Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το RIS ειναι must στα παντα κανει ακομα και τα χειροτερα textures να δειχνουν πεντακαθαρα τρομερη δουλεια. Chill επισης κανει καλη δουλεια και δεν προσθετει input lag. Πχ στο RDR 2 κατω απο 75 δεν πεφτω και παει μεχρι 80-85. Το εχω cap στα 75 min max ιδια τιμη δηλαδη και η καρτα ειναι κομπλε στο 85-90% και ειναι αρκετα πιο smooth εμπειρια απο το να πηγαινε πχ στα 85 και μετα στα 75 οταν γυρνουσα την καμερα. Να πω την αληθεια μονο σε πολυ γρηγορα παιχνιδια καταλαβαινω διαφορα 75 με τα 100 της οθονης τωρα στο RDR 2 τι 75 τι 100 το ιδιο μου φαινεται μιας και ειναι αργο παιχνιδι.

Έχεις δίκιο σε αυτό με το chill. Είχα το νου μου τα 100+ fps και το tearing όπου είτε chill βάλεις είτε frtc, δεν έχουν διαφορά επί της ουσίας. Αλλά ναι, σε ορισμένα αργά και απαιτητικά παιχνίδια όπως το rdr 2 όπως σωστά λες έχει νόημα να βάλεις chill σε λιγότερα fps (πχ 75) και έτσι είναι πιο smooth απ΄' ότι αν έβαζες frtc. I stand corrected λοιπόν, και το chill, υπό προυποθέσεις, έχει χρησιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tectonic είπε

Το αγόρασα εχθές και έπαθα πλάκα που η 6900 το τρέχει με 40 fps . Και είναι και παιχνίδι από το 2019. ( Θυμήθηκα εποχές Crisis )


Θα το τσεκάρω το βίντεο . Σε ευχαριστώ πολύ

Θα δεις τεραστια διαφορα δεν ειναι για ολα ultra αυτο το παιχνιδι ακομα σε υψηλες αναλυσεις. Καλο καψιμο ειναι παιχνιδαρα θελει το χρονο του ομως γιατι εχει αργους μηχανισμους. 

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό με το chill. Είχα το νου μου τα 100+ fps και το tearing όπου είτε chill βάλεις είτε frtc, δεν έχουν διαφορά επί της ουσίας. Αλλά ναι, σε ορισμένα αργά και απαιτητικά παιχνίδια όπως το rdr 2 όπως σωστά λες έχει νόημα να βάλεις chill σε λιγότερα fps (πχ 75) και έτσι είναι πιο smooth απ΄' ότι αν έβαζες frtc. I stand corrected λοιπόν, και το chill, υπό προυποθέσεις, έχει χρησιμότητα.

Εχει ναι το FRTC ειναι κατι σαν riva tuner απλα προσθετει ενα μικρο input lag το chill σε καποια παιχνιδια δεν κραταει τα fps στο range που θα το βαλεις πχ εχω δει να εχω 80 cap και να πηγαινει 81-82 για καποιο λογο. Γενικα ομως κανει πολυ καλη δουλεια. Vsync παντα on και ας ειμαστε στο freesync range και εχουμε και αψογα frametimes και σχεδον μηδενικες διαφορες στα fps. Σε κατι AC βεβαια που το overhead βαραει στα αυτια οπως και στο days gone το DXVK λυνει τα οποια προβληματα για smooth gameplay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tectonic είπε

Το αγόρασα εχθές και έπαθα πλάκα που η 6900 το τρέχει με 40 fps . Και είναι και παιχνίδι από το 2019. ( Θυμήθηκα εποχές Crisis )


Θα το τσεκάρω το βίντεο . Σε ευχαριστώ πολύ

Το απόγευμα θα ποστάρω τα settings μου + benchmark να δεις, και εγώ 6900xt έχω.

Βέβαια το παιχνίδι δεν το παίζω, αλλά benchmarks και ρυθμίσεις του έχω κάνει, όπως και στο Cyberpunk. Είμαι ανώμαλος γενικά..:P

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

το chill σε καποια παιχνιδια δεν κραταει τα fps στο range που θα το βαλεις πχ εχω δει να εχω 80 cap και να πηγαινει 81-82 για καποιο λογο.

Για αυτό ακριβώς είναι και πιο smooth όταν είσαι πολύ πιο κάτω από το freesync range της οθόνης σου, σε σχέση με το frtc. Άμα όμως έχεις θέμα με tearing διότι είσαι οριακά, ειτε βάζεις frtc, είτε μειώνεις και άλλο το chill. Εννοείται, όλα αυτά σε περίπτωση που το ίδιο το παιχνίδι δεν έχει σχετική επιλογή, γιατί αν έχει, βάζεις αυτή και τελειώνει η ιστορία. Vsync εγώ δεν βάζω ποτέ, δεν νομίζω ότι έχει νόημα, ίσα ίσα που σε ορισμένα παιχνίδια δημιουργεί θέματα απόδοσης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το απόγευμα θα ποστάρω τα settings μου + benchmark να δεις, και εγώ 6900xt έχω.

Βέβαια το παιχνίδι δεν το παίζω, αλλά benchmarks και ρυθμίσεις του έχω κάνει, όπως και στο Cyberpunk. Είμαι ανώμαλος γενικά..:P

Περιμένω ! κάνε ενα με στοκ και ενα με OC !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tectonic είπε

Περιμένω ! κάνε ενα με στοκ και ενα με OC !

Θα ποσταρω και εγω μετην 6900xt μου ,  γιατι παραεχεις χαμηλα fps...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε καμια λυση για το wolfenstein new order. Πριν καμια 2ετια με την 5700xt κολληματα καθε τοσο στα cutscenes. Το παρατησα. Ειπα να το ξανα πιασω σημερα στο πρωτο cutscene μετα το αεροπλανο κολλησε το παιχνιδι. Ουτε relive ουτε overlay δουλευουν. Και ειχα και stuttering εκανα το exe του παιχνιδιου μετονομασια στο τελος εβαλα 32 και εστρωσε smooth 60fps. Αλλα με το κολλημα τι γινεται? Τοσο ωραιο παιχνιδι αλλα το opengl τα καταστρεφει ολα με τις amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Με 4Κ Ultra , VULKAN ,  FXAA ON , MSAA OFF , RELFECTION MSAA 2X .

 

 

 

 

image.png.11ef22a0fc2b9d1fb0045dc7481821b8.png

Δοκιμαζω τωρα !

Με 2Κ Ultra , VULKAN ,  FXAA ON , MSAA OFF , RELFECTION MSAA 2X .

1000 ευχαριστώ ! ανεβηκα χ3 στα fps ! μου κανει τρελη εντυπωση που με το MSSA kai to REFLECTION πατωνει η 6900 !

RD.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο παρατηρήσεις: Fxaa βγάλτε το, είναι άθλιο και θολώνει την εικόνα, βάλτε απλά taa στο high. Reflection msaa δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, τσάμπα fps χάνετε ειδικά άμα έχετε reflections στο ultra, που επίσης δεν έχει ιδιαίτερο νόημα σε σχέση με το high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα κάνει ποτέ κάποιο benchmark σε παιχνίδι αλλά μιας και έχω το rdr2 είπα να δοκιμάσω με τις παρατηρήσεις του chrisde σε 2k οθόνη και αυτό ήταν το αποτέλεσμα. 

20220323_010111.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Δεν είχα κάνει ποτέ κάποιο benchmark σε παιχνίδι αλλά μιας και έχω το rdr2 είπα να δοκιμάσω με τις παρατηρήσεις του chrisde σε 2k οθόνη και αυτό ήταν το αποτέλεσμα. 

20220323_010111.jpg

τι σε ριχνει 33 ? cpu ?

πιθανο να εχεις και αρκετο stuttering ,σχεδον 100 διαφορα το avg με min

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τι σε ριχνει 33 ? cpu ?

πιθανο να εχεις και αρκετο stuttering ,σχεδον 100 διαφορα το avg με min

Μπα όχι, στιγμιαίο είναι το μιν το κάνει και σε μένα σε άσχετο σημείο, δεν έχει να κάνει με cpu/gpu. Κατά τα άλλα είναι ομαλότατο, χωρίς stuttering.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...