Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εσύ αν θες να κάνεις μια παρουσίαση θα δείξεις το καλύτερο σου προϊόν σε μια άλλη παρουσίαση άσχετη με το προϊόν αυτό?

Σε 3 μέρες θα ξέρουμε, υπομονη

Πάντως είπε "the best GPU we've ever created"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Όχι ότι ξέρω από μάρκετινγκ αλλά αν ήθελα να κάνω θόρυβο και έπρεπε να δείξω κάτι, θα έδειχνα το καλύτερο προϊόν που έχω.

Όταν όλοι την είχαν για 3070 performance με το ζόρι, όπως κάτι αστεία tweets από άτομα της Nvidia μια χαρά θόρυβο έκανε, και ας ελπίσουμε στις 28 να κάνει την διαφορα

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πάντως είπε "the best GPU we've ever created"..

Ε και ? Σαν best gpu όρισε το Radeon 6000 series ,δεν μίλησε συγκεκριμένα και μετά είπε δείτε τι μπορεί να κάνει ο 5900x με μια Radeon 6000

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ειχαν κάρτα τοτε να αποδώσει ελάχιστα χειρότερα από 3080 και τώρα έχουν δυο κάρτες που υποστηρίζουν ότι είναι πάνω από 3080.......περιεργες κινήσεις το Λιζακι.... Μακάρι.... Αλλά δεν κολάει και πολυ η κίνηση της αυτή.... Τα ρολόγια όντως αν ισχυουν είναι εξαίσια. 

To σκεπτικό μου ήταν ότι είχαν μια κάρτα με 80cu (ας πούμε ότι όντως ισχύει αυτό το νούμερο, μέχρι νεωτέρας), χρονισμένη στα 2 (max boost), με κατανάλωση κοντά στα 200W και κάποιες επιδόσεις πάνω από τη 2080Ti (κάπου 5-15%) στο standard vBIOS της.

Όταν βγήκαν τα νούμερα των πράσινων και κυρίως τα πραγματικά, άρχισαν το τέντωμα, αφού το να πιάσουν/περάσουν την 3080 ήταν κάτι παραπάνω από εφικτό (αν δεν λέμε παντού αρλούμπες), απλά θα έπρεπε να θυσιάσουν κατανάλωση/θερμοκρασίες/θόρυβο κλπ (και ενδεχομένως και σταθερότητα, χωρίς καλό fine tuning).

Ε, θεωρώ πως αυτό κάνουν τόσο καιρό πάνω-κάτω...refining τα vBIOSs προκειμένου το κάθε μοντέλο να "κάτσει" εκεί που πρέπει μέσα σε κάποια αποδεκτά όρια κατανάλωσης.

Άντε, φτάσαμε σχεδόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ε και ? Σαν best gpu όρισε το Radeon 6000 series ,δεν μίλησε συγκεκριμένα 

Ε εντάξει, χαίρω πολύ Χαιρόπουλος :P. Προφανώς η πιο καινούργια σειρά θα είναι και η καλύτερη, δεν γίνεται να έχεις μείωση επιδόσεων από τη μία γενιά στην άλλη..

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

To σκεπτικό μου ήταν ότι είχαν μια κάρτα με 80cu (ας πούμε ότι όντως ισχύει αυτό το νούμερο, μέχρι νεωτέρας), χρονισμένη στα 2 (max boost), με κατανάλωση κοντά στα 200W και κάποιες επιδόσεις πάνω από τη 2080Ti (κάπου 5-15%) στο standard vBIOS της.

Όταν βγήκαν τα νούμερα των πράσινων και κυρίως τα πραγματικά, άρχισαν το τέντωμα, αφού το να πιάσουν/περάσουν την 3080 ήταν κάτι παραπάνω από εφικτό (αν δεν λέμε παντού αρλούμπες), απλά θα έπρεπε να θυσιάσουν κατανάλωση/θερμοκρασίες/θόρυβο κλπ (και ενδεχομένως και σταθερότητα, χωρίς καλό fine tuning).

Ε, θεωρώ πως αυτό κάνουν τόσο καιρό πάνω-κάτω...refining τα vBIOSs προκειμένου το κάθε μοντέλο να "κάτσει" εκεί που πρέπει μέσα σε κάποια αποδεκτά όρια κατανάλωσης.

Άντε, φτάσαμε σχεδόν.

Αυτό είναι ολόκληρο σενάριο όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε εντάξει, χαίρω πολύ Χαιρόπουλος :P. Προφανώς η πιο καινούργια σειρά θα είναι και η καλύτερη, δεν γίνεται να έχεις μείωση επιδόσεων από τη μία γενιά στην άλλη..

Αυτό είναι ολόκληρο σενάριο όμως..

Γιατί, γράφουμε οτιδήποτε άλλο εδώ μέσα (μη σου πω κι εκεί έξω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Γιατί, γράφουμε οτιδήποτε άλλο εδώ μέσα (μη σου πω κι εκεί έξω)?

Απλά λέω ότι είναι πολύ far fetched. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι τότε είδαμε το μεγάλο τους και με το tuning που θα έχει πέσει από τότε θα έρθει στα ίδια με την 3080 και σε κάποια games που τρέχουν καλύτερα σε AMD θα είναι παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά λέω ότι είναι πολύ far fetched. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι τότε είδαμε το μεγάλο τους και με το tuning που θα έχει πέσει από τότε θα έρθει στα ίδια με την 3080 και σε κάποια games που τρέχουν καλύτερα σε AMD θα είναι παραπάνω..

Διάβασες τί γράφω?

Ακριβώς το ίδιο (80cu, με κάποιο "βασικό" vBIOS το οποίο στη συνέχεια ξεκίνησαν να ρυθμίζουν), πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Διάβασες τί γράφω?

Ακριβώς το ίδιο (80cu, με κάποιο "βασικό" vBIOS το οποίο στη συνέχεια ξεκίνησαν να ρυθμίζουν), πραγματικά.

Αα οκ. Νόμιζα εννοούσες ότι θα έχει πιο χαμηλή απόδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και στην CES 2019 η AMD είχε παρουσιάσει συγκριτικά του 3800x με τον 9900K και όχι των δυνατότερων 3900x/3950x
Θα μου πείτε βέβαια οι 3900x/3950x είχαν παραπάνω πυρήνες αλλά από τιμή ο 3900x ήταν στα ίδια επίπεδα με 9900k εάν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Απλά λέω ότι είναι πολύ far fetched. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι τότε είδαμε το μεγάλο τους και με το tuning που θα έχει πέσει από τότε θα έρθει στα ίδια με την 3080 και σε κάποια games που τρέχουν καλύτερα σε AMD θα είναι παραπάνω..

Σε 3 μερούλες θα μάθεις αν έχεις εσύ δίκιο η τα leaks ,στην ουρά εχουμε φτασει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

" cost effective " 🤔👀🛎️#navi22

Μεχρι ν βγει ομως ποιος ζει ποιος πεθαινει... Ρε βγαλτε τ φθηνα κ τα ακριβά μπαμ μπαμ ν τελειώνουμε.  Ο κοσμος στις γιορτες ξοδεύει οτι εχει. Γενάρη ολοι ταπι είναι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...