Προς το περιεχόμενο

To Always Home Cam της Amazon είναι ένα drone που επιτηρεί το εσωτερικό του σπιτιού σας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταργεί όλες τις IP Cameras. Μπράβο. Τρομερή ιδέα και μετά την χαρτογράφηση θα πηγαίνει και σφεντόνα.. τρομερό. Ειδικά σε μεγάλους χώρους εργοστάσια κλπ είναι πραγματικό ΟΠΛΟ. Σίγουρα θα πιάσει σαν ιδέα και θα δούμε από πολλές εταιρίες παρόμοια εργαλεία. Μπράβο ρε άμαζον

 

19 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάποιοι θα βρεθούν να το πάρουν κι αυτό...

Εκτός του ότι υπάρχουν πολλοί γκατζετάκιδες να είσαι σίγουρος ότι πολλαπλάσιοι είναι οι "κάποιοι" θα το πάρουν γιατί μιλάμε για εργαλείο που καταργεί τις δεκάδες κάμερες που μπορεί να έχει κάποιος στην εταιρία του στο μεγάλο του σπίτι κλπ κλπ... Οι γκατζετάκηδες (όπως εγώ) επίσης θα κάνουν το κέφι τους. Είναι ανεπανάληπτο εργαλείο.

Και τώρα που το σκέπτομαι παίρνεις 2 -3 ανάλογα το μέγεθος του χώρου και τα βάζεις και κάνουν περιπολίες στον χώρο. Ένα παράδειγμα... έχω έναν μπατζανάκι μου που έχει μεγάλο ξυλουργείο και τεράστιο χώρο γκαράζ έξω από αυτό. Ουσιαστικά εργοστάσιο αφού είναι περίπου 3 στρέμματα όλος ο χώρος.. Αν αυτό το πράγμα δουλεύει σωστά (άμαζον είναι γιατί να μην δουλεύει) και όπως πρέπει βάζει 1 για μέσα να κάνει περιπολίες ανα Χ χρόνο (να φορτίζει κιόλας) και ένα έξω (εννοείται σε καλό καιρό γύρω γύρω από το κτήριο δεν νομίζω να έχει θέμα με αέρα.. σίγουρα θα έχει με βροχή αλλά με αέρα δεν θα έχει) και ένα ξεχωριστό που θα καταγράφει κατά βούληση του να ελέγχει οτιδήποτε άλλο.. 

έχει παλιά συστήματα καμιά 15αριά κάμερες και 2 εγγραφείς οπότε κάποια στιγμή θα αναβάθμιζε.. θα του πήγαινε η εγκατάσταση πλάκα στην πλάκα κάνα 3-4 χιλιάρικα... ενώ με αυτό το εργαλειάκι θα κάνει τέλεια την δουλειά του και είναι και διασκεδαστικό. Θα του πω να πάρει τρια κομμάτια να παίξουμε και βλέπουμε πόσο καλό είναι.. αν δεν είναι επιστροφή μετά από 1-2 βδομάδες .. απλά πράγματα...

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Καταργεί όλες τις IP Cameras. Μπράβο. Τρομερή ιδέα και μετά την χαρτογράφηση θα πηγαίνει και σφεντόνα.. τρομερό. Ειδικά σε μεγάλους χώρους εργοστάσια κλπ είναι πραγματικό ΟΠΛΟ. Σίγουρα θα πιάσει σαν ιδέα και θα δούμε από πολλές εταιρίες παρόμοια εργαλεία. Μπράβο ρε άμαζον

Εκτός του ότι υπάρχουν πολλοί γκατζετάκιδες να είσαι σίγουρος ότι πολλαπλάσιοι είναι οι "κάποιοι" θα το πάρουν γιατί μιλάμε για εργαλείο που καταργεί τις δεκάδες κάμερες που μπορεί να έχει κάποιος στην εταιρία του στο μεγάλο του σπίτι κλπ κλπ... Οι γκατζετάκηδες (όπως εγώ) επίσης θα κάνουν το κέφι τους. Είναι ανεπανάληπτο εργαλείο.

Και τώρα που το σκέπτομαι παίρνεις 2 -3 ανάλογα το μέγεθος του χώρου και τα βάζεις και κάνουν περιπολίες στον χώρο. Ένα παράδειγμα... έχω έναν μπατζανάκι μου που έχει μεγάλο ξυλουργείο και τεράστιο χώρο γκαράζ έξω από αυτό. Ουσιαστικά εργοστάσιο αφού είναι περίπου 3 στρέμματα όλος ο χώρος.. Αν αυτό το πράγμα δουλεύει σωστά (άμαζον είναι γιατί να μην δουλεύει) και όπως πρέπει βάζει 1 για μέσα να κάνει περιπολίες ανα Χ χρόνο (να φορτίζει κιόλας) και ένα έξω (εννοείται σε καλό καιρό γύρω γύρω από το κτήριο δεν νομίζω να έχει θέμα με αέρα.. σίγουρα θα έχει με βροχή αλλά με αέρα δεν θα έχει) και ένα ξεχωριστό που θα καταγράφει κατά βούληση του να ελέγχει οτιδήποτε άλλο.. 

έχει παλιά συστήματα καμιά 15αριά κάμερες και 2 εγγραφείς οπότε κάποια στιγμή θα αναβάθμιζε.. θα του πήγαινε η εγκατάσταση πλάκα στην πλάκα κάνα 3-4 χιλιάρικα... ενώ με αυτό το εργαλειάκι θα κάνει τέλεια την δουλειά του και είναι και διασκεδαστικό. Θα του πω να πάρει τρια κομμάτια να παίξουμε και βλέπουμε πόσο καλό είναι.. αν δεν είναι επιστροφή μετά από 1-2 βδομάδες .. απλά πράγματα...

Για τέτοια χρήση που περιγράφεις όντως καλό φαίνεται. Ίσως έτσι θα έπρεπε να το προωθήσει και η ίδια η amazon. 

Έτσι όπως το προωθεί για οικιακή χρήση μοιάζει ψιλοάχρηστο, σε μένα τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έρχεται για να καλύψει το κενό με τατύφλα σημεία και την ανάγκη να έχεις πολλές κάμερες. Σωστή σκέψη και σίγουρα θα δούμε κ παρόμοιες υλοποίησεις από άλλους.

Ιδανικά θα πρεπει να πετάει πάνω από τα radar συναγερμού... (εκτός αν έχει κ mode stealth στην v2)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχαμε μην πατήσουμε το σκύλο, τώρα θα προσέχουμε μην τρακάρουμε με το drone. Όλο εμπόδια.... Θα σηκώνεσαι για νερό ή πιπί το βράδυ και θα προσέχεις μη τη φας σε καμιά γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επόμενο innovation, η Αμαζον θα σου στέλνει κινεζο εργαζόμενο της να μένει μαζί σου, να σε προσέχει και να σου πιπιλίζει το μυαλό όλη μέρα με διαφημίσεις για προϊόντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Nαι. Ξεχασαν βεβαια εκει στην αμαζον κι ενα ψεκαστηρι για να σας ψεκαζει αυτοματα μες στο σπιτι, να μην ξοδευονται σε κηροζινες στα αεροπλανα. Δεν πειραζει, στο επομενο version. Και παρακολουθηση και ψεκασμα.

Το οτι τρολαρω δεν το καταλαβες μαλλον,και εδω που τα λεμε δηλαδη νομιζεις πως δεν μας παρακολουθει,οποιαδηποτε συσκευη ειτε κινητο,ειτε drone κ.τ.λ εδω και χρονια?
Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα το οτι η αν με "παρακολουθουν" γιατι δεν εχω κατι να κρυψω.
Αλλα μην λες οτι απο την στιγμη που εχεις μια συσκευη που εχει προσβαση στο Internet και την εχεις 24ωρο πανω σου η στο σπιτι σου,δεν "παρακολουθει" οτι λες και κανεις.
Εννοειτε ειμαι υπερ της τεχνολογιας και μου αρεσουν τετοια γκατζετακια και απο την στιγμη που εχω πατησει αποδοχη στους ορους χρησης σημαινει οτι εχω δωσει την συγκαταθεση μου,οποιοι και αν ειναι αυτοι,αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας,πως ολα ειναι καθαρα και διαφανα.

 

Επεξ/σία από stratos789
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Το οτι τρολαρω δεν το καταλαβες μαλλον,και εδω που τα λεμε δηλαδη νομιζεις πως δεν μας παρακολουθει,οποιαδηποτε συσκευη ειτε κινητο,ειτε drone κ.τ.λ εδω και χρονια?
Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα το οτι η αν με "παρακολουθουν" γιατι δεν εχω κατι να κρυψω.
Αλλα μην λες οτι απο την στιγμη που εχεις μια συσκευη που εχει προσβαση στο Internet και την εχεις 24ωρο πανω σου η στο σπιτι σου,δεν "παρακολουθει" οτι λες και κανεις.
Εννοειτε ειμαι υπερ της τεχνολογιας και μου αρεσουν τετοια γκατζετακια και απο την στιγμη που εχω πατησει αποδοχη στους ορους χρησης σημαινει οτι εχω δωσει την συγκαταθεση μου,οποιοι και αν ειναι αυτοι,αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας,πως ολα ειναι καθαρα και διαφανα.

 

 

Αυτό. Ότι η alexa ακουει ώστε να απαντήσει όταν την φωνάξεις δεν σημαίνει ότι δεν ακούει τα πάντα. Το μόνο που μας σώζει είναι ότι συνηθως μιλάμε ελληνικά καί ίσως να μην καταλαβαίνει. Ακόμα.

Για όσους δεν θέλουν να τους παρακολουθεί κανείς..... η εταιρία προσφέρεις λύσεις και γι αυτό αλλά και για το επόμενο level.

https://www.amazon.com/Archie-McPhee-Tin-Foil-Humans/dp/B07CXZBRW5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε. Ένα τέτοιο για το χωριό που να ψεκάζει κιόλας τα διάφορα μαμούνια όταν δεν πατάει άνθρωπος για μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ, το σπίτι του τύπου πόσο μεγάλο είναι; 800 τετραγωνικά; 

Το drone πηγαίνει και πηγαίνει και τελειωμό δεν έχει!

Δεν είναι για μας τα φτωχαδάκια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...