Προς το περιεχόμενο

Έρχεται η υποστήριξη ελληνικής γλώσσας στη Siri της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μια καλή εξέλιξη.... Στα τελευταία μου σχόλια κυρίως γκρίνιαζα για τις επιλογές της (της apple), εδώ μόνο θετικά μπορώ να δω.... Τουλάχιστον σέβεται τη μικρή μας αγορά και τους πελάτες της. Με την ίδια χαρά υποδέχτηκα και τον εξελληνισμό του MacOS (μέχρι εκείνη τη στιγμή βάζαμε patches κάποιων φιλότιμων προγραμματιστών που επένδυαν αφιλοκερδώς από τον προσωπικό τους χρόνο για να το εξελληνίζουν), ενώ κάποτε ο εξελληνισμός του interface αποτέλεσε αιτία να αγοράσω ps4 ....Πιστεύω ότι η οικονομική επιβάρυνση της εταιρείας είναι κατά πολύ υποπολλαπλάσια των κερδών της από την αγορά της Ελλάδας, ενώ ο σεβασμός του πελάτη από την άλλη δημιουργεί πιστό αγοραστικό κοινό.... Thumb up από εμένα Apple και καλή συνέχεια στο όλο εγχείρημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οπως έχεις μάθει, στο PC δεν μπορω με τίποτα ελληνικά windows ή office. Στο κινητό έμαθα ελληνικά και δεν αλλάζω. Στο PS4 ελληνικά ή αγγλικά το ίδιο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, fingolfingr είπε

 Από το σχόλιο.... δεν μπορώ να καταλάβω αν εχεις δεί το video ή όχι. Ορίστε λοιπόν 

πωωωωω το είχα ξεχάσει αυτό. να κάνουμε αίτηση μέσω avaaz να διαγραφεί απο την ιστορία αυτό το απόσπασμα. :P
Η siri για να αξίζει τα λεφτά της πρέπει να είναι καλύτερη απο τη μαικ. 
η 2η στο "αι γ...σου μάικ" απαντάει "βλέπω ξέρεις πως να μιλάς στις γυναίκες σου" περιμένω καλύτερη απάντηση απο siri αλλιώς απο μένα είναι όχι.
Επίσης περιμένω πως και πως για τις απαντήσεις που θα δίνει όταν της κατεβάζεις καντήλια απο διάφορες μητροπόλεις :D

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλά νέα. Αν και αργήσανε αρκετά.Θα μπορούμε να χρησιμοποιουμε τις επαφές πιο άνετα καθώς επίσης και τους αυτοματισμούς.

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρω πως ενω θα κανει τη χρηση επαφων πιο ευκολη,σε εφαρμογες που τα αγγλικα ειναι must δεν εχει ουσια. Πιστευω θα ηταν καλυτερα η original siri απλα να καταλαβαινει ελληνικα ονοματα(ηδη η ελληνικη υπαγορευση δουλευει αψογα).Δε πιστευω παντως να παρει χρονια οπως λενε καποιοι, η τεχνολογια υπαρχει απλα πρεπει να γινει προσαρμογη της γλωσσας

ps 1:Μεχρι και σε αυτο το αρθρο καποιοι ηρθαν να κλαφτουν κατά της apple...Φοβεροι ειστε 😂

ps 2: Τα greeklish που λυσσατε τοσοι και τοσοι, δεν ειναι καμια «οργανωμενη επιθεση κατα της ελληνικης γλωσσας» ουτε αλλα τετοια διαφορα. Οπως πολυ σωστα ενας φιλος στα σχολια ειπε, στις παλιες εποχες sms, ενα κειμενο 100 χαρακτηρων σε αγγλικο αλφαβητο ηταν ενα μηνυμα,σε ελληνικο ηταν 4. Επισης (προς εκπληξη πολλων ισως)το ιντερνετ δεν ανακαλυφθηκε παρεα με το facebook το 2004. Σε εποχες mirc κλπ κλπ η επιλογη του να γραψεις ελληνικα απλα δεν υπηρχε🤷🏻‍♀️ Εκανε μοδα ο κανακης πριν ποσα χρονια στο ραδιο αρβυλα το κραξιμο των greeklish και απο τοτε η ιδια καραμελα.(αναφερομαι φυσικα στα kanonika greeklish ta anthropina k4i 0och1 s3 4ft4)
 

 

Επεξ/σία από Tomyb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Tomyb για τα Greeklish (βλέπε κ εδώ)...

Σχετικά με Siri στα Ελληνικά - είναι στην πραγματικότητα πολύ πιο σημαντική αλλαγή απ' ότι φαίνεται. Μπορεί να ξεκίνησε ως "φωνητική βοηθός" (πλέον ούτε το γένος δεν είναι κατ' ανάγκη θηλυκό) αλλά τώρα είναι ολόκληρο το intelligence υποσύστημα του λειτουργικού (προτάσεις εφαρμογών ανα χρονική στιγμή, γνωσιακή βάση, custom shortcuts, διάφορα associations απο επαφές, email κλπ).

Επιπλέον σημαίνει πως τα Ελληνικά γίνονται first class citizen (στο AppleTV για παράδειγμα αν δεν έχεις logged in account σε App Store χώρας που υποστηρίζει Siri, δεν μπορεις καν να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία)... 

Είναι χρόνια που τους παρακαλάμε οι Έλληνες developers μιας και νιώθουμε 'παρακατιανοί' που δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα κάρο τεχνολογίες που σχετίζονται με το θεμα.

Προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που άργησε τόσο. Ανέκαθεν έβλεπε τον εαυτό της (η Apple ντε) ως πρωτοπόρο σε θέματα localization (και δικαίως - θυμάμαι πλήρως εξελληνισμένο σύστημα στον πρώτο Mac απο τα τέλη του '80) και ειδικά τη στιγμή που αντίστοιχα συστήματα όπως Alexa, Google Assistant, Cortana κλπ δε φαίνεται να υποστηρίζουν 'μικρές' χώρες όπως η δική μας στο άμεσο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tomyb said:

Τα greeklish που λυσσατε τοσοι και τοσοι, δεν ειναι καμια «οργανωμενη επιθεση κατα της ελληνικης γλωσσας» ουτε αλλα τετοια διαφορα. Οπως πολυ σωστα ενας φιλος στα σχολια ειπε, στις παλιες εποχες sms, ενα κειμενο 100 χαρακτηρων σε αγγλικο αλφαβητο ηταν ενα μηνυμα,σε ελληνικο ηταν 4. Επισης (προς εκπληξη πολλων ισως)το ιντερνετ δεν ανακαλυφθηκε παρεα με το facebook το 2004. Σε εποχες mirc κλπ κλπ η επιλογη του να γραψεις ελληνικα απλα δεν υπηρχε🤷🏻‍♀️ Εκανε μοδα ο κανακης πριν ποσα χρονια στο ραδιο αρβυλα το κραξιμο των greeklish και απο τοτε η ιδια καραμελα.(αναφερομαι φυσικα στα kanonika greeklish ta anthropina k4i 0och1 s3 4ft4)

Κανείς δεν λύσαξε, ούτε είπαμε ότι είναι οργανωμένη επίθεση, το αντίθετο. Η κουβέντα ξεκίνησε απ' τον φίλο που είπε ότι το 95% δεν γράφει ελληνικά πια, πράγμα που κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει. Το θέμα με τα SMS όντως ίσχυε (αν και έχω την εντύπωση ότι αφορούσε μόνο στα πεζά) αλλά για τους περισσότερους δεν ήταν αυτός ο λόγος που δεν έγραφαν ελληνικά. Μάλλον βαριόντουσαν να αλλάξουν γλώσσα ή ντρέπονταν για την ανορθογραφία τους. Υπήρχε σίγουρα και μια μερίδα που το θεωρούσε cool. Όπως επίσης ισχύει ότι κάποτε δεν υπήρχε καν η επιλογή για ελληνικά. (iPhone included). Εγώ όμως μιλάω για το σήμερα, που δεν υπάρχει καμμιά δικαιολογία πέρα απ' το "έτσι γουστάρω".

Δεν ξέρω τι υποστήριζε ο Κανάκης. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ  ότι είναι πρακτικό το ζήτημα και κυρίως θέμα σεβασμού προς τον αναγνώστη σου, ειδικά αν γράφεις δημόσια.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Κανείς δεν λύσαξε, ούτε είπαμε ότι είναι οργανωμένη επίθεση, το αντίθετο. Η κουβέντα ξεκίνησε απ' τον φίλο που είπε ότι το 95% δεν γράφει ελληνικά πια, πράγμα που κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει. Το θέμα με τα SMS όντως ίσχυε (αν και έχω την εντύπωση ότι αφορούσε μόνο στα πεζά) αλλά για τους περισσότερους δεν ήταν αυτός ο λόγος που δεν έγραφαν ελληνικά. Μάλλον βαριόντουσαν να αλλάξουν γλώσσα ή ντρέπονταν για την ανορθογραφία τους. Υπήρχε σίγουρα και μια μερίδα που το θεωρούσε cool. Όπως επίσης ισχύει ότι κάποτε δεν υπήρχε καν η επιλογή για ελληνικά. (iPhone included). Εγώ όμως μιλάω για το σήμερα, που δεν υπάρχει καμμιά δικαιολογία πέρα απ' το "έτσι γουστάρω".

Δεν ξέρω τι υποστήριζε ο Κανάκης. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ  ότι είναι πρακτικό το ζήτημα και κυρίως θέμα σεβασμού προς τον αναγνώστη σου, ειδικά αν γράφεις δημόσια.

Το λυσσάτε ηταν γενικο, επειδη παντου συζητιέται αυτο το θεμα, λες και λύσαμε ολα τα υπολοιπα και εμεινε αυτό.Συμφωνω με εσενα,προφανως και δε γραφει το 95% greeklish σημερα μη τρελαθουμε. Η γενιά που το θεωρουσε κουλ(και τα δολοφόνησε βαζοντας αριθμους συμβολα και ιερογλυφικά μεσα) μεγαλωσε πια και το γυρισανε στα Ελληνικα. Δε θεωρω ομως οτι αν καποιος γραφει greeklish το κανει απο ασέβεια. Κατάλοιπο ειναι που εχει σβησει και τείνει να εξαφανιστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Tomyb said:

Δε θεωρω ομως οτι αν καποιος γραφει greeklish το κανει απο ασέβεια.

Συμφωνώ ότι δεν το κάνει σκόπιμα από ασέβεια. Σε δεύτερο επίπεδο όμως θα έλεγα ότι είναι (ok, το "ασέβεια" είναι ίσως βαριά λέξη), έστω λίγο αγένεια. Δεν εννοώ τίποτα σοβαρό αλλά... δεν διαβάζονται ρε φίλε εύκολα, με ταλαιπωρείς. Μέχρι εκεί, δεν θα τους σκοτώσουμε κιόλας.

🤘

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 4:36 ΜΜ, vorlon είπε

Ειναι οπως έχεις μάθει, στο PC δεν μπορω με τίποτα ελληνικά windows ή office. Στο κινητό έμαθα ελληνικά και δεν αλλάζω. Στο PS4 ελληνικά ή αγγλικά το ίδιο μου φαίνεται.

Καλά, και εγώ στο pc και στα κινητά, πάντα Αγγλικά έχω γιατί με βολεύουν καλύτερα, η Siri στα Ελληνικά όμως είναι άλλη φάση και θα το προτιμήσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Άριστη κατανόηση της ελληνικής γλώσσας μέσα από τον προφορικό λόγο, με επιπλέον ικανότητα αναγνώρισης των λεπτών φραστικών διαφορών, συμπεριλαμβανομένων των διαφοροποιήσεων μεταξύ των διαφόρων περιοχών της Ελλάδας.

images?q=tbn:ANd9GcT2-BkmB-3GX7cebCwJXFF

 

 

Στις 23/9/2020 στις 10:05 ΠΜ, taris είπε

Οι γλωσσικοί ηθικοί πανικοί είναι της μόδας εδώ και 30-40 χρόνια. Από τότε που γεννήθηκα "χάνεται η γλώσσα μας" κλπ κλπ κλπ. Ανταγωνιζόμαστε μόνο Γάλλους σ'αυτή την γλωσσική ανασφάλεια.

 

Το φόρτε που θυμάμαι εγώ ήταν τότε με τη Λιάνα Κανέλλη και τον Μπαμπινιώτη, νομίζω "Ομιλείτε Ελληνικά;" το έλεγαν..

Μετά ξέσπασε ο εμφύλιος στην πρώην Γιουγκοσλαβία και καταλάβαμε ποια είναι τα πραγματικά σοβαρά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2020 στις 11:02 ΜΜ, nefos78 είπε

Αλήθεια υπάρχει κάποιος που να έχει όλα αυτά τα "προσόντα"???

σιγουρα υπαρχουν ελληνες  και ελληνιδες που μπορουν και εχουν τετοια προσοντα ...   σαφως και  υπαρχουν  λιγοι ομως  δεν ειναι πολλοι και θα παρει τρελα λεφτα οποιος παει για αυτη την δουλεια . 

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...