Προς το περιεχόμενο

PC windows XP


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σκεφτόμουν να φτιάξω ένα pc όπου θα έχει πρακτική χρησιμότητα και θα το χρησιμοποιώ συχνά. 

SOFTWARE & GAMES της δεκαπεντατίας 1995-2009 με WINDOWS XP 32bits , τότε  είχαν κυκλοφορήσει παιχνίδια με φοβερό gameplay και αξιοπρεπή 3d γραφικά.

Όσον αφορά το hardware σκέφτομαι να λειτουργήσω ανάποδα. Ποιο είναι το σύγχρονο hardware που μπορεί να τρέξει windows xp και το software της εποχής natively.

Προσανατολίζομαι σε ένα pc με INTEL 4th gen (SSF dell κατασκευασμένο 2013)  ,  4GB DDR3 (XP 32bits) &   tft monitor 20" 1600x1200 (4:3 γιατί τότε αυτή ήταν η επικρατούσα αναλογία)  (μοντέλο κατασκευασμένο 2006)

Πιστεύω ότι θα είναι πλήρως λειτουργικό pc και θα το χρησιμοποιώ συχνά.  Software που θα τρέχει θα είναι 15-20ετίας οπότε μπορούμε να το μετρήσουμε ως retro. Στα WINDOWS XP μπορείς να ρυθμίσεις DOS profiles και να τρέξεις την συντριπτική πλειοψηφία του SOFTWARE που κυκλοφόρησε επί win98.

 

Επόμενο project είναι να κάνω το ίδιο με τα WINSOWS 98SE που μπορούν να τρέξουν σε πλατφόρμα lga775.

 

ΥΓ

Ψάχνω για software της 15ετίας 1995-2009 (το 2009 είναι το ψυχολογικό ταβάνι) Έχω ήδη MSOFFICE 2003 και θέλω ιδέες τι μπορώ να του φορτώσω. 

Τι λέτε θα έχει έχει ενδιαφέρον ή λόγω HARDWARE 7ετίας χάνει λίγο από την μαγεία? 

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Κατ'αρχάς, να μην αγχώνεσαι για το αν θα αποκαλείται ή όχι retro λόγω hardware. Το hobby σου κάνεις. 

Η λογική να έχεις ένα πολύ δυνατό hardware για να τρέχεις όλα τα παιχνίδια σε full graphics μου ακούγεται σωστή, αφού δεν θες να ταλαιπωρείσαι και θες να απολαμβάνεις τα παιχνίδια. 

Προσωπικά προτιμώ να έχω στημένο ένα emulation για όλα τα DOS και WINDOWS games των προηγούμενων δεκαετιών στο κανονκό μου pc και απλά να πειραματίζομαι με παλιό hardware και software σε PCs των 80s - 90s. Αφού το pc το θες για πολύ συχνή χρήση, καλά κάνεις και επιλέγει πρόσφατο σχετικά hardware που είναι - δεν είναι retro ώστε αν έχεις παλιά PCs να μην τα ταλαιπωρείς με τα παιχνίδια και να τα κρατάς στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Με προβληματίζει λίγο ο συνδυασμός DOS games με το hardware του 2006. Ίσως εντιματωπίσεις θέματα συμβατότητας σε ορισμένα παιχνίδια αλλά αυτό μένει να το δεις όταν το στήσεις. 

 

Τέλος, για παλιό software ψάξε στο internet archive για ότι έχει να κάνει με αγγλικές versions και μπορείς να απευθυνθείς και στα forums που υπάρχουν στο ελληνικό web για Ελληνικές εκδόσεις. 

(retromaniax, retrocomputers, iamretro)

Επεξ/σία από lelisjr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lelisjr είπε

Καλημέρα,

Κατ'αρχάς, να μην αγχώνεσαι για το αν θα αποκαλείται ή όχι retro λόγω hardware. Το hobby σου κάνεις. 

Η λογική να έχεις ένα πολύ δυνατό hardware για να τρέχεις όλα τα παιχνίδια σε full graphics μου ακούγεται σωστή, αφού δεν θες να ταλαιπωρείσαι και θες να απολαμβάνεις τα παιχνίδια. 

Προσωπικά προτιμώ να έχω στημένο ένα emulation για όλα τα DOS και WINDOWS games των προηγούμενων δεκαετιών στο κανονκό μου pc και απλά να πειραματίζομαι με παλιό hardware και software σε PCs των 80s - 90s. Αφού το pc το θες για πολύ συχνή χρήση, καλά κάνεις και επιλέγει πρόσφατο σχετικά hardware που είναι - δεν είναι retro ώστε αν έχεις παλιά PCs να μην τα ταλαιπωρείς με τα παιχνίδια και να τα κρατάς στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Με προβληματίζει λίγο ο συνδυασμός DOS games με το hardware του 2006. Ίσως εντιματωπίσεις θέματα συμβατότητας σε ορισμένα παιχνίδια αλλά αυτό μένει να το δεις όταν το στήσεις. 

Τέλος, για παλιό software ψάξε στο internet archive για ότι έχει να κάνει με αγγλικές versions και μπορείς να απευθυνθείς και στα forums που υπάρχουν στο ελληνικό web για Ελληνικές εκδόσεις. 

(retromaniax, retrocomputers, iamretro)

Εχεις δίκιο , DOS καθαρόαιμα που θα θέλουν ρύθμιση σε ethernet , vga , sound (irq/dma & driver) δεν θα μου λειτουργήσουν γιατί έχω υπερβολικά σύγχρονο εξοπλισμό. Στόχος μου πραγματικός είναι τα παιχνίδια που φτιάχτηκαν για WIN98SE έως WIN-XP (για να λειτουργούν εντός του γραφικού περιβάλλοντος ή να είναι συμβατά τέλος πάντων , υπήρχαν κάτι υβριδικά DOS  εκεί γύρω στο 1998-2000 που έτρεχαν μέσα από τα winXP και χρησιμοποιούσαν τους drivers των windows). Η στόχευση μου είναι από WIN98SE εως WIN-XP software.

 

ΥΓ

Η MICROSOFT και η BORLAND είχαν βγάλει compilers για τις δημοφιλείς γλώσσες που λειτουργούσαν έτσι υβριδικά (late '90s) . Γι' αυτό υπάρχουν ορισμένα DOS παιχνίδια που έπαιζαν απροβλημάτιστα εντός WINXP χωρίς ιδιαίτερες ρυθμίσεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για XP ορθά σκέφτεσαι για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν του βάλεις και μια low profile GTX750Ti είσαι full καλυμμένος. Από ήχο θα μπορούσες να βάλεις μια SB X-Fi και έτσι θα είσαι καλυμμένος και στο EAX κομμάτι.

Τώρα για Win98 είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πιο σύγχρονο chipset που υποστηρίζει full το λειτουργικό είναι το i865, όπου παίρνει Core2 επεξεργαστές και υποστηρίζει ΑGP interface. Από AMD μεριά δεν το χω ψάξει πολύ αλλά νομίζω πάει λίγο πιο πίσω σε socket AM1/939. Από κάρτες γραφικών κοιτάς μέχρι GeForce 6000/FX5000 (ιδανικά GF 4Ti) AGP και Radeon X300+/9000. Για ήχο κοιτάς τις SB Live!, Audigy ή καμιά Turtle Beach Santa Cruz (που υποστηρίζει και A3D). Όλες αυτές έχουν και καλό DOS emulation.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...