Προς το περιεχόμενο

Audi Q3 35 TFSI vs Tiguan Advance 1.5 150ps


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρνητικά και θετικά και τα δυο. Δεν θα το πάω μηχανικά μιας και είναι πολύ κοντά. Θα το πάω πιο πολύ εμφανισιακά.

Το Tiguan φαίνεται πιο μεγάλο αν και δεν νομίζω ότι είναι. Φαίνεται ότι παίρνεις πιο πολύ αμάξι. Επίσης είναι σίγουρα πιο ευρύχωρο. Αρνητικό ότι πάει για άμεσο ριζικό facelift μέσα στο 21 και ότι έχει βρωμίσει ο τόπος με δαυτα αμέσως μετά τα qashqai. 
 

Το Audi έχει αρκετά πιο premium feel στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Του 20 το μοντέλο έχει πολύ μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τα παλιότερα, είναι πολύ πιο ευρύχωρο και premium αλλά το αρνητικό του είναι ότι φατσικα νοιάζει παρά πολύ με παλιότερα q3 με αποτέλεσμα να μην έχει αυτή τη φρεσκάδα στο ανεκπαίδευτο μάτι. 

Για εμένα τέτοια αγορά θα ήταν μεγάλο δίλημμα. Ίσως να πήγαινα q3 για το πριμιουμ αλλά θα ήμουν πολύ αναποφάσιστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Noobios είπε

Αρνητικά και θετικά και τα δυο. Δεν θα το πάω μηχανικά μιας και είναι πολύ κοντά. Θα το πάω πιο πολύ εμφανισιακά.

Το Tiguan φαίνεται πιο μεγάλο αν και δεν νομίζω ότι είναι. Φαίνεται ότι παίρνεις πιο πολύ αμάξι. Επίσης είναι σίγουρα πιο ευρύχωρο. Αρνητικό ότι πάει για άμεσο ριζικό facelift μέσα στο 21 και ότι έχει βρωμίσει ο τόπος με δαυτα αμέσως μετά τα qashqai. 
 

Το Audi έχει αρκετά πιο premium feel στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Του 20 το μοντέλο έχει πολύ μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τα παλιότερα, είναι πολύ πιο ευρύχωρο και premium αλλά το αρνητικό του είναι ότι φατσικα νοιάζει παρά πολύ με παλιότερα q3 με αποτέλεσμα να μην έχει αυτή τη φρεσκάδα στο ανεκπαίδευτο μάτι. 

Για εμένα τέτοια αγορά θα ήταν μεγάλο δίλημμα. Ίσως να πήγαινα q3 για το πριμιουμ αλλά θα ήμουν πολύ αναποφάσιστος. 

Εχει γινει πραγματικα χαμος με τα Τiguan τελευταια γιατι λογω του επερχομενου facelift ξεστοκαρουν ο,τι εχει απομεινει με αρκετα καλες εκπτωσεις θα ελεγα.

Ειμαι κ εγω πραγματικα αναποφασιστος μεχρι στιγμης. Στο q3 θα εχω φωτα led και απλο cruise control, στο tiguan παιρνω απλα φωτα αλλα θα εχω αυτοματο κιβωτιο και adaptive cruise control , οσο για την εμφανιση δεν τιθεται καν θεμα ποιο υπερισχυει. Γριφος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Είσαι σίγουρος ότι και τα 2 βγαίνουν 30.000;

Το VW ξεκινά από 27.000 και το Q3 από 34.000.

Εχω προσφορες και για τα 2, μην κοιτας τις επισημες τιμες, στις αντιπροσωπειες υπαρχουν καλες εκπτωσεις

 

19 λεπτά πριν, terry308 είπε

Προσωπικά θα κοιτούσα  ds7 crossback 

Ομορφο εξωτερικα για τα γουστα μου αλλα υπερκοστολογημενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xx1100 είπε

Audi Q3 Emission 152-158g/km. 

Tiguan 146-155g

Είσαι σίγουρος για τα τέλη;

Παντού ίδια είναι... 

135 έχει το Q3 και 270 έχει το tiguan επιβεβαιωμένα. Δε ξέρω γιατί τα γράφουν έτσι στο Ίντερνετ. Μου είχαν πει ότι κάτι παίζει με τα model year ενώ άλλος πωλητής μου είπε ότι στα σάιτ είναι λάθος. 
 

Για εμένα τα φώτα led είναι μεγάλο συν. Εάν το οδηγησεισ Νύχτα με σκοτάδι θα εκπλαγείς (και δε θα μπορείς να οδηγήσεις άλλο Αμαξι εύκολα μετά). 
Επιπλέον το Audi είναι νεότερο μοντέλο ενώ το Vw αλλάζει σε 2-3 μήνες όποτε απευθείας με το κλειδί στο χέρι θα έχεις παλιό Αμαξι. 

μαύρο που θα ήθελα στο audi αλλά ήταν έξτρα κ θα αργούσε είναι η ρεζέρβα (το vw την έχει)

Τελος άλλη αξία μεταπώλησης και άλλο πρεστίζ έχει το audi, κακά τα ψέματα... 

Οσο για το κόστος συντήρησης είναι στα ίδια ενώ η audi σου δίνει 4/5 χρόνια εγγύηση ενώ η Vw 2

Οσο για το dsg...δε θα έπαιρνα... αν ήθελα αυτόματο θα κοιτούσα μάλλον κάποια άλλη μάρκα για να είμαι ειλικρινής. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Θα οδηγείς εντός ή εκτός πόλης; Στη καθημερινότητα σου τώρα έχεις αυτόματο ή μηχανικό; Τι θα ήθελες να έχεις στο καινούργιο σου αμάξι;

Το αμαξι θα χρησιμοποιειται καθημερινα εντος πολης κ σιγουρα 10+ ταξιδια τον χρονο.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα Polo του 03 χειροκινητο. Θεωρω και τα φωτα led και το αυτοματο κιβωτιο εξισου σημαντικα δυστυχως ομως για να τα εχω και τα 2 θα βγω τελειως εκτος προυπολογισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Το αμαξι θα χρησιμοποιειται καθημερινα εντος πολης κ σιγουρα 10+ ταξιδια τον χρονο.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα Polo του 03 χειροκινητο. Θεωρω και τα φωτα led και το αυτοματο κιβωτιο εξισου σημαντικα δυστυχως ομως για να τα εχω και τα 2 θα βγω τελειως εκτος προυπολογισμου

Μονο εγω δεν παω μια τα αυτοματα κιβωτια; Αρχιζω και ανησυχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μονο εγω δεν παω μια τα αυτοματα κιβωτια; Αρχιζω και ανησυχω :)

Κ εγώ δε τα πάω αλλά γιατί έχω καεί από επισκευή αυτόματου. Κατά τα αλλά δε θα έλεγα αιωνίως όχι, είναι βολικά κακά τα ψέματα... Είχα 2 αυτόματα στο παρελθόν - δύσκολο να ξαναπάρω (σκεψου ότι στο αμάξι που πηρα τώρα η διαφορά που μου τα έδιναν ήταν 800€ περίπου κ δε το σκέφτηκα καν να πάω σε αυτόματο dsg, ήταν ξεκάθαρο οχι)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μονο εγω δεν παω μια τα αυτοματα κιβωτια; Αρχιζω και ανησυχω :)

κρατα το γιατι σε λιγο τα χειροκίνητα θα ειναι αντικες😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

κρατα το γιατι σε λιγο τα χειροκίνητα θα ειναι αντικες😂

Δεν με αγγιζει αυτο, ο καθενας οδηγαει αυτο που θελει να οδηγησει. Εμενα η οδηγηση δεν νοειται χωρις κιβωτιο, αν οδηγας επιθετικα και θελεις να "νιωθεις" το αυτοκινητο. Τωρα αν καποια στιγμη εχω παιδι και οικογενεια και εχω μπει σε μια ρουτινα που δεν θα μπορω να κανω αυτα που κανω τωρα τοτε οκ εκει να δεχτω το οτι θα οδηγαω με μιση καρδια πχ. Μεχρι τοτε ομως οχι δεν με αφορα το αυτοματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει το αυτόματο κιβώτιο με παιδια κλπ.

Το αυτόματο κιβωτιο του 2020 δεν ειναι απλα ευκολία, ειναι επιστήμη, απόλαυση στην οδήγηση, απίστευτες επιταχύνσεις κλπ.

Τεσπά γουστα είναι αυτά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...