Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Δυστυχώς ανήκω για πρώτη φορά στο πράσινο στρατόπεδο, λόγω Gsync monitor. Όσο υπάρχει αυτό (θέλω να ελπίζω για καμία 8ετία ακόμα 😛 ), δεν μου είναι ρεαλιστική προσέγγιση οι AMD GPU.

Παρολ' αυτά, επειδή στο παρελθόν έχω υπάρξει ένθερμος υποστηρικτής της (Radeon 9600XT, X1800XT, HD3870, 2x HD5850 CF, HD7870XT στο κύριο μηχάνημά μου με την τελευταία μάλιστα να είναι μακράν η μακροβιότερη κάρτα που είχα ever), δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τους drivers. Ναι σε multi monitor πάντα το memory clock τερμάτιζε, ναι είχε 2-3 ατέλειες αλλά ποτέ κάτι που να ήταν λόγος απόρριψης. Αντιθέτως, στο laptop με RX540 που μπόρεσα και είδα το control panel και τις ρυθμίσεις που έχει, μου φάνηκε πολύ μπροστά από το αντίστοιχο της Nvidia (1080Ti).

Θα χαρώ πολύ να δω ανταγωνισμό σε αυτή τη γενιά. Go for it AMD! :D 

Καλά και εγώ κοντά 5ετία έκλεισα με μια 7950. Κανένα σοβαρό θέμα με drivers όλα αυτά τα χρόνια, άντε 1-2 σετάκια να μην ήταν εντελώς stable και να βάραγε TDR ο firefox. 0 BSOD's που είναι και το βασικότερο. Το θέμα είναι όλη αυτή την καλή πίστη, μου τη γκρέμισε σε διάστημα λιγότερο από 1 χρόνο με τους adrenalin 20.x.x. Είχα συνέχεια και κάτι κουλά παράπονα με κάτι polaris ωστόσο που έστηνα σε άλλους (ευτυχώς 😁). Οπότε η χαμηλή εκτίμηση που τους έχω πια δεν ήρθε από την μια στιγμή στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι δυνατόν να θέλετε να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός αλλά να ζητάτε από την μια εταιρεία να σας δώνει και παραπάνω επιδόσεις και παραπάνω μνήμη αλλά με $100-$200 χαμηλότερη τιμή. Μπορεί να βλέπετε ίδιες τιμές στις κάρτες στα ίδια segment αλλά χωρίς ανταγωνισμό η RTX3080 δεν θα ήταν σήμερα στα $699 αλλά στα $999.

Μα τόσο είναι .999 😛😛😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί είναι η χειρότερη γενιά καρτών γραφικών της NVIDIA όλων των εποχών φάση. Και παραυτα, αν εξαιρέσουμε τους προβλήματικους drivers, ήταν απλά ανταγωνιστικη. Μα συγνώμη αλλά αν δεν κατάφερνεις να τινάξεις τα κοντέρ όταν ο αντίπαλος έχει το χειρότερο price performance όλων των εποχών και το αυξημένο κόστος για RT dlss που εσύ δεν έχεις, ε δεν περιμένω και πολλα στη πορεία. 

Μαζί σου αλλά το ότι δεν έχει την δυνατότητα αυτήν την στιγμή να ανταγωνιστεί και την Intel και την NVIDIA ταυτόχρονα και να έχει και το καλύτερο προϊόν και από τους δυο το καταλαβαίνεις ?? Συν ότι δεν έχει απεριόριστη παράγωγη και λεφτά για marketing/πωλήσεις/υποστήριξηη/software κλπ κλπ για να αρχίσει να είναι πιο επιθετική σε τιμές για να αρπάξει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι δυνατόν να θέλετε να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός αλλά να ζητάτε από την μια εταιρεία να σας δώνει και παραπάνω επιδόσεις και παραπάνω μνήμη αλλά με $100-$200 χαμηλότερη τιμή. Μπορεί να βλέπετε ίδιες τιμές στις κάρτες στα ίδια segment αλλά χωρίς ανταγωνισμό η RTX3080 δεν θα ήταν σήμερα στα $699 αλλά στα $999.

Εκεί που έχει φτάσει δε γίνεται αλλιώς δυστυχώς. 3070 rast καλή aftermarket με 100-150 κάτω και αρχίζουμε να το συζητάμε, ακόμα και 8 GB να είναι. Ίδια τιμή με 16GB χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Ο ανταγωνισμός της nvidia φέτος δεν είναι η amd, αλλά οι κονσόλες. Δε μπορεί πχ να σου πουλήσει 3080 ακριβότερα από κονσόλα και να μην έχει αισθητή διαφορά. Tbh και η 3070 θα έπρεπε να ήταν 50 ευρώ παρακάτω imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Ρε σύ αυτό που λες είναι ο ορισμός του brand royalty. Μόνο που πάω στοίχημα η AMD στις gpu έχει πολύ μικρότερο και από ότι είχε η 3dfx κάποτε. 😁

Και είδαμε που κατέληξαν και αυτοί που σκέφτονταν ανάλογα και δεν ανταγωνίζονταν την nv τόσο σε τιμή όσο και σε features/software. Ring any bells?

Τρις λέξεις,

Consoles + dGPU + Mobile GPUs

Με τα τρία αυτά έχει μεγαλύτερο κομμάτι από ότι η NVIDIA σε Gaming καρτες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Τρις λέξεις,

Consoles + dGPU + Mobile GPUs

Με τα τρία αυτά έχει μεγαλύτερο κομμάτι από ότι η NVIDIA σε Gaming καρτες.

Με αυτή την λογική ο μεγαλύτερος παίχτης είναι η intel ή η ARM. Για τις dgpu μιλάμε αποκλειστικά.

Btw και η ARM nvidia είναι πια.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ilos είπε

Με αυτή την λογική ο μεγαλύτερος παίχτης είναι η intel ή η ARM. Για τις dgpu μιλάμε αποκλειστικά.

Η Intel ούτε Κονσόλες έχει ούτε dGPU έχει (ακόμα). Όλοι οι Devs γράφουν παιχνίδια πρώτα για τις Κονσόλες και μετά κάνουν port σε PC. Με το XBOX SS/SX να είναι ακριβός ένα PC (Ryzen + NAVI) με υποστήριξη DRX και DML δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η AMD με το 20-25% market share που έχει στις dGPUs.

 

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που τo top 10/20 παιχνίδια στο Steam παίζουν μια χαρά σε Intel Graphics.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τρις λέξεις,

Consoles + dGPU + Mobile GPUs

Με τα τρία αυτά έχει μεγαλύτερο κομμάτι από ότι η NVIDIA σε Gaming καρτες.

η κίνα το 2017 είχε 111 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες στο λολ (παίκτες που έπαιζαν τουλάχιστον 10 games τον μήνα). Πιστεύεις ακόμα ότι έχει μεγαλύτερο μερίδιο λόγο κονσόλων παγκοσμίως? (αγορά που η nvidia βγάζει special κάρτες σε φθηνότερη τιμή επειδή πουλάει με το κιλό)

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Η Intel ούτε Κονσόλες έχει ούτε dGPU έχει (ακόμα). Όλοι οι Devs γράφουν παιχνίδια πρώτα για τις Κονσόλες και μετά κάνουν port σε PC. Με το XBOX SS/SX να είναι ακριβός ένα PC (Ryzen + NAVI) με υποστήριξη DRX και DML δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η AMD με το 20-25% market share που έχει στις dGPUs.

Θα φανεί από το πως θα πουλήσει αν εφαρμόσει πάλι λογική duopoly.

Με τις navi πάντως, το γύρισε στο jab8 και έκοψε ένα 50ρικό από κούνια.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ε το 60% αγόρασαν NVIDIA. Το θέμα είναι ότι τις Turing τις έκραζαν όλοι, ενώ τώρα όλοι αγαπάνε ξαφνικά τον πέτσινο, και επίσης πιστεύεις ότι όσοι έχουν καεί από τους drivers των Navi θα ξαναπάνε σε AMD αν είναι ίδια κάρτα, ίδια τιμή για ένα ψορό10% σε raster;

Εννοείται η λογική λέει nvidia. Είσαι gamer? 

Θες την καλύτερη δυνατή ποιότητα στα γραφικά σου, και να μην ασχολιέσαι με τα bug στους drivers.

Eίσαι streamer?

Βάζεις nvec στο OBS και με έναν μέτριο ή τον παλιό σου επεξεργαστή, έχεις ένα πολύ καλό dedicated streaming pc ή ακόμα και stream με το main pc.

Κάνεις video edit για την δουλειά σου ή για το κανάλι σου?

Eχεις cuda cores και με την λειτουργία gpu accelaration, αυξάνεις κατά πολύ την απόδοση του editing pc σου.

Και τέλος για τον α ή β λόγο θέλεις να την πουλήσεις?

Κρατάει τιμή και φεύγει γρήγορα . Για δες στις αγγελίες πόσο πουλιέται η 1060 και πόσο η rx 580.

H 1060 θα πουληθεί ενώ η 580 παίζει να σου μείνει αμανάτι στο ντουλάπι αν δεν την σκοτώσεις.

Επίσης με την έκδοση RTX κάποιες διεργασίες του stream γίνονται μέσα στην ίδια την κάρτα,

έναντι των gtx, οπότε χρειάζεσαι και λιγότερη μνήμη στο σύστημά σου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

η κίνα το 2017 είχε 111 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες στο λολ (παίκτες που έπαιζαν τουλάχιστον 10 games τον μήνα). Πιστεύεις ακόμα ότι έχει μεγαλύτερο μερίδιο λόγο κονσόλων παγκοσμίως? (αγορά που η nvidia βγάζει special κάρτες σε φθηνότερη τιμή επειδή πουλάει με το κιλό)

Το παρακάτω διάγραμμα είναι χωρίς τις κονσόλες, περιέχει τα Mobile (iGPU) και τα dGPU. Αν βάλεις και τις κονσόλες μέσα η AMD έχει μακράν μεγαλύτερο ποσοστό από την NVIDIA

PR-MW-Q2-20-002.png

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Θα φανεί από το πως θα πουλήσει αν εφαρμόσει πάλι λογική duopoly.

Με τις navi πάντως, το γύρισε στο jab8 και έκοψε ένα 50ρικό από κούνια.😁

Είχε ήδη βγάλει χαμηλότερη τιμή από την NVIDIA, μετά η NVIDIA κατέβασε τιμές με το να βγάλει τις Super, και μετά ξανά κατέβασε η AMD το 50ρι και έκανε match τις τιμές τις NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ρε σι διαβάζεις σε τι απαντάω η απλά παίρνεις τι γράφω και κάνεις ποστ ??

Ρε συ αυτό που λέω και εγώ είπε ο συμφορουμήτης από πάνω "ότι αν δεν είναι φθηνή η AMD τότε δεν είναι επιλογή". Εσύ αρχικά είπες ότι θα έχουν ίδια τιμή και απάντησα ότι στην ίδια τιμή θα πάνε άπατες. Μετά του λες ότι αν έχει 100 ευρώ κάτω η AMD δεν θα την πάρεις; Ε τελικά τι πιστεύεις εσύ; Ότι θα έχουν ή όχι χαμηλότερη τιμή; Με χαμηλότερη τιμή και καλούς drivers και εγώ AMD θα πάρω, το έχω πει ένα εκατομμύριο φορές, δεν έχω κάτι με την ίδια την εταιρεία.. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Το παρακάτω διάγραμμα είναι χωρίς τις κονσόλες, περιέχει τα Mobile (iGPU) και τα dGPU. Αν βάλεις και τις κονσόλες μέσα η AMD έχει μακράν μεγαλύτερο ποσοστό από την NVIDIA

PR-MW-Q2-20-002.png

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Δεν βλέπω κανένα net cafe με amd. στο στημ είναι 73% έναντι 16% ακόμα και με τις dGPU. Το να σημειώνεις 10εκ πωλήσεις gpu επειδή έκανες 10εκ πωλήσεις CPU είναι σαν να λέω ότι έκανα 30 καθίσματα επειδή σηκώνομαι από την καρέκλα

Και δεν είμαι κατά της AMD. Ryzen έβαλα, AMD θα πάρω αν είναι στο budget μου και αποδίδει καλύτερα. Απλά δεν μπορείς να λες ότι πήρες μερίδιο αγοράς όταν με τις ίδιες πωλήσεις έχεις το 1/10 από τα έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ρε συ αυτό που λέω και εγώ είπε ο συμφορουμήτης από πάνω "ότι αν δεν είναι φθηνή η AMD τότε δεν είναι επιλογή". Εσύ αρχικά είπες ότι θα έχουν ίδια τιμή και απάντησα ότι στην ίδια τιμή θα πάνε άπατες. Μετά του λες ότι αν έχει 100 ευρώ κάτω η AMD δεν θα την πάρεις; Ε τελικά τι πιστεύεις εσύ; Ότι θα έχουν ή όχι χαμηλότερη τιμή. Με χαμηλότερη τιμή και καλούς drivers και εγώ AMD θα πάρω, το έχω πει ένα εκατομμύριο φορές, δεν έχω κάτι με την ίδια την εταιρεία.. 

Εγώ είπα +10% raster στην ίδια τιμή . Μετά του απάντησα όταν είπε για χαμηλότερες τιμές , αν δώσει λιγότερο raster και λιγότερο μνήμη σε χαμηλότερη τιμή τι θα προτιμήσει.

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Δεν βλέπω κανένα net cafe με amd. στο στημ είναι 73% έναντι 16% ακόμα και με τις dGPU. Το να σημειώνεις 10εκ πωλήσεις gpu επειδή έκανες 10εκ πωλήσεις CPU είναι σαν να λέω ότι έκανα 30 καθίσματα επειδή σηκώνομαι από την καρέκλα

Και δεν είμαι κατά της AMD. Ryzen έβαλα, AMD θα πάρω αν είναι στο budget μου και αποδίδει καλύτερα. Απλά δεν μπορείς να λες ότι πήρες μερίδιο αγοράς όταν με τις ίδιες πωλήσεις έχεις το 1/10 από τα έσοδα.

Το διάγραμμα δείχνει το ποσοστό πωλήσεων των iGPU και dGPU στο σύνολο (πχ τα Ryzen 4800U και RΧ5700ΧΤ). Δεν περιλαμβάνει επεξεργαστές χωρίς γραφικά. Να καταλαβαίνετε τι απεικονίζουν τα γραφήματα πριν απαντάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ είπα +10% raster στην ίδια τιμή . Μετά του απάντησα όταν είπε για χαμηλότερες τιμές , αν δώσει λιγότερο raster και λιγότερο μνήμη σε χαμηλότερη τιμή τι θα προτιμήσει.

Το διάγραμμα δείχνει το ποσοστό πωλήσεων των iGPU και dGPU στο σύνολο (πχ τα Ryzen 4800U και RΧ5700ΧΤ). Δεν περιλαμβάνει επεξεργαστές χωρίς γραφικά. Να καταλαβαίνετε τι απεικονίζουν τα γραφήματα πριν απαντάτε.

εσύ μου φένεται δεν κατάλαβες τι είπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...