Προς το περιεχόμενο

AVM FRITZ!FON C6


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/06/2021 at 17:45, Giama said:

Μια ερώτηση: Στο review αναγράφεται εγγύηση 5 ετών. Είναι σίγουρο αυτό;

Για τις (γερμανικές τουλάχιστον) Fritz!Fon συσκευές η εγγύηση είναι 2 χρόνια. Εδώ αναλυτικά η διάρκεια της εγγύησης ανάλογα με το είδος της συσκευής: https://business.avm.de/de/inhalt/vertrieb/garantie-austausch/

(Το έμαθα όταν μου χάλασε το C5 μετά από 2,5 χρόνια, είχα κι εγώ την εντύπωση ότι θα είχε 5 χρόνια όπως το Fritz!Box)

καθολου απιθανο να εχω κανει λαθος και εγω απο συνηθεια με τα 5 χρονια εγγυηση στα fritz!box ,fritz!repeater powerline κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, poulinos είπε

καθολου απιθανο να εχω κανει λαθος και εγω απο συνηθεια με τα 5 χρονια εγγυηση στα fritz!box ,fritz!repeater powerline κτλ.

Βασικα και για powerline στο link που εβαλα προηγουμενως 2 χρονια γραφει 😁

Εκτος αν η ελληνικη αντιπροσωπεια δινει 5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Giama said:

Βασικα και για powerline στο link που εβαλα προηγουμενως 2 χρονια γραφει 😁

Εκτος αν η ελληνικη αντιπροσωπεια δινει 5 χρονια.

δεν νομιζω οτι η ελληνικη αντιπροσωπεια αλλαζει κατι.πρεπει να ξαναδω κουτια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πριν μερικές ώρες πήρα το C6 και το σύνδεσα με το Fritzbox 7530 πιστεύοντας ότι όλα θα πάνε καλά...

Δυστυχώς δεν πήγαν και μετά από δοκιμές σε ό,τι σκέφτηκα είπα να ρωτήσω τους εμπειρότερους. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές μπορώ να πάρω τηλέφωνο από το C6 και άλλες όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με τις εισερχόμενες, άλλοτε έρχονται και άλλοτε όχι... Είμαι με cosmote και δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω μαζί τους ή αν θα πρέπει να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη (αν υπάρχει) της avm στην Ελλάδα.   

 

Μόλις μίλησα με cosmote και ένας ευγενέστατος άνθρωπος έκανε επανεκκίνηση στο voip κομμάτι της γραμμής και όλα δείχνουν να δουλεύουν όπως πρέπει. Μάλλον κάτι είχε κολλήσει. Να είστε καλά  

Επεξ/σία από xsadgp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 30/08/2021 at 19:47, xsadgp said:

Καλησπέρα, πριν μερικές ώρες πήρα το C6 και το σύνδεσα με το Fritzbox 7530 πιστεύοντας ότι όλα θα πάνε καλά...

Δυστυχώς δεν πήγαν και μετά από δοκιμές σε ό,τι σκέφτηκα είπα να ρωτήσω τους εμπειρότερους. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές μπορώ να πάρω τηλέφωνο από το C6 και άλλες όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με τις εισερχόμενες, άλλοτε έρχονται και άλλοτε όχι... Είμαι με cosmote και δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω μαζί τους ή αν θα πρέπει να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη (αν υπάρχει) της avm στην Ελλάδα.   

 

Μόλις μίλησα με cosmote και ένας ευγενέστατος άνθρωπος έκανε επανεκκίνηση στο voip κομμάτι της γραμμής και όλα δείχνουν να δουλεύουν όπως πρέπει. Μάλλον κάτι είχε κολλήσει. Να είστε καλά  

Περα απο firmware αν κατι δεν παει καλα μετα κανεις reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TSTVERIKOKO είπε

να προσθεω κι εγω μια απορια το παλιο 7530 το εβαλα σαν repeater στο 6890 σε mesh μπορει το 7530 να δουλεψει ως deck repeater?

Όχι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν dect repeater. Είναι τόσο μακρυά και δεν φτάνει το σήμα από το 6890; Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Fon και να χτυπάει στο κινητό ή να πάρεις το dect repeater 

https://www.skroutz.gr/s/31105844/AVM-FRITZ-DECT-Repeater-100-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή-20002598.html?from=catspan

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/02/2022 at 13:31, TSTVERIKOKO said:

να προσθεω κι εγω μια απορια το παλιο 7530 το εβαλα σαν repeater στο 6890 σε mesh μπορει το 7530 να δουλεψει ως deck repeater?

ναι μπορεις

On 23/02/2022 at 15:43, ilpapacha said:

Όχι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν dect repeater. Είναι τόσο μακρυά και δεν φτάνει το σήμα από το 6890; Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Fon και να χτυπάει στο κινητό ή να πάρεις το dect repeater 

https://www.skroutz.gr/s/31105844/AVM-FRITZ-DECT-Repeater-100-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή-20002598.html?from=catspan

 

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7530/3412_Setting-up-telephony-on-the-Mesh-Repeater/#zd
Απλα το μειονεκτημα ειναι αυτο που γραφει στην αρχη του αρθρου:
The Mesh Repeater does not function as a DECT repeater. It is therefore not possible to switch from the DECT area of the Mesh Master to the DECT area of the Mesh Repeater or vice versa while conducting a call.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ναι μπορεις

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7530/3412_Setting-up-telephony-on-the-Mesh-Repeater/#zd
Απλα το μειονεκτημα ειναι αυτο που γραφει στην αρχη του αρθρου:
The Mesh Repeater does not function as a DECT repeater. It is therefore not possible to switch from the DECT area of the Mesh Master to the DECT area of the Mesh Repeater or vice versa while conducting a call.

Ουσιαστικά με αυτό έχει 2 διαφορετικές dect bases όπου δεν υπάρχει λειτουργία repeater. Για να μπορέσεις να έχεις την λειτουργία αυτή η καλύτερη λύση είναι το dect repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ilpapacha said:

Ουσιαστικά με αυτό έχει 2 διαφορετικές dect bases όπου δεν υπάρχει λειτουργία repeater. Για να μπορέσεις να έχεις την λειτουργία αυτή η καλύτερη λύση είναι το dect repeater.

ναι αν κανεις αυτο χανεις το roaming το οποιο μπορει να μην σε ενδιαφερει.εννοειται οτι το dect repeater ειναι η καλυτερη λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Κάτοχος κι εγώ κανένα εξάμηνο τώρα, δεν είχα κάποιο θέμα έως τώρα. Εδώ και καμιά εβδομάδα, η μπαταρία στο διήμερο τελειώνει με λίγη χρήση και μπορεί να σε αφήσει ξαφνικά. Είναι φυσιολογικό αυτό? Από την αρχή που το πήρα κρατούσε 4-5 ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2022 at 21:09, skoupas said:

Κάτοχος κι εγώ κανένα εξάμηνο τώρα, δεν είχα κάποιο θέμα έως τώρα. Εδώ και καμιά εβδομάδα, η μπαταρία στο διήμερο τελειώνει με λίγη χρήση και μπορεί να σε αφήσει ξαφνικά. Είναι φυσιολογικό αυτό? Από την αρχή που το πήρα κρατούσε 4-5 ημέρες. 

για εξαμηνο να χαλασε η μπαταρια ειναι πολυ παραξενο.θα σου ελεγα μιλα με avm μηπως στην βγαλουν αντικατασταση. εκτος αν η συσκευη ειχε κατσει πολυ καιρο σε κανα μαγαζι και αυτο να την τσακισε.μονο αυτο μπορω να σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
13 ώρες πριν, G-pal είπε

Καλησπέρα, μια  απορία. 

Αν το wifi του ρούτερ είναι κλειστό θα λειτουργεί το c6 κανονικά ? Γιατί  διαβάζω ότι άλλο το wifi άλλο το Dec κομμάτι. 

Μια χαρά θα λειτουργεί.Το ρούτερ λειτουργεί ως βάση DECT και με αυτό το πρωτόκολλο συνδέονται.

Ετσι τα έχω και εγώ 7530 και C6 το wifi κλειστό στο 7530 διότι χρησιμοποιώ tplink Deco και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...