Προς το περιεχόμενο

Νέο ξεκίνημα περιπτέρου


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αυτή είναι η ζωή στο καπιταλισμό. ¨Οταν ακούς για επιχειρηματία μπορεί να φαντάζεσαι κάποιον που κάθεται και του έρχονται τα λεφτά στο χέρι αλλά αν δεν γεννήθηκες στη κορυφή ή δε δούλεψες απίστευτα σκληρά (μαζί με τύχη φυσικά) αυτό δεν είναι εφικτό. Απλά δεν είναι για όλους. Τώρα θα μου πεις για άλλους που κάνουνε καλή μισθωτή δουλειά και κάθονται αρκετά αλλά και πάλι ούτε αυτό είναι για όλους. Ακόμη και στη κορυφή θα δεις πλούσιους να δουλεύουν άπειρες ώρες ασταμάτητα, οι ευθύνες και η ανάγκη για πλεονέκτημα δε τελειώνουν ποτέ. Ο καθένας γεννίεται και αποκτάει τα δικά του όπλα, αν πρέπει να δουλέψει 24 ώρες για να ζήσει και να αναπτυχθεί τότε πρέπει να το κάνει. Μπορείς να ζήσεις χωρίς διακοπές ή χριστούγεννα αλλά όχι χωρίς φαγητό. Το λέω γιατί και εγώ ανήκω σε παρόμοια κατηγορία και κάποτε συμβιβάστηκα ότι αυτή είναι η ζωή και πρέπει να βρω κάτι καλό μέσα σε αυτό. Δεν είναι και τόσο άσχημη αν θες τη γνώμη μου. Μπορείς να χεις στιγμές και να ζήσεις πράγματα μέσα από αυτό, ακόμη και να διασκεδάσεις αν σου αρέσει πολύ. Είσαι ελεύθερος χωρίς κανέναν να σε πρήζει ή να σε ρίχνει, έχεις τις δικές σου κοινότητες να μοιράζεσαι πράγματα, η ζωή σου είναι πιο πολύ σαν περιπέτεια παρά σαν ρουτίνα....Ναι δουλέυω άπειρες ώρες αλλά όποτε θέλω να κάτσω στο μπαλκόνι μου, όποτε θέλω να κοιμηθώ επειδή πονάει το κεφάλι μου, να δω τηλεόραση, να δω ένα δικό μου άτομο, να κάνω chat, να τον π....ξω τότε το κάνω. Δεν έχω κάποιο τύραννο να με διατάζει. Αυτή η ελεύθερια για κάποιους μπορεί να αξίζει τόσο που να τους έκανε να μη σταματάνε ποτέ να δουλεύουν. 

Τι θέλω να πω.....μη το λες αυτό λες και είναι κάτι άκυρο ή κακό. Ϊσως από τη δική σου οπτική γωνία είναι σκλαβιά αλλά από του φίλου σου απλά η ζωή.

Κάποιοι εδώ θα πουν να παρατήσεις τα 2000Ε και να γίνεις μισθωτός για 700Ε ξέρω γω για να κερδίσεις αυτές τις ώρες πίσω σκεφτόμενοι ότι αυτό είναι το νορμάλ και ότι αυτές οι προσωπικές ώρες είναι αδιανόητο να χαθούν. Στο καπιταλισμό όμως δεν υπάρχει νορμάλ και κανείς δε νοιάζεται για αυτό. Αν ξοδεύεις χρόνο σε διασκέδαση αντί για χρήμα τότε ρίσκαρεις. Εγώ σου λέω ότι αυτό τους βάζει σε μία πολύ επικύνδυνη κατάσταση διότι αν μείνουν άνεργοι κάτι το οποίο φυσικά δεν ελέγχουν συγκριτικά με έναν επιχειρηματία ο οποίος όποτε θέλει δουλεύει τότε θα τα βρουν σκούρα μέχρι να ξαναγυρίσουν στην αγορά. Οι προοπτικές ανάπτυξης πάλι είναι χαμηλές. Οι ώρες που κερδίσανε λοιπόν δεν είναι τσάμπα αλλά αυξάνει το ρίσκο της οικονομικής τους κατάρρευσης και αν θες προσωπική άποψη αυτό το ρίσκο είναι μεγάλο.

Στο καπιταλισμό δεν υπάρχει μέτρο, κανείς δε νοιάζεται αν εσύ πιστεύεις ότι θα έπρεπε να υπάρχει και αν μείνεις σε αυτό το σκεπτικό τότε θα σε προσπεράσουν και θα βρεθείς σε δύσκολη θέση. Δουλειά = ζωή και όχι μία ολιγόωρη ξεπέτα. Δεν είμαι απαραίτητα υπέρ ενός τόσο ξεκούμπωτου συστήματος το οποίο τα οδηγεί όλα εκτός ορίων αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς.

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις.

Στο διάστημα που λες ότι μπορείς να κάτσεις όποτε θες στο μπαλκόνι ή να κοιμηθείς, τι γίνεται; Χάνεις χρήματα, έχεις κάποιους από πίσω να τρέχουν για σένα;

Εσύ πώς αισθάνεσαι όσο κάθεσαι; Γουστάρεις ή δε βλέπεις την ώρα να γυρίσεις στη δουλειά;

Τέλος, θεωρείς ότι όντως σε γεμίζει σαν άνθρωπο η δουλειά, ή ότι έχεις συνηθίσει και σου έχει περάσει στο υποσυνείδητο να αισθάνεσαι γεμάτος όσο περισσότερο δουλεύεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις.

Στο διάστημα που λες ότι μπορείς να κάτσεις όποτε θες στο μπαλκόνι ή να κοιμηθείς, τι γίνεται; Χάνεις χρήματα, έχεις κάποιους από πίσω να τρέχουν για σένα;

Εσύ πώς αισθάνεσαι όσο κάθεσαι; Γουστάρεις ή δε βλέπεις την ώρα να γυρίσεις στη δουλειά;

Τέλος, θεωρείς ότι όντως σε γεμίζει σαν άνθρωπο η δουλειά, ή ότι έχεις συνηθίσει και σου έχει περάσει στο υποσυνείδητο να αισθάνεσαι γεμάτος όσο περισσότερο δουλεύεις;

Προφανώς χάνω χρήματα όταν φεύγω από τη δουλειά για να κάνω κάτι άλλο όπως σήμερα ας πούμε που άκουγα όλη μέρα μουσική και κοίταζα βίντεο στο Youtube, αυτές ήταν χαμένες ώρες αν και για να πω την αλήθεια πρέπει να είσαι μερικές φορές ευγενικός με τον εαυτό σου, μπορεί να το χρειαζόμουν αυτό το πράγμα, είναι και αυτό κομμάτι που βοηθάει την απόδοση μου. Όπως και να χει οι στιγμές που θες να είσαι ελεύθερος δεν είναι πάντα προβλέψιμες. Ας πούμε δουλεύω ταμίας και με έπιασε μία ζαλάδα, μπορώ να πέσω για ύπνο εκείνη την ώρα? όχι... το παιδί μου διαγωνίζεται κάπου ή σχόλασε, μπορώ να πάω να το πάρω? όχι.....ΟΚ μπορεί ο μισθωτός να χει 9 ώρες ελευθερίας και εγώ 1 ώρα αλλά αυτή η μία ώρα να είναι πολύ σημαντικότερη. Άμα θέλω μπορώ να έχω και μία ολόκληρη μέρα ελεύθερη και να δουλέψω περισσότερο την επόμενη. Το ότι δεν έχεις κάποιον να σου βάζει πρόγραμμα αλλά το βάζεις εσύ μόνος σου μπορεί απέξω να μη δείχνει να χει διαφορά διότι και οι δύο (μισθωτός/ελ.επ) πρέπει να εργαστούν αλλά επί του πρακτέου αλλάζει πολλά και βελτιώνει πολύ τη ψυχολογία σου. Είσαι ελεύθερος όποτε πραγματικά το χρειάζεσαι και όχι όποτε στο ορίσουν άλλοι. Επίσης είσαι άνετος και κάνεις το κουμάντο σου, αν δεν μπορείς κάτι τότε το παρατάς ή προσαρμόζεσαι. Δεν έχεις κάποιον να σε βρίζει ή να σε απειλεί επειδή δεν είσαι όσο αποδοτικός πρέπει. Στις λεπτομέρειες γίνεται η διαφορά αλλά αυτή είναι τεράστια.

Αυτά τα λέω γιατί ένα διάστημα δούλεψα και για εταιρία στο διαδίκτυο όπου μου ανέθετε δουλειές ως contractor και έβγαλα σπυριά από τη πίεση. Ας πούμε του στυλ "μάγκα αυτή η δουλειά ήθελε 10 ώρες και εσύ έκανες 12 ώρες, μήπως τεμπέλιασες?" "ο πελάτης θέλει να του δώσεις και κάτι παραπάνω επειδή καθυστέρησες τη παράδοση"

Εγώ μπορεί να γουστάρω σήμερα να κάτσω όλη μέρα και τις επόμενες δύο μέρες να δουλέψω 48 ώρες. Μη νομίζεις και 10-15 λεπτά να σηκωθώ να κάτσω στο μπαλκόνι μου ή να φάω, το ότι μπορώ να το κάνω όποτε θέλω μου αλλάζει τη ψυχολογία ασχέτως αν πρέπει να εργαστώ περισσότερο. Μπορώ να εργάζομαι και να βλέπω τον ολυμπιακό ταυτόχρονα. Μπορώ να χαζεύω γκόμενες στα κοινωνικά δίκτυα ενώ ταυτόχρονα κλείνω συμφωνίες. Κάνω ότι θέλω χωρίς να κινδυνεύω να με απολύσει κάποιος.

Αισθάνομαι καλά όταν κάνω διαλείμματα, φυσικά έχω το άγχος/πίκρα ότι χάνεται χρήμα αλλά δε ξέρω γιατί, το τελευταίο καιρό απολαμβάνω τις ώρες που δε δουλεύω. Μόνο αν βρίσκομαι κάτω από ισχυρή πίεση δε μπορώ να απολάυσω τίποτα αλλά αν βρίσκομαι κάτω από πίεση, δε κάθομαι ποτέ, δε πρόκειται να βγω στο μπαλκόνι αν πρέπει να βγάλω μία δουλειά, θα κάτσω να δουλέψω μέχρι να πεθάνω. Όταν πρέπει να τα δώσω όλα για να βγει η δουλειά τότε απλά το κάνω. Κάποτε δεν απολάμβανα τίποτα και πίστευα ότι ήταν το άγχος της επιβίωσης και του χαμένου χρήματος αλλά μάλλον δεν ήταν αυτό, τώρα που ζω μόνος και τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, δεν αισθάνομαι αυτό το άγχος όταν κάνω διαλείμματα.

Η δουλειά είναι σκληρή αλλά με γεμίζει διότι μου έχει δόσει ένα νέο πολύ ωραίο κόσμο. Η επιχείρηση είναι σαν παιχνίδι στρατηγικής σαν να παίζεις total war, παίρνεις αποφάσεις, κάνεις σχέδια, πειραματίζεσαι, δημιουργείς, επιβραβεύεσαι, μπαίνεις σε κοινότητες του κλάδου σου όπου ανταλλάζεις απόψεις και υπάρχει μία αλληλοβελτίωση. Όπως είπα μπορεί να είναι σκληρό αλλά το βιώνεις ως περιπέτεια όπου προσπαθείς να φτάσεις κάπου παρά σαν μία ξεπέτα ή βαρετή ρουτίνα που δε βλέπεις την ώρα να τελειώσει. Ένας ακόμη λόγος που με γεμίζει/εθίζει τόσο είναι επειδή λατρεύω το χρήμα και τις πωλήσεις. Μου αρέσει ότι το ταβάνι των χρημάτων που μπορώ να βγάλω καθορίζεται από εμένα και τη δύναμη μου στην αγορά. Αυτό σε κάνει να θες να προσπαθήσεις περισσότερο και το βλέπεις πολύ ανταγωνιστικά. Τώρα οκ εγώ δουλεύω στο διαδίκτυο οπότε παρόλο που όλο αυτό με έχει κάνει πολύ κοινωνικό εκεί δεν έχω καμία φοβερή καθημερινότητα. Τι γίνεται όμως αν ας πούμε είσαι ιδιοκτήτης κάποιου μαγαζιού σε αντικείμενο που σε ενδιαφέρει? ζεις έντονα κοινωνικά κάθε μέρα και ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει. Μπορεί να σου παίρνει όλες τις ώρες αυτό αλλά σου δίνει μία νέα ζωή στην οποία ζεις και δεν είσαι απλά ένα ρομπότ.

Εγώ είμαι εθισμένος με τη δουλειά μου και οι ώρες που σταματάω είναι κυρίως επειδή έχω σακατεύτει σωματικά δηλαδή παρόλο που θέλω δε μπορώ να συνεχίσω.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πούμε-γράψουμε εδώ για μένα ο χρυσός κανόνας είναι ένας:

Δουλεύεις ως υπάλληλος

παίρνεις τα δεδομένα εκ των έσω

και στη συνέχεια αποφασίζεις εάν σε συμφέρει ή όχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί 10+ cents  κέρδος ανά πακέτου τσιγάρων είναι ανέκδοτα. 3-4 cents όπως είπε ο φίλος από πάνω ανάλογα την μάρκα. Με τις εφημερίδες και εκεί το κέρδος είναι πολύ χαμηλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων ενός περιπτέρου, το κέρδος είναι απειροελάχιστο. 3-4 σεντς όντως ανά πακέτο, εφημερίδες-περιοδικά επίσης αστείο περιθώριο κέρδους κάπως καλύτερα ψυγείο. Εκεί που βγάζουν όσοι έχουν και πουλάνε είναι από μπάλες, παιχνιδάκια, σακούλες και αξεσουάρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris_rom είπε

Εκεί που βγάζουν όσοι έχουν και πουλάνε είναι από μπάλες, παιχνιδάκια, σακούλες και αξεσουάρ. 

Και φαντάζομαι μιλαμε για 3-4 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα περίπτερα ακολουθούν το δρόμο των video club. Τι να πάρεις πια από περίπτερο; Γιατί μπορεί να μην κέρδιζε από τα εισητήρια των λεωοφορείων αλλά όλο και κάτι ξέμπαρκο θα αγόραζες. Ή από την κάρτα ανανέωσης που όλοι το κάνουν online. Για μια σοκολάτα θα πάνε σουπερ μαρκετ να την βρουν ενα τσικ πιο φτηνά. Ακόμα και το νερό. Τα περιοδικά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Tα περίπτερα ακολουθούν το δρόμο των video club. Τι να πάρεις πια από περίπτερο; Γιατί μπορεί να μην κέρδιζε από τα εισητήρια των λεωοφορείων αλλά όλο και κάτι ξέμπαρκο θα αγόραζες. Ή από την κάρτα ανανέωσης που όλοι το κάνουν online. Για μια σοκολάτα θα πάνε σουπερ μαρκετ να την βρουν ενα τσικ πιο φτηνά. Ακόμα και το νερό. Τα περιοδικά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

 

Μακριά. Πεθαμένο επάγγελμα. Πλέον που τα σούπερ μάρκετ ειναι παντού δεν παίζουν περίπτερα με κερδος πλην μετρημένων στα δάχτυλα. Επίσης πλέον υπάρχουν και πάρα πολλά μίνι μάρκετ που ακυρώνουν και το πλεονέκτημα του Περιπτέρου το διευρυμένο ωράριο καθώς τα περισσότερα ανοίγουν 7 και κλείνουν 11-12 το βράδυ. Για πιο άφτερ αν μείνεις 24ωρος εσύ τότε θες υπάλληλο και τα έξοδα εκτοξευονται. Σε νυχτερινή βάρδια αν βγαίνει το μεροκαματο του υπαλλήλου είναι απίστευτα σπάνιο...ειδικά τα τελευταία χρόνια η νύχτα έχει πεθάνει (ειδικά επαρχία). 
Επίσης ακόμα και αυτά που βγάζουν τα έξοδα τους και δίνουν έναν μισθό στον ιδιοκτήτη τους είναι τραγική σκλαβιά. Διακοπές ποτέ...ρεπό ποτέ και σαββατοκύρια/αργίες πάντα εκεί στο μεροκάματο. 1000 φορές υπάλληλος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μικρά κλασικά περίπτερα είναι στα τελευταία τους, τα περισσότερα λογικά κρατιούνται με νύχια και με δόντια.

Αυτά που έχουν ακόμα δουλειά είναι αυτά τα μεγάλα τύπου Kiosky's που είναι σαν μικρά σουπερμάρκετ, είναι σε σχετικά καλά σημεία με χώρο να σταθμεύσεις για λίγο και είναι 24ωρα. Σε αυτά συνήθως ό,τι ώρα και να περάσεις θα έχουν κόσμο, ακόμα και τις μεγάλες ώρες, αν και εξαρτάται και απ' το σημείο. Αλλά σε επαρχιακή πόλη δεν ξέρω πόση δουλειά θα είχαν.

Είναι και θέμα τύχης, αλλά και πώς σκοπεύεις να το δουλέψεις.

 

17 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Πλέον που τα σούπερ μάρκετ ειναι παντού δεν παίζουν περίπτερα με κερδος πλην μετρημένων στα δάχτυλα.

Τα σουπερμάρκετ έχουν το αρνητικό της αναμονής στο ταμείο.

Ειδικά αν θες να ψωνίσεις ό,τι θα ψώνιζες στο περίπτερο, δεν αξίζει να κάθεσαι στην ουρά και να μπαίνεις στη διαδικασία να παρκάρεις σε κλειστό πάρκινγκ και να σου δίνουν χαρτάκι για να βγεις μπλα μπλα μπλα.

Συν ότι συνήθως όταν πας για λίγα στο σουπερμάρκετ φεύγεις με πολλά γιατί θα δεις την τάδε "προσφορά" που λήγει σήμερα ή αύριο. Κλασικά εικονογραφημένα.

Βέβαια ισχύει ότι πλέον είναι παντού και νομίζω ότι έχουν αυξανόμενους τζίρους, αλλά ταυτόχρονα είναι και ο βραχνάς του μέσου οικογενειακού προϋπολογισμού. Τα μισά που παίρνεις από εκεί δεν τα χρειάζεσαι, απλά πέφτεις θύμα. Ελάχιστοι θεωρώ πως είναι εκείνοι που πάνε με απολύτως στοχευμένο πλάνο και δεν παρεκκλίνουν από αυτό.

Βέβαια αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 9:50 ΠΜ, Rpanagos είπε

Επειδή και εγώ έχω ακουσει για χρυσές δουλειές.

Νομίζω το όλο θέμα είναι (για επαρχία τουλάχιστον) να είσαι σωστός προς τους πελάτες ωστε να έρχονται σε εσένα μόνο.

Απλά αν κάποιος ζητάει στο ξεκίνημα 400 και 500 ενοίκιο εκεί δεν ξέρω πως θα βγουν αυτά τα λεφτά τουλάχιστον για την πληρωμή του ενοικίου.οχι για να μείνουν στην άκρη απο το ξεκίνημα.

Όποτε λίγο που το σκέφτομαι είναι ζόρι.

Συγγνώμη, θες να ξεκινήσεις μια επιχείρηση (την οποιαδήποτε επιχείρηση) και λες για το ενοίκιο που θα χρειαστεί να δώσεις στο ξεκίνημα και τα λοιπά έξοδα από την αρχή και πως θα σου μείνει κάτι στην άκρη στο ξεκίνημα;

Ξέρεις πολλές επιχειρήσεις δηλαδή που δεν χρειάζονται να έχεις κάποιο αρχικό κεφάλαιο για να ξεκινήσεις; Και να δουλεύεις κάποιο καιρό για να ρεφαρεις το κεφάλαιο που έβαλες και μετά να μιλάς για λεφτά που θα κερδίζεις/μένουν στην άκρη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ στην περιοχή που μένω, έχει 12 περίπτερα μετρημένα.
 

Ο Λ Ο Ι μα όλοι πάνε σε έναν συγκεκριμένο μόνο, κ ας είναι πιο μακριά απ τους υπόλοιπους.

Ο συγκεκριμένος, έχει πραγματάκια πιο ακριβά σε σχέση με άλλους.

Πχ το Monster, το δίνει 2.20, οι υπόλοιποι 1.80 - 2.00, παρόλα αυτά, όλοι πάνε σ αυτόν. 

Η διαφορά είναι πως αυτός είναι 24ωρος, οι άλλοι κλείνουν 00:00. 

 

ΥΓ. Μιλάω για πρωινές / μεσημεριανές ώρες.. βράδυ φαντάζομαι τι θα γίνεται που θα είναι ΜΟΝΟ αυτός.

Ο τύπος έχει χεστεί στα φράγκα.

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HateMe είπε

Εδώ στην περιοχή που μένω, έχει 12 περίπτερα μετρημένα.
 

Ο Λ Ο Ι μα όλοι πάνε σε έναν συγκεκριμένο μόνο, κ ας είναι πιο μακριά απ τους υπόλοιπους.

Ο συγκεκριμένος, έχει πραγματάκια πιο ακριβά σε σχέση με άλλους.

Πχ το Monster, το δίνει 2.20, οι υπόλοιποι 1.80 - 2.00, παρόλα αυτά, όλοι πάνε σ αυτόν. 

Η διαφορά είναι πως αυτός είναι 24ωρος, οι άλλοι κλείνουν 00:00. 

ΥΓ. Μιλάω για πρωινές / μεσημεριανές ώρες.. βράδυ φαντάζομαι τι θα γίνεται που θα είναι ΜΟΝΟ αυτός.

Ο τύπος έχει χεστεί στα φράγκα.

Εφόσον πηγαίνει κόσμος και το πρωί, δεν νομίζω ότι έχει χεστει στα φράγκα επειδή είναι ανοιχτός και το βράδυ, ειδικά αν πουλάει και ακριβότερα, μάλλον κάτι άλλο παίζει, περισσότεροι γνωστοί, κονε, κοινωνικοτητα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περίπτερα κλείνουν με νόμο, καινούριες άδειες δεν δίνονται και οι παλιές ανακαλούνται όταν αποβιώσει ο κάτοχος της άδειας (και λήξει το συμβόλαιο ενοικίασης που πιθανόν υπάρχει), οπότε όλα τα περίπτερα είναι σε δανεισμένο χρόνο, σε 10 χρόνια το πολύ θα έχουν κλείσει σχεδόν όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...