Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Που θα βρεις τους 10 μήνες; Τέλος του έτους τελειώνει το ETH mining. Τουλάχιστον αυτό έχουν ανακοινώσει. Δεν αποκλείεται να δώσουν παράταση αλλά μη βασίζεσαι στις εικασίες, Ωστόσο στα υπόλοιπα νομίσματα είναι άχρηστες οι RDNA2 οπότε το mining το ξεχνάς.

Το mining δεν έχει πολύ μέλλον.

Όταν σταματήσει το ΕΤΗ οι RDNA1/2 θα σταματήσουν τελείως. Οι Ampere θα συνεχίσουν σε άλλα νομίσματα αλλά επειδή θα πέσουν όλοι με τα μούτρα θα αυξηθεί η δυσκολία άρα θα μειωθούν πολύ οι απολαβές.

Το πρόβλημσ είναι ότι τελειώνει το "άνοιγμα", τελειώνει το καλοκαίρι και θα αυξηθεί η ζήτηση των GPUs, κυρίως για gaming σκοπούς. Σε συνδυασμό με πιθανά lockdowns σε διάφορα μέρη του πλανήτη ίσως να έχουμε πρόβλημα.

Όποιος το έγραψε αυτό είναι τέρμα άσχετος.

Όπως λέω και παραπάνω ... μόνο για ETH κάνουν οι RDNA/RDNA2 και το ΕΤΗ τελειώνει.

Αλλά και να μην τελείωνε ... έχει ανέβει τόσο η δυσκολία και είναι τόσο λίγα τα 32MH/s που πραγματικά συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρει κάποιος μια πιο ακριβή 3060Ti LHR και να κάνει mining στα υπόλοιπα νομίσματα που δεν έχουν περιορισμούς και θα υπάρχουν, όπως θα υπάρχουν, και την επόμενη μέρα.

Στα + ότι θα έχει μια πολύ καλύτερη κάρτα. Αυτά τα 15% διαφοράς της 6600ΧΤ vs 3060Ti (που αν μπει 1440p η διαφορά ανεβαίνει στο 20%) είναι αστεία καθώς πλέον το RT και το DLSS είναι ΥΠΑΡΚΤΟ ατού και όχι θεωρητικό, όπως ήταν την εποχή της 5700XT.

Πριν κατι μερες δεν εγινε ενα fork και επεσε το profit απλα λογο ανοδου του eth ειμαστε στα ιδια και παραπανω? Για το 1559 ξερω για 2023 οτι πηγε και οτι βολευτηκε η δουλεια με το fork που εγινε αρχες Αυγουστου. Αλλα και το 1559 να ερθει θα παει -30% το mining δηλαδη απο τα 3 ευρω που βγαζω τωρα θα παω στα 2 ευρω παλι ειναι profitable γιατι ρευμα καιει 50 λεπτα τη μερα ολο το συστημα. Και ολα αυτα αν μεινει το eth στα 2700 που ειναι τωρα το θεωρω σιγουρο οτι θα ανεβει τωρα αν θα ειναι 5k αν θα ειναι 10k δεν ξερω. Και σιγουρα θα βγει νομισμα για rdna καρτες που θα ειναι profitable για RDNA2 μεσα στον επομενο χρονο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει όντως πραγματικό πρόβλημα με τα 8GB σε 1440p και 3440*1440 στην 3070 ή το λέμε θεωρητικά; Γιατί σε ό,τι review και gaming benchmark έχω δει δεν φαίνονται "συμπτώματα" έλλειψης vram

Ναι σε παιχνίδια τώρα. Αύριο ποιος ξέρει τι θα γίνει. Αυτή τη φορά ήθελα να κρατήσω τη κάρτα μου μέχρι τουλάχιστον τη 4000 σειρά. 

Ακόμα θυμάμαι, 770 2GB δική μου / 7970 3GB φίλου, όπου η δικιά του έπαιζε αέρα smooth και εγώ έμενα από μνήμη σε όλο και περισσότερους τίτλους.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Χ70αρα σειρά κανιβαλιστηκε και έγινε παρακλάδι της Χ60Τi σειράς. 

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλό το hardware που έχουν αλλά το 2022 η gpu του PS5 που είναι σαν την 5700ΧΤ

Είναι λάθος σκεπτικό αυτό θεωρώ. Άλλη δουλειά γίνεται στις κονσόλες. Έχεις δει γραφικά The Last of us 2 στο pc σε πολλούς τίτλους με κάρτα γραφικών αντίστοιχης αυτής του PS4/ PRO?

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πριν κατι μερες δεν εγινε ενα fork και επεσε το profit απλα λογο ανοδου του eth ειμαστε στα ιδια και παραπανω? Για το 1559 ξερω για 2023 οτι πηγε και οτι βολευτηκε η δουλεια με το fork που εγινε αρχες Αυγουστου. Αλλα και το 1559 να ερθει θα παει -30% το mining δηλαδη απο τα 3 ευρω που βγαζω τωρα θα παω στα 2 ευρω παλι ειναι profitable γιατι ρευμα καιει 50 λεπτα τη μερα ολο το συστημα. Και ολα αυτα αν μεινει το eth στα 2700 που ειναι τωρα το θεωρω σιγουρο οτι θα ανεβει τωρα αν θα ειναι 5k αν θα ειναι 10k δεν ξερω. Και σιγουρα θα βγει νομισμα για rdna καρτες που θα ειναι profitable για RDNA2 μεσα στον επομενο χρονο. 

Το EIP-1559 ή αλλιώς London hard fork εφαρμόστηκε στις 5 Αυγούστου. Μείωσε τα rewards αλλά ανέβηκε το ETH.

Τέλος του 2021 -υποτίθεται- τελειώνει το mining του ETH. Γίνεται μετάβαση στο ETH 2.0, το οποίο είναι POS, και δε θα γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ mining το ΕΤΗ.

Όχι -30%. Καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Το EIP-1559 ή αλλιώς London hard fork εφαρμόστηκε στις 5 Αυγούστου. Μείωσε τα rewards αλλά ανέβηκε το ETH.

Τέλος του 2021 -υποτίθεται- τελειώνει το mining του ETH. Γίνεται μετάβαση στο ETH 2.0, το οποίο είναι POS, και δε θα γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ mining το ΕΤΗ.

Όχι -30%. Καθόλου.

Νομιζα το 1559 ηταν το eth 2 λαθος ειχα καταλαβει. Διαβαζω εδω και μερες για μεσα στο 2023 για το eth 2 οχι τελος 2021 και μακαρι να παει για εκει να τα βγαλει 2 φορες τα λεφτα της η καρτα. Τωρα αν γινει το eth 2 οντως τελος 2021 παλι δεν πειραζει εχουμε μπροστα μας 5 μηνες κανουμε hold και sell οταν ανεβει αρκετα το btc/eth μιας και τα μισα πανε εκει τα αλλα μισα σε αλλα διαφορα νομισματα στο nicehash. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το EIP-1559 ή αλλιώς London hard fork εφαρμόστηκε στις 5 Αυγούστου. Μείωσε τα rewards αλλά ανέβηκε το ETH.

Τέλος του 2021 -υποτίθεται- τελειώνει το mining του ETH. Γίνεται μετάβαση στο ETH 2.0, το οποίο είναι POS, και δε θα γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ mining το ΕΤΗ.

Όχι -30%. Καθόλου.

Νομίζω 01/12/2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimpsar είπε

Εσύ  η κάτι ξέρεις και δεν μας λες ή κάτι λες και δεν ξέρεις....

δεν ξέρω τι δεν ξέρω οπότε δεν ξέρω τι να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ναι σε παιχνίδια τώρα

Σε ποιο game συγκεκριμένα; Δεν το αμφισβητώ, ρωτάω κανονικά.

51 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είναι λάθος σκεπτικό αυτό θεωρώ. Άλλη δουλειά γίνεται στις κονσόλες. Έχεις δει γραφικά The Last of us 2 στο pc σε πολλούς τίτλους με κάρτα γραφικών αντίστοιχης αυτής του PS4/ PRO?

Ε αν βάλεις console settings και 30fps γίνεται στην RX580 που είναι σαν την gpu του One X. To RDR2 ας πούμε μια χαρά παίζει στο pc με κάρτες σαν τις 1060/580 με κονσολο-settings. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι σίγουρα γίνεται πιο καλή δουλειά στις κονσόλες αλλά δεν γίνονται θαύματα. Το 4Κ είναι 8Μ pixels, πως θα γίνει 4Κ/60 με κάρτες equivalent των 5700ΧΤ/2080S που έχουν τα PS5/SeriesX; Ε δεν γίνεται. 1440p upscaled είναι και σε πιο ελαφριά games είναι 1800p, ενώ το κακόμοιρο το SeriesS πέφτει στα 512p (!!) στο Exodus για να κρατήσει 60άρι με RT..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε ποιο game συγκεκριμένα; Δεν το αμφισβητώ, ρωτάω κανονικά.

Ε αν βάλεις console settings και 30fps γίνεται στην RX580 που είναι σαν την gpu του One X. To RDR2 ας πούμε μια χαρά παίζει στο pc με κάρτες σαν τις 1060/580 με κονσολο-settings. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι σίγουρα γίνεται πιο καλή δουλειά στις κονσόλες αλλά δεν γίνονται θαύματα. Το 4Κ είναι 8Μ pixels, πως θα γίνει 4Κ/60 με κάρτες equivalent των 5700ΧΤ/2080S που έχουν τα PS5/SeriesX; Ε δεν γίνεται. 1440p upscaled είναι και σε πιο ελαφριά games είναι 1800p, ενώ το κακόμοιρο το SeriesS πέφτει στα 512p (!!) στο Exodus για να κρατήσει 60άρι με RT..

Πιστεύω υπάρχει λίγο μπέρδεμα στην ποιότητα των γραφικών και δεν υπάρχει άμεση σύγκριση. Δεν μιλάμε για raw γεωμετρία, στην ποιότητα παίζει ρόλο και το π.χ. artistic ρε παιδιά. Η κονσόλα είναι πάντα πίσω σε raw performance.

Η διαφορά της ποιότητας εικόνας ορίζεται από το όλο επίπεδο ποιότητας της παραγωγής του studio ανάπτυξης...

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TUF-RX6800XT-O16G-GAMING 16GB GDDR6 HDMI DP 

https://www.amazon.co.uk/dp/B08QVRZH3C/

Πωλητής: Amazon 

image.png.e49e9e1539b905426da98da149850ac2.png

 

Items:

£799.99

Postage & Packing:

£12.66

Total before VAT:

£812.65

Total:

£812.65

Import Fees Deposit

£105.64

 

Order Total:

£918.29

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε ποιο game συγκεκριμένα; Δεν το αμφισβητώ, ρωτάω κανονικά.

Ε αν βάλεις console settings και 30fps γίνεται στην RX580 που είναι σαν την gpu του One X. To RDR2 ας πούμε μια χαρά παίζει στο pc με κάρτες σαν τις 1060/580 με κονσολο-settings. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι σίγουρα γίνεται πιο καλή δουλειά στις κονσόλες αλλά δεν γίνονται θαύματα. Το 4Κ είναι 8Μ pixels, πως θα γίνει 4Κ/60 με κάρτες equivalent των 5700ΧΤ/2080S που έχουν τα PS5/SeriesX; Ε δεν γίνεται. 1440p upscaled είναι και σε πιο ελαφριά games είναι 1800p, ενώ το κακόμοιρο το SeriesS πέφτει στα 512p (!!) στο Exodus για να κρατήσει 60άρι με RT..

Σαν RX480 8GB αποδίδει του PS4 PRO στο περίπου ( μπορεί ελαφρώς χειρότερα )

Και με αυτή τη κάρτα βγήκε παιχνίδι με γραφικαρες aka TLOU 2 ( σαν γραφικά, περιβάλλον, face animations, διαδραστικότητα ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To RDR2 ας πούμε μια χαρά παίζει στο pc με κάρτες σαν τις 1060/580 με κονσολο-settings.

Στη 1060 όχι. Στην RX580 που έχει 25% υψηλότερη απόδοση από την 1060 στο RDR2 κάτι γίνεται.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα 30fps τα έχεις άνετα με τα settings του One X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

Είναι λάθος σκεπτικό αυτό θεωρώ. Άλλη δουλειά γίνεται στις κονσόλες. Έχεις δει γραφικά The Last of us 2 στο pc σε πολλούς τίτλους με κάρτα γραφικών αντίστοιχης αυτής του PS4/ PRO?

 

Μα δεν βγηκε σε pc αυτο οπότε. Υπάρχουν πολλα παιχνιδια που έχω ακουσει τα ιδια (forza moto 3, zero dawn, death stranding) που τελικα βγηκαν και σε pc και παίζουν και σε κουβαδες 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

TUF-RX6800XT-O16G-GAMING 16GB GDDR6 HDMI DP 

https://www.amazon.co.uk/dp/B08QVRZH3C/

Πωλητής: Amazon 

image.png.e49e9e1539b905426da98da149850ac2.png

 

Items:

£799.99

Postage & Packing:

£12.66

Total before VAT:

£812.65

Total:

£812.65

Import Fees Deposit

£105.64

 

Order Total:

£918.29

Σαν RX480 8GB αποδίδει του PS4 PRO στο περίπου ( μπορεί ελαφρώς χειρότερα )

Και με αυτή τη κάρτα βγήκε παιχνίδι με γραφικαρες aka TLOU 2 ( σαν γραφικά, περιβάλλον, face animations, διαδραστικότητα ). 

Και εννοείται τα σκας για expedited. Τρεις (3) εργάσιμες έκανε η δικιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Grisos είπε

Και εννοείται τα σκας για expedited. Τρεις (3) εργάσιμες έκανε η δικιά μου.

προσοχή στα σχόλια όλοι μιλάνε για coil whine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σαν RX480 8GB αποδίδει του PS4 PRO στο περίπου ( μπορεί ελαφρώς χειρότερα )

Και με αυτή τη κάρτα βγήκε παιχνίδι με γραφικαρες aka TLOU 2 ( σαν γραφικά, περιβάλλον, face animations, διαδραστικότητα ). 

Εντάξει το TLOU 2 φαίνεται ωραίο γιατί είναι ατμοσφαιρικό και έδωσαν έμφαση στη σχεδίαση και στον φωτισμό. Τεχνικά όμως δεν έχει κάτι που να χρειάζεται περισσότερη ισχύ απ' ότι συνήθως. Τις γνωστές τεχνικές που έχουμε εδώ και χρόνια χρησιμοποιεί. Άσε που κάνουν και target τα 30fps που σημαίνει ότι έχεις διαθέσιμο το διπλάσιο render time ανά frame σε σχέση με τα 60fps οπότε "χωράνε" περισσότερα visuals. Στο pc έχουμε την τάση να τα κρίνουμε όλα με βάση το super duper ultra και 60fps ακατέβατα. Αν βάλεις κοσνολο-settings και 30fps τα ίδια αποδίδουν οι αντίστοιχες κάρτες με αυτές που έχουν οι κονσόλες. Άντε δώσε ένα 5% (και αν) στις κονσόλες λόγω code to the metal..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...