Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Καθε μερα και καλυτερα αυτη η Asus.. Πολυ ψηλα τον εχει σηκωσει τον αμανε και θα το φαει το κεφαλι της. Ειμαι οριακα στο να αρχισω να της ριχνω Χ μελλοντικα παροτι και εγω την εχω ταισει απειρες φορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Καθε μερα και καλυτερα αυτη η Asus.. Πολυ ψηλα τον εχει σηκωσει τον αμανε και θα το φαει το κεφαλι της. Ειμαι οριακα στο να αρχισω να της ριχνω Χ μελλοντικα παροτι και εγω την εχω ταισει απειρες φορες..

 

12 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Ξεφτύλες. 4GB, PCIe Gen4 x4,  όχι AV1 decoding και H264/265 encoding. Την έχει δει πολύ κάπως η AMD.

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καρτέλ κανονικό.

Σύμφωνα με αυτά που λένε μερικοί εδώ μέσα, θα κάνετε mining και θα βγάλετε τα έχτρα λεφτά που σας χρεώνει η ASUS και η κάθε ASUS. Οπότε γιατί παραπονιέστε για τις τιμές ??  Όσο αγοράζετε σε αυτές τις τιμές τόσο θα τις ανεβάζουν παραπάνω. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Σύμφωνα με αυτά που λένε μερικοί εδώ μέσα, θα κάνετε mining και θα βγάλετε τα έχτρα λεφτά που σας χρεώνει η ASUS και η κάθε ASUS. Οπότε γιατί παραπονιέστε για τις τιμές ??  Όσο αγοράζετε σε αυτές τις τιμές τόσο θα τις ανεβάζουν παραπάνω. 

Ε να πάρεις κάρτα που αξίζει (π.χ. 3080, 6700ΧΤ) και να μπεις στη διαδικασία να κάνεις mining για να βγάλεις τα επιπλέον, άντε να το καταλάβω. Αλλά αυτό το σκουπίδι;;

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Ε να πάρεις κάρτα που αξίζει (π.χ. 3080, 6700ΧΤ) και να μπεις στη διαδικασία να κάνεις mining για να βγάλεις τα επιπλέον, άντε να το καταλάβω. Αλλά αυτό το σκουπίδι;;

Υπό νορμάλ συνθήκες αυτό το “σκουπίδι” δεν θα κόστιζε 300-350 ευρώ αλλά 100-150 ευρώ και δεν θα το αποκαλούσες σκουπίδι για τα λεφτά του.

Άρα επανερχόμαστε σε αυτό που είπαν άλλοι παραπάνω ότι οι ανεβασμένες τιμές στο High End συμπαρασύρουν και τις τιμές του Low/Meddle End και γ….νε αυτούς  που δεν έχουν η δεν θέλουν να δώσουν 1500-3000 ευρώ για κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν ευθύνονται οι insomniacs για την κατάσταση που κάμια 10αρία από αυτούς αγόρασαν high-end κάρτα. Τα παράπονα στους miners γιατί οι gamers δεν δίνουν τέτοια ποσά σε κάρτες με εξαίρεση κάποιους πωρωμένους στα fora.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κατσε,δηλαδη εσυ την 3080Τι (τετοια δεν εχεις?) ποσο τη πηρες?

Εγώ ανήκω στην μειοψηφία των fora του 1%. Αν εσείς νομίζετε ότι το 1% που τα έσκασε για 3080Ti/3090 ευθύνεται για την κατάσταση, οκ..Και πάντα τόσο μικρό ήταν το ποσοστό, ακόμα και με την 1080Ti που είχε όντως 699$.

Αν δεν υπήρχε η τρέλα του mining, ακόμα και οι 3090 στα 1500 θα έπιαναν σκόνη στα ράφια. Όπως και η 3080Ti με τα +500$ σε σχέση με την απλή 3080.

Δηλαδή πες ότι όλα ήταν κομπλέ και υπήρχαν διαθέσιμες 3080 στα 699$ απ' την αρχή, πόσοι θα είχαν 3080 ; Πάλι στα fora θα τις έβλεπες, ''ο Μπάμπης της γειτονιάς'' πάλι θα βολευόταν με μια 2060 και αν..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

 

Σύμφωνα με αυτά που λένε μερικοί εδώ μέσα, θα κάνετε mining και θα βγάλετε τα έχτρα λεφτά που σας χρεώνει η ASUS και η κάθε ASUS. Οπότε γιατί παραπονιέστε για τις τιμές ??  Όσο αγοράζετε σε αυτές τις τιμές τόσο θα τις ανεβάζουν παραπάνω. 

Το οτι φερνεις τα δικα μας λεγομενα σε αντιπαραθεση με επιχειρηματολογια αλλου ατομου ειναι λογικο αλμα για Ολυμπιακους αγωνες.. 

Καταρχην εγω δεν παραπονεθηκα για τις τιμες των msrp (που απο μονα τους δεν λενε κατι σημερα αντιθετως ολοι ζητωκραυγαζαν για τα εικονικα MSRP της σειρας Αmpere κυριως) αλλα για τις τιμες των AIB partners οπως η Asus που ληστρικα κανει οτι θελει πλεον.. Και να πεις οτι προσφερει και καλο after sales support μια φορα την χρειαστηκα σε τοσα χρονια για service και με κρεμασε με γελοια δικαιολογια οποτε εκτος απο μητρικη (που δεν εμπιστευομαι ειδικα για bios καμια αλλη) θα σκεφτω πολυ να την ξανατιμησω για gpu και λοιπα peripherals πλεον.. 

Eπισης το γεγονος οτι αγοραζω εγω που ειμαι niche αγορα θα επηρεασει την mainstream αγορα ειναι περα για περα εσφαλμενο συμπερασμα.

Οι τιμες των gpu κατα κυριο λογο και το εχουμε πει επανειλλημενα εχουν ανεβει κυριως γιατι πλεον οι GPU ειναι υπολογιστικα τερατα και δεν παιζουν μοναχα αλλα κανουν και αλλες διεργασιες. 

Οσες καρτες και να αγορασουν οι gamers σε οτι τιμες και να ειναι εαν δεν υπηρχαν τα αλλα tasks περα απο gaming η ζητηση θα ηταν καθαρα ελαστικη πραγμα που δεν ισχυει σημερα και για τις συνθηκες που ζουμε με την πανδημια και για την silicon crisis που υπαρχει περαν της λειτουργικοτητας των GPUs..

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ ανήκω στην μειοψηφία των fora του 1%. Αν εσείς νομίζετε ότι το 1% που τα έσκασε για 3080Ti/3090 ευθύνεται για την κατάσταση, οκ..Και πάντα τόσο μικρό ήταν το ποσοστό, ακόμα και με την 1080Ti που είχε όντως 699$.

Αν δεν υπήρχε η τρέλα του mining, ακόμα και οι 3090 στα 1500 θα έπιαναν σκόνη στα ράφια. Όπως και η 3080Ti με τα +500$ σε σχέση με την απλή 3080.

Δηλαδή πες ότι όλα ήταν κομπλέ και υπήρχαν διαθέσιμες 3080 στα 699$ απ' την αρχή, πόσοι θα είχαν 3080 ; Πάλι στα fora θα τις έβλεπες, ''ο Μπάμπης της γειτονιάς'' πάλι θα βολευόταν με μια 2060 και αν..

Ετσι ακριβως οι τιμες δεν γινεται να συμπαρασυρονται απο το high end γιατι αποτελουν τελειως διαφορετικη τιμολογιακη κλιμακα και αυτη η κλιμακα ειναι ουσιαστικα πολυ μικρη για οποιοδηποτε κλυδωνισμο σε χαμηλοτερης τιμολογησης προιοντα. Αυτο που μπορει να συμβει ειναι να δημιουργηθουν υπο κανονικες συνθηκες νεα τιμολογιακα ραφια υπο την ευκαιρια που θα αρπαξουν οι AIBs.. 

Οι τιμες συμπαρασυρονται λογω της πολυλειτουργικοτητας των gpus οπως ειπαμε και λογω της καταστασης και της ανισορροπιας της αγορας που δημιουργει τασεις εκμεταλλευσης..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η τρέλα του mining, όταν ακόμα και μεσαίες κάρτες εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα γιατί πάνε σε φάρμες τι περιμένετε ; Ότι μια 3060 δεν θα εκτοξευθεί ; Αφού η ζήτηση της είναι μεγαλύτερη από αυτή που προλαβαίνει να παράξει το εργοστάσιο.

Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν αγοράζει κάποιος 3090 στα 3Κ. Έφτασε 3Κ λόγω προσφοράς/ζήτησης. Αγοράζει το 1% που θα την έπαιρνε έτσι κι αλλιώς(Αλλά αυτοί δεν είναι τόσοι ώστε να έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας μια τόσο ακριβή κάρτα) και miners που ευθύνονται για την απόλυτη εξαφάνιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βελτιστοποιήσεις για το God of War (4K) , new fixes + important (!) fix

Fixed Issues

Connecting multiple monitors with high display bandwidths and differences in vertical intervals to a system may lead to high idle memory clock values being experienced by some users.

https://videocardz.com/driver/amd-radeon-adrenalin-22-1-1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το 1% που αγόραζε τέτοιες κάρτες για gaming, είναι τα θύματα της υπόθεσης όταν η 3090 έχει 5χίλιαρο.😁 Οι άλλοι έτσι και αλλιώς δε θα την αγόραζαν ούτε στο msrp.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο στο συγκεκριμένο price segment, είναι παντού ακόμα και στα μεταχειρισμένα. Και εκεί δυστυχώς παίρνει η μπάλα και τους λιγότερο προνομιούχους που απλά θέλουν ένα pc να μπορεί να παίξει ο πιτσιρικάς τους κάτι ανθρώπινα και όχι upscaled 1080p τέρμα low με κάποια intel/amd apu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ilos είπε

Μα το 1% που αγόραζε τέτοιες κάρτες για gaming, είναι τα θύματα της υπόθεσης όταν η 3090 έχει 5χίλιαρο.😁 Οι άλλοι έτσι και αλλιώς δε θα την αγόραζαν ούτε στο msrp.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο στο συγκεκριμένο price segment, είναι παντού ακόμα και στα μεταχειρισμένα. Και εκεί δυστυχώς παίρνει η μπάλα και τους λιγότερο προνομιούχους που απλά θέλουν ένα pc να μπορεί να παίξει ο πιτσιρικάς τους κάτι ανθρώπινα και όχι upscaled 1080p τέρμα low με κάποια intel/amd apu.

Δε νομίζω να υπάχει gamer εδώ μέσα που έδωσε πάνω από 2000-2200 για 3090 και αυτά για top υλοποίηση όπως η Strix. Προσωπικά έδωσα 1500(Και αυτό είναι το όριο για μένα για high-end GPU) για Suprim X 3080Ti από Amazon. 5K δεν θα δώσει κανένας, εκτός κι αν είχε τόση τρέλα που ήθελε την KUDAN 3090.

Για τον πιτσιρικά που λες λογικά θα παίζει Fortnite/Dota 2 κλπ, άρα το AMD APU τον καλύπτει άνετα. Σε διαφορετική περίπτωση Series S + Gamepass.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...