Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για ποιο λόγο να κάνεις uv, ειδικά τώρα που έφυγε η ζέστη και που οι κάρτες έτσι και αλλιώς έχουν γομάρια ψύκτρες; Σιγά τι καίει η 6700ΧΤ σε stock. Το πρόβλημα με το uv ή το oc είναι ότι θα δουλεύει σωστά σε 99 games και θα βρεθεί αυτό το 1 που θα σου κάνει crash to desktop και θα σου σπάσει τα νεύρα. Άλλωστε αν οι Τ είναι καλές και σε stock δεν χρειάζεται uv..

UV = μικρότερες θερμοκρασίες = καλύτερο boost

Με ένα μικρό UV και με stability testing (3D mark, Unigine tests κτλ.) και καμια εβδομάδα gaming, μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα crasharei. Και αν κάποια στιγμή βρεθεί αυτό το ένα game, ανεβάζεις 5-10 mv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

UV = μικρότερες θερμοκρασίες = καλύτερο boost

καλύτερο boost ακόμη και από OC; Βέβαια στις AMD η τάση είναι εξ' αρχής μεγάλη οπότε έχεις headroom να την ρίξεις. Στην NVIDIA που δοκίμασα δεν μπόρεσα να έχω uv με καλύτερο boost από το stock, απλά κρατάς την stock τάση και ανεβάζεις τον πυρήνα όσο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sokos1 είπε

@Arkin το 1.10 και 1.12 τι είναι και γιατί δεν το βλέπω; και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου που μπηκες στον κόπο να βάλεις και screenshot, είσαι άρχοντας!

 

Αριστερα στη μεση ειναι το 1120 ειναι το ρευμα. Ειναι 1.12 voltage. Οτι χρειαστεις πες μου.

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για ποιο λόγο να κάνεις uv, ειδικά τώρα που έφυγε η ζέστη και που οι κάρτες έτσι και αλλιώς έχουν γομάρια ψύκτρες; Σιγά τι καίει η 6700ΧΤ σε stock. Το πρόβλημα με το uv ή το oc είναι ότι θα δουλεύει σωστά σε 99 games και θα βρεθεί αυτό το 1 που θα σου κάνει crash to desktop και θα σου σπάσει τα νεύρα. Άλλωστε αν οι Τ είναι καλές και σε stock δεν χρειάζεται uv..

Κοιτα σε stock βλεπω μεχρι 220watt η καρτα που εχω κραταει 2800 συχνοτητα σταθερα μεσα σε παιχνιδια με 1.20 ρευμα τερμα κλοκαρισμενη και θελω 1800 στροφες για να την κρατησω κατω απο 70. Ενω με 1.12 voltage εχω 70 watt λιγοτερα οι ανεμιστηρες αρκετα χαμηλοτερα και χανω ενα 6-7% επιδοσεις. Δηλαδη στο fenyx ειχα σημεια που ειχα 63 με το undervolt και 67 με το τερμα OC μοντελο. Για τετοιες διαφορες μιλαμε. Οποτε δεν με καιει. Θα βαλω σε κανα 2 βδομαδες RDR 2 να δω τι ψαρια θα πιασω. Γενικα ειναι καρτα για 1440p και τραβαει και σε 1440p UW απλα τρωει ζορια στα βαρια παιχνιδια. Ο 8700k ισως παει για αλλαγη αν βρω κανα 9900k στα 150-200 ευρω καποια στιγμη και ειμαστε κομπλε. 

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

καλύτερο boost ακόμη και από OC; Βέβαια στις AMD η τάση είναι εξ' αρχής μεγάλη οπότε έχεις headroom να την ρίξεις. Στην NVIDIA που δοκίμασα δεν μπόρεσα να έχω uv με καλύτερο boost από το stock, απλά κρατάς την stock τάση και ανεβάζεις τον πυρήνα όσο πάει.

Οι nvidia ειναι διαφορετικες στην 1070ti ποτε δεν ασχοληθηκα με undervolt το ρευμα ηταν εκει που επρεπε απο την αρχη. Τωρα σε stock η καρτα boostarei μεχρι 2620 αλλα με 200+ watt τι να το κανεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα σε stock βλεπω μεχρι 220watt η καρτα που εχω κραταει 2800 συχνοτητα σταθερα μεσα σε παιχνιδια με 1.20 ρευμα τερμα κλοκαρισμενη και θελω 1800 στροφες για να την κρατησω κατω απο 70. Ενω με 1.12 voltage εχω 70 watt λιγοτερα οι ανεμιστηρες αρκετα χαμηλοτερα και χανω ενα 6-7% επιδοσεις. Δηλαδη στο fenyx ειχα σημεια που ειχα 63 με το undervolt και 67 με το τερμα OC μοντελο. Για τετοιες διαφορες μιλαμε. Οποτε δεν με καιει. Θα βαλω σε κανα 2 βδομαδες RDR 2 να δω τι ψαρια θα πιασω. Γενικα ειναι καρτα για 1440p και τραβαει και σε 1440p UW απλα τρωει ζορια στα βαρια παιχνιδια. Ο 8700k ισως παει για αλλαγη αν βρω κανα 9900k στα 150-200 ευρω καποια στιγμη και ειμαστε κομπλε. 

Απλά όπως το βλέπω εγώ, uv αξίζει να κάνεις μόνο αν δεν χάνεις επιδόσεις, αν κρατάς την stock συχνότητα δηλαδή. Εκτός αν είναι τόσο χάλια οι Τ ή τόσο χάλια ο θόρυβος εντάξει. Αν χάνεις 6-7% επιδόσεις πλησιάζεις στην 3060Ti μετά :P Ή απλά εγώ είμαι ψείρας και θέλω να παίρνω τα πάντα απ' το σύστημα :P

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

αλλα με 200+ watt τι να το κανεις. 

αυτό λέω, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τις Τ τι πειράζει; Λες και για 70w τι διαφορά θα έχει ο λογαριασμός του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Απλά όπως το βλέπω εγώ, uv αξίζει να κάνεις μόνο αν δεν χάνεις επιδόσεις, αν κρατάς την stock συχνότητα δηλαδή. Εκτός αν είναι τόσο χάλια οι Τ ή τόσο χάλια ο θόρυβος εντάξει. Αν χάνεις 6-7% επιδόσεις πλησιάζεις στην 3060Ti μετά :P Ή απλά εγώ είμαι ψείρας και θέλω να παίρνω τα πάντα απ' το σύστημα :P

Δεν ειναι καλυτερα να εχεις 3-4fps λιγοτερο και να καις πολυ λιγοτερο? Να εχεις λιγοτερο θορυβο και λιγοτερη θερμοτητα? Το freesync κανει θαυματα ειτε εχεις 63 ειτε 67fps ειναι το ιδιο και το αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι καλυτερα να εχεις 3-4fps λιγοτερο και να καις πολυ λιγοτερο? Να εχεις λιγοτερο θορυβο και λιγοτερη θερμοτητα? Το freesync κανει θαυματα ειτε εχεις 63 ειτε 67fps ειναι το ιδιο και το αυτο.

εντάξει ναι αν είναι τόσο μικρή η διαφορά. Γενικά και σε ampere και σε rdna2 έχει πέσει το oc headroom, ειδικά σε ampere με 3 μοντέλα ανά die. Εγώ έχω +10% με oc, που δεν είναι και ασήμαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

καλύτερο boost ακόμη και από OC; Βέβαια στις AMD η τάση είναι εξ' αρχής μεγάλη οπότε έχεις headroom να την ρίξεις. Στην NVIDIA που δοκίμασα δεν μπόρεσα να έχω uv με καλύτερο boost από το stock, απλά κρατάς την stock τάση και ανεβάζεις τον πυρήνα όσο πάει.

Για nvidia πρέπει να ασχοληθείς πολύ με το curve αλλά το θέμα είναι ότι κάποια παιχνίδια ακόμα κ το καλύτερο να πετύχεις μετά από πολυωρο μπορεί να σε πετάξει μια φορά πχ forza horizon σε εμένα.. Ίδιο  curve σε όλα τα παιχνίδια εκεί θέλει stock settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

καλύτερο boost ακόμη και από OC; Βέβαια στις AMD η τάση είναι εξ' αρχής μεγάλη οπότε έχεις headroom να την ρίξεις. Στην NVIDIA που δοκίμασα δεν μπόρεσα να έχω uv με καλύτερο boost από το stock, απλά κρατάς την stock τάση και ανεβάζεις τον πυρήνα όσο πάει.

το καλύτερο δεν σημαίνει μεγαλύτερη συχνότητα, κρατάμε σταθερή την συχνότητα που θέλουμε με όσο μικρότερη τάση για όσο δυνατό περισσότερο χρόνο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

εντάξει ναι αν είναι τόσο μικρή η διαφορά. Γενικά και σε ampere και σε rdna2 έχει πέσει το oc headroom, ειδικά σε ampere με 3 μοντέλα ανά die. Εγώ έχω +10% με oc, που δεν είναι και ασήμαντο.

Αν περνεις τοσο μετραει σιγουρα αρκει παλι μην ξεφευγουμε σε ρευμα δηλαδη εχω παιχνιδια που βαρανε 100fps ανετα και βαζω cap στα 80 γιατι δεν εχει νοημα το ιδιο μου φαινεται στο smoothness μονο στα καθαρα fps εχω 100 πχ shadow warrior 2. Αν ηταν για 20-30 watt max να παρω αυτο το 7% επιδοσεις θα το εκανα αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα. Παιζω χωρις ακουστικα καποιες φορες και απλα δεν ακουγεται καθολου παρολο το 99% load. Και η 5700xt ετσι ηταν εκει λογο ref ετρωγε γερο UV και παλι ανεβαινε καλοκαιρι κοντα 80. Εδω 75 εχω junction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα μια ΧFX 6800ΧΤ MERC 319 με undervolt 2350MHz 1.050 έφτανε έως 190wat

Οτι καλυτερο ειχα σε καρτα απλα τελεια σε ολα λαθος που την εδωσα για μια aio 3080 ακομα και με aio 240 τα 350wat με το ζορει κραταει 50 βαθμους και 60% fan speed μονο  με undervolt 0.880 240wat βλέπεις διαφορα

3080.gif

IMG_20210916_203416_edit_6838876700518.jpg

IMG_20210624_165144_edit_216569842334660.jpg

Επεξ/σία από giannis2156
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι MERC είναι οι καλύτερες υλοποιήσεις, κρίμα που η XFX σταμάτησε να βγάζει NVIDIA κάρτες.

Στις 5xxx τα ειχε σκατωσει λιγο με τις thicc μετα εβγαλα το 3 μοντελο. Φετος με τις merc εκανε τοπ δουλεια. Επισης κορυφη τα 2 παιχνιδια που δινουν αλλα ρε amd τσιπιδες δωστε και στα μικροτερα μοντελα. Δηλαδη πουλανε τις καρτες 900-1000 ευρω ας δωσουν κατι. Περσι εδιναν breakpoint/borderlands 3 με την 5700xt που εκανε 370 ευρω. Φετος τσιγκουνιες δεν εδωσαν τιποτα για 6700xt/6800/xt. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 4:47 ΜΜ, DiAvOl είπε

Μπορείς κανονικά να αλλάξεις τα χρώματα όπως θέλεις με το PowerColor DevilZone.

Το καλώδιο υπάρχει σε πρίπτωση που θέλεις να συνχρονίσεις τον φωτισμό με αυτόν της motherboard ή τελοσπάντων να το ελένχεις μέσο της mobo.

Είναι προαιρετικό με λίγα λόγια.

Μόλις παρέλαβα κάρτα, αλλά δεν έχω καθόλου φωτισμό. Και έχω βάλει το πρόγραμμα που μου είπες. 😕 Δεν ξέρω τι συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...