Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα την τριλογία batman και ξεκίνησα να παίζω χθες το asylum. Έχω μία 2k dell οθόνη 27αρα και από hardware δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι έχω οριζόντιες γραμμές όταν αλλάζει η κάμερα. Στην tv που το έβαλα λίγο δεν είχε τέτοιο θέμα. Με τις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και τι να αλλάξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα την τριλογία batman και ξεκίνησα να παίζω χθες το asylum. Έχω μία 2k dell οθόνη 27αρα και από hardware δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι έχω οριζόντιες γραμμές όταν αλλάζει η κάμερα. Στην tv που το έβαλα λίγο δεν είχε τέτοιο θέμα. Με τις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και τι να αλλάξω? 

Μπορείς να βγάλεις κάποια φωτογραφία να δούμε? Πολύ περίεργο θέμα και εφόσον δεν εμφανίζεται στην τηλεόραση κάποιο conflict θα υπάρχει με το monitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6600 χτ στα 470 ευρω γραφικα σαν κονσολα κ καλυτερα.

https://www.skroutz.gr/s/32502501/Asrock-Radeon-RX-6600-XT-8GB-GDDR6-Challenger-ITX-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-2-HDMI-και-2-DisplayPort-90-GA32ZZ-00UANF.html

λιγο ακομη αν πεσει στα 350 θα αγοραζονται δυο δυο. 

πριν λιγο καιρο 300 ε κοστιζε η 1650

κ που να βγαλει κ η ιντελ τις δικες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε σήμερα 400-450 η 6700ΧΤ, θα ήταν οκ τιμή (1+ χρόνο μετά την κυκλοφορία της, μην ξεχνάμε).

Απλά οκ.

Υπάρχει βελτίωση σε σχέση με τα εξωφρενικά που είχαμε, αλλά 60-80% πάνω από msrp (ναι, ότι σημαίνει msrp κατά περίπτωση) παραμένει εξωφρενικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα την τριλογία batman και ξεκίνησα να παίζω χθες το asylum. Έχω μία 2k dell οθόνη 27αρα και από hardware δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι έχω οριζόντιες γραμμές όταν αλλάζει η κάμερα. Στην tv που το έβαλα λίγο δεν είχε τέτοιο θέμα. Με τις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και τι να αλλάξω? 

Screen tearing είναι.

Με πόσα fps είσαι και πόσα Hz είναι η οθόνη σου;

Λογικά η κάρτα σου βγάζει περισσότερα frames από ότι προλαβαίνει να δείξει η οθόνη. 
Είτε ενεργοποιείς το V-Sync είτε κάνεις limit με άλλο τρόπο τα FPS της κάρτας (π.χ. frame limiter μέσα στο game ή Radeon Chill).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RTX 3080 and RX 6800 XT: Driver development from AMD and Nvidia in comparison

Τα γνωστά είναι το συμπέρασμα, η AMD δίνει αρχικά το 85% του performance ας πούμε με μεγαλύτερο περιθώριο βελτίωσης ενώ η NVIDIA δίνει το 95%.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, 165 hz είναι η οθόνη. Έβαλα frame limiter από το radeon chill και έστρωσε η εικόνα. Το vsync ήταν ενεργοποιημένο πάντως. Με control-shift και o δεν μου εμφάνιζε το μενού να δω πόσα fps έχει το παιχνίδι για κάποιο λόγο. 

Είμαι συνηθισμένος από το plug and play των κονσολών και δεν το έχω καθόλου με τις ρυθμίσεις pc-οθόνη κλπ. 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FidelityFX Super Resolution: AMD FSR 2.0 is set to be announced soon

https://www-computerbase-de.translate.goog/2022-03/amd-fidelityfx-super-resolution-fsr-2-0/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...