Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Grisos είπε

Βαρέθηκα να περιμένω :P, οπότε:

No description available.

No description available.

Περισσότερα το απόγευμα που θα κουμπωθεί. Αγοράστηκε από amazon αγγλικο 1107 τελικη (μεσα expedited delivery & import fees). Δεδομένης της κατάστασης νομίζω ότι είναι αξιολογότατη τιμή.

Ακόμα και το κοπίδι, είναι στα χρώματα της AMD..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, z1000 είπε

Τι είναι αυτό ρε φίλε ράβδος από ασημί? Πολύ όμορφη 

κούκλα είναι για αυτό προτιμήθηκε

4 ώρες πριν, Grisos είπε

Βαρέθηκα να περιμένω :P, οπότε:

No description available.

No description available.

Περισσότερα το απόγευμα που θα κουμπωθεί. Αγοράστηκε από amazon αγγλικο 1107 τελικη (μεσα expedited delivery & import fees). Δεδομένης της κατάστασης νομίζω ότι είναι αξιολογότατη τιμή.

καλορίζικη!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν:

Η κάρτα γ@Μ&^ει

Αρχικά, το κλασικό πλέον, συγκριτικό:

Αναφορά σε κείμενο

LpZDj0q.jpg

Εδώ το Define R6 με γεμάτη κοιλιά:

Αναφορά σε κείμενο

GEoIBiG.jpg

- Μπήκαν Adrenaline 21.6.1

- Asus MB BIOS 4204 με SAM ενεργοποιημένο

Προς το παρόν έχω τα παρακάτω settings:

Αναφορά σε κείμενο

LsExWGi.jpg

Μέχρι στιγμής έχω τρέξει TimeSpy και TimeSpy Extreme:

Αναφορά σε κείμενο

Όλα μαμά:

jfwNDg4.jpg

Με OC:

Lr8SeQz.jpg

Ακόμα δεν έχω παίξει πιο extreme oc.

Έκλεισα και το Zero RPΜ για να έχω πιο πολλά βήματα διαθέσιμα.

Γενικά στο net μιλάνε για coil whine. Σοβαρά ειναι 0δενικό. Έχει αναφερθεί οτι πολλές φορές το coil whine οφείλεται σε κακό PSU ή κακή συνδεσμολογία με χρήση splitter.

Έπαιξα Planet Side 2. Smoothila αλλά η κάρτα σε 1080p (άλλο monitor από το main) κάθεται στο 40%.

Αναμονή για BF.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

 

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ακόμα και το κοπίδι, είναι στα χρώματα της AMD..... 

Με γειες! Την έχει αρκετές φορές τελευταία σε καλή τιμή το amazon Αγγλίας τη συγκεκριμένη.

20 λεπτά πριν, Grisos είπε

Το λοιπόν:

Η κάρτα γ@Μ&^ει

Αρχικά, το κλασικό πλέον, συγκριτικό:

Εδώ το Define R6 με γεμάτη κοιλιά:

- Μπήκαν Adrenaline 21.6.1

- Asus MB BIOS 4204 με SAM ενεργοποιημένο

Προς το παρόν έχω τα παρακάτω settings:

Μέχρι στιγμής έχω τρέξει TimeSpy και TimeSpy Extreme:

Ακόμα δεν έχω παίξει πιο extreme oc.

Έκλεισα και το Zero RPΜ για να έχω πιο πολλά βήματα διαθέσιμα.

Γενικά στο net μιλάνε για coil whine. Σοβαρά ειναι 0δενικό. Έχει αναφερθεί οτι πολλές φορές το coil whine οφείλεται σε κακό PSU ή κακή συνδεσμολογία με χρήση splitter.

Έπαιξα Planet Side 2. Smoothila αλλά η κάρτα σε 1080p (άλλο monitor από το main) κάθεται στο 40%.

Αναμονή για BF.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

 

Εδώ πήγαινε το με γειες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grisos είπε

Το λοιπόν:

Η κάρτα γ@Μ&^ει

Αρχικά, το κλασικό πλέον, συγκριτικό:

Εδώ το Define R6 με γεμάτη κοιλιά:

- Μπήκαν Adrenaline 21.6.1

- Asus MB BIOS 4204 με SAM ενεργοποιημένο

Προς το παρόν έχω τα παρακάτω settings:

Μέχρι στιγμής έχω τρέξει TimeSpy και TimeSpy Extreme:

Ακόμα δεν έχω παίξει πιο extreme oc.

Έκλεισα και το Zero RPΜ για να έχω πιο πολλά βήματα διαθέσιμα.

Γενικά στο net μιλάνε για coil whine. Σοβαρά ειναι 0δενικό. Έχει αναφερθεί οτι πολλές φορές το coil whine οφείλεται σε κακό PSU ή κακή συνδεσμολογία με χρήση splitter.

Έπαιξα Planet Side 2. Smoothila αλλά η κάρτα σε 1080p (άλλο monitor από το main) κάθεται στο 40%.

Αναμονή για BF.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

 

Ωραίος.

Βάλε τώρα τους 21.7.2 να πάθεις σοκ με τα scores στις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, despooked είπε

Παιδες ποιο CPU θα μου προτείνατε να το συνδυάσω με την 6600 xt;

5600X εάν είναι για gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fine Wine for the win. Όντως @Πέτρος πήρε με τους νέους. Για κάποιο λόγο, όμως, δεν τους έχει στο επίσημο site και τους κατέβασα από τον γκουρού. Το από κάτω με τερμάτισμα mem @2150 και πυρήνα @2600. Ντάξει το 2800ρι δεν τον τολμώ ακόμα.

image.png.976216afd20fb4a49a79f3bcfe765ae7.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Fine Wine for the win. Όντως @Πέτρος πήρε με τους νέους. Για κάποιο λόγο, όμως, δεν τους έχει στο επίσημο site και τους κατέβασα από τον γκουρού. Το από κάτω με τερμάτισμα mem @2150 και πυρήνα @2600. Ντάξει το 2800ρι δεν τον τολμώ ακόμα.

image.png.976216afd20fb4a49a79f3bcfe765ae7.png

Οι 7.2 είναι οι τελευταίοι που έδωσαν τόσο boost σε rdna2 (ίσως και 1).

Προχτές βγήκαν οι 8.1, με υποστήριξη για τις 6600ΧΤ, αλλά από όσο κατάλαβα δεν δίνουν κάτι παραπάνω.

Σαν νεότεροι αντικαθιστουν τους 7.2 στη σελίδα της AMD, αλλά υπάρχουν εκεί μέσα και οι παλιότερες εκδόσεις.

Καλοδούλευτη η κάρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2021 στις 11:01 ΠΜ, Arkin είπε

Οι τιμες φιλε μου ειναι αυτες λογο covid λογο mining λογo shortage. Εκατσα εβγαλα χθες ακριβως τι εχω βγαλει με την 6700xt στο mining απο τις 12 Ιουνιου μεχρι χθες που κανω και ειναι ακριβως 160 ευρω μειον 30 ευρω το ρευμα στους 2 μηνες 130 καθαρα. Σε 10 μηνες ακομα με τον ιδιο ρυθμο ειναι ακομα 650 ευρω μαζι με τα 130 παμε 780 καθαρα και σχεδον την εκανα αποσβεση οσο πληρωσα χωρις το ΦΠΑ.

Που θα βρεις τους 10 μήνες; Τέλος του έτους τελειώνει το ETH mining. Τουλάχιστον αυτό έχουν ανακοινώσει. Δεν αποκλείεται να δώσουν παράταση αλλά μη βασίζεσαι στις εικασίες, Ωστόσο στα υπόλοιπα νομίσματα είναι άχρηστες οι RDNA2 οπότε το mining το ξεχνάς.

Στις 11/8/2021 στις 12:39 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Σε 2 μήνες βλέπω να έχουμε πάλι άνοδο του mining και να μαμιέται ο Δίας για ακόμη μια φορά. Νομίζω ότι τώρα τον Αύγουστο είναι η ''καλύτερη'' περίοδος αγοράς GPU γιατί από Σεπτέμβρη άγνωστα τα ύδατα..

Το mining δεν έχει πολύ μέλλον.

Όταν σταματήσει το ΕΤΗ οι RDNA1/2 θα σταματήσουν τελείως. Οι Ampere θα συνεχίσουν σε άλλα νομίσματα αλλά επειδή θα πέσουν όλοι με τα μούτρα θα αυξηθεί η δυσκολία άρα θα μειωθούν πολύ οι απολαβές.

Το πρόβλημσ είναι ότι τελειώνει το "άνοιγμα", τελειώνει το καλοκαίρι και θα αυξηθεί η ζήτηση των GPUs, κυρίως για gaming σκοπούς. Σε συνδυασμό με πιθανά lockdowns σε διάφορα μέρη του πλανήτη ίσως να έχουμε πρόβλημα.

Στις 11/8/2021 στις 7:58 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Όποιος το έγραψε αυτό είναι τέρμα άσχετος.

Όπως λέω και παραπάνω ... μόνο για ETH κάνουν οι RDNA/RDNA2 και το ΕΤΗ τελειώνει.

Αλλά και να μην τελείωνε ... έχει ανέβει τόσο η δυσκολία και είναι τόσο λίγα τα 32MH/s που πραγματικά συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρει κάποιος μια πιο ακριβή 3060Ti LHR και να κάνει mining στα υπόλοιπα νομίσματα που δεν έχουν περιορισμούς και θα υπάρχουν, όπως θα υπάρχουν, και την επόμενη μέρα.

Στα + ότι θα έχει μια πολύ καλύτερη κάρτα. Αυτά τα 15% διαφοράς της 6600ΧΤ vs 3060Ti (που αν μπει 1440p η διαφορά ανεβαίνει στο 20%) είναι αστεία καθώς πλέον το RT και το DLSS είναι ΥΠΑΡΚΤΟ ατού και όχι θεωρητικό, όπως ήταν την εποχή της 5700XT.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morehp είπε

fine wine στο port royal έχει;

προφανως και όχι...έχει το πάνω χέρι εκεί η πράσινη......όπλα πραγματικά στο port royal οι rtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά με τέτοιες τιμές πλέον για 1440p+ μόνο καμιά 6800ΧΤ αξίζει που τις βρίσκεις από Αμαζον ( καλήν ώρα σαν του @Grisos μεγια κιολας, για να βλέπω 1070 δίπλα αναβαθμισαρα που θα σε συνοδεύει αρκετά χρόνια ) κάτω από 1100€ ή 3080Ti από Nvidia μεριά πχ Eagle ή 3080 από καμία EVGA ή Gigabyte που συνήθως έχουν καλές τιμές οι συγκεκριμένες απ'ότι έχω παρατηρήσει.

Τώρα τα λέμε στις SUPER αρχές 2022 ίσως δώσει η Nvidia την υπόλοιπη μνήμη που ξέχασε.

3070, 3070Ti δυνατές κάρτες τέτοιας κατηγορίας τιμής που ΧΑΝΤΑΚΩΝΟΝΤΑΙ με ΚΟΝΤΗ μνήμη midrange-προς high του 2016-17 ρε παιδιά ντροπή! Αν μένεις σε 1080 θα είσαι οκ μάλλον αλλά αν σκοπεύεις να ανέβεις τα 8 κάνουν μπαμ ότι έχουν λίγα ψωμια.

Είχα 3070 τόσο καιρό αλλά με έτρωγε το γεγονός ότι η κάρτα χαντακωνεται από την 8αρα μνήμη, κρίμα γιατί δε θα την άλλαζα τουλάχιστον μέχρι να έληγε η εγγύηση.Αν είχε 10 θα ήταν πολύ καλύτερα. Με τα νέα παιχνίδια που έρχονται από 22 που θα είναι απευθείας κονσολ πορτ του ps5, XSX θα ανέβει και η απαίτηση σε μνήμη όπως και τις προηγούμενες φορές. Ακόμα δεν έχουμε δει πραγματικό new console port. Του PS4 παίζουμε.

 

Και ξαφνικά θα σου βγάλει τις SUPER με ένα +3% + έξτρα μνήμη 🤘💫 

 

Επειδή να περιμένω άλλο δεν γίνεται - οι τιμές δε πέφτουν όσο πριν από ενα μήνα, γυρίσαμε σε κλασσικές τιμές- ίσως πάρω μια 6700ΧΤ, να 3ωσει το 6700ΧΤ owners club - που βρήκα και θέλω να τη δοκιμάσω μέχρι τέλος του χρόνου μαζί με νέο μονιτορ UW ή Dell s2721DGFA. Εάν βγει 3070Super με τη σωστή ποσότητα μνήμης αρχές 22, τουλάχιστον 10-12GB επιστρέφουμε Nvidia, αν όχι την κρατώ μέχρι RTX 4070.

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

3070, 3070Ti δυνατές κάρτες τέτοιας κατηγορίας τιμής που ΧΑΝΤΑΚΩΝΟΝΤΑΙ με ΚΟΝΤΗ μνήμη του 2016 ρε παιδιά ντροπή!

Υπάρχει όντως πραγματικό πρόβλημα με τα 8GB σε 1440p και 3440*1440 στην 3070 ή το λέμε θεωρητικά; Γιατί σε ό,τι review και gaming benchmark έχω δει δεν φαίνονται "συμπτώματα" έλλειψης vram, δηλαδή heavy stuttering, να πέφτουν τα fps πολύ κάτω από τα 60, κτλ. Όσο για τα νεξτ τζεν το 2022, θεωρώ ότι θα πέσει και λίγο degrade ως ένα βαθμό σε σχέση με ότι έχουμε δει στα trailers. Ήδη το flight sim 2020 που είχε καταπληκτικά visuals έφαγε degrade μόλις βγήκε το update για τις next gen. Καλό το hardware που έχουν αλλά το 2022 η gpu του PS5 που είναι σαν την 5700ΧΤ, θα είναι ουσιαστικά μία mid range από 3 χρόνια πριν ενώ το Series X σε λίγο καλύτερη μοίρα, ενώ το Series S δεν το σχολιάζω καν ήδη είναι ανεπαρκές. Και από cpu, zen2 downclocked έχουν, που δεν ήταν και ποτέ top στο gaming. Σίγουρα οι κονσόλες έχουν και code to the metal, αλλά πόσο; Το 4Κ είναι δύσκολο τώρα, πόσο μάλλον με καλύτερα visuals. Πιστεύω έστω και οριακά τα 8GB θα είναι αρκετά και σε αυτή τη γενιά για 1440p/Ultrawide, άντε σε 1-2 πολύ βαριά games να δυσκολευτεί αλλά μάλλον δεν αξίζει να απεμπολήσεις το DLSS και το καλύτερο RT. Για να το πω αλλιώς πιστεύω περισσότερα θα είναι τα games στα οποία θα έχεις καλύτερα fps λόγω DLSS και καλύτερου RT παρά αυτά στα οποία θα έχεις λιγότερα λόγω vram..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...