρόπο που ζητάνε? Ίσως έχεις μια ευκαιρία να κάνετε μία κουβέντα. ...

Δεν μιλάμε για περιπτώσεις που το job application το κάνεις μέσω ειδικής εφαρμογής στο site της εταιρείας πχ και συμπληρώνεις πεδία και κάνεις κλικ σε κουτάκια. Hint: το site πρέπει να δουλεύει, το ίδιο και η ειδική εφαρμογή ... ζόρικα τα πράματα.

το νόημα φράσεων όπως:

Quote

...η επιχείρηση ζητάει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα και εσύ δεν τα έχεις, ...

για το 90% των περιπτώσεων είναι κάτι σαν 'εμείς ζητάμε ότι θέλουμε και ότι μας κάτσει με τα λεφτά που δίνουμε'. Και αν σκεφτείς ότι είναι σε job advert Ελληνικής εταιρείας δικαιολογημένα ο κόσμος την αγνοεί.
.
Εν συντομία και για λήξει (ελπίζω) το θέμα:

  •  garbage out (PR-BS αγγελία με κουφά)  =>  garbage in (CVs από σαρα+μαρα+όλος ο ντουνιάς)
  •  if you pay peanuts you get monkeys (James Goldsmith)

.

edit: merged posts

46 minutes ago, velociraptoras said:

...αν δε θες πετάς το βιογραφικό στα σκουπίδια. ...

γιατί να το πετάξει, και αν δέχεται να δουλεύει με ό,τι ψίχουλα του δίνουμε? Ας μην παίρνουμε ρίσκα.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

το να μιλας υποτιμητικά για υποψήφιο εργαζόμενο δεν δείχνει πάντως σοβαρή επιχείρηση που σέβεται τους ανθρώπους. προφανως σου εξηγω οτι καποιος που δεν πληρεί ολες τις προυποθέσεις κανει αίτηση γιατι έχει αναγκη τη δουλειά, αν θες τον παίρνεις αν δε θες πετάς το βιογραφικό στα σκουπίδια. το να κοροιδευεις ομως την αναγκη του άλλου τι σημαίνει? 

επίσης δε γράφω κάτι για το τρόπο εισαγωγής του βιογραφικού, απαντω κυρίως για το κομμάτι τις ηλικίας. αν δεν το βάλει με τον τρόπο που ζητάει η εταιρία δικό του πρόβλημα.

Περίμενε, γιατί δεν θέλω να παρεξηγηθώ επ'ουδενί. Φυσικά και ΔΕΝ κοροϊδεψα καμία ανάγκη, και δεν μίλησα υποτιμητικά για κανέναν. Δεν ξέρω από που προέκυψε αυτό, αλλά αν έτσι ακούστηκα/διαβάστικα τότε σαφέστατα ζητάω συγγνώμη γιατί ξαναλέω δεν ήταν με τίποτα αυτός ο σκοπός. Επειδή όμως έχω ζήσει τις εταιρείες και πώς σκέφτονται, αλλά επίσης έχω ζήσει και την πλευρά του υπαλλήλου, μπορώ να καταλάβω τη λογική. 

Μία ιστορία και τέλος από μένα.. Το 2003 που τελείωσα με σπουδές φίλος μου πήρε σβάρνα ΟΛΕΣ τις διαφημιστικές και έστελνε το βιογραφικό του, το οποίο ουσιαστικά ήταν πάτωμα μιας και είχαμε μόλις φύγει από σχολή άρα για πρακτικάριοι και αν πηγαίναμε... Άλλος μελέτησε 15 εταιρείες, έμαθε ότι μπορούσε (πολύ περιορισμένη η πληροφορία τότε σε σχέση με τώρα) και έγραψε ένα εισαγωγικό κείμενο στο email του copy paste μεν, αλλά αλλαγμένο με βάση τα στοιχεία και τους πελάτες της αντίστοιχης εταιρίας δε. Γιατί θέλει να εργαστεί εκεί, και ότι το τάδε project που κάνανε του κέντρισε το ενδιαφέρον να εργαστεί εκεί. Μπαρούφες μεν, αλλά έκατσε και το έγραψε όμως. 

Και οι 2 αυτή τη στιγμή είναι σε μεγάλες εταιρείες, και μπράβο τους. Ο πρώτος όμως ταλαιπωρήθηκε πολύ μέχρι που καααααποια στιγμή μετά από 4-5 μήνες (άλλες εποχές τότε, πιο εύκολες να βρεις δουλειά) τον πήραν, έκανε ΕΝΑ interview με ΜΙΑ εταιρεία και πήγε εκεί. Ο δεύτερος από τα 15 email έκανε interview στις 3, και τελικά τον πήρε η μία, αλλά στον μήνα πάνω. 

Τί θέλω να πω με αυτό και σταματάω, 2 διαφορετικές τακτικές, με το ίδιο μεν αποτέλεσμα σε τελείως διαφορετικούς χρόνους γιατί άλλο 1 μήνας άλλο 4-5. Το ότι πλέον οι εποχές είναι σαφεστατα πιο δύσκολες δεν το συζητάμε καν. Οπότε η συμβουλή μου χωρίς φυσικά να είμαι ούτε ειδικός ούτε να θέλω να το παίξω ειδικός, είναι κάντε τις προσπάθειες με σοβαρότητα, όπου σοβαρότητα εννοώ απ'την πλευρά που θα το δει ο κάθε HR που θα λάβει το cv σας. Ειλικρινά το να στέλνουμε πλέον αβέρτα βιογραφικά όπου υπάρχει [email protected] δεν οφελεί πουθενά, και το λέω με πολύ φιλικότητα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ. Αυτά, και ξανά συγγνώμη αν ακούστηκα κάπως. 

 

Στις 31/8/2020 στις 7:25 ΜΜ, eyw είπε

Εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό.

.
Για να μην γεμίζει το inbox μας με CVs από Σαρα και Μάρα και απ'όλο το ντουνιά προσέχουμε τι γράφουμε στην αγγελία.
Ο μαγνήτης είναι οι σαχλο-γλυκανάλατες PR BS αγγελίες που βάζουν τμήματα HR που δεν έχουν επαφή με βιομηχανια ή την πραγματικότητα γενικά.

.

Ανάλογα με το τι γράφεις στην αγγελία γίνεται και παραγίνεται και καλά κάνουν ο κόσμος και στέλνουν.
Ο λόγος είναι ο μαγνήτης παραπάνω. Το ίδιο και για το όριο ηλικίας ή προσόντων ή εμπειρίας ή οτιδήποτε.

.

γιατί όλες οι εταιρείες έχουν διαρροές και μαθαίνεις ένα σωρό πράματα με μόνον 1 τηλέφωνο.
Λες στο τηλεφωνικό κέντρο τι θες να απαντάνε σε ερωτήσεις σχετικά με το 'άνοιγμα' και τέλος.

Στο παράδειγμα που έδωσα, επειδή ουσιαστικά αναφέρομαι σε τεχνολογική εταιρεία το κομμάτι αυτό είναι αρκετά συγκεκριμένο. 

Όταν λες πχ θέλουμε Magento specialist (πλατφόρμα eCommerce) ή στο iOS development, το να κάνει ο άλλος αίτηση και να ξέρει Opencart ή Android development είναι άκυρο βιογραφικό εξ'αρχής. Δεν μιλάμε για junior, ή για πρακτική ή και εγώ δεν ξέρω τί που οι γενικές γνώσεις αρκούν μια χαρά και μη σου πω ότι βολεύει κιόλας γιατί τον εκπαιδεύει η εταιρεία ακριβώς στο τί θέλει. Ή είσαι Ορακλίτης (Oracle) ή όχι, το να πεις εγώ δουλεύω με mySQL ε οκ για να ζητάμε επί τούτου Oracle κάτι σημαίνει, όσο κοντά και να είναι και όσο και αν μοιάζουν, και ακόμα και αν σε 3 μήνες θα πετάς, η εταιρεία ψάχνει ΣΗΜΕΡΑ oracle specialist. Τυχαία η χρήση τεχνολογίας εδώ για το παράδειγμα. 

Το ίδιο και το κομμάτι της ηλικίας. Δεν ξέρω ειλικρινά γιατί κάνει τζιζ. Ζητάς συγκεκριμένα ένα ηλικιακό γκρουπ. Για να το ζητάς, υπάρχει λόγος. Δεν αντιλέγω οτι μπορεί ένας 25άρης να έχει μυαλό 40άρη, και ένας 40άρης το αντίστροφο. Οκ, αυτούς θα τους χάσουμε. Σε μία τεχνολογική εταιρεία 20 ατόμων οκ χωράνε σαφέστατα όλες οι ηλικίες, όταν μιλάμε για μία ομάδα 7-8 ατόμων όμως, προσπαθείς να τους έχεις όλους στο ίδιο ηλικιακό επίπεδο. Δεν χρειάζεται να αναλυθεί παραπάνω πιστεύω. 

Σαφέστατα έχεις δίκιο ότι στην ελληνική αγορά 7 στις 10 αγγελίες είναι για τα σκουπίδια, γιατί αυτά που ζητάνε είναι για τα μπάζα. Μαζί σου. Αναφέρομαι όμως στις 3 στις 10, που τυχαίνει να ξέρουν ακριβώς τί θέλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...