Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν δεν έχει θέμα με drivers όπως τα Black screen και σου δώσει και ένα +10% παραπάνω, πάλι δεν θα αξίζει στην ίδια τιμή ??

Ναι για μένα δεν αξίζει. Που ξέρω εγώ ότι 4-5 μήνες μετά δεν θα γίνει κάτι και τα σκ@τώσει με τους drivers η AMD; Ενώ η NVIDIA ξέρεις ότι θα βγάλει γρήγορα fix, είναι πιο καλό το department σε αυτό το θέμα. Για ένα +10% μόνο για ίδια τιμή το τονίζω εγώ δεν μπορώ να πάρω αυτό το ρίσκο. Άσε που σε RT κατά 90% θα είναι μπροστά η NVIDIA. Control, Exodus, CP77, Crysis, Witcher 3 αμέσως αμέσως 5 games που δεν έχω παίξει και θέλω να τα παίξω με RT τα οποία συνολικά δίνουν πάνω από 500 ώρες gameplay. Κάτι Tomb Raider και Call of Duty δεν τα βάζω γιατί έχουν μόνο τις σκιές που δεν κάνουν και μεγάλη διαφορά, και το Deliver Us the Moon το έπαιξα με την 2060 με DLSS 2.0, το οποίο ήταν "slideshow" όπως υποστηρίζουν οι κόκκινοι, με...70fps (πολύ ωραίο παιχνιδάκι btw). Φυσικά αν δώσει καλό boost σε raster στην ίδια τιμή ή ικανοποιητικά χαμηλότερη τιμή, ποιος το μαμάει το RT, αν οι driver είναι σωστοί όπως είπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στο ίδιο ποστ λες ότι αν έχει +10% raster και ίδια τιμή δεν αξίζει και μετά λες ότι αν έχει καλύτερο raster η ίδιο raster αλλά χαμηλότερη τιμή θα το σκεπτόσουν αν δεν έχει θέμα με drivers🙄

Χαχαχα αυτό θα έλεγα τώρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στο ίδιο ποστ λες ότι αν έχει +10% raster και ίδια τιμή δεν αξίζει και μετά λες ότι αν έχει καλύτερο raster η ίδιο raster αλλά χαμηλότερη τιμή θα το σκεπτόσουν αν δεν έχει θέμα με drivers🙄

Ε ναι αυτό λέω τόση ώρα. Καλύτερο από +10% εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

+10%, πλην 100-150 ευρώ και αγορά μετά από 6 μήνες (για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν θέματα με drivers) και το συζητάμε. it is that bad.

Και μετά περιμένεις η AMD να ασχοληθεί σοβαρά με αγοραστικό κοινό που σκέπτεται ετσι ??

Καλύτερα να βγάλει 20-25% μερίδιο αγοράς και να πουλάει στις ίδιες τιμές με την NVIDIA από το να σκοτώνεται για να πάρει 30-40% μερίδιο αγοράς και να βγάζει ψίχουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Χαχαχα αυτό θα έλεγα τώρα! 

Ε ναι ρε συ το είπα και πριν ότι 10% δεν είναι τίποτα, πρακτικά το ίδιο raster. Αν έχει 20% ή και παραπάνω ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

+10%, πλην 100-150 ευρώ και αγορά μετά από 6 μήνες (για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν θέματα με drivers) και το συζητάμε. it is that bad.

Μα γιατί είσαι τοσο εύκολος; 😛 

Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσεις και να σου δίνει δώρο επεξεργαστή, 2 κιλα παγωτό και ακτοπλοϊκά για Ρόδο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Και μετά περιμένεις η AMD να ασχοληθεί σοβαρά με αγοραστικό κοινό που σκέπτεται ετσι ??

Καλύτερα να βγάλει 20-25% μερίδιο αγοράς και να πουλάει στις ίδιες τιμές με την NVIDIA από το να σκοτώνεται για να πάρει 30-40% μερίδιο αγοράς και να βγάζει ψίχουλα

Μα αυτό κάνει ήδη.😁

 

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Μα γιατί είσαι τοσο εύκολος; 😛 

Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσεις και να σου δίνει δώρο επεξεργαστή, 2 κιλα παγωτό και ακτοπλοϊκά για Ρόδο. 

Ok sold.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Και μετά περιμένεις η AMD να ασχοληθεί σοβαρά με αγοραστικό κοινό που σκέπτεται ετσι ??

Καλύτερα να βγάλει 20-25% μερίδιο αγοράς και να πουλάει στις ίδιες τιμές με την NVIDIA από το να σκοτώνεται για να πάρει 30-40% μερίδιο αγοράς και να βγάζει ψίχουλα

Το αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Και μετά περιμένεις η AMD να ασχοληθεί σοβαρά με αγοραστικό κοινό που σκέπτεται ετσι ??

Καλύτερα να βγάλει 20-25% μερίδιο αγοράς και να πουλάει στις ίδιες τιμές με την NVIDIA από το να σκοτώνεται για να πάρει 30-40% μερίδιο αγοράς και να βγάζει ψίχουλα

Μα το θέμα δεν είναι τι μερίδιο αγοράς θα πάρει, λες και έχουμε μετοχές ξέρω 'γω. Απλά άνθρωπος που δεν είναι κοκκινοφρουρός δεν θα πληρώσει ίδια τιμή με την NVIDIA για ένα ψωραλέο +10% raster. Αλλιώς μετά να μην μας πρήζετε τα ούμπαλα ότι οι NVIDIA είναι ακριβές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι για μένα δεν αξίζει. Που ξέρω εγώ ότι 4-5 μήνες μετά δεν θα γίνει κάτι και τα σκ@τώσει με τους drivers η AMD; Ενώ η NVIDIA ξέρεις ότι θα βγάλει γρήγορα fix, είναι πιο καλό το department σε αυτό το θέμα. Για ένα +10% μόνο για ίδια τιμή το τονίζω εγώ δεν μπορώ να πάρω αυτό το ρίσκο. Άσε που σε RT κατά 90% θα είναι μπροστά η NVIDIA. Control, Exodus, CP77, Crysis, Witcher 3 αμέσως αμέσως 5 games που δεν έχω παίξει και θέλω να τα παίξω με RT τα οποία συνολικά δίνουν πάνω από 500 ώρες gameplay. Κάτι Tomb Raider και Call of Duty δεν τα βάζω γιατί έχουν μόνο τις σκιές που δεν κάνουν και μεγάλη διαφορά, και το Deliver Us the Moon το έπαιξα με την 2060 με DLSS 2.0, το οποίο ήταν "slideshow" όπως υποστηρίζουν οι κόκκινοι, με...70fps (πολύ ωραίο παιχνιδάκι btw). Φυσικά αν δώσει καλό boost σε raster στην ίδια τιμή ή ικανοποιητικά χαμηλότερη τιμή, ποιος το μαμάει το RT, αν οι driver είναι σωστοί όπως είπες..

Μπα και εσύ μαζί με τους υπόλοιπους πας, δεν απευθύνετε σε εσένα το RDNA 2.

Δεν είναι κακό, απλά θα πάρεις NVIDIA γιατί άκουσες τόσα προβλήματα με τους drivers και φοβάσαι. Τόσα χρόνια πριν που δεν είχαμε το πρόβλημα με τα Black Screen αγοράζατε όλοι AMD κάρτες που ήταν φτηνότερες, τι όχι ?? 🙄

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μα το θέμα δεν είναι τι μερίδιο αγοράς θα πάρει, λες και έχουμε μετοχές ξέρω 'γω. Απλά άνθρωπος που δεν είναι κοκκινοφρουρός δεν θα πληρώσει ίδια τιμή με την NVIDIA για ένα ψωραλέο +10% raster. Αλλιώς μετά να μην μας πρήζετε τα ούμπαλα ότι οι NVIDIA είναι ακριβές..

Με βάση τη λογική σου και ο άνθρωπος που περιγράφεις είναι πρασινοφρουρος. Δεν γίνεται να του προσφέρουν 10% παραπάνω απόδοση στην ιδια τιμή ή ιδια απόδοση με 20% χαμηλότερη και αυτός να λέει όχι δεν παίρνω. 

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μπα και εσύ μαζί με τους υπόλοιπους πας, δεν απευθύνετε σε εσένα το RDNA 2.

Δεν είναι κακό, απλά θα πάρεις NVIDIA γιατί άκουσες τόσα προβλήματα με τους drivers και φοβάσαι. Τόσα χρόνια πριν που δεν είχαμε το πρόβλημα με τα Black Screen αγοράζατε όλοι AMD κάρτες που ήταν φτηνότερες, τι όχι ?? 🙄

Τοτε ηταν οι AMD ξυλοσομπες και έκαιγαν 2πλασια watt. 😛

Τι ψάχνεις, πάντα υπάρχει δικαιολογία αν θέλεις να υπάρχει μια.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Μα αυτό κάνει ήδη.😁

 

Εεε αυτό λέω τόση ώρα και προσπαθείτε να μου πείτε ότι θα ρίξει τιμές για να πουλήσει παραπάνω. Τόση ώρα λέω ότι ΔΕΝ πάει να πουλήσει παραπάνω σε χαμηλότερες τιμές τώρα αφού δεν έχει το παραπάνω Volume παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μπα και εσύ μαζί με τους υπόλοιπους πας, δεν απευθύνετε σε εσένα το RDNA 2.

Δεν είναι κακό, απλά θα πάρεις NVIDIA γιατί άκουσες τόσα προβλήματα με τους drivers και φοβάσαι. Τόσα χρόνια πριν που δεν είχαμε το πρόβλημα με τα Black Screen αγοράζατε όλοι AMD κάρτες που ήταν φτηνότερες, τι όχι ?? 🙄

50-50 είχα όλα αυτά τα χρόνια tbh. Αλλά είχα και κάρτες όπως οι 9700pro (r300) που ήταν πολύ παραπάνω σαν feature set από τις αντίστοιχες της nvidia (4xxx DX8.1 και Φουσκέξ καπάκι γιαλατζί DX9). Τότε ήταν καλός ο Mπογρίνιο που έλεγα ακριβώς τα ίδια με τώρα για την nvidia i guess.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...