Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά μηχανής


beverlover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Φιλος μου του εχει αλλάξει σέλα και είναι μια χαρά.

Είναι το μοναδικό που εχει upside down αναρτήσεις.

Βεβαια εσυ αποφασίζεις, το hornet το εχω, αλλα το 900, μην το πάρεις δεν στρίβει

Για τα άλλα δεν ξέρω.

ωραιο το 900 το είχε φίλος, απλά το κακό με τα γυμνά είναι οι φάπες ρε γαμώτο, μόνο αυτό σκέφτομαι, κατά τα άλλα μου αρέσουν!

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Στο ίδιο ύψος είμαι και Εγω . Τα on off τα ξεχνάμε λόγο ύψους. Στην θέση σου θα κοίταζα ολα τα naked και ss κάπου στα 70 άλογα και λόγο χαμηλού μπάτζετ το νου σου να πάρεις κάτι με abs. Τουλάχιστον αυτό δες στα Βασικα. Μην πάρεις κάτι χωρίς abs στα 100 άλογα που κοιτάς.

εννοείται με abs οτιδήποτε παίρνω φίλε μου, το v strom το φτάνουμε καλά απλά είναι ατσούμπαλο εκτός δρόμου αν θέλουμε να το μετακινήσουμε κτλ!

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ειμαι 1.70 πρωτη μεγαλη μηχανη ηταν ενα F650GS Dakar και τωρα Εχω ενα Tiger 800 XC κανενα θέμα με το υψος.. Σε δυσκολεύει μόνοαν θες να μετακινήσεις τη μηχανη ενω κάθεσαι κατα τα αλλα μια χαρα.

ακριβώς, μόνο εκεί υπάρχει το θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω ήμουν χρονια με γυμνό, αλλα τωρα να μου το χάριζες δεν θα το έπαιρνα

εγώ τι να πω που ημουν χρονια με σκουτερ; γι αυτο θελω να παρω κατι να βαλω τριβαλιτσα και να το κανω τανκ χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ειμαι 1.70 πρωτη μεγαλη μηχανη ηταν ενα F650GS Dakar και τωρα Εχω ενα Tiger 800 XC κανενα θέμα με το υψος.. Σε δυσκολεύει μόνοαν θες να μετακινήσεις τη μηχανη ενω κάθεσαι κατα τα αλλα μια χαρα.

Ένταξη κλέβω και λίγο στο ύψος . Εδώ για να πατάω καλά flat το cb500f που θα πάρω παράγγειλα μαζί από το μαγαζί και χαμηλωμα 3cm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Ένταξη κλέβω και λίγο στο ύψος . Εδώ για να πατάω καλά flat το cb500f που θα πάρω παράγγειλα μαζί από το μαγαζί και χαμηλωμα 3cm. 

όλα ρυθμίζονται στη τελική μωρέ ντάξει..

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Σε σκουτερ δεν εχω ανέβει ποτέ στην ζωή μου.

Ειναι τα πλέον επικίνδυνα δίτροχα

αναλόγως το scooter Nick, μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ, πλέον μετά από όλο το ψάξιμο - απόψεις - κτλ η διαφορά εν τέλη κλείνει ανάμεσα σε v strom 650 και cbf 600, σας ευχαριστώ όλους όσους σπαταλίσατε λίγο από τον χρόνο σας για να μου πείτε την άποψή σας, οτιδήποτε άλλο θέλετε να προσθέσετε για αυτά τα δύο θα ήταν χαρά μου να σας ακούσω και πάλι!

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις σκοπο να κανεις ταξιδια εστω και σπανια μακρια απο το hornet, το εχει ο αδελφος μου, τραγικο μηχανακι εκτος πολεως και για μεγαλες αποστασεις με δευτερο ατομο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

αν εχεις σκοπο να κανεις ταξιδια εστω και σπανια μακρια απο το hornet, το εχει ο αδελφος μου, τραγικο μηχανακι εκτος πολεως και για μεγαλες αποστασεις με δευτερο ατομο

γιατί έτσι; ντάξει το εκτός πόλεως το καταλαβαίνω γιατί είναι και γυμνό αλλά με δεύτερο άτομο τι εννοείς; λόγο σέλας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνε σε Steetαδικα σαν το CBF ή Fazer. Τα naked ειναι ουσιαστικά sport χωρίς fairing, και ειναι για πίστα, και δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Η θέση οδήγησης κουράζει μετά από μερικά λεπτά ενώ πίσω μην περιμένεις να μπορέσεις να πάρεις άνετα έναν ενήλικα. Όσο για το ύψος σου, εγώ είμαι 1.73. Και έχω αυτό . Δεν έφτανα καλά κάτω, όποτε πήγα και το χαμήλωσα σε έναν μάστορα. Τώρα ειναι καλύτερα, αν και θέλει το το συνηθίσεις έτσι κι αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση, μην περιμένεις να πατάνε και τα 2 ποδιά σου εντελώς κάτω. 

Επεξ/σία από peterako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, peterako είπε

Πάνε σε Steetαδικα σαν το CBF ή Fazer. Τα naked ειναι ουσιαστικά sport χωρίς fairing, και ειναι για πίστα, και δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Η θέση οδήγησης κουράζει μετά από μερικά λεπτά ενώ πίσω μην περιμένεις να μπορέσεις να πάρεις άνετα έναν ενήλικα. Όσο για το ύψος σου, εγώ είμαι 1.73. Και έχω αυτό . Δεν έφτανα καλά κάτω, όποτε πήγα και το χαμήλωσα σε έναν μάστορα. Τώρα ειναι καλύτερα, αν και θέλει το το συνηθίσεις έτσι κι αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση, μην περιμένεις να πατάνε και τα 2 ποδιά σου εντελώς κάτω. 

με το v strom δεν εχω θεμα απο αποψη υψους, το φτανω σχεδον καλα χωρις μυτες, το θεμα ειναι μεσα στη κινηση η σε εναν ελιγμο επειδη δεν ειμαστε και το 1ο μποι αν θα εχω καποιο θεμα δε ξερω εκει αλλα σιγουρα ειναι και συνηθεια, το cbf το ερωτευτηκα απο αποψη θεσης οδηγησης απλα το στρομα ειναι αποθημενο χρονια, το γυμνο απο την αλλη το σκεφτομουν επειδη θα ειμαι κυριος πολη οποτε για κινηση κτλ ειναι μανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάρε μηχανή να πατάς καλά κάτω, αν δεν πατάς καλά θα έχεις θέμα σε μανούβρες,αν χρειασθεί να την κάνεις πίσω θα πρέπει να κατεβαίνεις από το μηχανάκι για να το μετακινήσεις και πολλά άλλα. Δεν είναι αποτρεπτικός  παράγοντας να έχεις μια βαριά μηχανή που ίσα την φτάνεις, αλλά όχι για πρώτη "μεγάλη" μηχανή, καλύτερα κάτι χαμηλότερο να νιώθεις πιο άνετα, να εξοικειωθείς στον όγκο και στο βάρος μιας μεγάλης μοτοσυκλέτας.

Επίσης τα ψηλά street/ψευδο onoff έχουν και σχετικά ψηλά το κέντρο βάρους και θα σε δυσκολέψει ακόμα περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jimzak είπε

Για εμένα πάρε μηχανή να πατάς καλά κάτω, αν δεν πατάς καλά θα έχεις θέμα σε μανούβρες,αν χρειασθεί να την κάνεις πίσω θα πρέπει να κατεβαίνεις από το μηχανάκι για να το μετακινήσεις και πολλά άλλα. Δεν είναι αποτρεπτικός  παράγοντας να έχεις μια βαριά μηχανή που ίσα την φτάνεις, αλλά όχι για πρώτη "μεγάλη" μηχανή, καλύτερα κάτι χαμηλότερο να νιώθεις πιο άνετα, να εξοικειωθείς στον όγκο και στο βάρος μιας μεγάλης μοτοσυκλέτας.

Επίσης τα ψηλά street/ψευδο onoff έχουν και σχετικά ψηλά το κέντρο βάρους και θα σε δυσκολέψει ακόμα περισσότερο.

όπως έγραψα και πιο πάνω το πατάω καλά το v strom δεν είμαι με μύτες κτλ, απλά επειδή σε γενικές γραμμές το ύψος μου δεν είναι μεγάλο, εκεί θέλω λίγο να δω αν θα έχω το πρόβλημα που είπες κι εσύ σε μανούβρες κτλ, ντάξει και το tmax που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες μπορεί να είναι σκούτερ αλλά είναι στα ίδια κιλά με το v strom και το έφτανα και λίγοτερα σε σχέση με το v strom, δε ξέρω τώρα από θέμα κατανομής βάρους πως είναι το v storm σε σχέση με το tmax γιατί η αλήθεια είναι ότι μπορεί να ήταν βαρύ γενικά αλλά το στήσιμο ήταν τόσο καλό που δε το ένιωθες τόσο για τα κιλά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκούτερ έχουν το κέντρο βάρους τούς πολύ χαμηλά, οπότε και 50+ κιλά παραπάνω να είναι δεν το καταλαβαίνεις, στα πιο "ψηλά" μηχανάκια το κέντρο βάρους είναι αρκετά ψηλότερα από ένα σκούτερ και αυτό θα το καταλάβεις αν σου γύρει όσο είσαι σταματημένος. Εδώ υπάρχουν άτομα που οδηγούν chopperοειδη των 300+ κιλών αλλά λόγω κατανομής δεν το καταλαβαίνεις.

Και εγώ vstrom έχω, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σε αποτρέψω από το να πάρεις ένα, απλά κοίτα να το πατάς καλά και με τα 2 πόδια, αλλιώς θα δυσκολεύεσαι ακόμα και να ανεβάσεις δεύτερο άτομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimzak είπε

Τα σκούτερ έχουν το κέντρο βάρους τούς πολύ χαμηλά, οπότε και 50+ κιλά παραπάνω να είναι δεν το καταλαβαίνεις, στα πιο "ψηλά" μηχανάκια το κέντρο βάρους είναι αρκετά ψηλότερα από ένα σκούτερ και αυτό θα το καταλάβεις αν σου γύρει όσο είσαι σταματημένος. Εδώ υπάρχουν άτομα που οδηγούν chopperοειδη των 300+ κιλών αλλά λόγω κατανομής δεν το καταλαβαίνεις.

Και εγώ vstrom έχω, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σε αποτρέψω από το να πάρεις ένα, απλά κοίτα να το πατάς καλά και με τα 2 πόδια, αλλιώς θα δυσκολεύεσαι ακόμα και να ανεβάσεις δεύτερο άτομο.

σωστός φίλε καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, ίσως φάω κράξιμο με αυτό που θα πω αλλά σήμερα οδήγησα ένα er 6n που ήταν ένα από τα μηχανάκια που είχα στα υποψήφια για αγορά αλλά το είχα αποκλείσει λόγο έρωτα με v strom, γλυκάθηκα πολύ γιατί αν και γυμνό είναι πάρα πολύ άνετο και μανιτζέβελο, ο κινητήρα στρωτός αλλά λόγο δικύλινδρου έχει ωραίο νεύρο αν το γαργαλίσεις και σου αφήνει ένα χαζό χαμόγελο σίγουρα, πάνω που είχα σχεδόν καταλήξει φτου κι απ' την αρχή μάλλον! χαχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...