Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, tz3s είπε

Μολις παρελαβα και εβαλα την xfx 6700xt!
Εχω δει κατα καιρους εδω μεγαλες κουβεντες περι ρυθμισεων. Επειδη ολα μου φαινονται κινεζικα αυτα, υπαρχει κατι που θα πρεπει να κανω αρχικα? Ακομα και απο τα βασικα (Radeon Anti-lag, Chill, Enh. Sync κτλ..)
 

Συνήθως το πρώτο που κάνω είναι να κατεβάσω voltage. Δοκίμασε 1100.

Επίσης φτιάξε ποιο aggressive fan curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, tz3s είπε

Μολις παρελαβα και εβαλα την xfx 6700xt!
Εχω δει κατα καιρους εδω μεγαλες κουβεντες περι ρυθμισεων. Επειδη ολα μου φαινονται κινεζικα αυτα, υπαρχει κατι που θα πρεπει να κανω αρχικα? Ακομα και απο τα βασικα (Radeon Anti-lag, Chill, Enh. Sync κτλ..)
 

Απλα πέρασε τους τελευταιους drivers,τίποτα άλλο.

10 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Συνήθως το πρώτο που κάνω είναι να κατεβάσω voltage. Δοκίμασε 1100.

Επίσης φτιάξε ποιο aggressive fan curve.

Το πιο πιθανό είναι και αυτό που του γράφεις να του φανεί κινεζικα :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Συνήθως το πρώτο που κάνω είναι να κατεβάσω voltage. Δοκίμασε 1100.

Επίσης φτιάξε ποιο aggressive fan curve.

youtube> 

Τσεκαρε αυτό το κανάλι

Πολύ καλός για αποκλειστικά AMD GPUs

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι παίζει με το RGB στην Red Devil 6700xt? 

Εχει ενα καλώδιο argb μέσα από όσο ξέρω.
Αν δν δεν υποστηρίζει τη μητρική σου αυτό το καλώδιο(εχω την b450 tomahawk) τι σημαινει πρακτικά αυτό? Θα μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω τα χρώματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με το RGB στην Red Devil 6700xt? 

Εχει ενα καλώδιο argb μέσα από όσο ξέρω.
Αν δν δεν υποστηρίζει τη μητρική σου αυτό το καλώδιο(εχω την b450 tomahawk) τι σημαινει πρακτικά αυτό? Θα μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω τα χρώματα? 

Καλά σοβαρά μέσω καλωδίου παίρνει RGB από την μητρική οχι από pci?

Το καλώδιο πόσα καλώδια έχει 3 η 4 αν έχει 3 είναι argb 5v  αν έχει 4 είναι RGB 12v

Τώρα διάβασα έχει argb δεν έχει η μητρική σου.

Έχω και 7.2 κινητό τρομάρα μου.

Μία λύση είναι να βάλεις φανακια argb με δικό τους κοντρολερ και να συνδέσεις εκεί την κάρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με το RGB στην Red Devil 6700xt? 

Εχει ενα καλώδιο argb μέσα από όσο ξέρω.
Αν δν δεν υποστηρίζει τη μητρική σου αυτό το καλώδιο(εχω την b450 tomahawk) τι σημαινει πρακτικά αυτό? Θα μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω τα χρώματα? 

Το argb είναι σχετικά νέα μόδα βγήκε το 2018 οριακά δεν πρόλαβα μητρική με argb θύρες αλλά να κάνουν τις gpu argb only είναι περίεργο γιατί δεν έχουν όλοι μητρικές με argb. Σαν κάρτα θα την ευχαριστηθείς η 3060ti είναι 10 15% πιο κάτω με τους τελευταίους drivers αλλά πολύ πιο πάνω σε rt και έχει dlss αλλά και λιγότερη vram. Καμία δεν είναι τέλεια όποια και να πάρεις θα έχεις πολύ αξιόλογη εμπειρία στα 1440p που είσαι. Αν πιάσεις 2077 control exodus γενικά τα πιο βαριά παιχνίδια με rt η 3060ti είναι μονόδρομος. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Το argb είναι σχετικά νέα μόδα βγήκε βγήκε το 2018 οριακά δεν πρόλαβα μητρική με argb θύρες αλλά να κάνουν τις gpu argb only είναι περίεργο γιατί δεν έχουν όλοι μητρικές με argb. Σαν κάρτα θα την ευχαριστηθείς η 3060ti είναι 10 15% πιο κάτω με τους τελευταίους drivers αλλά πολύ πιο πάνω σε rt και έχει dlss αλλά και λιγότερη vram. Καμία δεν είναι τέλεια όποια και να πάρεις θα έχεις πολύ αξιόλογη εμπειρία στα 1440p που είσαι. Αν πιάσεις 2077 control exodus γενικά τα πιο βαριά παιχνίδια με rt η 3060ti είναι μονόδρομος. 

Αρα ας πάμε σε 6700XT γιατί τα έχω τερματίσει όλα αυτά τα παιχνίδια που είπες :D

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες με φώτο απο κόκκινο διάβολο 😈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silenoz66 είπε

Αρα ας πάμε σε 6700XT γιατί τα έχω τερματίσει όλα αυτά τα παιχνίδια που είπες :D

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες με φώτο απο κόκκινο διάβολο 😈

Καλορίζικη θα την ευχαριστηθείς σίγουρα είναι πολύ σταθερή και κρύα κάρτα θα παίξεις σίγουρα με 1100 με 1120 voltage στα 150 watt peak με 2500 συχνότητα. Οι περισσότερες 6700xt είναι απόλυτα σταθερές με αυτό το ρεύμα και συχνότητα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με το RGB στην Red Devil 6700xt? 

Εχει ενα καλώδιο argb μέσα από όσο ξέρω.
Αν δν δεν υποστηρίζει τη μητρική σου αυτό το καλώδιο(εχω την b450 tomahawk) τι σημαινει πρακτικά αυτό? Θα μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω τα χρώματα? 

Κάτσε ρε συ το argb καλώδιο που είναι; Λογικά αυτό είναι ήδη κουμπωμένο στο pcb, όλες έτσι είναι. Την κάρτα την βάζεις απλά στο pci express. Έχει και ένα καλώδιο ξέμπαρκο που πρέπει να το βάλεις στην μητρική; Για ποιο λόγο; Δεν το έχω ξαναδεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Ξέρει κανείς τι παίζει με το RGB στην Red Devil 6700xt? 

Εχει ενα καλώδιο argb μέσα από όσο ξέρω.
Αν δν δεν υποστηρίζει τη μητρική σου αυτό το καλώδιο(εχω την b450 tomahawk) τι σημαινει πρακτικά αυτό? Θα μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω τα χρώματα? 

Μπορείς κανονικά να αλλάξεις τα χρώματα όπως θέλεις με το PowerColor DevilZone.

Το καλώδιο υπάρχει σε πρίπτωση που θέλεις να συνχρονίσεις τον φωτισμό με αυτόν της motherboard ή τελοσπάντων να το ελένχεις μέσο της mobo.

Είναι προαιρετικό με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Κάτσε ρε συ το argb καλώδιο που είναι; Λογικά αυτό είναι ήδη κουμπωμένο στο pcb, όλες έτσι είναι. Την κάρτα την βάζεις απλά στο pci express. Έχει και ένα καλώδιο ξέμπαρκο που πρέπει να το βάλεις στην μητρική; Για ποιο λόγο; Δεν το έχω ξαναδεί αυτό.

Το καλωδιο ειναι για συγχρονιζει τα μπιμπλικια με την mobo. Οποτε ουσιαστικα δεν χρειαζεσαι το software της καρτας, παιρνει σημα κατευθειαν απο μητρικη

Χαζομαρα είπα από πάνω, σε μενα χρειαζεται το software της palit γιατι πρεπει να διαλέξεις να παιρνει σημα από την μητρικη μεσα απο το software. Μετα αν θες το κάνεις uninstall αλλα αμα χαθει το ρευμα / βγαλεις το pc από την πρίζα τρώει rest και πρεπει να ξανακατεβασεις το πρόγραμμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 1:37 ΜΜ, Arkin είπε

Καλορίζικη θα την ευχαριστηθείς σίγουρα είναι πολύ σταθερή και κρύα κάρτα θα παίξεις σίγουρα με 1100 με 1120 voltage στα 150 watt peak με 2500 συχνότητα. Οι περισσότερες 6700xt είναι απόλυτα σταθερές με αυτό το ρεύμα και συχνότητα. 

Πώς το κάνεις αυτό το μαγικό κόλπο? Μέσα απο το Software της AMD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Πώς το κάνεις αυτό το μαγικό κόλπο? Μέσα απο το Software της AMD ?

Ναι 2 λεπτα υποθεση ειναι. Με nvidia γινεται μεσα απο το afterburner. Με 1.10 μπορει να φαω ενα κρασαρισμα στις 10-15 ωρες παιχνιδιου οποτε δεν ειναι αξιοπιστο. Με 1.12 και 2500 συχνοτητα δεν εχω φαει ποτε και η καταναλωση ειναι απο 130 μεχρι 150watt με 99% gpu usage μονιμα. Χανεις ενα 5-6% απο τερμα overclock δηλαδη 3-4fps στα 70-80 και παιζεις με 70watt λιγοτερο θερμοκρασιες που οριακα πιανουν τους 65 στις ζεστες μερες και χαμηλα fans. 

Screenshot_1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin το 1.10 και 1.12 τι είναι και γιατί δεν το βλέπω; και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου που μπηκες στον κόπο να βάλεις και screenshot, είσαι άρχοντας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να κάνεις uv, ειδικά τώρα που έφυγε η ζέστη και που οι κάρτες έτσι και αλλιώς έχουν γομάρια ψύκτρες; Σιγά τι καίει η 6700ΧΤ σε stock. Το πρόβλημα με το uv ή το oc είναι ότι θα δουλεύει σωστά σε 99 games και θα βρεθεί αυτό το 1 που θα σου κάνει crash to desktop και θα σου σπάσει τα νεύρα. Άλλωστε αν οι Τ είναι καλές και σε stock δεν χρειάζεται uv..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...