Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού φτάσαμε εδώ και πληρώνει ο κάθε ένας γ να παίξει λολ rtx 3060  και rx6700 στα 700 και 10 πυρήνα cpu το πήραν χαμπάρι. Και σκ@τ@ να έβγαζαν που να λέει gaming θα το αγοράσουν κάποιοι. Οπότε κύριοι πληρώστε το πριμιουμ για να παίξετε λολ ή fortnite η warzone . 

 

Edit: δεν λέω για τους enthusiasts που θα αγοράσουν το καλύτερο γιατί είναι χόμπι τους , λέω για τον κάθε "gamer" π θέλει να γίνει προγκειμερ στριμερ fortnite warzone valorant lol και αγοράζει 800ε gpu για να παίζει στο gold elo. 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είμαστε στο 2022 με τις τιμές στις κάρτες αυτές που είναι,  ας κάνουμε ένα μικρό gallop.

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??. Και αν θέλετε δώστε και τον λόγο για την προτίμηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή είμαστε στο 2022 με τις τιμές στις κάρτες αυτές που είναι,  ας κάνουμε ένα μικρό gallop.

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??. Και αν θέλετε δώστε και τον λόγο για την προτίμηση σας.

Τι μικρού μπάτζετ ; Να δώσει καποιος 400 ευρώ για μια κάρτα που πριν 4 χρόνια έκανε 200 brand new. Με 800ε πύργο για να παιζω cs go .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Τι μικρού μπάτζετ ; Να δώσει καποιος 400 ευρώ για μια κάρτα που πριν 4 χρόνια έκανε 200 brand new. Με 800ε πύργο για να παιζω cs go .

Μάλλον δεν είδες κανένα review, η κάρτα παίζει όλα τα παιχνίδια με Medium/High δεν είναι GT1030, ούτε 400 ευρώ θα έχει (δεν μετράω τιμές Πλαισίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή είμαστε στο 2022 με τις τιμές στις κάρτες αυτές που είναι,  ας κάνουμε ένα μικρό gallop.

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??. Και αν θέλετε δώστε και τον λόγο για την προτίμηση σας.

Αν εννοείς GTX 1650 super, προφανώς κάποιος θα προτιμήσει την  1650 super. Η super όμως δε πωλείται στα καταστήματα, μόνο μεταχειρισμένη μπορεί κάποιος να τη βρει.

Αν μιλάμε για την απλή 1650 τότε 6500xt άνετα ΕΚΤΟΣ κι αν χρειάζεται το encoding για streaming.

Τα ζυγίζει κάποιος κι επιλέγει.

Επεξ/σία από Aristomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aristomaxos είπε

Αν εννοείς GTX 1650 super, προφανώς κάποιος θα προτιμήσει την  1650 super. 

Αν μιλάμε για την απλή 1650 τότε 6500xt άνετα ΕΚΤΟΣ κι αν χρειάζεται το encoding για streaming

Την απλή 1650 , η Super δεν υπάρχει για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή είμαστε στο 2022 με τις τιμές στις κάρτες αυτές που είναι,  ας κάνουμε ένα μικρό gallop.

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??. Και αν θέλετε δώστε και τον λόγο για την προτίμηση σας.

Kαλά είναι σαν να ρωτάς αν θα προτιμάς να φας κατσαρίδες η μυρμήγκια ξερώ γώ. Καλύτερα να μείνω νηστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή είμαστε στο 2022 με τις τιμές στις κάρτες αυτές που είναι,  ας κάνουμε ένα μικρό gallop.

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??. Και αν θέλετε δώστε και τον λόγο για την προτίμηση σας.

518.78 βγαίνει σύστημα με 5600G + B550M a-pro, με τιμές όλα άμεση παραλαβή + 275,92 το series s πάμε στα 794,7 για pc + κονσόλα. Εγώ αυτό θα έκανα.

Υ.Γ. 820,5 βγαίνει σύνολο (με το series s) αν βάλεις 12400 + Β660Μ

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Kαλά είναι σαν να ρωτάς αν θα προτιμάς να φας κατσαρίδες η μυρμήγκια ξερώ γώ. Καλύτερα να μείνω νηστικός

 

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

518.78 βγαίνει σύστημα με 5600G + B550M a-pro, με τιμές όλα άμεση παραλαβή + 275,92 το series s πάμε στα 794,7 για pc + κονσόλα. Εγώ αυτό θα έκανα.

Υ.Γ. 820,5 βγαίνει σύνολο (με το series s) αν βάλεις 12400 + Β660Μ

Αν απαντούσατε έτσι σε εξετάσεις θα είχατε αποτύχει, άλλη είναι η ερώτηση για άλλο πράγμα απαντήσατε. Δεν ρώτησα αν θα φτιάχνατε υπολογιστή αλλά ποια κάρτα από τις δυο θα διαλέγατε για να φτιάξετε υπολογιστή.

Επίσης εδώ να τονίσω ότι η RX 6500XT είναι ποιο δυνατή κάρτα από ότι έχει το XBOX Series S, με άλλα λόγια προτείνεις να πάρεις δυο κατώτερα συστήματα (PC με τον 5600G και το Series X) στα ίδια λεφτά που θα πάρεις Core i5 12400F + B660 + RX 6500XT

5600G ετοιμοπαράδοτος  από 240 ευρώ

B550M a-pro ετοιμοπαράδοτη από 75 ευρώ

+ Series S = 276 ευρώ

Σύνολο = 315 + 276 =  591 ευρώ

---------------

Core i5 12400F ετοιμοπαράδοτος από 197 ευρώ

Asus Prime B660M-K D4 ετοιμοπαράδοτη από 129 ευρώ

RX 6500ΧΤ  από 300 ευρώ (δεν βάζω τιμές πλαισίου)

Σύνολο = 326 + 300 = 626 ευρώ

------------

* Τα υπόλοιπα εξαρτήματα για το PC είναι ίδια και για τις δυο συνθέσεις οπότε δεν τα έβαλα

Ps .  Αν βάλεις τον Core i3 12100F αντι του 12400F θα έχεις ίδιες Gaming επιδόσεις και ακόμα φτηνότερο σύστημα κατά 80 ευρώ

ΧΒΟΧ Series S vs RX 6500XT Specs

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xbox-series-s-gpu.c3683

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-6500-xt.c3850

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι όμως η TV + το όποιο optimization γίνεται από τον dev "κρύβει" το πιο αδύναμο hardware του series s. Αυτό θα έκανα εγώ είπα, όχι ότι είναι 100% το σωστότερο. Πάντως αν έπρεπε σόνι και ντε να πάρω υπολογιστή με dgpu σε αυτά τα λεφτά ε ναι την 6500ΧΤ όχι επειδή είναι καλή επιλογή αλλά επειδή είναι η μόνη. Και ένας κλέφτης να ερχόταν και να μου έβαζε το όπλο στο κεφάλι ναι θα του έδινα το πορτοφόλι μου όχι επειδή θέλω αλλά επειδή αυτή θα ήταν η καλύτερη επιλογή απ' τις δύο. Απλά δεν θέλω να επιβραβεύσω αυτό που έκανε η AMD που έβγαλε μια κάρτα με κομμένα σχεδόν τα πάντα, γι' αυτό επιμένω στο series s. Πάντως ας δούμε και την 3050 όταν βγει, που σε street price σίγουρα θα είναι παραπάνω απ' την 6500ΧΤ αλλά μπορεί να την αξίζει την διαφορά βάση απόδοσης + τα υπόλοιπα που θα έχει (DLSS, encoder, ολοκληρο pci, κτλ)..

23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Επίσης εδώ να τονίσω ότι η RX 6500XT είναι ποιο δυνατή κάρτα από ότι έχει το XBOX Series S

Εδώ μπερδεύτηκα λίγο. Ή εννοείς τα teraflops;

Screenshot 2022-01-20 092943.png

Screenshot 2022-01-20 092959.png

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ναι όμως η TV + το όποιο optimization γίνεται από τον dev "κρύβει" το πιο αδύναμο hardware του series s. Αυτό θα έκανα εγώ είπα, όχι ότι είναι 100% το σωστότερο. Πάντως αν έπρεπε σόνι και ντε να πάρω υπολογιστή με dgpu σε αυτά τα λεφτά ε ναι την 6500ΧΤ όχι επειδή είναι καλή επιλογή αλλά επειδή είναι η μόνη. Και ένας κλέφτης να ερχόταν και να μου έβαζε το όπλο στο κεφάλι ναι θα του έδινα το πορτοφόλι μου όχι επειδή θέλω αλλά επειδή αυτή θα ήταν η καλύτερη επιλογή απ' τις δύο. Απλά δεν θέλω να επιβραβεύσω αυτό που έκανε η AMD που έβγαλε μια κάρτα με κομμένα σχεδόν τα πάντα, γι' αυτό επιμένω στο series s. Πάντως ας δούμε και την 3050 όταν βγει, που σε street price σίγουρα θα είναι παραπάνω απ' την 6500ΧΤ αλλά μπορεί να την αξίζει την διαφορά βάση απόδοσης + τα υπόλοιπα που θα έχει (DLSS, encoder, ολοκληρο pci, κτλ)..

 

Όχι δεν είναι η μόνη,  οι GTX1650 ήδη έπεσαν κάτω από 300 ευρώ ετοιμοπαράδοτες. Επίσης τι σε νοιάζει αν είναι κομμένο το PCIe όταν έχεις καλύτερες επιδόσεις (PCIe4) από την 1650 που έχει full 16x PCIe ??

H 3050 θα είναι σαφώς πολύ καλύτερη κάρτα αλλά να δούμε και σε τι τιμές θα βγει στο ράφι

13 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Εδώ μπερδεύτηκα λίγο.

Screenshot 2022-01-20 092943.png

Screenshot 2022-01-20 092959.png

Series S

Series-S-specs-1.png

RX 6500XT

6500-XT-Specs-1.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν απαντούσατε έτσι σε εξετάσεις θα είχατε αποτύχει, άλλη είναι η ερώτηση για άλλο πράγμα απαντήσατε. Δεν ρώτησα αν θα φτιάχνατε υπολογιστή αλλά ποια κάρτα από τις δυο θα διαλέγατε για να φτιάξετε υπολογιστή.

Oυτε εγώ απάντησα στο αν θα έφτιαχνα υπολογιστή. Στο ποιά από τις δυο κάρτες θα αγόραζα απάντησα. Καμία. Οικονομία να μαζέψω κάτι παραπάνω να πάρω κάτι της προκοπής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300-400άρια για σκουπίδια δεν αξίζει να δώσεις, καλύτερα 1000+ να πάρεις κάτι αξιόλογο παρά 400 για σκουπίδι. Και επειδή σ' αυτές τις τιμές παίζουν μόνο σκουπίδια, πας για Series S + gamepass.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προϊόν σκουπίδι. Όπως έχουμε πει πολλές φορές, όλες οι εταιρείες ανεξαιρέτως θέλουν τα λεφτά μας. Δεν υπάρχουν καλές και κακές εταιρείες. Αν μπορούν να μας πουλήσουν πάγο για χρυσάφι, θα το κάνουν άμεσα και χωρίς πολλά πολλά.

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αν αύριο θέλατε να στήσετε ένα καινούργιο μικρού budget gaming σύστημα θα διαλέγατε την RX 6500XT η την GTX1650 στα ίδια λεφτά ??.

Ουδεμία βάση ή αξία έχει το "ερώτημά" σου. Τεχνηέντως, προσπαθείς να βγάλεις (για μία ακόμη φορά) από πάνω την Amd, γιατί "ναι, δεν είναι η κατάσταση καλή, αλλά η Amd έβγαλε μια κάρτα για να παίξεις κάτι/στήσεις ένα σύστημα τη δεδομένη περίοδο, μπλα, μπλα, μπλα".

Καμία από τις δύο είναι η σωστή απάντηση. Δεν πετάμε τα λεφτά μας σε προϊόντα-ντροπή.

Μετεξεταστέος και με τον κηδεμόνα σου αύριο.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...