Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχεις αναφερει 2 φορες την λεξη ανταγωνισμο την ωρα που περιγραφεις κατασταση καρτέλ. 

Πες το όπως θες, το θέμα είναι ότι η AMD ακολουθεί την πολιτική της NVIDIA και σαν εταιρεία καλά κάνει. Το πρόβλημα το έχουμε οι καταναλωτές που σκέπτονται και πλέον από ότι φαίνεται είμαστε η μειοψηφία.  

RTX3080 MSRP $699
RX6800XT MSRP $649

RTX3070 MSRP $499
RX6700XT MSRP $479

RTX3060Ti MSRP $399
RX6600XT MSRP $379
RTX3060 MSRP $330

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Πες το όπως θες, το θέμα είναι ότι η AMD ακολουθεί την πολιτική της NVIDIA και σαν εταιρεία καλά κάνει. Το πρόβλημα το έχουμε οι καταναλωτές που σκέπτονται και πλέον από ότι φαίνεται είμαστε η μειοψηφία.  

RTX3080 MSRP $699
RX6800XT MSRP $649

RTX3070 MSRP $499
RX6700XT MSRP $479

RTX3060Ti MSRP $399
RX6600XT MSRP $379
RTX3060 MSRP $330

Ε άρα καρτέλ, αυτό λέμε. Ο ορισμός του καρτέλ κιόλας. Περιμένει η Λίζα τις τιμές του πέτσινου και κοστολογεί και αυτή αναλόγως. Πάντως αν ήταν μία φυσιολογική χρονιά δεν θα μπορούσε να πουλήσει σε τέτοιες τιμές η AMD έναντι των Ampere. Με 20$ διαφορά στο MSRP θα μιλούσαμε για 40-50 διαφορά στο street price, στα 400 ευρώ είναι 10% πάνω, ε σιγά τα αυγά. Ουσιαστικά vram (6700ΧΤ και 6800ΧΤ) και κατανάλωση έχουν καλύτερα οι RDNA2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε άρα καρτέλ, αυτό λέμε. Ο ορισμός του καρτέλ κιόλας. Περιμένει η Λίζα τις τιμές του πέτσινου και κοστολογεί και αυτή αναλόγως. Πάντως αν ήταν μία φυσιολογική χρονιά δεν θα μπορούσε να πουλήσει σε τέτοιες τιμές η AMD έναντι των Ampere. Με 20$ διαφορά στο MSRP θα μιλούσαμε για 40-50 διαφορά στο street price, στα 400 ευρώ είναι 10% πάνω, ε σιγά τα αυγά. Ουσιαστικά vram (6700ΧΤ και 6800ΧΤ) και κατανάλωση έχουν καλύτερα οι RDNA2..

Εδώ πουλούσε στην ίδια τιμή την RX5700XT  με την RTX2060 Super χωρίς να έχει καν RayTracing και χωρίς αντίστοιχο DLSS.

Τώρα λες ότι δεν θα μπορούσε να πουλήσει την RX6600XT με $20 φτηνότερα όταν έχει και RT και FSR και χαμηλότερη κατανάλωση από τον ανταγωνισμό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εδώ πουλούσε στην ίδια τιμή την RX5700XT  με την RTX2060 Super χωρίς να έχει καν RayTracing και χωρίς αντίστοιχο DLSS.

Τώρα λες ότι δεν θα μπορούσε να πουλήσει την RX6600XT με $20 φτηνότερα όταν έχει και RT και FSR και χαμηλότερη κατανάλωση από τον ανταγωνισμό ??

1.36% η 2060 Super και 0.8% η 5700ΧΤ στο Steam.

Υ.Γ. Το FSR παίζει και στις NVIDIA, δεν είναι λόγος να πας σε AMD (ειδικά αν πάρεις την 6600ΧΤ για 1080p το FSR είναι gtp σε αυτή την ανάλυση). Η vram είναι ο μόνος ουσιαστικός λόγος, ειδικά σε 3440*1440 που ίσως δυσκολευτούν αρκετά τα 8GB σε κάνα χρόνο..

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εδώ πουλούσε στην ίδια τιμή την RX5700XT  με την RTX2060 Super χωρίς να έχει καν RayTracing και χωρίς αντίστοιχο DLSS.

Επίσης η σύγκριση 2060S vs 5700XT δεν είναι ίδια με 6600ΧΤ vs 3060Τi, αφενώς γιατί η 5700ΧΤ ήταν καλύτερη της 2060S ενώ η 6600ΧΤ δεν είναι καλύτερη της 3060Ti και αφετέρου η 5700ΧΤ βγήκε σε μία περίοδο που τα RT/DLSS ήταν ανύπαρκτα, και ήταν και τρελό value ειδικά σε κάτι προσφορές <400. Τώρα το RT πάλι ψιλοανύπαρκτο είναι αλλά το DLSS έχει σημειώσει πρόοδο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

1.36% η 2060 Super και 0.8% η 5700ΧΤ στο Steam.

Υ.Γ. Το FSR παίζει και στις NVIDIA, δεν είναι λόγος να πας σε AMD (ειδικά αν πάρεις την 6600ΧΤ για 1080p το FSR είναι gtp σε αυτή την ανάλυση). Η vram είναι ο μόνος ουσιαστικός λόγος, ειδικά σε 3440*1440 που ίσως δυσκολευτούν αρκετά τα 8GB σε κάνα χρόνο..

Επίσης η σύγκριση 2060S vs 5700XT δεν είναι ίδια με 6600ΧΤ vs 3060Τi, αφενώς γιατί η 5700ΧΤ ήταν καλύτερη της 2060S ενώ η 6600ΧΤ δεν είναι καλύτερη της 3060Ti και αφετέρου η 5700ΧΤ βγήκε σε μία περίοδο που τα RT/DLSS ήταν ανύπαρκτα, και ήταν και τρελό value ειδικά σε κάτι προσφορές <400. Τώρα το RT πάλι ψιλοανύπαρκτο είναι αλλά το DLSS έχει σημειώσει πρόοδο..

Μην βλέπεις στο Steam τώρα την 5700ΧΤ, οι περισσότερες 5700ΧΤ σήμερα βρίσκονται σε φάρμες. Στης αρχές του 2020 η αναλογία στο Steam ήταν κοντά στο 40-60 υπέρ της 2060 Super.

Επίσης η διαφορά MSRP από την 3060 $330 στην 6600ΧΤ $380 είναι μόλις $50 για καλύτερο προϊόν, μια χαρά θα πούλαγε όπως η 5700ΧΤ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Επίσης η διαφορά MSRP από την 3060 $330 στην 6600ΧΤ $380 είναι μόλις $50 για καλύτερο προϊόν, μια χαρά θα πούλαγε όπως η 5700ΧΤ.  

Βασικά αν δεις είναι +15% επιδόσεις η 6600ΧΤ vs της 3060 με +15% MSRP και χάνεις το DLSS. Γραμμική σχέση. Μόνο η 3060Ti είναι καλύτερο value αλλά MSRP δεν θα δούμε ποτέ, οπότε φιλοσοφική η συζήτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε άρα καρτέλ, αυτό λέμε. Ο ορισμός του καρτέλ κιόλας. Περιμένει η Λίζα τις τιμές του πέτσινου και κοστολογεί και αυτή αναλόγως. Πάντως αν ήταν μία φυσιολογική χρονιά δεν θα μπορούσε να πουλήσει σε τέτοιες τιμές η AMD έναντι των Ampere. Με 20$ διαφορά στο MSRP θα μιλούσαμε για 40-50 διαφορά στο street price, στα 400 ευρώ είναι 10% πάνω, ε σιγά τα αυγά. Ουσιαστικά vram (6700ΧΤ και 6800ΧΤ) και κατανάλωση έχουν καλύτερα οι RDNA2..

Οι τιμες φιλε μου ειναι αυτες λογο covid λογο mining λογo shortage. Εκατσα εβγαλα χθες ακριβως τι εχω βγαλει με την 6700xt στο mining απο τις 12 Ιουνιου μεχρι χθες που κανω και ειναι ακριβως 160 ευρω μειον 30 ευρω το ρευμα στους 2 μηνες 130 καθαρα. Σε 10 μηνες ακομα με τον ιδιο ρυθμο ειναι ακομα 650 ευρω μαζι με τα 130 παμε 780 καθαρα και σχεδον την εκανα αποσβεση οσο πληρωσα χωρις το ΦΠΑ. Και αυτα τα 130 ευρω ηταν με το πολυ χαμηλο profit των τελευταιων 2 μηνων και μαζι και με 150 ωρες gaming. Οποτε οι τιμες ειναι αυτες που ειναι γιατι οταν βγαζουν τα λεφτα τους μεσα σε 1 χρονο δεν ειναι χαζες οι εταιριες να τις βαλουν φθηνοτερα. Χθες πουλησα και στα 39200 εκανα fiat. Και οπως το σκεφτομαι για την καρτα εδωσα 890 μετα ΦΠΑ αν περιμενα 2 μηνες επαιξε η red devil στα 750 δηλαδη 600 ευρω μετα ΦΠΑ. 290 ευρω διαφορα δηλαδη πληρωσα παραπανω απο οτι αν περιμενα 2 μηνες χωρις καρτα. Μειον τα 130 ευρω απο το mining παμε στα 160 ευρω. Και αν βαλουμε και στη μεση και το gaming που ειναι ανεκτιμητο τοτε οπως ειναι τα πραγματα δεν αξιζει να περιμενουμε για να γλιτωσουμε 100-200 ευρω εκτος αν εχουμε ηδη αξιολογη καρτα. Η νεα ταξη των πραγματων με το mining ειναι αυτη εχει αρνητικα εχει και τα καλα εγω τουλαχιστον ειμαι αρκετα κερδισμενος απο ολο αυτο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά αν δεις είναι +15% επιδόσεις η 6600ΧΤ vs της 3060 με +15% MSRP και χάνεις το DLSS. Γραμμική σχέση. Μόνο η 3060Ti είναι καλύτερο value αλλά MSRP δεν θα δούμε ποτέ, οπότε φιλοσοφική η συζήτηση..

Της πάνε όλα βολικά της AMD τελευταία, μια η Intel με τα 10nm και μια η NVIDIA με τα Tensor Cores και το πρόβλημα διαθεσιμότητας επιτρέπει στην AMD να βγάλει κάρτα με chip 237mm2 σε MSRP στα $380 όταν η NVIDIA είναι αναγκασμένη να πουλάει κάρτα με Chip 392mm2 και MSRP τα $400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οι τιμες φιλε μου ειναι αυτες λογο covid λογο mining λογo shortage. Εκατσα εβγαλα χθες ακριβως τι εχω βγαλει με την 6700xt στο mining απο τις 12 Ιουνιου μεχρι χθες που κανω και ειναι ακριβως 160 ευρω μειον 30 ευρω το ρευμα στους 2 μηνες 130 καθαρα. Σε 10 μηνες ακομα με τον ιδιο ρυθμο ειναι ακομα 650 ευρω μαζι με τα 130 παμε 780 καθαρα και σχεδον την εκανα αποσβεση οσο πληρωσα χωρις το ΦΠΑ. Και αυτα τα 130 ευρω ηταν με το πολυ χαμηλο profit των τελευταιων 2 μηνων και μαζι και με 150 ωρες gaming. Οποτε οι τιμες ειναι αυτες που ειναι γιατι οταν βγαζουν τα λεφτα τους μεσα σε 1 χρονο δεν ειναι χαζες οι εταιριες να τις βαλουν φθηνοτερα. Χθες πουλησα και στα 39200 εκανα fiat. Και οπως το σκεφτομαι για την καρτα εδωσα 890 μετα ΦΠΑ αν περιμενα 2 μηνες επαιξε η red devil στα 750 δηλαδη 600 ευρω μετα ΦΠΑ. 290 ευρω διαφορα δηλαδη πληρωσα παραπανω απο οτι αν περιμενα 2 μηνες χωρις καρτα. Μειον τα 130 ευρω απο το mining παμε στα 160 ευρω. Και αν βαλουμε και στη μεση και το gaming που ειναι ανεκτιμητο τοτε οπως ειναι τα πραγματα δεν αξιζει να περιμενουμε για να γλιτωσουμε 100-200 ευρω εκτος αν εχουμε ηδη αξιολογη καρτα. Η νεα ταξη των πραγματων με το mining ειναι αυτη εχει αρνητικα εχει και τα καλα εγω τουλαχιστον ειμαι αρκετα κερδισμενος απο ολο αυτο.

Πολύ καλή ανάλυση. Προφανώς δεν είναι το καταλληλο τόπικ να συζητηθεί, ούτε έχω ιδέα από mining, αλλά ποιο είναι το ποσοστό των miners που είναι και gamers; Χωρίς να έχω δεδομένα θα έκανα την υπόθεση ότι δεν είναι πολύ μεγάλο.

Στο αποκλειστικά οικονομικό κομμάτι θεωρώ μεγάλο σαματά να ασχοληθείς τόσο ενδελεχώς με mining για 700 ευρώ το χρόνο αλλά σίγουρα ο καθένας κάνει τα προσωπικά του κουμάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Speculoos είπε

Πολύ καλή ανάλυση. Προφανώς δεν είναι το καταλληλο τόπικ να συζητηθεί, ούτε έχω ιδέα από mining, αλλά ποιο είναι το ποσοστό των miners που είναι και gamers; Χωρίς να έχω δεδομένα θα έκανα την υπόθεση ότι δεν είναι πολύ μεγάλο.

Στο αποκλειστικά οικονομικό κομμάτι θεωρώ μεγάλο σαματά να ασχοληθείς τόσο ενδελεχώς με mining για 700 ευρώ το χρόνο αλλά σίγουρα ο καθένας κάνει τα προσωπικά του κουμάντα.

Εδω μεσα ειμαστε αρκετοι gamers που κανουμε και mining αρκετοι ειμαστε απο το 2017 αρκετοι μπηκαν τωρα αρχες 2021 με την ανοδο των crypto και συνεχιζουν μεχρι σημερα. Δεν ειναι σαματας εχω φτιαξει 2 profile για την καρτα τα οποια κανω load αναλογα αν θελω να παιξω η να κανω mining. Χρησιμοποιω αποκλειστικα το nicehash και κανω τα παντα απο εκει trade με αλλα νομισματα η μεταφορα σε ευρω και απο εκει εμβασματα των 14.99 στην τραπεζα ωστε να μην εχει προμηθεια. 800 ευρω καθαρα το χρονο ειναι το minimum με ενα hash rate των 50 σε ethereum γιατι αν παμε σε καρτες 3080/3090 που παει 100+ μιλαμε για διπλασιο κερδος το ρευμα ανεβαινει ελαχιστα αναλογικα. Αρκετοι κανουν hold αλλοι βγαζουν την αξια του ρευματος και κρατανε τα αλλα ωστε αν και οταν ανεβει το btc και παει 50-100k αναλογικα αυξανεται και η αξια του fiat οταν τα βγαλουν. Ως gamer δεν με ενδιαφερουν αυτα τα 700 ευρω που θα βγαλει η καρτα για να ζησω εχω την κανονικη μου δουλεια δοξα το θεο παει μια χαρα αλλα εφοσον ειναι κατι τελειως ξεκουραστο για μενα και αυτα τα χρηματα πανε ολα σε παιχνιδια και σε hardware στον υπολογιστη δεν μου ειναι κοπος να κανω 3 κλικ ωστε να κανω mining οταν δεν παιζω. Επειδη παιζω και με trade εκει θελει προσοχη ειναι καθαρος τζογος μπορει να βγαλεις x100 μπορεις και να χασεις δεν το συνιστω καλυτερα hold η αμεσα fiat ωστε να μεινουν.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BabisTs είπε

Και κάποιες φωτο της κυρίας asus.....μην βάζουμε μόνο το κουτί της gpu.......🤣

IMG_20210812_082839.jpg

IMG_20210812_082907.jpg

IMG_20210812_082926.jpg

IMG_20210812_082949.jpg

IMG_20210812_083008.jpg

Τι είναι αυτό ρε φίλε ράβδος από ασημί? Πολύ όμορφη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 11:33 ΠΜ, Grisos είπε

Καλημέρες,

Υπάρχει κάποιος που να έχει Asus TUF 6800xt ; Εντυπώσεις (θερμοκρασίες, θόρυβος, Coil Whine);

Βαρέθηκα να περιμένω :P, οπότε:

No description available.

No description available.

Περισσότερα το απόγευμα που θα κουμπωθεί. Αγοράστηκε από amazon αγγλικο 1107 τελικη (μεσα expedited delivery & import fees). Δεδομένης της κατάστασης νομίζω ότι είναι αξιολογότατη τιμή.

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Grisos είπε

Βαρέθηκα να περιμένω :P, οπότε:

No description available.

No description available.

Περισσότερα το απόγευμα που θα κουμπωθεί. Αγοράστηκε από amazon αγγλικο 1107 τελικη (μεσα expedited delivery & import fees). Δεδομένης της κατάστασης νομίζω ότι είναι αξιολογότατη τιμή.

Με γεια
Στο τελωνείο καθυστέρησε αρκετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hln3 είπε

Με γεια
Στο τελωνείο καθυστέρησε αρκετά;

Ευχαριστώ! Επειδη έχω ξαναπάρει με UPS στο παρελθόν με τελωνείο, είχα κάνει μια βεβαίωση και πλέον όλα γίνονται αέρα. Παρασκευή 06/08 έγινε η παραγγελία Δευτέρα ξεκίνησε έφτασε εχθές. Βέβαια έβαλα expedited, δεν θα τολμούσα να έρθει με ελτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Ευχαριστώ! Επειδη έχω ξαναπάρει με UPS στο παρελθόν με τελωνείο, είχα κάνει μια βεβαίωση και πλέον όλα γίνονται αέρα. Παρασκευή 06/08 έγινε η παραγγελία Δευτέρα ξεκίνησε έφτασε εχθές. Βέβαια έβαλα expedited, δεν θα τολμούσα να έρθει με ελτά.

Πολύ γρήγορα όντως, μια χαρά βγήκε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...