Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Να πεθάνει το AAA gaming δύσκολο το βλέπω. Οι τιμές των παιχνιδιών ήδη πάνε να ξεπεράσουν τα 60€. Δεν πιστεύω ότι άτομο που μπορεί να δίνει 60αριά (και έχουμε δεί και 80αριά) σε παιχνίδια δεν μπορεί να διαθέσει το κόστος 3-4 παιχνίδιων σαν καπέλο για να πάρει κάρτα. Πολλοί σε αυτή την γενιά την πατήσανε γιατί όσο οι κάρτες είχαν ακόμα "φυσιολογική" τιμή (3070 από 600€) δεν αγοράζανε για να μην δώσουν τα 50€ καπέλο. Το θυμάμαι, οι τιμές μέχρι τον Φεβρουάριο ήταν ας πούμε κάπως normal. Ε όσοι περιμέναν να πάρουν σε MSRP την φάγανε.

Ποιά 60ρια, 80ρια, τί λέμε? Μεταξύ μας, κιόλας? Φουλ του κλειδάδικου, του ρέματος και του epic store είναι η κατάσταση.

Όσο για το ΑΑΑ gaming...μχ...

Μπήκαμε (μας βάλανε) οριστικά στην εποχή της "ευκολίας".

Κούμπωμα 2 καλώδια σε ρεύμα και τηλεόραση, καναπές, aim assist+reconstruction και τέλος. Οι μεγάλες tv έχουν γίνει πάμφθηνες (μην πιάσουμε τώρα  ότι πρέπει να είναι αληθινό HDR10DV10bitlowlat κι ότι άλλο για να αποδώσει και καλά...), τα μπαούλα έχουν άφθονη ισχύ (πραγματική/εικονική) για να δείξουν παπάδες χωρίς πολλά-πολλά στην απόσταση από τον καναπέ, μπήκαν και οι nvme/direct storage στο παιγνίδι, οπότε γεια μας. Πουθενά σχεδόν δεν ακούς "θέλω pc για gaming"...κονσόλες κυνηγούν οι περισσότεροι.

Έχεις κι ένα laptop για σχολείο/δουλίτσα γραφείου και όλα τα υπόλοιπα από το κινητό. Κάτσε εσύ (κι εγώ) να παλεύεις με bios, vbios, tuning, να κάνουμε support στο γιατί έχει μαύρες οθόνες η 5700ΧΤ ή γιατί καίγονται οι 3080 στο menu του ΜΜΟ, να αναρωτιόμαστε αν το 850ριgold τροφοδοτικό μου θα φτάνει για την ερχόμενη γενιά καρτών τις οποίες πάλι (δεν) θα πληρώσουμε χ2 κι χ3.

Μια παράταση να δώσει βαριά το VR, μέχρι κι αυτό να γίνει μέρος πραγματικά των κονσολών.

Χαρήκαμε/τε με το reconstruction και τα νευρωνικά του dlss, ε? Πάρτε τα τώρα στις κονσόλες για να δείχνουν ωραία τα 4Κ30fps στις τηλεοράσεις και κουβέντα. Θα μπουν εκεί γρήγορα-γρήγορα και σιγά που θα ασχοληθεί κανείς με το ντουλάπι που έχω εγώ δίπλα στο γραφείο, με τα 300 καλώδια για ηχεία/οθόνη/δίσκους/περιφερειακά και την γκουμουτσοgamingοθόνη που όσο περνάει ο καιρός τη "γεμίζω" όλο και πιο δύσκολα (όταν έχω χρόνο και όρεξη να τη δουλέψω).

Καλά είναι τα $ από τους μινάρηδες, αλλά τρίκαλα είναι τα πολύ χοντρά πακέτα από την αυτοκινητοβιομηχανία και από τα δικτυωμένα έξυπνα ψυγεία/πλυντήρια/λάμπες/καζανάκια/καθρέπτες/νεροχύτες. Τραβάς και 2 καντήλια στην αλέξα που δεν πιάνει την προφορά σου λόρδε, κι όλα καλά...που θες και CP77 με κάρτα 3ετίας και επεξεργαστή διετίας να πηγαίνει αξιοπρεπώς και να παλεύω εγώ με τον κώδικα να δω τι πάει στραβά στους 3μύρια πιθανούς συνδυασμούς h/w.

Αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Νομίζω όμως ότι δε συμφέρει μία 6700xt/6800xt/6900xt σε σύγκριση με τις 3070/3080/3090 κτλ.. Από άποψη απόσβεσης λέω.

Αναλογα σε τη τιμη βρεις την καθε μια. Αν δεν ειναι LHR και ειναι στα ιδια χρηματα οι 3xxx συμφερουν περισσοτερο μιας και βγαζουν μεγαλυτερο hash rate. Οι rdna 2 ειναι πιο efficient αλλα εχουν μικροτερο hash rate. Οταν πηγα σε 6700xt στα 1100 εβρισκα 3070 στα 1400+. Αποσβεση οποια καρτα και να επερνες για φετος πριν το Μαιο μεχρι τελος Δεκεμβριου την εχεις κανει αποσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποιά 60ρια, 80ρια, τί λέμε? Μεταξύ μας, κιόλας? Φουλ του κλειδάδικου, του ρέματος και του epic store είναι η κατάσταση.

Aυτοί του κλειδάδικου και του ρέματος / free games έτσι και αλλιώς δεν φέρνουν εισόδημα, οπότε έχει σημασία αν θα έχουν κάρτα ή όχι? Το θέμα για τις εταιρείες είναι αν θα έχουν πρόσβαση σε κάρτες γραφικών αυτοί που πληρώνουν για να αγοράσουν παιχνίδια. 

Για τα υπόλοιπα, αν ήταν καλυτερη η κονσόλα, θα είχαμε όλοι κονσόλα, μιας και όπως λές είναι φτηνότερες. Ε για να υπάρχει τόσος κόσμος που να παίζει στο PC, θα υπάρχει κάποιος λόγος ρε μαν. Πέρα από την ποσότητα των παιχνιδιών, υπάρχουν και features που στη κονσόλα ούτε έχεις ούτε θα αποκτήσεις ποτέ. Πχ έχω super ultra wide οθόνη, αυτη τη στιγμή παίζω ac valhala σε 3440x1440 και στα υπόλοιπα 1680x1440 pixel έχω το youtube για να δώ πως θα ξεκλείδωσω το σεντούκι στο repton  (true story). Μετά πατάω alt tab και μπαίνω teamviewer / απαντάω σε ένα email για την δουλειά. Ταυτόχρονα streamaro netflix στην τηλέοραση που βλέπει η κοπέλα μου. Κλπα κλπα κλπα..

Για να στο θέσω απλά , αν υπάρχει η Χ κονσόλα με 500€ και η Υ κονσόλα που είναι ίδια ακριβώς αλλά μου επιτρέπει να κάνω alt tab για να τρέξω κάποια άλλη εφαρμογή και κοστίζει 1500€, ε θα αγόραζα την 2η. Το alt tab από μόνο το κοστολογώ 1000€ χαλαρά :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναλογα σε τη τιμη βρεις την καθε μια. Αν δεν ειναι LHR και ειναι στα ιδια χρηματα οι 3xxx συμφερουν περισσοτερο μιας και βγαζουν μεγαλυτερο hash rate. Οι rdna 2 ειναι πιο efficient αλλα εχουν μικροτερο hash rate. Οταν πηγα σε 6700xt στα 1100 εβρισκα 3070 στα 1400+. Αποσβεση οποια καρτα και να επερνες για φετος πριν το Μαιο μεχρι τελος Δεκεμβριου την εχεις κανει αποσβεση.

Εγώ αυτά βρίσκω τώρα:

6600        530-560
6600 XT        640-660
6700 XT        880-940
6800            1390
6800 XT        1300-1380
6900 XT        1480-1600

2060        520-650
2060 Super    750
3060            689-750
3060 Ti    (LHR)    830-870
3070 (LHR)    980-1050
3070 Ti (LHR)    1100-1150
3080 (LHR)    1480
3090 (LHR)    2500-2680

Δεν βρίσκω μη LHR πλέον να πω την αλήθεια. Σκέφτομαι μπας και πάρω καμία και την βάλω σε κανα nicehash να πάρω τίποτα πίσω..

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ αυτά βρίσκω τώρα:

6600        530-560
6600 XT        640-660
6700 XT        880-940
6800            1390
6800 XT        1300-1380
6900 XT        1480-1600

2060        520-650
2060 Super    750
3060            689-750
3060 Ti    (LHR)    830-870
3070 (LHR)    980-1050
3070 Ti (LHR)    1100-1150
3080 (LHR)    1480
3090 (LHR)    2500-2680

Δεν βρίσκω μη LHR πλέον να πω την αλήθεια. Σκέφτομαι μπας και πάρω καμία και την βάλω σε κανα nicehash να πάρω τίποτα πίσω..

Με τις LHR υπαρχουν κολπακια με καποιους miners που μπορεις να κανεις mining 2 νομισματα ταυτοχρονα αλλα δεν το εχω ψαξει παραπανω γιατι δεν εχω τετοια καρτα. Στο θεμα του mining θα σε κατατοπισουν καλυτερα συμφωνα με αυτο. Μια 3070 πιστευω ειναι η καλυτερη λυση ακομα και LHR εφοσον ξεκλειδωνεται και εχεις και τo dlss για gaming και καλυτερο RT. Εγω πηγα σε 6700xt λογο των 12gb vram λογο του RIS και του control panel. Δεν εχω πιασει ακομα παιχνιδι με RT να παιξω κανονικα αλλα σιγουρα σε κανα exodus η 2077 θα υπαρχει προβλημα με RT. Στην 3070 τα 8gb vram για πανω απο 2560x1440 υπαρχει προβλημα σε καποια παιχνιδια ποσο θα παιξει ρολο στα next gen ομως θα δουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με τις LHR υπαρχουν κολπακια με καποιους miners που μπορεις να κανεις mining 2 νομισματα ταυτοχρονα αλλα δεν το εχω ψαξει παραπανω γιατι δεν εχω τετοια καρτα. Στο θεμα του mining θα σε κατατοπισουν καλυτερα συμφωνα με αυτο. Μια 3070 πιστευω ειναι η καλυτερη λυση ακομα και LHR εφοσον ξεκλειδωνεται και εχεις και τo dlss για gaming και καλυτερο RT. Εγω πηγα σε 6700xt λογο των 12gb vram λογο του RIS και του control panel. Δεν εχω πιασει ακομα παιχνιδι με RT να παιξω κανονικα αλλα σιγουρα σε κανα exodus η 2077 θα υπαρχει προβλημα με RT. Στην 3070 τα 8gb vram για πανω απο 2560x1440 υπαρχει προβλημα σε καποια παιχνιδια ποσο θα παιξει ρολο στα next gen ομως θα δουμε. 

Spoiler

Από ότι βλέπω μπορώ να πάρω μία 3070 LHR στα περίπου 800eu, σε κανα μήνα δε θα πληρώνω και ρεύμα οπότε πιστεύω θα είμαι κομπλέ. Θα μπορούσα να πάρω και 6700 xt στα 750eu αλλά μάλλον αξίζει περισσότερο η 3070.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmirko15 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Από ότι βλέπω μπορώ να πάρω μία 3070 LHR στα περίπου 800eu, σε κανα μήνα δε θα πληρώνω και ρεύμα οπότε πιστεύω θα είμαι κομπλέ. Θα μπορούσα να πάρω και 6700 xt στα 750eu αλλά μάλλον αξίζει περισσότερο η 3070.

 

Spoiler

Εφοσον μπορεις να παιξεις με 2 coins ταυτοχρονα εννοειται πας σε 3070 και ακομα και να καιει παραπανω εφοσον δεν υπαρχει προβλημα ειναι μονοδρομος. Αν εισαι σε 4K ειναι ενας προβληματισμος τα 8gb vram. Περα απο αυτο στα 800 ευρω ειναι μια εξαιρετικη επιλογη σημερα και η 6700xt εφοσον βρισκεις 3070 στα 800 αξιζει μεχρι τα 650. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εφοσον μπορεις να παιξεις με 2 coins ταυτοχρονα εννοειται πας σε 3070 και ακομα και να καιει παραπανω εφοσον δεν υπαρχει προβλημα ειναι μονοδρομος. Αν εισαι σε 4K ειναι ενας προβληματισμος τα 8gb vram. Περα απο αυτο στα 800 ευρω ειναι μια εξαιρετικη επιλογη σημερα και η 6700xt εφοσον βρισκεις 3070 στα 800 αξιζει μεχρι τα 650. 

 

Spoiler

Τελευταίο για να μην σε κουράζω, 1440p/60 έχω τώρα και σκοπεύω να αγοράσω καμία UW μέχρι το Πάσχα.. Λες να έχω θέμα; 4k δεν το βλέπω στα κοντά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τελευταίο για να μην σε κουράζω, 1440p/60 έχω τώρα και σκοπεύω να αγοράσω καμία UW μέχρι το Πάσχα.. Λες να έχω θέμα; 4k δεν το βλέπω στα κοντά.

 

Spoiler

Στα 3440x1440 που ειμαι εχω δει μεχρι 11gb vram allocated σε παιχνιδια οπως horizon zero dawn και 9gb vram στο days gone οποτε σε καποια ισως υπαρξει προβλημα σε πολυωρο gaming με τα 8gb vram. Εχει 3070 ο φιλος fear και απο οτι λεει σε καποια κατεβαζει textures ωστε να μην εχει stutters μετα απο ωρα οταν γεμιζει η vram. Ειναι θεματακι 8 ειχαμε το 2016 8 και το 2021 και επεσε πολυ κραξιμο εδω. Τα νεα παιχνιδια που θα ειναι καθαρα next gen εφοσον δεν παιζει DLSS/FSR θα υπαρχει θεμα σε αυτη την αναλυση. Με DLSS μειωνετε αρκετα η χρηση vram. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ τωρα ειδα ποσα παιχνιδια υποστηριζουν radeon boost. Αν θυμαστε ειναι η τεχνολογια που σε γρηγορη κινηση κατεβαζει αναλυση και μολις σταματησει ξανα ανεβαζει και στην αρχη υποστηριζε καπου 7 παιχνιδια αν θυμαμαι. Απο ποτε δεν το ξανα κοιταξα και σημερα ειδα εχουν μπει αρκετα ακομα μεταξυ αυτων CP2077/RE3/Metro/Sniper Elite 4/Witcher 3. Ειδικα σε exodus και 2077 τη θεωρω μια πολυ καλη λυση μαζι με RT. 

Screenshot-1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους αποπανω σε γενικές γραμμές. 

Όμως, όπως και τις καλές μέρες του 2004-2009-10, δεν έπαιρνες μια κάρτα γραφικών για να την κρατάς για καμία 5ετια εάν ήθελες να παίζεις τα πάντα maximum. Αναγκαστικά αλλαγές η αποδεχόσουν το medium-low settings μετα απο καποια στιγμη.

Επίσης μεχρι το 2010-11, δεν υπήρχε ΤΟΣΗ τρέλα και μανία με FPS. Να έπαιζε το παιχνίδι θέλαμε σε νορμαλ γραφικά και framerate και μια χαρά.

Τι εννοώ; Ότι πλέον έχουν περάσει στο επόμενο επίπεδο που τα πάντα είναι benchmarks. Η αλλιως, οι απλοι καταλανωτες να τρελενονται τοσο πολυ με αυτα. 

Είμαι κάποιος που επαιξε το Crysis το 1 το 2007-08 σε Medium και με καποια High στα 30FPS σταθερα. Οπως και Bioschock 1 (ειχα το special edition με τον Big Daddy), High 30-60. Πιστεψε με εκεινη την εποχη δεν μας ενοιαζε τοσο πολυ τι θα δουμε η πως θα το δουμε. Απλα να παιζει ΝΟΡΜΑΛ. 

Πλέον η κατάσταση είναι απείρως καλύτερη λόγω το επιλογών σε παιχνίδια, μαγαζιά, αυτοματοποίηση από Windows και αλλά. 

Απλώς οι τιμές στις κάρτες έχει ξεφύγει. Προφανώς. Και παλιά ξέφευγε. Γιατί νομίζετε ΟΛΟΙ (στην Ελλάδα τουλάχιστον) έπαιζαν κάτι Shaiya, Metin, και clones του WoW; Γιατι δεν ειχαν χρηματα να αγορασουν ειτε παιχνιδια καινουργια ειτε να αναβαθμισουν υπολογιστη. 

Ακόμα θυμάμαι τα gaming laptop tuvlo-x, σε τιμες 900 - 1500 το 2008-09.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Στο μεταξυ τωρα ειδα ποσα παιχνιδια υποστηριζουν radeon boost. Αν θυμαστε ειναι η τεχνολογια που σε γρηγορη κινηση κατεβαζει αναλυση και μολις σταματησει ξανα ανεβαζει και στην αρχη υποστηριζε καπου 7 παιχνιδια αν θυμαμαι. Απο ποτε δεν το ξανα κοιταξα και σημερα ειδα εχουν μπει αρκετα ακομα μεταξυ αυτων CP2077/RE3/Metro/Sniper Elite 4/Witcher 3. Ειδικα σε exodus και 2077 τη θεωρω μια πολυ καλη λυση μαζι με RT. 

Screenshot-1.png

 

Αυτός είναι ο λόγος που πήγα/παω σε AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Συμφωνώ με τους αποπανω σε γενικές γραμμές. 

Όμως, όπως και τις καλές μέρες του 2004-2009-10, δεν έπαιρνες μια κάρτα γραφικών για να την κρατάς για καμία 5ετια εάν ήθελες να παίζεις τα πάντα maximum. Αναγκαστικά αλλαγές η αποδεχόσουν το medium-low settings μετα απο καποια στιγμη.

Επίσης μεχρι το 2010-11, δεν υπήρχε ΤΟΣΗ τρέλα και μανία με FPS. Να έπαιζε το παιχνίδι θέλαμε σε νορμαλ γραφικά και framerate και μια χαρά.

Τι εννοώ; Ότι πλέον έχουν περάσει στο επόμενο επίπεδο που τα πάντα είναι benchmarks. Η αλλιως, οι απλοι καταλανωτες να τρελενονται τοσο πολυ με αυτα. 

Είμαι κάποιος που επαιξε το Crysis το 1 το 2007-08 σε Medium και με καποια High στα 30FPS σταθερα. Οπως και Bioschock 1 (ειχα το special edition με τον Big Daddy), High 30-60. Πιστεψε με εκεινη την εποχη δεν μας ενοιαζε τοσο πολυ τι θα δουμε η πως θα το δουμε. Απλα να παιζει ΝΟΡΜΑΛ. 

Πλέον η κατάσταση είναι απείρως καλύτερη λόγω το επιλογών σε παιχνίδια, μαγαζιά, αυτοματοποίηση από Windows και αλλά. 

Απλώς οι τιμές στις κάρτες έχει ξεφύγει. Προφανώς. Και παλιά ξέφευγε. Γιατί νομίζετε ΟΛΟΙ (στην Ελλάδα τουλάχιστον) έπαιζαν κάτι Shaiya, Metin, και clones του WoW; Γιατι δεν ειχαν χρηματα να αγορασουν ειτε παιχνιδια καινουργια ειτε να αναβαθμισουν υπολογιστη. 

Ακόμα θυμάμαι τα gaming laptop tuvlo-x, σε τιμες 900 - 1500 το 2008-09.

Αυτός είναι ο λόγος που πήγα/παω σε AMD. 

Καποτε παιζαμε Mario 64 στα 320x240 στα 20-30fps και απλα ειμασταν με το χαμογελο ολη την ωρα. Η θυμαμαι pokemon red στο game boy γραφικα για το αναθεμα τις λιωναμε ομως εκεινες τις κασετες ατελειωτες ωρες. Βεβαια αλλες ηλικιες αλλα μετρα και σταθμα τοτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Aυτοί του κλειδάδικου και του ρέματος / free games έτσι και αλλιώς δεν φέρνουν εισόδημα, οπότε έχει σημασία αν θα έχουν κάρτα ή όχι? Το θέμα για τις εταιρείες είναι αν θα έχουν πρόσβαση σε κάρτες γραφικών αυτοί που πληρώνουν για να αγοράσουν παιχνίδια. 

Για τα υπόλοιπα, αν ήταν καλυτερη η κονσόλα, θα είχαμε όλοι κονσόλα, μιας και όπως λές είναι φτηνότερες. Ε για να υπάρχει τόσος κόσμος που να παίζει στο PC, θα υπάρχει κάποιος λόγος ρε μαν. Πέρα από την ποσότητα των παιχνιδιών, υπάρχουν και features που στη κονσόλα ούτε έχεις ούτε θα αποκτήσεις ποτέ. Πχ έχω super ultra wide οθόνη, αυτη τη στιγμή παίζω ac valhala σε 3440x1440 και στα υπόλοιπα 1680x1440 pixel έχω το youtube για να δώ πως θα ξεκλείδωσω το σεντούκι στο repton  (true story). Μετά πατάω alt tab και μπαίνω teamviewer / απαντάω σε ένα email για την δουλειά. Ταυτόχρονα streamaro netflix στην τηλέοραση που βλέπει η κοπέλα μου. Κλπα κλπα κλπα..

Για να στο θέσω απλά , αν υπάρχει η Χ κονσόλα με 500€ και η Υ κονσόλα που είναι ίδια ακριβώς αλλά μου επιτρέπει να κάνω alt tab για να τρέξω κάποια άλλη εφαρμογή και κοστίζει 1500€, ε θα αγόραζα την 2η. Το alt tab από μόνο το κοστολογώ 1000€ χαλαρά :P 

Τί πάει να πει η πρώτη σου πρόταση? Τί πάει να πει "έχει σημασία αν θα έχουν κάρτα ή όχι"?

Μια κάρτα στην κατηγορία 200-300 κάποτε, αυτήν έψαχνε/ψάχνει η συντριπτική πλειοψηφία εκεί έξω, να παίζει αξιοπρεπώς είτε τα online που δεν σπάνε (αλλά τα παίρνεις μισή τιμή στο κλειδάδικο) ή να κινεί και τα υπόλοιπα.

Το έχουμε ξαναπεί, αυτή η κατηγορία είναι πολύ-πολύ πάνω από τους υπόλοιπους. Αυτά που περιγράφεις εσύ (τα οποία είναι και για εμένα λόγος για PC), είναι για ένα 10, άντε 15%. Νομίζεις οτι επειδή τα σπρώχνεις χοντρά ως μονάδα, έχεις την παραμικρή σημασία και μπορείς να συντηρήσεις τη βιομηχανία σε επιπεδο 3Α s/w+hi end h/w? Πιστεύεις ότι αυτά που βγάζουν από εσένα είναι αρκετά για να αδιαφορήσουν για τους υπόλοιπους και να μην τους νοιάζουν αν θα αγοράσουν κάρτα και κλειδί?

Θα εκπλαγείς. Θα συνεχίσεις να τρως όλο και πιο άθλια/δυσλειτουργικά ports, κι απλά θα υπάρχουν επειδή δεν θα χρειάζονται τεράστια προσπάθεια για να μεταφερθούν από την κονσόλα στο pc. Μέχρι εκεί, όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Είναι απλά καταστροφή αυτό που γίνεται. Θα πεθάνει το PC gaming από αυτούς που γίνανε άνθρωποι από αυτό (nVidia, AMD κλπ).

 

Επιτέλους κάποιος το είπε. Πότε δεν τους ένοιαζε το PC gaming, μόνο καθαρά το κέρδος και αυτό φάνηκε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρείες είναι βρε παιδιά, τι να τους νοιάζει το pc gaming; Ας μην είμαστε τόσο "ρομαντικοί". Σε αυτή τη γενιά συμφέρει να πουλάνε σε miners και σε high-endάδες που έχουν το κασέρι να ρίχνουν χρήμα. Υπάρχει που υπάρχει περιορισμένη παραγωγή, λογικό είναι να θέλουν να κατευθύνουν αυτούς τους πυρήνες στα ακριβά skus. Δεν πέθανε κανένα pc gaming και καμιά καταστροφή δεν ήρθε. Το πιο μεγάλο αγγούρι το έχουν φάει μόνο όσοι έχουν ξεμείνει με pascal ή καμιά 570/580 και κακό του κεφαλιού τους που φτάσανε σε αυτήν την κατάσταση (εκτός αν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα οπότε πάσο) γιατί οι Turing και οι RDNA1 είχαν μια χαρά τιμές. Ειδικά η 1660S και η 5700ΧΤ ήταν εξαιρετικές προτάσεις στις κατηγορίες τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...