Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγά σιγά θα γίνουν πολύ δυνατές αυτές οι τεχνικές και θα καταργηθεί εντελώς το native resolution αφού θα καταλαβαίνεις διαφορές μόνο με 500% zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκεί πάει το πράγμα τα dlss 1 fsr 1 ήταν οι πρώτες προσπάθειες με το dlss2 και fsr 2 όμως αρχίζει να καλυτερεύει πολύ το πράγμα. Δωρεάν performance μιας και οι υψηλές αναλύσεις και τα next gen games θα γονατιζουν τα πάντα. Native + sharpening μέχρι στιγμής βγάζει την καλύτερη εικόνα μετά έρχεται dlss 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον 6600 βρίσκεις καινούργια κάτω από 390 ευρώ, δηλαδή λιγότερο από 18% πάνω από το msrp. Aν βγάλουμε ένα 10% που ήταν παραδοσιακά το καπέλο των AIBs τότε όντως σε αρκετά low/mid-range μοντέλα έρχονται καλύτερες μέρες. Μιλάμε βέβαια για όχι καινούργιας τεχνολογίας κάρτες αλλά με τα παράλογα που έγιναν τα τελευταία χρόνια οι κάρτες αυτες είναι καινούργιες για την πλειοψηφία των gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες είχα πρόβλημα με τις οριζόντιες γραμμές στην οθόνη. Λύθηκε με το radeon chill αλλά σήμερα επανήλθε. 

Έχω συνδέσει την tv με hdmi και την οθόνη με display port. Έχω την επιλογή από win οθόνη και tv 1/2. Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα. Μόλις έβαλα να βλέπει μόνο την οθόνη και όχι την tv όλα έφτιαξαν. 

Πάντως η αλήθεια είναι πως με την ευκαιρία του radeon chill ανακάλυψα πόσο μεγάλη παραμετροποίηση μπορεί να γίνει μέσα από το μενού της κάρτας. Πραγματικά κάνεις παπάδες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μου αρέσει που δεν μπορείς να έχεις το RSR μαζί με το Chill, οπότε αναγκαστικά όταν θέλω να κρατήσω cap 144fps είμαι μόνο με το chill.

Έχει ακόμα δρόμο (μέχρι να μπει το FSR 2.0 στο παιγνίδι), περισσότερο για να βγει βγήκε.

Χρειάζεται να συνεργάζεται με όλα τα επιμέρους στοιχεία (chill, RAL, vsr), κάτι που προς το παρόν μόνο (ελπίζω) δεν κάνει.

Θα μπουν λογικά όλα αυτά, θα έρθει και υποστήριξη για περισσότερες κάρτες, έχει μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μου αρέσει που δεν μπορείς να έχεις το RSR μαζί με το Chill, οπότε αναγκαστικά όταν θέλω να κρατήσω cap 144fps είμαι μόνο με το chill.

Βάλε frtc ρε συ, σιγά το input lag που προσθέτει, εκτός και αν παίζεις online competitive παιχνίδια, οπότε δεν βάζεις τίποτα από τα 2 :P. Το chill προσωπικά το θεωρώ ψιλοάχρηστο, όπως και το rsr (μόνο υπό προυποθέσεις έχει κάποιο νόημα) και το anti-lag. Για το enhanced sync, ας μην μιλήσω καλύτερα...Η μόνη επιλογή κατ' εμέ που αξίζει από τα μενού είναι το ris, το οποίο και θεωρώ must. Όλα αυτά βέβαια τα λέω με δεδομένο ότι όλοι πλέον έχουν freesync monitor.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RIS ειναι must στα παντα κανει ακομα και τα χειροτερα textures να δειχνουν πεντακαθαρα τρομερη δουλεια. Chill επισης κανει καλη δουλεια και δεν προσθετει input lag. Πχ στο RDR 2 κατω απο 75 δεν πεφτω και παει μεχρι 80-85. Το εχω cap στα 75 min max ιδια τιμη δηλαδη και η καρτα ειναι κομπλε στο 85-90% και ειναι αρκετα πιο smooth εμπειρια απο το να πηγαινε πχ στα 85 και μετα στα 75 οταν γυρνουσα την καμερα. Να πω την αληθεια μονο σε πολυ γρηγορα παιχνιδια καταλαβαινω διαφορα 75 με τα 100 της οθονης τωρα στο RDR 2 τι 75 τι 100 το ιδιο μου φαινεται μιας και ειναι αργο παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το RIS ειναι must στα παντα κανει ακομα και τα χειροτερα textures να δειχνουν πεντακαθαρα τρομερη δουλεια. Chill επισης κανει καλη δουλεια και δεν προσθετει input lag. Πχ στο RDR 2 κατω απο 75 δεν πεφτω και παει μεχρι 80-85. Το εχω cap στα 75 min max ιδια τιμη δηλαδη και η καρτα ειναι κομπλε στο 85-90% και ειναι αρκετα πιο smooth εμπειρια απο το να πηγαινε πχ στα 85 και μετα στα 75 οταν γυρνουσα την καμερα. Να πω την αληθεια μονο σε πολυ γρηγορα παιχνιδια καταλαβαινω διαφορα 75 με τα 100 της οθονης τωρα στο RDR 2 τι 75 τι 100 το ιδιο μου φαινεται μιας και ειναι αργο παιχνιδι.

Στο RDR 2 με 6900 χτ έχω 40 fps στα 2κ με όλα τα settings τερματισμένα. Κάνω κάτι λάθος ? η απλά δεν τα έχεις όλα ulta ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tectonic είπε

Στο RDR 2 με 6900 χτ έχω 40 fps στα 2κ με όλα τα settings τερματισμένα. Κάνω κάτι λάθος ? η απλά δεν τα έχεις όλα ulta ?

Οχι χρησιμοποιω τα optimized settings απο HU και με 6700xt ειμαι στα 75-90 στα 3440x1440. Εχω βαλει και reshade για vibrance και sharpening μιας και το RIS δεν δουλευει σε αυτο το παιχνιδι με vulkan οποτε εχω ενα 5% hit και απο εκει. 

Εδω το πρωτο μερος υπαρχει και δευτερο για optimized advanced settings. Θα δεις μεγαλη διαφορα στο performance με πραγματικα ελαχιστη διαφορα στην εικονα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι χρησιμοποιω τα optimized settings απο HU και με 6700xt ειμαι στα 75-90 στα 3440x1440. Εχω βαλει και reshade για vibrance και sharpening μιας και το RIS δεν δουλευει σε αυτο το παιχνιδι με vulkan οποτε εχω ενα 5% hit και απο εκει. 

Εδω το πρωτο μερος υπαρχει και δευτερο για optimized advanced settings. Θα δεις μεγαλη διαφορα στο performance με πραγματικα ελαχιστη διαφορα στην εικονα. 

 

Το αγόρασα εχθές και έπαθα πλάκα που η 6900 το τρέχει με 40 fps . Και είναι και παιχνίδι από το 2019. ( Θυμήθηκα εποχές Crisis )


Θα το τσεκάρω το βίντεο . Σε ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Tectonic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...