Προς το περιεχόμενο

Νέο ξεκίνημα περιπτέρου


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

που για κατούρημα θα το κάνεις στο μπουκάλι

και πού να σε πιάσει και το χοντρό... 

ΦΡΙΚΗ :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίπτερο, σήμερα, αφήνει κέρδος μόνο στους κατ' επάγγελμα απατεώνες! Όλοι οι άλλοι υποφέρουν.

Εξαίρεση αποτελούν μόνο ελάχιστοι που έχουν καλό πόστο σε αστικό κέντρο, χρήμα πριν το ανοίξουν, και μοντέρνες ιδέες (που πάνε πακέτο με το χρήμα).

 

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Επειδή και εγώ έχω ακουσει για χρυσές δουλειές.

Νομίζω το όλο θέμα είναι (για επαρχία τουλάχιστον) να είσαι σωστός προς τους πελάτες ωστε να έρχονται σε εσένα μόνο.

Απλά αν κάποιος ζητάει στο ξεκίνημα 400 και 500 ενοίκιο εκεί δεν ξέρω πως θα βγουν αυτά τα λεφτά τουλάχιστον για την πληρωμή του ενοικίου.οχι για να μείνουν στην άκρη απο το ξεκίνημα.

Όποτε λίγο που το σκέφτομαι είναι ζόρι.

Ναι, μόνο που αυτό μπορούν να το κάνουν και πολλοί άλλοι εκτός από εσένα. Και το "σωστός προς τους πελάτες" μεταφράζεται διαφορετικά από τον κάθε πελάτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε βλέπω δεν αξίζει με την καμία.

Θα θέλεις να ρίξεις ήδη χρήματα τα οποία θα βγουν από την τσέπη σου πριν καλά καλά ανοίξεις ...χωρίς να ξέρεις σε πόσο διάστημα θα τα πάρεις πίσω και αν θα τα πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περίπτερα που "δουλεύουν" πια είναι τα περιφερειακά. Τα κεντρικά έχουν πεθάνει. Μόνο με το καλημέρα και για να βάλεις μέσα τσιγάρα θέλεις πάνω από 10000€.. Κάρτες; Paysafe 2% ,κινητής 0,14%.Καλοκαίρι βγάζεις από τα ψυγεία αλλά έχεις και τους δήμους που σου βάζουν χέρι. Μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου κλείνει το περίπτερο του αυτό το μήνα. Σε κεντρικό σημείο σε επαρχιακή πόλη. Τα τσιγάρα στην ουσία ειναι ο κράχτης για να έρθει κάποιος στο περίπτερο. Το κέρδος βγαίνει από όλα τα υπόλοιπα. Σκέψου ότι για να μπορείς να εχεις τσιγάρα θα πρέπει να δώσεις κάποιο καλό αρχικό κεφάλαιο, για περιοδικά χρειάζεται μία εγγύηση στην αρχή. Το κέρδος προέρχεται κυρίως απο σοκολάτες, πατατάκια, παγωτά κτλπ. 

Από όσα μου έχει πει και από αυτά που βλέπω την θεωρώ από τις δύσκολες δουλειές καθαρά και μόνο λόγω των ωρών και του κέρδους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Φίλος μου κλείνει το περίπτερο του αυτό το μήνα. Σε κεντρικό σημείο σε επαρχιακή πόλη. Τα τσιγάρα στην ουσία ειναι ο κράχτης για να έρθει κάποιος στο περίπτερο. Το κέρδος βγαίνει από όλα τα υπόλοιπα. Σκέψου ότι για να μπορείς να εχεις τσιγάρα θα πρέπει να δώσεις κάποιο καλό αρχικό κεφάλαιο, για περιοδικά χρειάζεται μία εγγύηση στην αρχή. Το κέρδος προέρχεται κυρίως απο σοκολάτες, πατατάκια, παγωτά κτλπ. 

Από όσα μου έχει πει και από αυτά που βλέπω την θεωρώ από τις δύσκολες δουλειές καθαρά και μόνο λόγω των ωρών και του κέρδους. 

Πολύ κατατοπιστική απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπτερο με την καμία. ειδικά επαρχία. σκέψου μόνο το τεφτέρι με τα τσιγάρα. αν είναι σε περιοχή κοντά σε γήπεδα/παιδική χαρα και δεν έχει κατι άλλο εκει γύρω αξίζει, γιατι θα βγάζεις τουλάχιστον κάτι από τα πιτσρίκια που θα θελουν νερα/αναψυκτικά κλπ. επίσης κλοπές δε γλιτώνεις. στο χωριο που μένω των 300 κατοίκων το περίπτερο το έχουν ανοίηξει 3-4 φορές, λεφτά δε βρήκαν αλλά πήραν μεγάλη ποσοτητα από τσιγάρα, και στο μινι μαρκετ συγγενικού μου προσώπου 2 φορές, τη μια μόνο λεφτά και την άλλη μπήκε ο άλλος μέσα βούτηξε ολόκληρη την ταμειακή κι εφυγε τρέχοντας, εκείνα δεις μετά τρέξιμο σε εφορίες κλπ.  κι επειδή δούλεψα εκεί ενα διάστημα τα τσιγάρα που είχαμε (λίγες μάρκες μόνο για τους τακτικούς πελάτες) δεν αφήνουν σχεδόν καθόλου κέρδος, γυρω στα 15 λεπτά το πακέτο,  ειδικά αν ο άλλος πληρώνει με κάρτα δε μένει τιποτα. ο καπνος αφηνει γυρω στα 30 λεπτά το σακουλάκι. φιλτράκια και χαρτάκια οι τιμες αγοράς με φπα ξεκινούν απο 7-8 λεπτα και τα πουλάς από 50 και πάνω οπότε αφήνουντη χασούρα απ τον καπνό. 

8 ώρες πριν, cons1985 είπε

 

Από όσα μου έχει πει και από αυτά που βλέπω την θεωρώ από τις δύσκολες δουλειές καθαρά και μόνο λόγω των ωρών και του κέρδους. 

και κυριως την έλλειψη τουαλέτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 12:36 ΠΜ, lightsout είπε

Οι καλές εποχές παρήλθαν χωρίς επιστροφή. Τότε, που δεν ήξεραν τι σήμαινε απόδειξη, που τους έκαναν τεμενάδες οι εταιρείες αναψυκτικών, παγωτών και καπνού. Τώρα, κόβουν αποδείξεις, τα περιθώρια κέρδους μειώθηκαν δραματικά και πλέον έχουν να ανταγωνιστούν μίνι μάρκετ και μικρά συνοικιακά σούπερ μάρκετ που υπάρχουν σχεδόν σε κάθε γωνία και πουλάνε τα πάντα. Θα πρέπει πλέον να έχεις ένα πάρα πολύ καλό σημείο ώστε να μπεις στη δουλειά αυτή. 

Απόδειξη κόβουν αναγκαστικά όταν πληρώνεις με κάρτα, αλλιώς σου λένε πως δεν έχουν POS.Στα μετρητά λίγες αποδείξεις κόβουν, πχ 2/10 για να δικαιολογήσουν κάποιο ελάχιστο εισόδημα.

Δεν παλεύεται να είσαι 8 ώρες μέσα στο περίπτερο, πιάνεται η μέση και κυρίως τα πόδια, αν έχεις συχνά πελάτες δεν νομίζω να βολεύει για μπαινοβγαίνεις.Αν είσαι υπάλληλος θα πρέπει να κάνεις σωστή διαχείριση χρημάτων γιατί στις απογραφές αν υπάρχει έλλειμμα το πληρώνεις απο τον μισθό σου.

Τα περίπτερα είναι take away φάση, όλοι ψωνίζουν στα ΣΜ.

Οταν πχ 1 coca cola 330 ml έχει στο περίπτερο 1.10€ και στο ΣΜ η εξάδα 3€-0.50€/1 τεμάχιο υπάρχει διαφορά 120%.

Η πχ σε 1 σακούλα πατατάκια διαφορά 0.50€.

Εντάξει, λογικό η τιμή στο περίπτερο να είναι υψηλότερη απο του ΣΜ που παίρνει σε μεγαλύτερες ποσότητες εμπόρευμα πιο φθηνά, αλλά σε κάποια προϊόντα το ποσοστό κέρδους είναι πολύ υψηλό.

Θα μου πείς τώρα τί υπολογίζεις, τα 1-2€; Μηνιαία ως σύνολο βγαίνει κάποιο ποσό.Οταν παίρνω 600-700€ και έχω απαραίτητα έξοδα χωρίς την επιλογή να έχω όσα θέλω απο υλικά αγαθά η διασκέδαδη-διακοπές τότε ναι, τα υπολογίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προιόντα που δίνει ένα περίπτερο αγοράζονται. Είναι προιόντα με συνεχή ζήτηση. Τι σου λέει αυτό? Αν υπάρχει πρόβλημα αυτό είναι στο διαφημιστικό κανάλι και όχι στο προιόν. Πως κάνεις το διαφημιστικό κανάλι αρκετά αποδοτικό ώστε να αξίζει μία τέτοια επιχείρηση? Ψάξε για άλλα επιτυχημένα περίπτερα και δες τι κάνουν, που τα τοποθετούν, τι στοκ κρατάνε, που καινοτομούν, πόσο κεφάλαιο χρειάστηκαν. Μάθέ τα πάντα για αυτούς. Σε τέτοιες επιχειρήσεις μπορεί η διαφορά κερδισμένου και χαμένου να είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής στρατηγικής. Μπορεί να είναι κάποια λίγα προιόντα κλειδιά. Ένα μικρό αλλά καλό διαφημιστικό κανάλι μπορεί να ανταγωνιστεί ένα μεγαλύτερο απλά θα βγάλει λιγότερα καθώς πουλάει λιγότερα. Ένα κακό διαφημιστικό κανάλι ΔΕΝ μπορεί να ανταγωνιστεί ένα καλό.  

Από τη στιγμή που υπάρχουν περιπτεράδες που ζουν ακόμη τότε θα υπάρχει και ο τρόπος. Δε καταλαβαίνω πάντως γιατί ο κόσμος θεωρεί έξυπνη ιδέα όταν δε ξέρει τι να κάνει, να ανοίξει ένα μαγαζί. Είναι σαν να λέω, οο δε ξέρω πως να βγάλω λέφτα και να πηγαίνω να κάτσω σε ένα τραπέζι πόκερ με την ελπίδα ότι θα βγουν. Με το μαγαζί είτε θα είσαι τυχερός είτε θα πρέπει να βρεις αυτά τα απειροελάχιστα πράγματα που σου δίνουν πλεονέκτημα όπως ακριβώς σε μία παρτίδα πόκερ. Δεν είναι ένα εξασφαλισμένο μέσο επιβίωσης.

Το να παράγεις εσύ ο ίδιος προιόντα ή υπηρεσίες τα οποία δίνεις σε μεταπωλητές είναι πολύ πιο ασφαλές και πολλές φορές απαιτεί πολύ μικρότερο κεφάλαιο ή και καθόλου για να κάνεις έναρξη. Πριν μάθεις πως να κάνεις το χρήμα περισσότερο χρήμα μάθε πως να κάνεις το χρόνο σου χρήμα. Μάθε πως να κάνεις freeroll σε μία αγορά. Έχει και αυτό τα ρίσκα του καθώς πάλι ανταγωνίζεσαι αλλά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος επιβίωσης.

Βλέπω και στη δική μου αγορά, οι μεταπωλητές που αγοράζανε εδώ και πολύ καιρό μεγάλο στοκ τώρα τα έχουν βρει σκούρα που πέσανε δραστικά οι τιμές. Και όμως από το πουθενά παρουσιάστηκε κάτι που διέλυσε τις τιμές. Εμείς όμως που ξέρουμε να παράγουμε και έχουμε δεξιότητες και στη δημιουργία δε μείναμε εκτός ούτε χάσαμε λεφτά σε περίσιο στοκ. Όπως λέει ένας, οι άνθρωποι κάποτε ψάχνανε για χρυσό και τότε οι μόνοι που βγάλανε λεφτά είναι αυτοί που τους πουλήσανε τα εργαλεία για να το κάνουν. Ο μεταπωλητής ουσιαστικά ψάχνει για χρυσό. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, velociraptoras είπε

και κυριως την έλλειψη τουαλέτας

Με την τουαλέτα δεν εχει θέμα μιας και το σπίτι του είναι στα 100 μέτρα. Αλλά φυσικά δεν εχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Με την τουαλέτα δεν εχει θέμα μιας και το σπίτι του είναι στα 100 μέτρα. Αλλά φυσικά δεν εχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια. 

Και τι θα κανει θα το κλεισει να παει να χ..σει και θα ξαναγυρισει? 🤣

κολλητος μου εχει κεντρο αργυρουπολης περιπτερο με ενοικιο

βγαζει κοντα στα 2κ τσεπη το μηνα

εχει 1 υπαλ 8ωρο και 1 υπαλ. 4ωρο ακομη. ο ιδιος δουλευει 6το πρωι με 6 το απογευμα. το περιπτερο ειναι 24ωρο. 

δεν παει διακοπες, δεν κανει χροστουγεννα δεν δεν δεν. εχω πολλα δεν να σου πω. σκλαβια σε ολο της το μεγαλειο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, emperor4her είπε

δεν παει διακοπες, δεν κανει χροστουγεννα δεν δεν δεν. εχω πολλα δεν να σου πω. σκλαβια σε ολο της το μεγαλειο. 

Αυτή είναι η ζωή στο καπιταλισμό. ¨Οταν ακούς για επιχειρηματία μπορεί να φαντάζεσαι κάποιον που κάθεται και του έρχονται τα λεφτά στο χέρι αλλά αν δεν γεννήθηκες στη κορυφή ή δε δούλεψες απίστευτα σκληρά (μαζί με τύχη φυσικά) αυτό δεν είναι εφικτό. Απλά δεν είναι για όλους. Τώρα θα μου πεις για άλλους που κάνουνε καλή μισθωτή δουλειά και κάθονται αρκετά αλλά και πάλι ούτε αυτό είναι για όλους. Ακόμη και στη κορυφή θα δεις πλούσιους να δουλεύουν άπειρες ώρες ασταμάτητα, οι ευθύνες και η ανάγκη για πλεονέκτημα δε τελειώνουν ποτέ. Ο καθένας γεννίεται και αποκτάει τα δικά του όπλα, αν πρέπει να δουλέψει 24 ώρες για να ζήσει και να αναπτυχθεί τότε πρέπει να το κάνει. Μπορείς να ζήσεις χωρίς διακοπές ή χριστούγεννα αλλά όχι χωρίς φαγητό. Το λέω γιατί και εγώ ανήκω σε παρόμοια κατηγορία και κάποτε συμβιβάστηκα ότι αυτή είναι η ζωή και πρέπει να βρω κάτι καλό μέσα σε αυτό. Δεν είναι και τόσο άσχημη αν θες τη γνώμη μου. Μπορείς να χεις στιγμές και να ζήσεις πράγματα μέσα από αυτό, ακόμη και να διασκεδάσεις αν σου αρέσει πολύ. Είσαι ελεύθερος χωρίς κανέναν να σε πρήζει ή να σε ρίχνει, έχεις τις δικές σου κοινότητες να μοιράζεσαι πράγματα, η ζωή σου είναι πιο πολύ σαν περιπέτεια παρά σαν ρουτίνα....Ναι δουλέυω άπειρες ώρες αλλά όποτε θέλω να κάτσω στο μπαλκόνι μου, όποτε θέλω να κοιμηθώ επειδή πονάει το κεφάλι μου, να δω τηλεόραση, να δω ένα δικό μου άτομο, να κάνω chat, να τον π....ξω τότε το κάνω. Δεν έχω κάποιο τύραννο να με διατάζει. Αυτή η ελεύθερια για κάποιους μπορεί να αξίζει τόσο που να τους έκανε να μη σταματάνε ποτέ να δουλεύουν. 

Τι θέλω να πω.....μη το λες αυτό λες και είναι κάτι άκυρο ή κακό. Ϊσως από τη δική σου οπτική γωνία είναι σκλαβιά αλλά από του φίλου σου απλά η ζωή.

Κάποιοι εδώ θα πουν να παρατήσεις τα 2000Ε και να γίνεις μισθωτός για 700Ε ξέρω γω για να κερδίσεις αυτές τις ώρες πίσω σκεφτόμενοι ότι αυτό είναι το νορμάλ και ότι αυτές οι προσωπικές ώρες είναι αδιανόητο να χαθούν. Στο καπιταλισμό όμως δεν υπάρχει νορμάλ και κανείς δε νοιάζεται για αυτό. Αν ξοδεύεις χρόνο σε διασκέδαση αντί για χρήμα τότε ρίσκαρεις. Εγώ σου λέω ότι αυτό τους βάζει σε μία πολύ επικύνδυνη κατάσταση διότι αν μείνουν άνεργοι κάτι το οποίο φυσικά δεν ελέγχουν συγκριτικά με έναν επιχειρηματία ο οποίος όποτε θέλει δουλεύει τότε θα τα βρουν σκούρα μέχρι να ξαναγυρίσουν στην αγορά. Οι προοπτικές ανάπτυξης πάλι είναι χαμηλές. Οι ώρες που κερδίσανε λοιπόν δεν είναι τσάμπα αλλά αυξάνει το ρίσκο της οικονομικής τους κατάρρευσης και αν θες προσωπική άποψη αυτό το ρίσκο είναι μεγάλο.

Στο καπιταλισμό δεν υπάρχει μέτρο, κανείς δε νοιάζεται αν εσύ πιστεύεις ότι θα έπρεπε να υπάρχει και αν μείνεις σε αυτό το σκεπτικό τότε θα σε προσπεράσουν και θα βρεθείς σε δύσκολη θέση. Δουλειά = ζωή και όχι μία ολιγόωρη ξεπέτα. Δεν είμαι απαραίτητα υπέρ ενός τόσο ξεκούμπωτου συστήματος το οποίο τα οδηγεί όλα εκτός ορίων αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cons1985 είπε

Με την τουαλέτα δεν εχει θέμα μιας και το σπίτι του είναι στα 100 μέτρα. Αλλά φυσικά δεν εχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια. 

Για μένα λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε που πλήρωναν οι καπνοβιομηχανίες για διαφήμιση στις τέντες κλπ μαζευονταν πιο ευκολα λεφτά.Τωρα είναι μονο απο την πωληση το κέρδος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2020 στις 12:01 ΠΜ, Rpanagos είπε

Ποιο ειναι το κερδος απο τσιγαρα πχ.. φανταζομαι κατι του τυπου 10-20 λεπτα το πακετο?

3-4 λεπτα ...Και με επισημα στοιχεια απο το σωματειο τους πανω απο το 50% εχουν κλεισει σεολη την Ελλαδα

Επεξ/σία από xp-user
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...