Προς το περιεχόμενο

Rolling διανομές για επαγγελματική χρήση;


asfodelus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, meets0s είπε

φίλε επειδή είμαι και εγώ επαγγελματίας  μπορεις να μου πεις γιατί έσπασε ο synaptic manager στο mint στο μαγαζί και τρέχαμε και δε φτιαχνότανε ;

υποθετω κάποιος από εσάς θα μου πληρώσει τη ζημιά, ευτχυώς έφυγα από το κωλομιντ και ησύχασα

Χωρίς να γνωρίζει κανείς τι χρήση κάνατε δεν μπορεί να σας απαντήσει. Αλλά το Linux Mint δεν είναι μια διανομή για επαγγελματική χρήση και ουδείς ποτε ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο. Για επαγγελματική χρήση χρησιμοποιείτε μια επαγγελματική διανομή, υπογράφετε κάποιο συμβόλαιο συντήρησης και εκεί μέσα βάζετε ότι ποινικές ρήτρες θέλετε και για όποιο χρηματικό ποσό θέλετε. Στο συμβόλαιο αυτό θα έχετε και εσείς την υποχρέωση να έχετε κάποιον επαγγελματία που θα κάνει τις απαιτούμενες αλλαγές στο σύστημα και τις ενέργειες συντήρησης.

Εφόσον δεν έχετε υπογράψει συμβόλαιο υποστήριξης με κανένα από εδώ μέσα, εφόσον κάνετε μόνο χρήση δωρεάν συμβουλών από τυχαία άτομα, και χρησιμοποιείτε μια δωρεάν διανομή για την οποία δεν πληρώσατε το παραμικρό, η απάντηση είναι ότι θα πάρετε τα χρήματα που δώσατε πίσω στο δεκαπλάσιο, ή μάλλον (γιατί όχι;)  στο εκατονταπλάσιο πίσω.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα πήγε εκτός θέματος, από το αν χρησιμοποιούσαμε rolling για επαγγελματική χρήση, από το αν χρησιμοποιούμε Linux για επαγγελματική χρήση. Τι να πει κανείς, ο κάθενας το μακρύ και το κοντό του. Εγώ εκτός από εμένα, μόνο ένα άτομο γνωρίζω προσωπικά που χρησιμοποιεί Linux για επαγγελματική χρήση και χρησιμοποιεί rolling, αλλά μάλλον δεν πιάνεται γιατί είναι dev στην συγκεκριμένη διανομή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Χωρίς να γνωρίζει κανείς τι χρήση κάνατε δεν μπορεί να σας απαντήσει. Αλλά το Linux Mint δεν είναι μια διανομή για επαγγελματική χρήση και ουδείς ποτε ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο. Για επαγγελματική χρήση χρησιμοποιείτε μια επαγγελματική διανομή, υπογράφετε κάποιο συμβόλαιο συντήρησης και εκεί μέσα βάζετε ότι ποινικές ρήτρες θέλετε και για όποιο χρηματικό ποσό θέλετε.

Πολύ εύστοχα αυτά που λες, αλλά υπάρχει και η περίπτωση του να χρησιμοποιούν Mint το οποίο να το συντηρεί/ υποστηρίζει το αντίστοιχο τεχνικό τμήμα. Προφανώς και το τελευταίο δεν είναι το ίδιο με το να έχεις υποστήριξη από την επίσημη ομάδα της διανομής, αλλά σε κάποια περιβάλλοντα αρκεί (το λέω επειδή το έχω δει). Επίσης πολύ εύστοχο αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω ότι μπορούν να χρησιμοποιούν Linux και επαγγελματίες εκτός του κλάδου της πληροφορικής, τους οποίους συνήθως δεν τους ενδιαφέρουν τα επιμέρους, αλλά κυρίως το να μπορεί το σύστημά τους να κάνει τη δουλειά τους. Άλλο ένα σενάριο στο οποίο δεν έχει και τόσο νόημα το rolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panostza είπε

Ας πω κι εγώ την μ@#$#α μου.

Πρώτον κανείς σώφρων δεν ισχυρίζεται ότι οι μη rolling διανομές δεν σπάνε ποτέ. Σπάνε πιο σπάνια κατά κανόνα. Μην πιάνουμε περιπτωσιολογίες εμένα μια φορά ... κι ένα ξαδερφάκι μου κάποτε...

Δεύτερον κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται ότι όλοι οι επαγγελματίες δεν είναι επαγγελματίες της πληροφορικής και όλοι οι επαγγελματίες της πληροφορικής δεν έχουν το χρόνο και τη διάθεση να κάτσουν να νταντεύουν το λειτουργικό τους. Είτε linux, είτε windows, είτε macOS. Το λειτουργικό για τον επαγγελματία είναι ένα μέσο να κάνει τη δουλειά του, αλοίμονο αν καταντήσει να είναι η δουλειά του (εντάξει εκτός από όσους φτιάχνουν λειτουργικά ενδεχομένως ή κάτι τέτοιο). Ο γιατρός θέλει να δουλεύει το πρόγραμμα για το ιατρείο του, να μπαίνει στις σελίδες συνταγογράφησης και να γράφει και κανένα κείμενο. Ούτε θέλει ούτε τον νοιάζει να κάνει troubleshooting γιατί το plasma ή το gnome ή η libc έβγαλε νέα major version. Το ίδιο και ο μηχανικός, το ίδιο ακόμα και ο προγραμματιστής. Θέλεις ένα περιβάλλον να τρέχουν τα εργαλεία σου, όχι να τρως εργατοώρες για συντήρηση. Δεν είναι τυχαίο ότι σε μεγάλους οργανισμούς και εταιρείες που έχουν ομάδες για συντήρηση και σχεδιασμό των συστημάτων, τόσο σε desktop όσο και σε server περιβάλλοντα αποφεύγονται οι καθημερινές και συχνές αλλαγές όταν δεν έχουν αισθητό και μετρήσιμο όφελος στην εργασία που τελεί ο οργανισμός/επιχείρηση. Κοινώς update για να γίνει update ή επειδή βγήκε καινούργιο office ή desktop ή έκδοση kernel ή whatever δεν κάνουν. Γιατί σε επαγγελματικό περιβάλλον με πολλούς χρήστες κάθε update πρέπει νσ είναι σχεδιασμένο και δοκιμασμένο και να γίνει σε κατάλληλο χρόνο ώστε να μην σταματήσουν οι εργασίες. Άρα κι εκεί το rolling απλά δεν περπατάει (εκτός του ότι οι μεγάλοι χρησιμοποιούν corporate εκδόσεις ακόμα και linux π.χ. Red Hat.)

Προσωπικά ασχολούμενος με τον κλάδο και φανατικά αποκλειστικός οπαδός του linux πριν γίνει "μόδα", έχω περάσει από πολλές διανομές, για χρόνια χρησιμοποιούσα slackware (και σε server, τόσο μαζοχιστής) και gentoo ή ότι πιο hardcore μπορούσα να έχω στο προσωπικό μου σύστημα (και LFS έβαλα ένα φεγγάρι). Αλλά ήμουν νέος, ήμουν φοιτητής και ακόμα και τις δουλειές που είχα τότε, τις αντιμετώπιζα σαν χόμπι, οπότε είχα χρόνο και διάθεση να διορθώσω ότι και να προέκυπτε. Απλά είμαι σίγουρος ότι αν ξόδεψα Χ ώρες για να μάθω/δουλέψω/προγραμματίσω, ξόδεψα άλλες Χ για να συντηρήσω ένα σύστημα μη αποδοτικό για επαγγελματική χρήση. Τέλος πάντων το συμπέρασμα είναι ότι μόλις πέρασα σε αμιγώς επαγγελματική φάση της ζωής μου, τα συστήματα δουλειάς πολύ γρήγορα απλώς πέρασαν σε αυτό που ήταν αποδοτικότερο για τη δεδομένη χρήση, ενώ ακόμα και συστήματα που μπορεί να έχω πλέον προσωπικά, περάσανε και αυτά σε αυτό το στάδιο. Και ναι χωρίς ντροπή χρησιμοποιώ ubuntu, Win10 και Mac κατά περίπτωση για να κάνω τη δουλειά μου με τον ευκολότερο και αποτελεσματικότερο τρόπο.

Υ.Γ. Πριν πεταχτεί κανείς, γνωρίζω ότι το slackware προφανώς και δεν είναι rolling διανομή αλλά πριν την εμφάνιση του gentoo και των rolling διανομών ήταν η διανομή που μάζευε όλους τους hardcore λινουξάδες, που δεν θέλανε να συμβιβαστούν με τις εταιρείες κτλ.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.

Αφού το LibreOffice δουλεύει και με την έκδοση 6 κάνω τη δουλειά μου, γιατί να αναβαθμίσω;

Πόσα γραφεία χρησιμοποιούν ακόμα MS Office 2010 / 2013 / 2016; Πάρα πολλά απαντώ. Αυτοί γιατί δεν πάνε στο Office 2019; Δεν έχουν κανένα λόγο, αφού κάνουν τη δουλειά τους.

Θα πάνε μόνο αν αναγκαστούν, π.χ. με αγορά νέου PC κάθε πέντε / δέκα χρόνια, οπότε θα βάλουν και το τότε σύγχρονο λειτουργικό και office.

Το ίδιο λοιπόν και στο Mint, μένω στην 19.3 (στηρίζεται σε Ubuntu 18.04) και δεν έχω πάει στην 20, ούτε σκοπεύω να πάω στο άμεσο μέλλον. Μπορεί και να την παρακάμψω τελείως και να πάω κατευθείαν στην 21.1, Δεκέμβριο του 2022.

Αυτά φυσικά στην εργασία, στο σπίτι είναι άλλη ιστορία, εκεί κάνουμε άπειρες δοκιμές και πειραματισμούς.

Στη δουλειά θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας, όχι να ασχολούμαστε με τα εργαλεία μας. Αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνουν κάποιοι, είναι ανεξήγητο.

Γι' αυτό και πολλοί βρίζουν τα 10άρια, με τα υποχρεωτικά updates και τα προβλήματα που προκαλούν σε χώρους εργασίας. Δε θέλω ρε MS, π.χ., να πάω στην 20.04, και με την 18.04 κάνω τη δουλειά μου, τι δεν καταλαβαίνεις; 

11 ώρες πριν, meets0s είπε

φίλε επειδή είμαι και εγώ επαγγελματίας  μπορεις να μου πεις γιατί έσπασε ο synaptic manager στο mint στο μαγαζί και τρέχαμε και δε φτιαχνότανε ;

υποθετω κάποιος από εσάς θα μου πληρώσει τη ζημιά, ευτχυώς έφυγα από το κωλομιντ και ησύχασα

Χα χα χα, σοβαρό επιχείρημα!

Ποιος ξέρει τι κάνατε και έσπασε το synaptic, αν αληθεύουν αυτά που λες δηλαδή, γιατί εγώ δεν σε πιστεύω.

Άμα θες εγγυήσεις καλής λειτουργίας, να πληρώνεις τα αντίστοιχα συμβόλαια υποστήριξης, όπως σου είπαν και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνουν κάποιοι, είναι ανεξήγητο.

Γιατί υπάρχει σοβαρή έλλειψη κριτικής και ορθολογικης σκέψης 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...