Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ilios Η vram μια χαρα σε νοιάζει, δεν ετυχε να το μάθεις ακόμα... Επίσης γιατι η αγορά μιας καρτας προϋποθέτει κάποιος να ναι κυρίως gamer και η αξία να της κρίνεται με αυτο ως βασικό  κριτήριο?

Αφήνω τους miners στην άκρη, οι περισσότεροι φιλοι και γνωστοί μου, αγοράζουν λόγω εργασίας κυρίως, δλδ 3D, photo & video editing. 

Ο καθένας εχει άλλες αναγκες, αλλες εφαρμογες, αλλα budget. 

Εκει το τι σου δίνει η καθε κάρτα στα λεφτα που εχεις, εχει σημασία. 

Κανεις με χαμηλο budget, δε θα δει 10% ράστερ και θα πει ελα μωρε σιγά η αλλη εχει rtx dlss... Οποιος απο αυτους τα θελει αυτα κοιταει 3090, οτιδήποτε ποιο κάτω ειναι obsolete γιατι ήδη τρεχουν 2080ti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Shadow Explorer είπε

Ilios Η vram μια χαρα σε νοιάζει, δεν ετυχε να το μάθεις ακόμα... Επίσης γιατι η αγορά μιας καρτας προϋποθέτει κάποιος να ναι κυρίως gamer και η αξία να της κρίνεται με αυτο ως βασικό  κριτήριο?

Αφήνω τους miners στην άκρη, οι περισσότεροι φιλοι και γνωστοί μου, αγοράζουν λόγω εργασίας κυρίως, δλδ 3D, photo & video editing. 

Ο καθένας εχει άλλες αναγκες, αλλες εφαρμογες, αλλα budget. 

Εκει το τι σου δίνει η καθε κάρτα στα λεφτα που εχεις, εχει σημασία. 

Κανεις με χαμηλο budget, δε θα δει 10% ράστερ και θα πει ελα μωρε σιγά η αλλη εχει rtx dlss... Οποιος απο αυτους τα θελει αυτα κοιταει 3090, οτιδήποτε ποιο κάτω ειναι obsolete γιατι ήδη τρεχουν 2080ti...

Όπως έγραψα απλά περιμένω την 3070ti. Case closed. Δε θα πάρω 6700xt πχ για να ζω την ημέρα της μορμότας με κάθε 2ώρο handbrake μέχρι οι τύποι να βγάλουν drivers της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Όπως έγραψα απλά περιμένω την 3070ti. Case closed. Δε θα πάρω 6700xt πχ για να ζω την ημέρα της μορμότας με κάθε 2ώρο handbrake μέχρι οι τύποι να βγάλουν drivers της προκοπής.

Αν έχει αξιοπρεπές RT και βαράει 3080 σε performance εγώ θα την τιμήσω την amd. Χωρίς πλάκα. Ζω επικίνδυνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν δεν καταφέρεις να σβήσεις την nvidia σε αυτή την γενιά τότε απλα δεν θα τα καταφέρεις ποτέ. 

Γιατί πρέπει να σβήσει την NVIDIA ???  Αυτό που δεν καταλαβαίνεται είναι ότι η AMD είναι εταιρεία που δεν μπορεί αυτήν την στιγμή να ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις και την Intel και την NVIDIA. Έχει επικεντρωθεί στο να πουλάει όσα βγάζει στις υψηλότερες τιμές που μπορεί ανάλογα τον ανταγωνισμό. Στο κομμάτι του dGPU Desktop προτιμάει να πουλάει όσες κάρτες βγάζει με παραπάνω τιμή αφού δεν μπορεί να έχει παραπάνω volume για να ανεβάσει το market share.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Drivers μια χαρά είναι τώρα, εγώ τουλάχιστον δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα στο καινούριο build. Μπορείς να αγοράσεις ότι γουστάρεις κάνεις δε σου κάνει κουμάντο στη τσεπη.
Με αφορμή το post σου σχολίασα την κατάσταση που βλέπω γενικά να παίζει και εδώ κ έξω με το θέμα του gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Όπως έγραψα απλά περιμένω την 3070ti. Case closed. Δε θα πάρω 6700xt πχ για να ζω την ημέρα της μορμότας με κάθε 2ώρο handbrake μέχρι οι τύποι να βγάλουν drivers της προκοπής.

Καλύτερα να πάρεις κάποιον από τους νέους ryzen γιατί την ποιότητα του software encoding δεν την πιάνεις με gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί πρέπει να σβήσει την NVIDIA ???  Αυτό που δεν καταλαβαίνεται είναι ότι η AMD είναι εταιρεία που δεν μπορεί αυτήν την στιγμή να ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις και την Intel και την NVIDIA. Έχει επικεντρωθεί στο να πουλάει όσα βγάζει στις υψηλότερες τιμές που μπορεί ανάλογα τον ανταγωνισμό. Στο κομμάτι του dGPU Desktop προτιμάει να πουλάει όσες κάρτες βγάζει με παραπάνω τιμή αφού δεν μπορεί να έχει παραπάνω volume για να ανεβάσει το market share.

Ρε σύ αυτό που λες είναι ο ορισμός του brand royalty. Μόνο που πάω στοίχημα η AMD στις gpu έχει πολύ μικρότερο και από ότι είχε η 3dfx κάποτε. 😁

Και είδαμε που κατέληξαν και αυτοί που σκέφτονταν ανάλογα και δεν ανταγωνίζονταν την nv τόσο σε τιμή όσο και σε features/software. Ring any bells?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτον, η AMD δεν θα απευθυνθεί σε πελάτες που περιμένουν να πάρουν AMD με $100-200 χαμηλότερη τιμή. Αν θέλεις τέτοιες τιμές μπορείς να πάρεις ένα μικρότερο μοντέλο από την NVIDIA σαν το RTX3060. Το εξήγησα παραπάνω, θα πουλήσει τις κάρτες που θα βγάλει στην μεγαλύτερη τιμή που θα μπορεί aka ίδιες τιμές με τον ανταγωνισμό λόγο χαμηλής διαθεσιμότητας.

Δεύτερον, εδώ μιλάμε για Gaming κάρτες, αν θέλεις επαγγελματικές μπορείς να πάρεις Quadro η τις επόμενες AMD CDNA.

Δηλαδή αν σου βγάλει κάρτα με 95% επιδόσεις της RTX3080 αλλά με 8GB μνήμη και $100 χαμηλότερη τιμή θα την προτιμήσεις ??

Αποφάσισε. Θα έχουν χαμηλότερες τιμές από την NVIDIA ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλύτερα να πάρεις κάποιον από τους νέους ryzen γιατί την ποιότητα του software encoding δεν την πιάνεις με gpu

Check sig. 3700χ έχω.😁Δεν είμαι φωτογράφος/κινηματογραφιστής μια χαρά με βολεύει και το gpu hw acceleration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς ανήκω για πρώτη φορά στο πράσινο στρατόπεδο, λόγω Gsync monitor. Όσο υπάρχει αυτό (θέλω να ελπίζω για καμία 8ετία ακόμα 😛 ), δεν μου είναι ρεαλιστική προσέγγιση οι AMD GPU.

Παρολ' αυτά, επειδή στο παρελθόν έχω υπάρξει ένθερμος υποστηρικτής της (Radeon 9600XT, X1800XT, HD3870, 2x HD5850 CF, HD7870XT στο κύριο μηχάνημά μου με την τελευταία μάλιστα να είναι μακράν η μακροβιότερη κάρτα που είχα ever), δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τους drivers. Ναι σε multi monitor πάντα το memory clock τερμάτιζε, ναι είχε 2-3 ατέλειες αλλά ποτέ κάτι που να ήταν λόγος απόρριψης. Αντιθέτως, στο laptop με RX540 που μπόρεσα και είδα το control panel και τις ρυθμίσεις που έχει, μου φάνηκε πολύ μπροστά από το αντίστοιχο της Nvidia (1080Ti).

Θα χαρώ πολύ να δω ανταγωνισμό σε αυτή τη γενιά. Go for it AMD! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι δυνατόν να θέλετε να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός αλλά να ζητάτε από την μια εταιρεία να σας δώνει και παραπάνω επιδόσεις και παραπάνω μνήμη αλλά με $100-$200 χαμηλότερη τιμή. Μπορεί να βλέπετε ίδιες τιμές στις κάρτες στα ίδια segment αλλά χωρίς ανταγωνισμό η RTX3080 δεν θα ήταν σήμερα στα $699 αλλά στα $999.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αποφάσισε. Θα έχουν χαμηλότερες τιμές από την NVIDIA ή όχι;

Ναι έχει direct line με την Λιζα και ότι αποφασίσει θα γίνει έτσι και αλλιώς. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί πρέπει να σβήσει την NVIDIA ???  Αυτό που δεν καταλαβαίνεται είναι ότι η AMD είναι εταιρεία που δεν μπορεί αυτήν την στιγμή να ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις και την Intel και την NVIDIA. Έχει επικεντρωθεί στο να πουλάει όσα βγάζει στις υψηλότερες τιμές που μπορεί ανάλογα τον ανταγωνισμό. Στο κομμάτι του dGPU Desktop προτιμάει να πουλάει όσες κάρτες βγάζει με παραπάνω τιμή αφού δεν μπορεί να έχει παραπάνω volume για να ανεβάσει το market share.

Γιατί είναι η χειρότερη γενιά καρτών γραφικών της NVIDIA όλων των εποχών φάση. Και παραυτα, αν εξαιρέσουμε τους προβλήματικους drivers, ήταν απλά ανταγωνιστικη. Μα συγνώμη αλλά αν δεν κατάφερνεις να τινάξεις τα κοντέρ όταν ο αντίπαλος έχει το χειρότερο price performance όλων των εποχών και το αυξημένο κόστος για RT dlss που εσύ δεν έχεις, ε δεν περιμένω και πολλα στη πορεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι δυνατόν να θέλετε να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός αλλά να ζητάτε από την μια εταιρεία να σας δώνει και παραπάνω επιδόσεις και παραπάνω μνήμη αλλά με $100-$200 χαμηλότερη τιμή. Μπορεί να βλέπετε ίδιες τιμές στις κάρτες στα ίδια segment αλλά χωρίς ανταγωνισμό η RTX3080 δεν θα ήταν σήμερα στα $699 αλλά στα $999.

Καλά οι περισσότεροι θέλουν ανταγωνιστικές τιμές για να παίρνουν πιο χαμηλά NVidia . Monopoly θέλουν και ας μιλάνε για ανταγωνισμό 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αποφάσισε. Θα έχουν χαμηλότερες τιμές από την NVIDIA ή όχι;

Ρε σι διαβάζεις σε τι απαντάω η απλά παίρνεις τι γράφω και κάνεις ποστ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...