Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινες διακοπες χωρις παρεα


Explorer1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, magicnumbers said:

Οι "διακοπες" ειναι ενα καταλοιπο μεσοαστικων καταστασεων παρελθοντικων ετων του στυλ ο βλαχος απτο χωριο δουλευε αθηνα κ τα καλοκαιρια ανεβαινε στου χουριο να δειξει τα κατορθωματα του (σπιτια σκυλια παιδια γατια αμαξια) απτη πρωτευουσα.

Το πηγαμε παραπερα ως καταναλωτικο must προιον με ολα οσα σερνει κ συντηρει (εισητηρια ξενοδοχεια εστιαση καυσιμα κλπ) τα οποια ειναι διολου ευκαταφρονητα.

Σκοπος ειναι στον διαθεσιμο χρονο της αδειας σου να ξεκουραστεις.Αν ειναι να τον περασεις ψυχαναγκαστικα κανοντας 150 χλμ τη μερα με αμαξι "για να δεις νεα μερη" κ να γυρισεις ρακος "με γεματες μπαταριες" αστο.

Η να τρεχεις στις ερημιες μονος ταχα ελευθερος για να πεις μετα στο γραφειο οτι πηγες "διακοπες".Δεεε νομιζω τακη.

ουτε καταλοιπο ειναι ουτε κατι αλλο. ο καθενας περνσει το χρονο του οπως θελει. αλλος σπιτι με κονσολες αλλος παραλια με φραπεδια και εγω ανεβαινοντας τα βουνα ή κανοντας αλλα  hobby που πολλες φορες ειναι πιο κουραστικα απο οταν  δουλευω. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Οι "διακοπες" ειναι ενα καταλοιπο μεσοαστικων καταστασεων παρελθοντικων ετων του στυλ ο βλαχος απτο χωριο δουλευε αθηνα κ τα καλοκαιρια ανεβαινε στου χουριο να δειξει τα κατορθωματα του (σπιτια σκυλια παιδια γατια αμαξια) απτη πρωτευουσα.

Το πηγαμε παραπερα ως καταναλωτικο must προιον με ολα οσα σερνει κ συντηρει (εισητηρια ξενοδοχεια εστιαση καυσιμα κλπ) τα οποια ειναι διολου ευκαταφρονητα.

Σκοπος ειναι στον διαθεσιμο χρονο της αδειας σου να ξεκουραστεις.Αν ειναι να τον περασεις ψυχαναγκαστικα κανοντας 150 χλμ τη μερα με αμαξι "για να δεις νεα μερη" κ να γυρισεις ρακος "με γεματες μπαταριες" αστο.

Η να τρεχεις στις ερημιες μονος ταχα ελευθερος για να πεις μετα στο γραφειο οτι πηγες "διακοπες".Δεεε νομιζω τακη.

δηλαδή εσύ περνάς τις διακοπές σου κοιμωμενος στο σπίτι;

η ανθρώπινη φύση είναι που θέλει αλλαγή παραστάσεων και νέες προκλήσεις.

αν μπορούσα θα ταξίδευα ολο τον χρόνο αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

προσωπικα προτιμώ το εξωτερικό αλλά οι περισσότεροι φίλοι μου είναι κολλημένοι με την Ελλάδα με ανέσεις και εξοχικα.

υπο αυτή την έννοια δεν είναι κακο να παει κάποιος μόνος του για διακοπές και να δεί αξιοθέατα.

αν όμως σκοπός του είναι να πάει σε ελληνικό νησί εκεί χρειάζεται παρέα, γιατί τα νησιά μας είναι υπερτιμημένα συνήθως. εκτός απο θάλασσα και διασκέδαση δεν έχουν πολλά πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα παλιά αυτο μια στο τόσο. επειδη η παρέα μου δεν ξεσηκωνόταν να φυγει απο Ελλαδα το καλοκαίρι, σηκωνόμουν και πήγαινα κ μόνος 1-2 εβδομαδες εξωτερικο.

το κόλπο για εμένα ήταν το στυλ των διακοπών. Μια χρονιά έκανα ωτοστοπ/backpacking την Γερμανια για 1 μήνα και πήγαινα κυρίως από μουσικό φεστιβαλ σε μουσικό φεστιβαλ. εμενα σε camping κ γνώριζα παντα εκει κοσμο και μαλιστα με διαφορους πηγαιναμε κ παρεα σε επομενο φεστιβαλ. Α

αλλες φορές πήγαινα κάπου με couch surfing και ετσι γνωριζα τους οικοδεσπότες μου και με τριγυρνούσαν κ αυτοι. Ταυτόχρονα γραφόμουν κ στο τοπικο couchsurfer group κ εψαχνα για εβδομαδιαια events (παντα ειχε σε μεγαλη πολη) ή ρωτουσα αν καποιος ηθελε να βρεθουμε για ποτο/καφε και παντα εβρισκα ατομα.

Και φυσικά πολλές φορές απλά έμενα σε hostels σε δωμάτιο με άλλα 5-11 άτομα και έκανα παρέες από εκεί και τριγυρνούσαμε τις πόλεις έτσι.

 

Όλα αυτά δουλέυαν πολυ ωραία μέχρι τα 35 περίπου (πιο ωραία μεχρι τα 25 σιγουρα αλλα και μετα ηταν οκ). Σε πιο μεγάλες ηλικίες, φαντάζομαι μπορείς να κλείνεις εκδρομές με πρακτορια που ειναι οργανωμένες και κανες παρεες με το υπόλοιπο γκρουπ. Και υπάρχουν και απειρα τετοια ταξίδια που τα γκρουπ ειναι στημένα ανα ηλικία οπότε βολεύουν πολύ για τετοιες καταστάσεις. ημουν με την κοπέλα μου σε τετοιο γκρουπακι Μαρόκο πριν λιγα χρόνια και υπήρχαν άτομα μόνα τους στο ταξίδι και κάνανε χαβαλέ με όλους.

 

Γενικα, μονος ούτε στον παράδεισο. Και εγώ θελω πολυ την παρέα σε διακοπες. Αλλά αν θέλεις κάποια φορά να κάνεις συγκεκριμένα ταξίδια και δε βρίσκεις παρέα, υπάρχουν λύσεις για να βρεις κόσμο εκεί που θα πας και να περάσεις πολύ ωραία. Γενικα ειναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία, αρκεί να είσαι προετοιμασμένος να είναι πιο χύμα οι διακοπές σου. ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το εξωτερικό, άλλο το νησί. Σε μια μεγάλη πόλη, θα περπατήσεις να δεις, θα ψωνίσεις, θα κάτσεις για έναν καφέ, να φας, πέρασε η ημέρα και δεν κατάλαβες τίποτα, ξένος μέσα στους ξένους. Στο νησί που είναι πιο μικρό, πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα για να περάσεις καλά, μπάνιο, βόλτα, καφές ΟΚ αλλά είναι άχαρο να είσαι μόνος. Θα σου πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα και μια (ή παραπάνω) fix δραστηριότητα όπως γυμναστήριο (ή κάτι τέτοιο) ώστε να μην βαρεθείς και αν θέλεις να γνωρίσεις κόσμο, να σου είναι πιο εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ανασταίνω το παρόν θέμα, καθώς φέτος δεν παίζει ούτε γκόμενα, ούτε παρέα για να πάω κάπου.

40άρησα βλέπεις, και όλοι είναι είτε παντρεμένοι (ναι, τελευταίος εργένης, κρατάω Θερμοπύλες), είτε όσοι είναι ελεύθεροι, δεν ψηνοντε πλεον για τίποτε

και θα πάνε στα χωριά τους.

Μην φανταστείτε, 4-5 ημέρες να χαλαρώσω, να κάνω κανα μπανάκι, να ηρεμήσει η ψυχή μου. Το σκέφτομαι προς Καλαμάτα, ή προς Μεσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη)

Ποιο οικογενειακά βέβαια εκεί, αλλά ΟΚ, δεν ζητάω τρελή ζωή Μυκόνου.

Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LiquidTroll είπε

Ανασταίνω το παρόν θέμα, καθώς φέτος δεν παίζει ούτε γκόμενα, ούτε παρέα για να πάω κάπου.

40άρησα βλέπεις, και όλοι είναι είτε παντρεμένοι (ναι, τελευταίος εργένης, κρατάω Θερμοπύλες), είτε όσοι είναι ελεύθεροι, δεν ψηνοντε πλεον για τίποτε

και θα πάνε στα χωριά τους.

Μην φανταστείτε, 4-5 ημέρες να χαλαρώσω, να κάνω κανα μπανάκι, να ηρεμήσει η ψυχή μου. Το σκέφτομαι προς Καλαμάτα, ή προς Μεσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη)

Ποιο οικογενειακά βέβαια εκεί, αλλά ΟΚ, δεν ζητάω τρελή ζωή Μυκόνου.

Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

Γύθειο, Λακωνική Μάνη.. 

Μόνος δυσκολο.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Ανασταίνω το παρόν θέμα, καθώς φέτος δεν παίζει ούτε γκόμενα, ούτε παρέα για να πάω κάπου.

40άρησα βλέπεις, και όλοι είναι είτε παντρεμένοι (ναι, τελευταίος εργένης, κρατάω Θερμοπύλες), είτε όσοι είναι ελεύθεροι, δεν ψηνοντε πλεον για τίποτε

και θα πάνε στα χωριά τους.

Μην φανταστείτε, 4-5 ημέρες να χαλαρώσω, να κάνω κανα μπανάκι, να ηρεμήσει η ψυχή μου. Το σκέφτομαι προς Καλαμάτα, ή προς Μεσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη)

Ποιο οικογενειακά βέβαια εκεί, αλλά ΟΚ, δεν ζητάω τρελή ζωή Μυκόνου.

Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

Είναι πολύ οικογενειακά εκεί πέρα. Σκέψου την Πύλο προς Costa navarino μεριά, όχι μέσα στο Costa navarino 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Ανασταίνω το παρόν θέμα, καθώς φέτος δεν παίζει ούτε γκόμενα, ούτε παρέα για να πάω κάπου.

40άρησα βλέπεις, και όλοι είναι είτε παντρεμένοι (ναι, τελευταίος εργένης, κρατάω Θερμοπύλες), είτε όσοι είναι ελεύθεροι, δεν ψηνοντε πλεον για τίποτε

και θα πάνε στα χωριά τους.

Μην φανταστείτε, 4-5 ημέρες να χαλαρώσω, να κάνω κανα μπανάκι, να ηρεμήσει η ψυχή μου. Το σκέφτομαι προς Καλαμάτα, ή προς Μεσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη)

Ποιο οικογενειακά βέβαια εκεί, αλλά ΟΚ, δεν ζητάω τρελή ζωή Μυκόνου.

Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

Μια χαρα ειναι εκει αλλα αν ψαχνεις καποια τρομερη ησυχια,δεν νομιζω οτι αυτα τα μερη ενδεικνυονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LiquidTroll είπε

Ανασταίνω το παρόν θέμα, καθώς φέτος δεν παίζει ούτε γκόμενα, ούτε παρέα για να πάω κάπου.

40άρησα βλέπεις, και όλοι είναι είτε παντρεμένοι (ναι, τελευταίος εργένης, κρατάω Θερμοπύλες), είτε όσοι είναι ελεύθεροι, δεν ψηνοντε πλεον για τίποτε

και θα πάνε στα χωριά τους.

Μην φανταστείτε, 4-5 ημέρες να χαλαρώσω, να κάνω κανα μπανάκι, να ηρεμήσει η ψυχή μου. Το σκέφτομαι προς Καλαμάτα, ή προς Μεσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη)

Ποιο οικογενειακά βέβαια εκεί, αλλά ΟΚ, δεν ζητάω τρελή ζωή Μυκόνου.

Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

Η επιλογή του εξωτερικού δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...